Υπέρυθρη φωτογραφία - Infrared (IR)

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,935
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Ανοίγω καινούργιο θέμα μιας και δεν βρήκα κάπου νήμα με υπέρυθρες φωτό παρά παλιές σκόπιες ερωτήσεις και αποριες ... Αν βρει καποιος απο τους διαχειριστες κάτι αλλο παρακαλώ να επέμβει.

H πρώτη μου προσπάθεια στην υπέρυθρη φωτογραφία με μηχανή Olympus Ε-PL2 IR convered 720nm + bodycap 15mm/8 (ναί το ταπεινό καπάκι φακού των 40 ευρώ :music-smiley-005:)

Image00001.jpg

Image00002.jpg


 
Last edited:

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,935
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Image00003.jpg

καi μια προσπάθεια να το συνδιάσω και με μπλέ ουρανό (θέλω αρκετή δουλειά στο post)
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,261
Αθήνα
Καλά μπρέ, σε σένα κατέληξε το (πρώην) αγαπημένο μου μηχανάκι???

...Μεγειές! Πολύ ενδιαφέρουσες...
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,935
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: Υπέρυθρη φωτογραφία - Infrared (IR)

Καλά μπρέ, σε σένα κατέληξε το (πρώην) αγαπημένο μου μηχανάκι???

...Μεγειές! Πολύ ενδιαφέρουσες...

Δημήτρη καιρό έψαχνα να μετατρέψω μία, ευτυχώς βρέθηκε αλλος και έκανε την δουλειά και έτσι το σωματάκι σου θα λιώσει κατα αποκλειστικότητα στό υπέρυθρο, κρίμα που πούλησα το VF4 πριν την παρω αλλα έχω το οπτικό VF1 που καλυπτει απο 14mm-20mm περίπου, ο 20/1.7 μαλλον θα κουμπώσει μιας και δεν βλεπω να δινει hot spot και έπεται δοκιμή με τον Leica 15αρη/1.7.

Ξεκίνησα με το φθηνό bodycap για να την μεταφέρω ευκολα και να την έχω μαζί μου, ειναι ο χειρότερος φακος που έχω σε οξυτητα, θα ακολουθήσουν δοκιμες με πολλά αλλα φακουδακια για να δω αδυναμίες και αρνητικά, π.χ. αν βγαζουν hot spot (και περισσότερο barrel distortion οι ευρυγώνιοι) κατι συνήθες στα κλειστά διαφράγματα στην υπέρυθρη φωτογραφία.
 
Last edited:

atari4

Supreme Member
18 September 2013
4,557
Anfield
Υπερυθρη κατα την ληψη ή με επεξεργασια; Αν ειναι κατα την ληψη υπαρχουν τεχνικες/καταλληλος εξοπλισμος;

Μια παλια δικη μου.



fly
by Pas Mal, on Flickr
 

teobot

Supreme Member
18 December 2009
3,710
Κατα την ληψη Δημητρη. Μπηκε φιλτρακι στον αισθητηρα
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,935
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: Υπέρυθρη φωτογραφία - Infrared (IR)

Παροτι έχω και υπέρυθρο φιλτρο R72 με σπειρωμα 72mm και step down rings για τους φακους μου, η χρήση ενος σώματος που έχει μετατραπεί γιαυτη την χρήση σε απελευθερώνει, αν το σώμα που θα διαλέξεις είναι ακαθρεπτο εκτός απο το μικρό βαρος μεγεθος (κατι σημαντικό αν μεταφέρεις και κανονική μηχανή) είναι ότι θα σου λύσει προβλήματα εστίασης αφού στην υπέρυθρη φωτογράφηση οι φακοί εστιάζουν σε διαφορετικό σημείο και πολλές φορές σε σώματα DSLR που έχουν υποστεί μετατροπή σε IR απαιτείται calibration για να εστιάζουν σωστά, στις ακαθρεπτες αυτο δεν συμβαινει γιατί η εστίαση γινεται πάνω στον αισθητηρα. Επίσης εχεις άμεση επεισκόπηση στην οθόνη σου του τελικού αποτελέσματος και μπορείς να επεμβεις και να κάνεις διορθώσεις στην έκθεση.

