Boschmann AXZ-W12TPO, συντονισμός οπής reflex

spl12

New member
25 April 2016
32
χθες παρέλαβα το παρόν sub μπορώ να πω είναι καλο για τα λεφτά του στα 82 ευρώ από skroutz και το έβαλα σε μια δικια μου κούτα 58-60 λίτρων με bass reflex 7.5cm διάμετρο και 24cm μήκος παίζει καλά στης χαμηλές πολύ καλά μπορώ να πω αλλα μερικές είναι ανύπαρκτες και αφού στα χερια μου έχω το manual με τα specs και τι κούτα χρειάζεται θα ήθελα την "βοηθεια σας" να κάνω μια για να συντονίσει στα 34-37 με βάση το manual! + οτι πιεζει παρα πολυ αερα απο το πορτ!

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---







 
Last edited by a moderator:
28 June 2006
2,941
Με αυτό τον όγκο κουτιού έχεις Qt = 5 και ο σωλήνας σου είναι εντάξει, είναι ήδη ο καλύτερος δυνατός .

Με αυτό το Qt κατεβαίνει μεν πολύ χαμηλά (-3db στους 28 ) αρχίζει να πέφτει όμως σιγά - σιγά από τους 130. Βάλτο να ακουμπάει σε τοίχο οπωσδήποτε. Τα πηνία είναι φυσικά σε σειρά έτσι δεν είναι;
Για "κλασικό" ρεφλέξ (Qt = 7) θέλει πολύ λίγα λίτρα: Μόλις 25 (-3db στους 35, φλατ μέχρι τους 50) . Το πρόβλημα είναι ότι με αυτή τη διάμετρο σωλήνα το μήκος του πρέπει να είναι ..43,5 εκατοστά. Μόνο με στροφή χωράει.
Εναλλακτικά, με διάμετρο 6 εκ. τη γλιτώνεις με .. μόνο 27 εκατοστά στα 25 λίτρα.

Υ.Γ ποτέ δεν τα χώνεψα τα underdamped (Qt =5-5,5). Έχουν αλλοπρόσαλλο χαμηλό, κάποιες - οι πολύ χαμηλές - συχνότητες είναι εκεί αλλά "ξεκάρφωτες", τις όχι και τόσο χαμηλές τις ψάχνεις, γενικά ακούγονται άδεια και ψόφια, κάνουν μόνο μπουμ-μπουμ πολύ χαμηλά.
Όπου και να το έχουμε δοκιμάσει - τουλάχιστον σε 2 15άρια ρεφλέξ και μέχρι και σε κόρνα - το αποτέλεσμα είναι πάντα το ίδιο.

Πρόταση: 35 λίτρα, το σωλήνα που έχεις στα 33 εκατοστά (εν ανάγκη με στροφή). Βάλε ένα χώρισμα στο υπάρχον κουτί, ή φτιάξε ένα πρόχειρο για δοκιμή. Θεωρώ ότι θα ακούγεται κλάσεις καλύτερα
 
Last edited: