dB value

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

technisat

AVClub Enthusiast
13 January 2010
869
Παρατήρησα ότι σε μερικούς δορυφόρους η ποιότητα σήματος
99% είναι 16dB και σε άλλους το
100% - 18dB

Δεν είναι δλδ γραμμική η αναλογία snr% και db;
 

Rascalicon

Established Member
13 July 2012
123
θεμα driver φιλε μου. οπου βλεπεις 16db ή 16.2 ή 17db να σταματαει και να μη πηγαινει παραπανω σημαινει οτι ο driver του tuner δεν υποστηριζει db και η μετατροπη γινεται απο το enigma2 και το ιδιο το image απο τα ποσοστα που αναφερουν καποιο σημα. αυτο γινεται κατα κορον σε δεκτες vu και σε αλλους. Οπου βλεπεις να πηγαινει πανω απο 18db τοτε ο driver επιστρεφει db και μετρα γενικα σωστα το σημα. οι dreambox γενικα και τελευταια ειδα και τον osmini μετρανε σωστα τα σηματα. γενικα μην εμπιστευεσαι τις ενδειξεις σε ποσοστα ποτε δεν ειναι ακριβεις.
 

technisat

AVClub Enthusiast
13 January 2010
869
Μα αυτό που αναφέρω συμβαίνει στο ΙΔΙΟ μηχάνημα και στο ίδιο tuner μάλιστα. Άρα κι ο driver είναι ίδιος (dvb drivers έχουν να ανανεωθούν από το 2014 αν θυμάμαι καλά)...
Δλδ στο δορυφόρο που μου βγάζει 16dB θα έπρεπε να λέει πχ 90% και σε αυτόν που αναγράφει 18dB - 99% αυτό θες να μου πεις περίπου;
 

kostikos

Supreme Member
14 February 2012
3,960
Οπως λεει και το ονομα του, το snr ειναι ο δεκαδικος λογαριθμος της εντασης προς τον θορυβο. Για να βλεπεις μη γραμμικες αλλαγές, προφανως αυτο το κλάσμα δεν ειναι σταθερο. Αυτο που φανταζομαι ειναι πως διαφορετικές συχνότητες (ενδεχομένως και πολικότητες) φερουν διαφορετικά db θορυβου;
 

Rascalicon

Established Member
13 July 2012
123
Μα αυτό που αναφέρω συμβαίνει στο ΙΔΙΟ μηχάνημα και στο ίδιο tuner μάλιστα. Άρα κι ο driver είναι ίδιος (dvb drivers έχουν να ανανεωθούν από το 2014 αν θυμάμαι καλά)...
Δλδ στο δορυφόρο που μου βγάζει 16dB θα έπρεπε να λέει πχ 90% και σε αυτόν που αναγράφει 18dB - 99% αυτό θες να μου πεις περίπουΝΎ
Αυτο που λες συμβαινει γιατι το ποσοστο στο δικο σου δεκτη προκυπτει απο τα db και οχι το αναποδο. Το ποσοστο αυτο στο enigma2 συμφωνηθηκε αυθαιρετα να παιρνει 100 στα 16db ακριβως. φυσικα επειδη στο συγκεκριμενο δεκτη που για να φτανει 18 θα μετραει σωστα τα db χονδρικα, το ποσοστο θα σταματησει στο 100 γιατι δεν εχει νοημα να παιρνει παραπανω αλλα τα db θα αυξανονται επειδη το σημα που λαμβανεις δηλαδη ο λογος σηματος προς θορυβο ειναι παραπανω απο 16db. εγω πχ εχω δει σε καποιους δορυφορους και 21db. για αυτο αλλωστε λεω οτι τα ποσοστα σε οποιονδηποτε δεκτη enigma2 η κλειστου λειτουργικου ειναι απλα ακυρα και δεν εχουν νοημα. ποσοστο απο τι δηλαδη; μην τα δινεις σημασια φιλε μου, τα db ειναι οι μονες ενδειξεις κοντα στο πραγματικο, αλλα να που δεν δουλευουν σωστα σε ολους τους δεκτες. ελπιζω να σε καλυψα.
 

technisat

AVClub Enthusiast
13 January 2010
869
Ok και κάποιος με κανένα θηριάκι μπορεί να έχει όλα τα 24dB))

Οπότε κρατάω αυτό
... Το ποσοστο αυτο στο enigma2 συμφωνηθηκε αυθαιρετα να παιρνει 100 στα 16db ακριβως.

Και ευχαριστώ για τη διευκρίνηση
 

Rascalicon

Established Member
13 July 2012
123
Υπάρχει δέκτης που να δείχνει σωστά το σήμα σε dB (δε λέω 100% σωστά αλλά να το προσεγγίζει);

ενας δεκτης που εχει συγκριθει με πεδιομετρο που ειδα με τα ματια μου ειναι ο os mini ηταν πολυ πολυ κοντα και ομολογω πως δεν το περιμενα. σε φιλο με 1.80 στη Θεσσαλονικη μετρησαμε 22.3db σε μια συχνοτητα στις 1δυτικα. μετα παμε σε επαγγελματικες καρτες που φανταζομαι μετρανε σωστα αλλα δεν διαθετω ο ιδιος καποια για να συγκρινω (αν και μπορω να μαθω απο καποιον που ξερω πως εχει). κατσε να ερθει το καλοκαιρακι να τελειωσει και η εξεταστικη και εχω σκοπο να επισκεφτω διαφορα ξενοδοχεια στη χαλκιδικη που μενω αν ολα πανε καλα...