[ Review ] Audioquest DragonFly Black

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,475
Πειραιάς
To ήδη πάρα πολύ καλό Audioquest DragonFly στην νέα του έκδοση Black φαίνεται ότι είναι εξαιρετικό, με πολλά θετικά και ελάχιστα αρνητικά, κυρίως λόγω της τιμής που κινείται, περίπου στα 100 ευρώ.

audioquest_dragonfly_black_06.jpg


audioquest_dragonfly_black_01.jpg


Από την προηγούμενη έκδοσή του, διαθέτει επεξεργαστή (PIC32MX) με 77% λιγότερη κατανάλωση, άρα λιγότερο ενεργοβόρο για φορητούς και κινητά.
Αν το θέλετε για Apple iPhone/iPad τότε βάζετε το κιτ της κάμερας της Apple και είστε οκ.
Αν το θέλετε για Android συσκευές τότε πρέπει να αγοράσετε επιπλέον το Audioquest DragonTail... με μικρό κόστος σχετικά.
Το dac του είναι ένα 32-bit ESS Sabre 9010, ενώ διατίθετα μαζί με δωρεάν εφαρμογή.
Το λαμπάκι του αλλάζει ανάλογα με την δειγματοληψία πράσινο για 44.1kHz, μπλε για 48kHz, πορτοκαλί για 88.2kHz και magenta για 96kHz.
Από το παραπάνω καταλαβαίνετε ότι το μοναδικό μάλλον αρνητικό του είναι η μέγιστη δειγματοληψία στα 96kHz.
Ηχητικά είναι πιο καθαρό σε σχέση με το προηγούμενο, γρήγορο, τονικά σωστό, με αέρα και σωστή σκηνή.

Αν και στην εικόνα είναι ο μεγαλύτερος αδερφός του, το DragonFly Red, μπορείτε να καταλάβετε για το μέγεθος του dac :

df-main-3.png


df-main-2.png



Αναλυτικά το review εδώ : http://www.whathifi.com/audioquest/dragonfly-black-v15/review
Περισσότερες πληροφορίες εδώ : http://www.audioquest.com/dragonfly-series/
 

skysound

Supreme Member
28 January 2007
6,816
Θεσσαλονίκη

skysound

Supreme Member
28 January 2007
6,816
Θεσσαλονίκη
Δεν νομιζω οτι ειναι τοσο σαφες αφου οι FAQ ξεκινουν απο την εκδοση 1.00 του dragonfly.
Ακομα και η αντιπροσωπεια δεν ηταν σε θεση να μου δωσει σιγουρη απαντηση.
 

tasanto

AVClub Addicted Member
31 August 2006
1,702
Athens
Κατοχος εδω και μια εβδομαδα περιπου,το εχω δοκιμασει με windows 7 και 10,αλλα και με κινητο android. Το εργαλειο με δεδομενη την τιμη του ειναι απλα εξαιρετικο.Πως με 100 ευρω μπορει κανεις να μετατρεψει ενα παραπεταμενο λαπτοπακι 8ετιας (με περασμενα windows 7 ομως) σε ενα πολυ καλο player.
 

skysound

Supreme Member
28 January 2007
6,816
Θεσσαλονίκη
Το εργαλειο με δεδομενη την τιμη του ειναι απλα εξαιρετικο.Πως με 100 ευρω μπορει κανεις να μετατρεψει ενα παραπεταμενο λαπτοπακι 8ετιας (με περασμενα windows 7 ομως) σε ενα πολυ καλο player.

Υποθετωντας οτι αναφερεσαι σε χρηση μεσω ηχειων και ενισχυτη και οχι με ακουστικα,
μηπως μπορεις να περιγραψεις τι ηταν αυτο που σε εντυπωσιασε περισσοτερο ηχητικά?
 

tasanto

AVClub Addicted Member
31 August 2006
1,702
Athens
Δεν με εντυπωσιασε κατι (αλλα μου αρεσε πολυ),εγραψα οτι ο ηχος του γενικα για το κοστος του ειναι εξαιρετικος. Σε συγκριση με το musical fidelity v90 που εχω δεν υστερει σε κατι (εννοειτε για usb συνδεση το v90),ενω σε σχεση με το pioneer n-50a σε λειτουργια usb dac εχανε κυριως στον ογκο (μαλλον θεμα τροφοδοσιας).