Ματ για πικαπ

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Τι ματ χρησιμοποιειτε στο πικαπ σας? Ποιο πικαπ ειναι , τι ακουσατε και σε σχεση με ποιο αλλο αν πειραματιστηκατε με διαφορα ματ?
 

analog-jimaras

AVClub Addicted Member
16 February 2012
2,106
Παρα μα παρα πολλα μάτ εχω αλλάξει. Μπορει να ειναι και καταλοιπο απο τα σχολικά χρόνια τοτε που καναμε τους dj και σπαγαμε βελονες προσπαθοντας να σκρατσαπουμε - χωρις ματ δεν γινοταν.
χωρις πλάκα εχω καταληξει σε 3.
Τα πιο audiophile ειναι τα gel αλλα με τον καιρό πιανουν σκονη και γινονται χάλια.
Αυτα με το φελλό δειχνουν ωραια ειδικα πάνω σε μαυρο πλατό αλλα και αυτά ξεφτιζουν πολυ ευκολα.
Τελος αυτα απο πολυ σκληρη τσόχα ειναι πολυ ανθεκτικα στο χρονο σκόνη και ειναι και τα πιο αντιστατικά.
 

iliverez

Established Member
2 January 2012
258
Σε παλιότερο entry level (ουτε καν) πικάπ sherwood-pm8550 είχα δοκιμάσει ματ από φελό, ένα που έβγαινε σε δύο κομμάτια. Τόσο στατικό ηλεκτρισμό δε θυμάμαι να έχω ξαναδεί.....Από την άλλη, παρόλο το θέμα με το στατικό, στα χαμηλά μάλλον βοηθούσε λίγο. Κεφαλές που είχα δουλέψει τότε ήταν οι Goldring-1042 και ortofon 2m bronze. Σε σχέση με το κλασικό λεπτο τσόχινο της δεκαετίας του 90, μάλλον ήταν καλύτερο το αποτέλεσμα. Τώρα στο project παίζω χωρίς ματ. Κατευθείαν στο ακρυλικό. Έβαλα το τσόχινο για πλάκα πριν 5 λεπτά και κάτι δε μου πήγαινε καλά. Πιθανότατα λόγω του VTA που πήγε περίπατο βάζοντας το ματ.
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Κανω καποιες δοκιμες τελευταια σε διαφορα πικαπ.Δοκιμαζω 4 διαφορετικα τσοχινα,φελλο,μιγμα φελλου/λαστιχου/δερματος,δερμα,1-2 αυτοσχεδια,funk achromat,sorbothane.Παιρνω σημειωσεις και θα πω πως παει συντομα.
 

ΔημήτρηςΤοπ.

AVClub Addicted Member
11 March 2007
1,666
ο φελος σε 3 διαφορετικα πικαπ που εχω δοκιμασει μονο θολουρα εφερνε...

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

διορθωση ...οχι 3 αλλα 4 πικαπ
 

analog-jimaras

AVClub Addicted Member
16 February 2012
2,106
Re: Απάντηση: Ματ για πικαπ

Δοκιμάστε σε κάθε περιπτωση της goldenote το gel και τη χοντρη τσόχα της ιδιας εταιρειας http://www.goldnote.it/other#gel-mat.
Στο σοβαρο ματ που αποφασιζουμε οτι θα κρατήσουμε αλλαζουμε και το VTA
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Δεν ξερω για το gel αλλα ως τωρα το sorbothane δεν παει καθολου καλα.....
Αντιθετα ενα μιγμα τσοχας/carbon παει πολυ καλα και φθηνο.Ιδωμεν.
Πολυ σωστο για το VTA :a0210:
 

ΔημήτρηςΤοπ.

AVClub Addicted Member
11 March 2007
1,666
Απάντηση: Re: Απάντηση: Ματ για πικαπ

Δοκιμάστε σε κάθε περιπτωση της goldenote το gel και τη χοντρη τσόχα της ιδιας εταιρειας http://www.goldnote.it/other#gel-mat.
Στο σοβαρο ματ που αποφασιζουμε οτι θα κρατήσουμε αλλαζουμε και το VTA

πόσο περίπου κοστίζει το πρώτο ?

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

http://www.ebay.co.uk/gds/Top-10-Turntable-Mats-/10000000178348727/g.html
 

analog-jimaras

AVClub Addicted Member
16 February 2012
2,106
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Ματ για πικαπ

πόσο περίπου κοστίζει το πρώτο ?

