ασχετος με προβολεις αγορα νεου μαλλον benq w1070

faniskriti

New member
18 October 2012
35
ηρακλειο κρητης
γεια και χαρα σε ολους εχω διαβασει αρκετα μεσα στο φορουμ και θα ηθελα την γνωμη σας για αγορα του benq w1070 1.αν υπαρχει κατι καλυτερο και πιο οικονομικο για αγορα σε fullhd 2.η λαμπα για τον συγκεκριμενο ποσο στοιχιζει 3. αυτο το rainbow για τους dlp προτζεκτορες ειναι ενοχλητικο υπαρχει ρισκο στη αγορα, ευχαριστω και παλι για την βοηθεια και τις χρησιμες πληροφοριες.
 

manmayer

Senior Member
4 March 2012
326
Ναι η αγορά dlp εμπεριέχει ρίσκο. Όταν βλέπεις ασπρόμαυρες ταινίες θα το βλέπεις. Όταν έχεις υπότιτλους θα το βλέπεις. Όταν σε ένα σκοτεινό πλάνο υπάρχει ένα φωτεινό αντικείμενο θα το βλέπεις. Βεβαίως μπορεί να μην σε ενοχλεί τόσο πολύ (αν είσαι γενικά άνθρωπος ήρεμος και καλόβολος), ή μπορεί να πείσεις τον εαυτό σου ότι δεν σε ενοχλεί. Αν δεν σκοπεύεις να ανοίξεις πανί πάνω από 120 ιντσες πήγαινε καλύτερα σε lcd έστω και αν είναι λίγο πιο ακριβοί. Για μένα προσωπικά πάντως το κατώφλι στην βιντεοπροβολή είναι ο epson 9200. Από εκεί και κάτω θα κάνεις πολλούς συμβιβασμούς που εν σύντομο καιρώ θα σε κάνουν να αναζητήσεις τον επόμενο βιντεοπροβολέα σου.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Το RBE δεν εχει να κανει μονο με την υλοποιηση του καθε κατασκευαστη, αλλα και με την ευαισθησια του καθενος στο φαινομενο αυτο. Προσωπικα ειμαι ευαισθητος στο rbe, εχω ομως dlp προβολεα.
Στις τελευταιες γενιες της benq (w7000, w1070, w7500, w1070+ w1110) το Rbe δεν ειναι εμφανες στα ματια τα δικα μου, παρα μονο οταν η λαμπα ειναι καινουργια, τις πρωτες 80-100 ωρες μεσα σε μια ταινια διακρινω ανεπαισθητα 2-3 φορες σε σκηνες υψηλου κοντραστ ελαχιστο rbe. Οταν ξεθυμανει η λαμπα λιγο, δεν βλεπω καθολου.

Θα σε συμβουλευα εαν ειναι εφικτο, να πας σε καποιο καταστημα με show room και να ζητησεις να δεις τον προβολεα απο κοντα. Το πιο πιθανο ειναι να μην δεις RBE, πλεον εχει γινει πολυ καλη δουλεια σε αυτο τον τομεα.
Σε πιο προσιτο dlp θα ελεγα τον optoma 141, αλλα κι αυτον θα προτεινα να τον δεις απο κοντα. Σε ελαχιστα καλυτερο ο benq 1070+ και ο νεοτερος w1110.
Μεσα σε ολα αυτα φανταζομαι πως εισαι στοιχειωδως ψαγμενος για τις αποστασεις προβολης, τα zoom των προβολεων, απο ποσες ιντσες ανοιγει το επιθυμητο καδρο, ποσο μετατοπιζεται η εικονα με το lens shift κλπ. Εννοω πως πρεπει πρωτα να ριξεις μια γενικη μελετη οσον αφορα τις ιντσες την αποσταση θεασης, την αποσταση τοποθετησης προβολεα κλπ για να δεις αν ταιριαζει στον χωρο σου.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
....μια απο τα ιδια. Για να δω r.e. πρέπει επίτηδες να σκαναρω με τα ματια μου την οθόνη απο τέρμα κάτω αριστερά μεχρι τέρμα πανω δεξια......αν το κανω αυτο ισως το δω για ενα κλάσμα του δευτερολέπτου.

