Βοήθεια για καλύτερη πηγή

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

nakisz

New member
26 August 2013
95
καλησπερα σε ολους θα ηθελα μερικες γνωμες για καποια cd player που εχω στο μυαλο μου και αν τα εχει ακουση καποιος απο εσας θα εκτιμουσα την βοηθεια σας λοιπον

1 classe cdp 3 to ασημι με το μαυρο πλαισιο
2 micromega cd 10
3 pioneer pd 50
4 marantz cd 6006
περισοτερο με ενδιαφερει το ηχητικο αποτελεσμα

ευχαριστω και καθε προταση δεκτη
 

nakisz

New member
26 August 2013
95
Re: Βοηθεια για για καλυτερη πηγη

ενισχυτης unison research unico p
cd pioneer pds 801
ηχεια sonus faber venere 2.5
καλωδια ηχειων nordost baldur
interconect nordost baldur
 

nakisz

New member
26 August 2013
95
Re: Βοηθεια για για καλυτερη πηγη

δεν θα ηθελα να ασχοληθω ακομα με το dac γιατι το marantz;
 

nakisz

New member
26 August 2013
95
Re: Βοηθεια για για καλυτερη πηγη

leo σε ευχαριστω για το ενδιαφερον τα παραπανω cd πωσ σου φενονται δεν ειναι περισοτερο audiophile απο το μαραντζ
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,452
Πειραιάς
Από αυτά που αναφέρεις, θα πήγαινα προς το classe.
Αλλά βασικό αν μπορείς να τα ακούσεις σπίτι σου με το σύστημά σου, για να δεις αν σε ικανοποιεί το αποτέλεσμα.
 

nakisz

New member
26 August 2013
95
Μιχαλη αναφερεσαι παντα για το ηχιτικο αποτελεσμα ετσι ;

για τα αλλα εχεισ καποια γνωμη
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,452
Πειραιάς
Ναι πάντα για το ηχητικό αποτέλεσμα, αφού αυτό μας ενδιαφέρει άλλωστε. :music-smiley-005:
Επειδή τα γούστα καθενός είναι προσωπικά, εμένα κάποιο μπορεί να με ενοχλεί και εσένα το ίδιο να είναι αρεστό, θεωρώ ότι καλύτερος κριτής είναι τα αυτιά μας. :grandpa:
Οπότε, εγώ με βάση το σύστημα που ανέφερες θα πήγαινα πρώτα προς classe και μετά προς marantz.
Όπως είπε και ο leo1964, τα marantz ήταν πάντα μαλακά στο άκουσμά τους και γενικά ταιριάζουν σε πολλά συστήματα.
 

nakisz

New member
26 August 2013
95
το γεγονοσ οτι ειναι καποιας χρονολογια το classe θα πρεπει να με προβλιματιση;
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Απάντηση: Re: Βοηθεια για για καλυτερη πηγη

leo σε ευχαριστω για το ενδιαφερον τα παραπανω cd πωσ σου φενονται δεν ειναι περισοτερο audiophile απο το μαραντζ

Θεωρητικά μπορεί και να είναι,δεν σημαίνει ότι ακούγονται και καλύτερα!
Πριν προχωρήσεις σε αγορά,καλό είναι να τ'ακούσεις πρώτα,μόνος κριτής πρέπει να είναι τ'αυτιά σου
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Θα προτεινα Marantz σαν μαρκα, αναμεσα στα CD player που ειχα εμενα παντα σε ενα Marantz στο τελος.
To συγκεκριμενο πρεπει αν εχει ακολουθησει την σχολη οποτε θα πρεπει να ειναι πολυ μουσικο.

Το Audiomeca εχει εξαιρετικη φημη και σχόλεια απο τον Γαλλικο τυπο και παντα ειχε, αφου ειχε ξεκινησει ως αποκλειστικα μαρκα κατασκευης CD και Ντακ.
Eχε οπωσδηποτε υποψιν σου και την προσφορα της Nad στην κατηγορία τμης, το C546
Επισης την προσφορα της Atoll το 30αρι η το 80αρι ιδι τιμη εχουν πανω κατω...

Βεβαια αν το οριο σου προβλεπει ενα οριο καπου πανω απο τα 600+ ευρω και παει στα 800+ ευρω ακουσε και το Rega Appolo.

Το classe δεν το ξερω καν ουτε το εχω υποψιν μου την μαρκα. Ξερω μονο την ClassE Audio (με τονο στο Ε) αλλα σιγουρα δεν εχει καμμια σχεση.

Υ.Γ. Πολυ ωραιο ενισχυτη εχεις. Γιατι δεν κοιτας τιποτα σε Audio Analogue σε πηγη, αναλογα με τις τιμες, για να μεινεις ολοκληρος μεσα στον Ιταλικο ηχο και ποιοτητα κατασκευης ; Εχουν επισης εξαιρετικα προϊοντα απο καθε αποψη.
 

nakisz

New member
26 August 2013
95
Tο classe ειναι η γνωστη classe audio που γραφεις

για audiomeca δεν εγραψα

micromega εγραψα
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Συγνωμη Micromega ενοουσα. Συγχυση συνειρμων...
ClassE Audio σε τετοια τιμη ?????
Απιστευτο μου φαινεται. Θα παω να ψαξω να δω τι γινεται γιατι εχω χασει επισοδεια.
 

nakisz

New member
26 August 2013
95
cicadelic ειναι μεταχειρισμενο cd player καποιας χρονολογιας το classe το βρισκω 500 ευρω
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
A OK... Τοτε αλάζει. Πρεπει να το ακουσεις πρωτα. Και να το δεις να λειτουργει. Εχει μηχανικα μερη που εξαρταται την χρηση και τον χρονο μπορει να δημιουργησουν εκπληξεις.

Παντως η μαρκα σαν μαρκα ειναι εγγυηση ποιοτητας κατασκευης και ηχου.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Παντως να σου πω κατι...εγω εχω 3 CD players σπιτι μου καποιας χρονολογίας, που καλομεταχειριζομαι, εχουν και τα τρια καποιο προβλημα. Τελευταια και το Μαραντζ μου.
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Marantz.
Αν δεν σε ενοχλει η αισθητικη που δεν κολαει με τα ιταλικα σου.
best Value for Money για μενα.

Σε απολυτο μετρο, δηλ αν μπορεις να βαλεις 150+ ευρω ισως παραπανω Το Rega.