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

http://www.ebay.co.uk/gds/Top-10-Turntable-Mats-/10000000178348727/g.html
Δημητρη δεν θυμαμαι κοστος, το ειχα παρει καποτε δοκιμή και εκανε διαφορα στον ηχο, ξερεις ποιον να ρωτησεις για το κοστος πρεπει να ειναι ακριβο
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,453
Πειραιάς
Εχω δοκιμάσει απο απλά "ανώνυμα" μέχρι το harmonizer και κανένα δεν μου έκανε κλικ. Συν οτι κάθε φορά άλλαζε ύψος ο βραχίονας αφού το καθένα είχε διαφορετικό πάχος. Τελικά σκέτο παίζει μια χαρά. :a0210:
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Μολις πριν 2-3 μερες παρηγγειλα ενα τετοιο απο φελό στην Αμαζον. Αν και το χρωμα δεν παει με το κοκινο του πικαπ.
Αλλα τουλαχιστον να μην κολαει η τσοχα στο βινυλιο οταν βγαζω τον δισκο και μην μαζευει τοση σκονη....
 

ika

Supreme Member
20 September 2010
4,840
Αθήνα
Από την τσόχα πήγα σε ματ ROKSAN RMat-5. Ένα άλλο με φελλό/λάστιχο μαζεύει πολύ στατικό.
 

analog-jimaras

AVClub Addicted Member
16 February 2012
2,106
Re: Απάντηση: Ματ για πικαπ

Οπτικά μου αρεσουν πολυ και αυτα που εχουν στροβοσκόπιο πάνω
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Εαν η τσοχα ειναι "υπολογισμενη" στον τελικο ηχο του πικαπ τοτε ενα πολυ καλο υποκαταστατο ειναι το μιγμα τσοχας/carbon.Εχει μια διαφορα απο το 100% τσοχα αλλα εχει καλυτερο ελεγχο στα ακρα,και δυναμικες.Λιγη θολουρα της τσοχας επισης καθαριζει.
Να θυμηθω την μαρκα του δικου μου και να σας πω,στο rega παει εξαιρετικα και δεν εχω προβλημα στατικου η να ψαχνω το ματ κολλημενο σε κανενα δισκο :laugh:
 

ΔημήτρηςΤοπ.

AVClub Addicted Member
11 March 2007
1,666
Αν ή τσόχα είναι πολύ λεπτή,σαν αυτές των linn ,ή αλήθεια είναι ότι κολλάει στο δίσκο , και υπάρχει και κίνδυνος στο σήκωμα να ... επιτεθεί και στην βελόνα....
Από τις 3 τσοχες που έχω , ή μία που είμαι ευχαριστημένος,βλεπω ότι έχει ποιο αραιά πλέξη αν μπορώ να το πω έτσι.
Ήθελα να ρωτησω , αν κάτοχος thorens 160,ε έχει δοκιμάσει τσόχα πάνω στο πλατό.
Φυσικά με την ανάλογη ρύθμιση βραχίονα
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Σε ενα 160 super φιλου δοκιμασαμε την χοντρη τσοχα του rega και ηταν πολυ καλο συγκριτικα με το λαστιχενιο.
Ηθελε και η αναρτιση λιγο ρυθμισμα λογω διαφορας βαρους.
 

wynn

AVClub Enthusiast
20 September 2011
753
Μια ερωτηση και απο μενα που δεν κατεχω απο καλυμματα του πλατω. Σε rega παιζω χωρις καλυμμα κατευθειαν στο ακρυλικο πλατω. Την τσοχα την τοποθετω μονο οταν δεν παιζει για τη σκονη. Χανω κατι σε αποδοση η υπαρχει καποιο θεμα για τους δισκους απο την αμεση επαφη με το πλατω?
 

analog-jimaras

AVClub Addicted Member
16 February 2012
2,106
Μια ερωτηση και απο μενα που δεν κατεχω απο καλυμματα του πλατω. Σε rega παιζω χωρις καλυμμα κατευθειαν στο ακρυλικο πλατω. Την τσοχα την τοποθετω μονο οταν δεν παιζει για τη σκονη. Χανω κατι σε αποδοση η υπαρχει καποιο θεμα για τους δισκους απο την αμεση επαφη με το πλατω?
Nομιζω αν διαβασεις τα παραπάνω posts ειναι προφανές. Παρολαυτα μου δινεις την ευκαιρία να κάνουμε ενα διαχωρισμό.
Θεωρώ οτι αυτη η κουβεντα γινετε για τα μάτ που εχουν κάπoιο πάχος και γιαυτό μπαινει και ο παράγοντας vta και η επίδραση που έχουν κατα την αναπαραγωγή των δίσκων μας.
Τα λεπτά υφασματάκια- τσοχακια ειναι μονο για τη σκόνη και δεν συγκαταλεγονται στο θέμα μας