Το καλό με αυτο το είδος φωτογραφησης είναι ότι φωτογραφίζεις όταν οι άλλοι κρύβουν τις μηχανές τους :smash: ιδανική ώρα για υπέρυθρη φωτό είναι κυρίως το μεσημέρι όπου η ποσότητα της υπέρυθρης μεγιστοποιειταιι, χωρίς βέβαια να αποκλείονται και άλλες ώρες ειδικά αν θελεις να κανεις χρήση faux colors.

Αν καταφέρεις με την μετατροπή και διατηρήσεις και την τυχόν σταθεροποίηση του σώματος έχεις ενα επιπλέον πλεονέκτημα να μπορείς να χρησιμοποιήσεις την μηχανή στο χέρι ακόμη και ημέρες που το φως δεν είναι πολύ μιας και ενα υπέρυθρο φιλτρο (αναλογα και τα nm) κόβει περίπου 10 στοπ. Γιαυτο και ήθελα απο την αρχή ένα φθηνό ακαθρεπτο σωμα Olympus όπου η σταθεροποιηση παραμένει με λιγο προσοχή στην μετατροπή. Βέβαια το σώμα που πηρα έχει μετατραπεί απο ιδιώτη με φιλτρο 720nm που εγινε παραγγελία αλλα τόσο η ποιοτητα του φίλτρου όσο και η επιτυχία της μετροπής δεν μπορώ να κρίνω αν είναι 100% τέλεια, το αποτέλεσμα παρόλα αυτα για αρχή το βρίσκω ενθαρυντικό για να συνεχίσω.

Θα σας ζαλίζω λιγο και όταν ποστάρω καποια φωτό εδώ, δεν θάναι τέλεια απο πλευρας αισθητικης και αποτελέσματος και πιθανώς θα συνοδευεται και απο δυο λόγια για τον φακό που χρησιμοποιησα μιας και πιθανον στο μέλλον θάναι αρκετά χρήσιμο για καποιον που θα βρεθεί στην αντίστοιχη θέση και θα θέλει να βρεί m43 φακό για υπέρυθρη φωτογράφηση. Στο διαδίκτυο οι πληροφορίες είναι με το σταγονόμετρο.
 
Last edited:

atari4

Supreme Member
18 September 2013
4,557
Anfield
Nice! Αν και δε με τραβαει ιδιαιτερα το συγκεκριμενο ειδος, περιμενω να μου αλλαξεις γνωμη!
 

spageo

Supreme Member
7 May 2007
3,472
Καρέας
Re: Απάντηση: Re: Υπέρυθρη φωτογραφία - Infrared (IR)

Παροτι έχω και υπέρυθρο φιλτρο R72 με σπειρωμα 72mm και step down rings για τους φακους μου, η χρήση ενος σώματος που έχει μετατραπεί γιαυτη την χρήση σε απελευθερώνει, αν το σώμα που θα διαλέξεις είναι ακαθρεπτο εκτός απο το μικρό βαρος μεγεθος (κατι σημαντικό αν μεταφέρεις και κανονική μηχανή) είναι ότι θα σου λύσει προβλήματα εστίασης αφού στην υπέρυθρη φωτογράφηση οι φακοί εστιάζουν σε διαφορετικό σημείο και πολλές φορές σε σώματα DSLR που έχουν υποστεί μετατροπή σε IR απαιτείται calibration για να εστιάζουν σωστά, στις ακαθρεπτες αυτο δεν συμβαινει γιατί η εστίαση γινεται πάνω στον αισθητηρα. Επίσης εχεις άμεση επεισκόπηση στην οθόνη σου του τελικού αποτελέσματος και μπορείς να επεμβεις και να κάνεις διορθώσεις στην έκθεση.