Παρολα αυτα ομως, προσφατα ενα παλικαρι στο φορουμ, κοιτούσε να επιστρέψει τον δικο του επειδη του έφερνε πονοκεφάλους.

Για να εισαι σίγουρος πήγαινε σε μια έκθεση σε μαγαζι να δεις εναν dlp και δες περιπου 30' πριν αποφασίσεις.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
..και γω τον 1070 έχω και βλέπω μπόλικες ασπρόμαυρες oύτε ποτέ κανείς άλλος που ήρθε σπίτι μου είπε ποτέ ότι είδε r.e. παρόλα αυτά και στο φερι για το νησί όλοι είναι χαρούμενοι κι όμως πάντα υπάρχει ένας φουκαράς σε μια γωνιά που κάνει εμετό....better safe than sorry.
 

faniskriti

New member
18 October 2012
35
ηρακλειο κρητης
ευχαριστω κυριοι για την βοηθεια και τις απαντησεις αν τελικα καταληξω το κοστος της λαμπας και απο που μπορω να βρω... να μαθω απο καποιον που τον εχει.....manmayer ο epson 9200 τα σπαει αλλα στοιχιζει 1250 ευρω παραπανω και επειδη την πατησα καποτε με μια ακριβη τηλεοραση αποφασισα να μην ανεβαζω πολυ τον πηχη......νομιζω ειναι καλη ιδεα να τον δω να παιζει καπου αλλα εδω στο ηρακλειο η αγορα ειναι καπως μικρη...και κατι αλλο ενημερωτικα διαβασα σε καποιο αρθρο οτι το 5% των ανθρωπων γιατι εχει να κανει με τον καθενα απο εμας βλεπει το φαινομενο rainbow στους dlp οπωτε οι πιθανοτητες ειναι υπερ μου μακαρι να μην βγω ψευτης...φαντασου λεει να εχει προβλημα η γυναικα και να την εχω ψησει οτι εκανα μια τρομερη αγορα..χα..χα..χα.....
 
Φάνη,αν ψάχνεις προβολέα για επίδειξη στο Ηράκλειο σώθηκες..Και εγώ γουρούνι στο σακί τον πήρα,ας είναι καλά τα παιδιά εδώ μέσα που είχαν οργανώσει το powerbuy.Άμα θες έλα να σου τον δώσω να τον τεστάρεις,μιά ώρα δρόμος είναι!
 

faniskriti

New member
18 October 2012
35
ηρακλειο κρητης
νικο σου ειμαι υποχρεος πραγματικα με σκλαβωνεις ...η γυναικα μου ειναι απο μοιρες μερια και ερχομαστε για μπανακια προς τα μερη σου καμια φορα θα σε εχω στον νου μου σε ευχαριστω και παλι θα κανω την προσπαθεια μου εδω και αν δεν βγαλω ακρη θα τα ξαναπουμε...καλο βραδυ..
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
O καιρος καλος ειναι, να πας στον Νικο καλυτερα πριν την αγορα, να σου εξηγησει κι απο κοντα 2-3 πραγματα. (focus, lens shift, zoom κλπ) ωστε αν δεν εχεις ασχοληθει καθολου να σου δειξει ποσες ιντσες ανοιγει ο προβολεας απο ποια αποσταση και τα σχετικα με την τοποθετηση του. Θελει προσοχη ο προβολεας οσον αφορα την τοποθετηση και καλο ειναι να σε βοηθησει καποιος εμπρακτα να καταλαβεις καποια πολυ βασικα, ωστε να μην πραγματοποιησεις αστοχη αγορα. (θα πλακωθειτε και σε τιποτα μεζεδιλικια...μια χαρα) :flipout:

