Γιατί καθυστερεί τόσο πολύ να μπουτάρει το PC?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Καλησπέρα σε όλους

Εδώ και δυο χρόνια έστησα έναν υπολογιστή, του οποίου τα βασικά χαρακτηριστικά (hardware και λειτουργικό) είναι τα παρακάτω:

- Κουτί: Corsair Carbide 400R Mid-Tower
- Τροφοδοτικό: Etasis Gaming 750W
- Μητρική: Gigabyte GA-Z87-D3HP, Socket 1150
- CPU: Intel Haswell i3-4330, 3.50 GHz
- Κάρτα Γραφικών: Sapphire-AMD Radeon R7 260X (1GB)
- RAM: G.Skill Aegis, DDR3 PC3-12800, 1600 MHz 2x8GB + 2x4GB, σύνολο 24 GB.
- Δίσκος Συστήματος: SanDisk Ultra Plus SSD, SATA 3-256 GB
- Άλλοι δίσκοι αποθήκευσης: 2 x Toshiba DT01ACA200, SATA 3-2TB + 1 x WD Caviar Black SATA 3-1TB + 3 x Seagate Barracuda, SATA 2-500GB
- Οπτικοί Οδηγοί: 1 x LG GGW-H20L, BD-R/RW + 1 x Lite On DVD-R/RW
- Κάρτες Επέκτασης: 1 x DIGITUS PCI SATA Controller 4-channel, 1 x FireWire 1394a/b & USB Combo PCI-E Controller, 1 x TV Card AverMedia H727 PCI-E
- Λειτουργικό: Windows 10 Pro 64-bit, v. 1511

Από την αρχή που το είχα πρωτοστήσει (τότε με Windows 8.1 Pro) και αφού σετάρισα πλήρως το BIOS (είναι UEFI), μετά το πέρασμα του λειτουργικού έκανε αρκετή ώρα να μπουτάρει, αφήνοντάς με να περιμένω με την αρχική εικόνα της μητρικής στην οθόνη μου (αυτήν που προτρέπει τον χρήστη να πατήσει κάποιο από τα πλήκτρα DEL, F9, F12 και END, προκειμένου να μπει στο σετάρισμα του BIOS ή να επιλέξει απευθείας κάποια άλλη λειτουργία, π.χ. το Boot Menu κλπ.).

Και όταν γράφω "αρκετή ώρα", δεν εννοώ κάποια δευτερόλεπτα ή έστω λεπτό και κάποιο κλάσμα του, αλλά εννοώ για χρόνο κοντά στα 5 λεπτά. Στην αρχή μάλιστα, όταν το πρωτοείδα, τρομοκρατήθηκα πως κάτι δεν έχω κάνει σωστό ή κάτι είναι χαλασμένο, αλλά μετά από 2-3 προσπάθειες έκανα υπομονή μέχρι που μπουτάρισε κανονικά.

Έκτοτε, απλά το έχω συνηθίσει και δεν έχω ασχοληθεί μ' αυτό καθόλου. Πλην όμως, εξακολουθεί να παραμένει και να είναι εκνευριστικό.

Να διευκρινίσω ότι το φαινόμενο είχε εξαρχής παρουσιαστεί, πριν φορτώσω το PC με έξτρα προγράμματα, αλλά και τώρα, που αυτά μπήκαν, η κατάσταση δεν άλλαξε.

Όταν βέβαια μπουτάρει, δεν υπάρχει πρόβλημα, τρέχει τα πάντα αρκετά γρήγορα.

Μήπως ξέρει κανένας τι μπορεί να συμβαίνει;

Ευχαριστώ.
-
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Κάποιο component προκαλεί καθυστέρηση.
Τόσο χρόνο πιθανόν να είναι κάποιος δίσκος που ψοφάει.

Πάτα tab ( ή καλύτερα πήγαινε στο BIOS και βάλε να μην δείχνει το Full Screen logο ) ώστε να δείς σε ποιό diagnostic number κολλάει να βρούμε τι φταίει.
 

vertical

Supreme Member
15 November 2011
3,335
Αποσύνδεσε όλες της PCI κάρτες και δοκίμασε να κάνεις boot. Ειδικά την SATA και την Firewire.
 