Το καλό με αυτο το είδος φωτογραφησης είναι ότι φωτογραφίζεις όταν οι άλλοι κρύβουν τις μηχανές τους :smash: ιδανική ώρα για υπέρυθρη φωτό είναι κυρίως το μεσημέρι όπου η ποσότητα της υπέρυθρης μεγιστοποιειταιι, χωρίς βέβαια να αποκλείονται και άλλες ώρες ειδικά αν θελεις να κανεις χρήση faux colors.

Αν καταφέρεις με την μετατροπή και διατηρήσεις και την τυχόν σταθεροποίηση του σώματος έχεις ενα επιπλέον πλεονέκτημα να μπορείς να χρησιμοποιήσεις την μηχανή στο χέρι ακόμη και ημέρες που το φως δεν είναι πολύ μιας και ενα υπέρυθρο φιλτρο (αναλογα και τα nm) κόβει περίπου 10 στοπ. Γιαυτο και ήθελα απο την αρχή ένα φθηνό ακαθρεπτο σωμα Olympus όπου η σταθεροποιηση παραμένει με λιγο προσοχή στην μετατροπή. Βέβαια το σώμα που πηρα έχει μετατραπεί απο ιδιώτη με φιλτρο 720nm που εγινε παραγγελία αλλα τόσο η ποιοτητα του φίλτρου όσο και η επιτυχία της μετροπής δεν μπορώ να κρίνω αν είναι 100% τέλεια, το αποτέλεσμα παρόλα αυτα για αρχή το βρίσκω ενθαρυντικό για να συνεχίσω.

Θα σας ζαλίζω λιγο και όταν ποστάρω καποια φωτό εδώ, δεν θάναι τέλεια απο πλευρας αισθητικης και αποτελέσματος και πιθανώς θα συνοδευεται και απο δυο λόγια για τον φακό που χρησιμοποιησα μιας και πιθανον στο μέλλον θάναι αρκετά χρήσιμο για καποιον που θα βρεθεί στην αντίστοιχη θέση και θα θέλει να βρεί m43 φακό για υπέρυθρη φωτογράφηση. Στο διαδίκτυο οι πληροφορίες είναι με το σταγονόμετρο.

Έχει αφαιρεθεί από τον αισθητήρα η επίστρωση που "κόβει" το υπέρυθρο μέρος του φάσματος ή γιά να είμαστε ακριβέστεροι το περιορίζει;
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,935
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Υπέρυθρη φωτογραφία - Infrared (IR)

ακριβως, εχει αφαιρεθει το ΑΑ φιλτρο και εχει αντικατασταθει με ιδιου παχους φιλτρο ΙR 720nm.

Αν θέλεις να την κανεις μόνος σου την αντικατασταση υπάρχουν tutorial π.χ. για την Panasonic G3: https://www.lifepixel.com/tutorials/infrared-diy-tutorials/panasonic-lumix-g3-ir-2,
για Olympus ΕPL1 :
https://www.lifepixel.com/tutorials/infrared-diy-tutorials/olympus-e-pl1-ir
για άλλες μάρκες : https://www.lifepixel.com/tutorials/infrared-diy-tutorials

αν κανείς έβλεπε CSI θα είχε εμβαθυνει στο συγκεκριμένο τρόπο φωτογράφησης ...:music-smiley-005:
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,935
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Υπέρυθρη φωτογραφία - Infrared (IR)

Aσπρόμαυρη μετατροπή από υπέρυθρη φωτο εν έτη 2006 με Olympus E-500+14-45 kit (7Mpx) χωρίς σταθεροποίηση, με φορεμένο το φίλτρο R72 στον φακό και την μηχανή στηριγμένη σε πεζούλι, ταχύτητα κλειστρου 1/8,

PC304715AutoLevB&W with border.jpg


τοποθεσία αναγνωρίσιμη : Ρώμη (φωτό πίσω απο το καφέ στην Piaza Vevezia).και μια πανοραμική απο τον τρουλο του Αγίου Πέτρου.

Panorama1 with border.jpg
 
Last edited:

spageo

Supreme Member
7 May 2007
3,472
Καρέας
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Υπέρυθρη φωτογραφία - Infrared (IR)

ακριβως, εχει αφαιρεθει το ΑΑ φιλτρο και εχει αντικατασταθει με ιδιου παχους φιλτρο ΙR 720nm.