Για την λαμπα προσωπικα δεν ξερω, ισως καποιος φιλος που εχει τον προβολεα και εχει προβει σε αγορα. Να θυμασαι οσον αφορα τις λαμπες πως υπαρχουν οι γνησιες, οι ιμιτασιον σε χαμηλοτερη τιμη και οι γνησιες μαζι με το housing της λαμπας που κοστιζουν αρκετα. Μιας και δεν ειναι απαραιτητο να αλλαζεις housing μαζι με την λαμπα θα σου ερχεται φθηνοτερα. Ενδεικτικα την δικη μου λαμπα την γνησια χωρις το housing για τον w7500 την πηρα καπου στα 150 ευρω αν θυμαμαι.
Οτι κι αν επιλεξεις σου ευχομαι καλοθεατος. :smile:
 

faniskriti

New member
18 October 2012
35
ηρακλειο κρητης
Re: Απάντηση: ασχετος με προβολεις αγορα νεου μαλλον benq w1070

τι μεζεδιλικια ρε werewolf εγω πρεπει να κανω το τραπεζι στο κοπελι για την εξυπηρετηση...θα τον μαδησω κανονικα τον ανθρωπο...ειναι και δυσκολοι καιροι...οπως και να εχει ευχαριστω θα γραψω σχόλεια οταν τον αγορασω
 

faniskriti

New member
18 October 2012
35
ηρακλειο κρητης
Re: Απάντηση: ασχετος με προβολεις αγορα νεου μαλλον benq w1070

ψαξε ξαναψαξε αρχιζω και το σκεφτομαι με το rainbow effect για την τεχνολογια 3 LCD τι προτεινεται; εχω βρει κοντα στα λεφτα του w1070 εναν EPSON EH TW5350 3LCD υπαρχει καποιος κατοχος η καποιος που τον εχει δει να παιζει να μας πει την γνωμη του.....
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
θα σου πω εγώ για τον 5350. Λοιπόν, έχεις φάει καρπούζι να υποθέσω, αυτό το δροσερό και γευστικότατο φρούτο. Μια ποικιλία του όμως που λέγεται "μάπα" την έχεις δοκιμάσει? Αν όχι, πάρε τον 5350 να την δοκιμάσεις... :flipout:
 

vas_papavas

Supreme Member
21 December 2010
8,849
το native contrast του απέχει πολύ από αυτό των entry level dlp που είναι 1300 - 2000+ (με χρήση brilliant color). Δεν ξέρω πόσο σωστά λειτουργεί η ίριδα του για να σώσει την κατάσταση. επίσης παλαιότερα η epson συνήθιζε να βάζει lens shift στις χαμηλές σειρές της που τους έδινε ευελιξία στην τοποθέτηση. πλέον δεν υπάρχει αυτό και έχει καταργηθεί και το ρυθμιστικό gamma.

http://www.perfectimage.gr/2015/11/14/epson-eh-tw5350-full-review/

Για lcd σε epson κοιτάς από 6600 και πάνω.
 

faniskriti

New member
18 October 2012
35
ηρακλειο κρητης
Re: Απάντηση: ασχετος με προβολεις αγορα νεου μαλλον benq w1070

τελικα αγορασα τον w1070 δεν τον εχω βαλει να παιξει ουτε τον τσεκαρα απο τον φιλο νικο για τυχον rainbow efect πηρα τα ρισκα ελπιζω να βγω τυχερος.....γνωμες για οθονη με χειρισμο σε 108 ιντσες και βαση για στηριξη του προτζεκτορα στο ταβανι οπως και καλωδια απο φιλους που τον εχουν ειναι ευπροσδεκτες...ευχαριστω εκ των προτερων...
 

faniskriti

New member
18 October 2012
35
ηρακλειο κρητης
ευχαριστω tegonik να εισαι καλα... για να δουμε τι θα δουμε ειμαι στην φαση αναζητησης οθονης προβολης μολις να τον βαλω και τον ρυθμισω θα γραψω σχολια...
 

faniskriti

New member
18 October 2012
35
ηρακλειο κρητης
δεν βρισκω οθονη για τον προτζεκτορα με gain 0.8 μοναχα gain 1 μηπως γνωριζει κανεις που θα βρουμε οθονη με gain 0.8 γιατι απο οτι εμαθα απο την παρεα εδω ειναι πολυ φωτεινος ο προτζεκτορας και θα εχω θεμα.ευχαριστω

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

και κατι αλλο η αποσταση του προβολεα απο την οθονη απο που την μετραμε στον προβολεα γιατι o benq calculator μου λεει 2,76 και στον projector central 3,10 για τις ιδιες ιντσες...