Το πλήθος των σκληρών κάνει μάλλον τη διαφορά...

Σας ευχαριστώ όλους για τις παρεμβάσεις και συμβουλές σας.

Ψάχνοντας στο διαδίκτυο, κάπου διάβασα ότι η πληθώρα των σκληρών δίσκων ίσως προκαλεί την καθυστέρηση. Οπότε έκανα την απλή κίνηση να αποσυνδέσω όλους τους έξτρα σκληρούς, διατηρώντας όλες τις κάρτες επέκτασης στη θέση τους (το BIOS το έχω αναβαθμίσει, είναι το τελευταίο).

Όντως, μετά την αποσύνδεση, το PC μπουτάρισε σε πολύ μικρό κλάσμα του χρόνου, που ήθελε πριν κάνω την κίνηση αυτή. Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να αρχίσω να συνδέω έναν-έναν τους έξτρα σκληρούς και να μετράω το χρόνο που χρειάζεται από αλλαγή σε αλλαγή, ώστε να δω αφενός αν η πληθώρα και αφετέρου αν κάποιος από όλους κάνει τη διαφορά.

Θα επανέλθω με αποτελέσματα.

Και πάλι ευχαριστώ.
-
 

SpyrosKoutsogiannis

Established Member
3 December 2012
257
Επειδή έχω κι εγώ 5 δίσκους και 2 optical drives, σε διαβεβαιώνω ότι θέλω λιγότερο από ένα λεπτό για το boot. Το πιθανότερο είναι ότι κάποιος δίσκος καθυστερεί τη διαδικασία λόγω προβλήματος.
 
Ίδια διαμορφωση?

Επειδή έχω κι εγώ 5 δίσκους και 2 optical drives, σε διαβεβαιώνω ότι θέλω λιγότερο από ένα λεπτό για το boot. Το πιθανότερο είναι ότι κάποιος δίσκος καθυστερεί τη διαδικασία λόγω προβλήματος.

Με ίδια μητρική - επεξεργαστή - RAM?

Πρέπει να πω ακόμα ότι ναι μεν μειώθηκε αρκετά, πάνω από το μισό διάστημα, ο χρόνος μπουταρίσματος, αλλά πάλι δεν μπορώ να πω ότι είμαι ευχαριστημένος με τον υπάρχοντα χρόνο. Μέτρησα σε ιδανικές συνθήκες, δηλαδή με "κρύο" υπολογιστή και με όλους τους δίσκους εκτός, πλην του SSD του συστήματος, 3 λεπτά και 25 δευτερόλεπτα, μέχρι να δω την αρχική εικόνα των Windows. Επίσης αυτό που παρατήρησα είναι ότι η αρχική εικόνα του BIOS φεύγει σχεδόν αμέσως - πράγμα που με τους δίσκους κρατούσε σχεδόν 4 ή 5 λεπτά - αλλά μετά, μέχρι να εμφανιστεί η σημαία με την κυλιόμενη "ρόδα" με τις τελείες, που δείχνει ότι φορτώνει το λειτουργικό, περνάνε περίπου 3 λεπτά.

Μετά την εμφάνιση της σημαίας/ρόδας, το λειτουργικό φορτώνει σε περίπου 20 με 25 δευτερόλεπτα.
 
Last edited:

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
βγάλε τον sata controller, λογικά καθυστερεί και αυτός ενώ θα πρέπει να βλέπεις και την δικιά επιλογή για να μπεις στο δικό του BIOS
 
Sata Controller και δοκιμή

βγάλε τον sata controller, λογικά καθυστερεί και αυτός ενώ θα πρέπει να βλέπεις και την δικιά επιλογή για να μπεις στο δικό του BIOS

Ναι, φυσικά τον βλέπω στην εκκίνηση και μάλιστα πριν την οθόνη έναρξης του BIOS της μητρικής, αλλά για να τον δω, πρέπει να έχει πάνω συνδεδεμένους δίσκους ή δίσκο. Έχει το δικό του μίνι BIOS, αφού ο χρήστης μπορεί να στήσει και RAID μ' αυτόν. Αλλά για να μπεις στο δικό του BIOS, χρειάζεται να έχεις πάνω συνδεδεμένους δίσκους, για να τους δει και να εμφανιστεί η αρχική εικόνα στην οθόνη (πριν την αρχική εικόνα του BIOS της μητρικής, όπως έγραψα).