Αν θέλεις να την κανεις μόνος σου την αντικατασταση υπάρχουν tutorial π.χ. για την Panasonic G3: https://www.lifepixel.com/tutorials/infrared-diy-tutorials/panasonic-lumix-g3-ir-2,
για Olympus ΕPL1 :
https://www.lifepixel.com/tutorials/infrared-diy-tutorials/olympus-e-pl1-ir
για άλλες μάρκες : https://www.lifepixel.com/tutorials/infrared-diy-tutorials

αν κανείς έβλεπε CSI θα είχε εμβαθυνει στο συγκεκριμένο τρόπο φωτογράφησης ...:music-smiley-005:

Η αλήθεια είναι ότι οι περισσότεροι αισθητήρες δεν έχουν και τόσο αποτελεσματική αντί-IR επίστρωση και γιά να το διπιστώσει κανείς αυτό δεν έχει παρά να σκοπεύσει ένα τηλεχειριστήριο TV και να πατήσει ένα κουμπί, οπότε παρατηρώντας την οθόνη διαπιστώνει "έκπληκτος" ότι η μηχανή "βλέπει" αρκετά περισσότερα απ' το μάτι μας!
Έχω δοκιμάσει παλαιότερα χρησιμοποιώντας απλό φίλτρο IR 720nm στο φακό μόνο και τα αποτελέσματα είναι εξ ίσου εντυπωσιακά (χωρίς επέμβαση στον αισθητήρα). Το πρόβλημα είναι ότι χρειάζεσαι τρίποδο γιατί αυξάνουν πολύ οι χρόνοι έκθεσης. Πολύ ωραίοι συνδυασμοί πετυχαίνονται στην έγχρωμη IR φωτογραφία παίζοντας με τη θερμοκρασία χρώματος κατά την επεξεργασία. Υψηλή υπέρυθρη ακτινοβολία έχει το πράσινο (δέντρα, λειβάδια, χωράφια κλπ.) και οι φωτογραφίες που το περιέχουν είναι αρκετά εντυπωσιακές αρκεί να μην υπάρχουν έντονα κινούμενα αντικείμενα, άνθρωποι κα.
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,935
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Ειναι 2-3 ημερες τωρα που ασχολούμε μονο με την υπέρυθρη φωτό, είναι κάτι που με συναρπάζει είναι σαν να ανακαλύπτω ένα τελείως διαφορετικό κόσμο γύρω μου, δεν ξερω αν θα βγει αυτο στα δείγματα που θα βάλω αλλά αν κανείς εξοικιωθεί με τα εγαλεία του (φακοί που εστιάζουν σωστα κλπ.) και με βασικές τεχνικές επεξεργασίας το υπέρυθρο μπορεί να σε οδηγήσει σε απίστευτα φωτογραφικά μονοπάτια.

_PL21180-Edit.jpg
 

Attachments

  • _PL21183.jpg
    _PL21183.jpg
    157.2 KB · Views: 158
Last edited:

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,935
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μερικές μου άρεσαν όπως βγήκαν και δεν τις μετέτρεψαν σε ασπρόμαυρο ούτε άλλαξα μπλε με κοκκινο ... ολη η σειρα τραβήχτηκε με τον SAMYANG 7.5/3.5 fisheye που για να πιασει καλη οξυτητα πρεπει να χρησιμοποιηθει σε διαφραγματα f>6.3

_PL21185.jpg

_PL21176.jpg
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,935
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Το παλιο ταχυδρομείο του Πειραιά που έχει μετατραπεί σε πινακοθήκη - Πολιτιστικό κέντρο, φακός η πρώτη LUMIX 20/1.7, η δευτερη PanaLeica 15/1.7, δεν δειχνουν να εχουν θέμα οξύτητας ανάλογα το διαφραγμα.

_PL21126-Edit-3-2.jpg

_PL21151-Edit-3.jpg