Αλλά, πάει να με τρελάνει το PC.

Μετά την αφαίρεση των δίσκων, στην πρώτη δοκιμή, όπως έγραψα παραπάνω, το PC μπουτάρισε πολύ γρήγορα, σε λιγότερο από ενάμισι λεπτό. Οι επόμενες ήταν αρκετά πιο αργές, γύρω στα 3μισι λεπτά η κάθε μία, όπως ανέφερα. Ασφαλώς πολύ λιγότερος χρόνος, σε σχέση με την κατάσταση που είχα περιγράψει, αλλά πάντως όχι και το καλύτερο.

Στη συνέχεια συνέδεσα δυο σκληρούς μόνο στη μητρική (τους δυο Toshiba των 2TB) και τον ξαναδοκίμασα. Μπουτάρισε σε ενάμισι λεπτό, περίπου!
Ε, το ....ς ή δεν το ....ς, κύριε πρόεδρε? :mad:

Ρωτάω:
Μπας και πρέπει να υποψιάζομαι τον SSD του συστήματος?

Κάθε γνώμη ευπρόσδεκτη.
-
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Ακομα και το ενάμιση λεπτό ειναι μεγάλο νούμερο παντως.
Κάτι παει πολυ λαθος αλλα δεν νομίζω να ειναι ο δίσκος.
Πως έχεις μοιράσει τις γραμμές ανάμεσα στα υποσύστηματα;
 

baspav

AVClub Addicted Member
21 January 2010
1,799
Δοκίμασε να απενεργοποιήσεις το check της RAM αν είναι ενεργοποιημένο. Μήπως αυτό σε καθυστερεί. 24 Giga δεν είναι κ λίγα.
 
Το μοίρασμα των γραμμών....

Ακομα και το ενάμιση λεπτό ειναι μεγάλο νούμερο παντως.
Κάτι παει πολυ λαθος αλλα δεν νομίζω να ειναι ο δίσκος.
Πως έχεις μοιράσει τις γραμμές ανάμεσα στα υποσύστηματα;

Καλημέρα

Εννοείς το πώς έχουν μοιραστεί οι γραμμές από το τροφοδοτικό ή κάτι άλλο;
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Οχι του τροφοδοτικού,εννοώ πόσες pc lanes έχεις μοιράσει ανάμεσα σε κάρτα γραφικών-controllers δίσκων-usb3,κλπ.
Μερικές φορές ειναι σπαζοκεφαλιά και εξαρτάται απο την χρήση.
Εγω πχ που δεν παίζω παιχνίδια εχω μοιράσει χ8 σε γραφικά (msi 660 Ti ) και χ8 για SSD ενώ τα υπόλοιπα χ1.
Η gig σου δίνει την επιλογή στο bios,το default ειναι αυτόματο μεν αλλα μετά απο πολλά bench είδα πως η διάφορα ειναι μεγάλη για την χρήση που κάνω εγω.
Νομίζω πως ειναι καλή ιδέα να δώσεις γραμμές στους δίσκους,δοκίμασε και πες μας.
 
Το μοίρασμα των PC lanes..

Οχι του τροφοδοτικού,εννοώ πόσες pc lanes έχεις μοιράσει ανάμεσα σε κάρτα γραφικών-controllers δίσκων-usb3,κλπ.
Μερικές φορές ειναι σπαζοκεφαλιά και εξαρτάται απο την χρήση.
Εγω πχ που δεν παίζω παιχνίδια εχω μοιράσει χ8 σε γραφικά (msi 660 Ti ) και χ8 για SSD ενώ τα υπόλοιπα χ1.
Η gig σου δίνει την επιλογή στο bios,το default ειναι αυτόματο μεν αλλα μετά απο πολλά bench είδα πως η διάφορα ειναι μεγάλη για την χρήση που κάνω εγω.
Νομίζω πως ειναι καλή ιδέα να δώσεις γραμμές στους δίσκους,δοκίμασε και πες μας.

Κατάλαβα το σκεπτικό σου (και σ' ευχαριστώ για τη συμβουλή).

Το ερωτηματικό είναι πώς ακριβώς να το κάνω αυτό. Έψαξα στο manual της μητρικής, στο setup του BIOS, αλλά δεν βρήκα πού ακριβώς υπάρχει αυτή η δυνατότητα. Το manual υπάρχει φυσικά στο site της Gigabyte, για όποιον θέλει να το ψάξει.

Ψάχνοντας ακόμα περισσότερο στο διαδίκτυο, να εντοπίσω κάτι που να δίνει πληροφορίες για το πώς γίνεται αυτό, βρήκα το παρακάτω review της συγκεκριμένης μητρικής, στο οποίο υπάρχουν μια σειρά screenshots από το setup της μητρικής, που μπορεί να δει ο αναγνώστης:

http://us.hardware.info/reviews/444...6x-z87-4x-h87-and-3x-b85-gigabyte-ga-z87-d3hp

Δεν μπόρεσα να εντοπίσω κάτι, που να με οδηγεί σε αυτή την επιλογή.

Ίσως εσύ (ή κάποιος άλλος), που είσαστε περισσότερο έμπειροι από μένα, μπορέσετε να εντοπίσετε σε ποιό ακριβώς σημείο του setup πρέπει να πάω, για να μπορέσω να επιλέξω το μοίρασμα των PC Lanes.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
-
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Παναγιώτη αντιγράφω το manual,στο δικό μου BIOS βρίσκεται στα Integrated Peripherals.

Turbo SATA3 / USB3.0 (Marvell 9128 /NEC USB 3.0 Controller)
Determines whether to set the PCIe speed of the Marvell 9128 or NEC USB 3.0 controller to PCIe Gen 2.
Please note that when only one graphics card is installed on the PCIEX16_1 slot, it will operate at up to
x8 mode if either one of the two controllers is set to PCIe Gen 2. The two controllers will be automatically
set to PCIe Gen 1 when two graphics cards are installed on the PCIEX16_1 and PCIEX8_1 slots.

-Auto Lets the BIOS automatically configure this setting, depending on the device installed. (Default)

Turbo SATA3 -Sets the PCIe speed of the Marvell 9128 controller to PCIe Gen 2.

Turbo USB3.0 -Sets the PCIe speed of the NEC USB 3.0 controller to PCIe Gen 2.

Disabled-forces the Marvell 9128 and NEC USB 3.0 controllers to PCIe Gen 1


Δεν ξέρω αν η δική σου έχει τους συγκεκριμένους controllers και πως μοιράζει αλλά μια ιδέα την πήρες νομίζω.
 

ika

Supreme Member
20 September 2010
4,841
Αθήνα
Μήπως στην ακολουθία bootαρίσματος έχουν ξεμείνει και οι οπτικοί δίσκοι πριν τους σκληρούς?
Στο δικό μου PC, όταν οι οπτικοί προηγούνται του σκληρού στο bootαρισμα, υπάρχει μεγάλη καθυστέρηση.
Επίσης, μήπως μπορεί στο BIOS, να αφαιρεθούν κάποιοι σκληροί από την διαδικασία boot?
 

analog-jimaras

AVClub Addicted Member
16 February 2012
2,106
Re: Απάντηση: Γιατί καθυστερεί τόσο πολύ να μπουτάρει το PC?

Αγαπητε Παναγιωτη δοκιμασε επισης την εξής διαδικασία.
1. Ο δισκος που εχει το λειτουργικό να ειναι στη πρώτη θύρα sata της μητρικής ας πουμε sata0 και τιποτε αλλο συνδεδεμένο σε θυρα sata. Σιγα, σιγα προσθετουμε σε καθε boot και κατι και βλεπουμε τι καθυστερει
2. Αν με το παραπάνω δεν αλλαζει κάτι ψάχνουμε στο βιος για quick boot η παρομοια εντολη που ισως ειναι disabled.
3. Οταν μπουταρει το pc oι εξωτερικοι δισκοι να ειναι σβηστοί.
 
Συμβουλές...

Αγαπητε Παναγιωτη δοκιμασε επισης την εξής διαδικασία.
1. Ο δισκος που εχει το λειτουργικό να ειναι στη πρώτη θύρα sata της μητρικής ας πουμε sata0 και τιποτε αλλο συνδεδεμένο σε θυρα sata. Σιγα, σιγα προσθετουμε σε καθε boot και κατι και βλεπουμε τι καθυστερει
2. Αν με το παραπάνω δεν αλλαζει κάτι ψάχνουμε στο βιος για quick boot η παρομοια εντολη που ισως ειναι disabled.
3. Οταν μπουταρει το pc oι εξωτερικοι δισκοι να ειναι σβηστοί.

Καλησπέρα, Τζίμη και σ' ευχαριστώ για τη συμβουλή. Τον SSD τον έχω βέβαια, στη θύρα "0" της μητρικής, είναι κάτι που το έχω μάθει από παλιά και το εφαρμόζω πάντα. Φυσικά, δεν υπάρχει τίποτε άλλο πάνω σε αυτή τη θύρα. Το quick boot το έχω απενεργοποιήσει, κι αυτό είναι κάτι που με έχουν συμβουλέψει να τηρώ για διάφορους λόγους, χωρίς βέβαια ντε και καλά να πρέπει να το εφαρμόζω ως απαράβατο κανόνα. Στο συγκεκριμένο PC το έχω απενεργοποιήσει χωρίς ιδιαίτερο λόγο, απλά ξεκίνησα με το σκεπτικό ότι χρησιμοποιώ τροφοδοτικό παλαιότερης γενιάς, που ίσως να δημιουργεί προβλήματα με τον Haswell. Για πείτε και σεις τη γνώμη σας γι αυτή μου τη σκέψη.

Ωστόσο, δε χάνω τίποτα να το δοκιμάσω.

Θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου να βάζω έναν-έναν τους έξτρα σκληρούς, να δω τι μπορεί να φταίει. Πάντως, προς το παρόν, η δοκιμή με τη σύνδεση μόνο των 2 Toshiba (που είναι νεότερης τεχνολογίας από τους υπόλοιπους), έδειξε ότι μάλλον δεν επηρεάζουν αυτοί το μπουτάρισμα.

Όταν ξεκινάω PC, το έχω σαν κανόνα να μην έχω πάνω συνδεδεμένους εξωτερικούς δίσκους. Άρα δεν τίθεται τέτοιο θέμα.

Να πω ότι έχω ξεκινήσει να ζητήσω τη συμβουλή από το φόρουμ του κατασκευαστή της μητρικής (Gigabyte). Τους ρωτάω και γι αυτό που με συμβούλεψε ο Διαχειριστής μας. Να δω αν κάποιος θα το δει και μου δώσει καμιά ιδέα. Θα ενημερώσω πάντως.

Και πάλι ευχαριστώ.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Μήπως στην ακολουθία bootαρίσματος έχουν ξεμείνει και οι οπτικοί δίσκοι πριν τους σκληρούς?
Στο δικό μου PC, όταν οι οπτικοί προηγούνται του σκληρού στο bootαρισμα, υπάρχει μεγάλη καθυστέρηση.
Επίσης, μήπως μπορεί στο BIOS, να αφαιρεθούν κάποιοι σκληροί από την διαδικασία boot?

Ευχαριστώ για τη συμβουλή.

Όχι, ως πρώτη συσκευή έχει οριστεί σκληρός και φυσικά με προτεραιότητα ο SSD.

Για τα άλλα, θα το ψάξω.
 

qwerty1gr

Moderator
Staff member
23 February 2007
3,749
Γηραιά Αλβιώνα
Και το δικο μου Lenovo Y900 εκανε 1-2 λεπτα να μπουταρει, σε πολυ πιο απλο σεταπ (μονο ενας SSD επανω, 1 DVD). PC με i7-6700K, 12Gb PC4 kai SSD ειναι απαραδεκτο να κανει 2-3 λεπτα να μπουταρει...

Ψαχνοντας, βρηκα αυτο http://lifehacker.com/enable-this-setting-to-make-windows-10-boot-up-faster-1743697169.
Τα windows προφανως ειχαν απενεργοποιημενη τη λειτουργια fast startup. Τωρα κανει περιπου 20 δευτερολεπτα.

Δε χανεις τιποτα να το δοκιμασεις