Panasonic G7 Video

panosxgr

Supreme Member
24 June 2006
8,604
Στο Cinelike D μήπως ξέρετε ή προτείνετε κάποιες ρυθμίσεις, ώστε μετά να «κάτσουν» καλύτερα κάποια LUTS;; Διαβάζω άλλους να λένε ότι πρέπει να τα κατεβάσουμε όλα στο -5, άλλοι πάλι όλα στο -2, άλλοι όλα στο -5 εκτός από το contrast... Γνωρίζει κάποιος κάτι;

ΥΓ.: Μόλις παρέλαβα και το flash MEIKE MK-320. Δεν είχα ποτέ εξωτερικό flash να σας πω την αλήθεια, αλλά σε λειτουργία TTL οι φωτογραφίες που τραβάω μέσα στο γραφείο, με το diffuser κουμπωμένο και λίγο προς τα πάνω, μια χαρά μου φαίνονται και γενικά φαίνεται να είναι αρκετά δυνατό. Το καλό λόγω του μεγέθους του είναι ότι δεν βαραίνει πολύ η φωτογραφική.
 
22 June 2006
34,774
NEO HRAKLEIO
Re: Panasonic G7

try and test!

Στις sony που ειχα , τα "κατεβαζα" ολα, αλλα εκει ηταν slog, που ειχε πραγματικο κερδος σε DR.
Δε ξερω κατα ποσο κερδιζεις κατι αν τα κατεβασεις ολα στις Pany...

Μονο μια δοκιμη θα σε πεισει.
 

panosxgr

Supreme Member
24 June 2006
8,604
Απάντηση: Panasonic G7

Το ΣΚ που μας πέρασε έκανα αρκετές λήψεις με την κάμερα, περισσότερο βίντεο και λιγότερο φωτογραφίες. Το αποτέλεσμα και στους 2 τομείς πάρα πολύ καλό. Το δε βίντεο είναι απίστευτο η καθαρότητα και η ευκρίνεια που έχει, κυρίως στα 4Κ.
Παρακάτω θα δείτε ένα βίντεο που ανέβασα στο youtube, τραβηγμένο σε 4Κ, με τον κιτ φακό 14-42mm, προφίλ εικόνας CINED με όλα κατεβασμένα στο -5 και μετά απλά πρόσθεσα ένα LUT κι έπαιξα λίγο και με τα χρώματα. Δηλαδή αν με τον κιτ φακό παίρνουμε τέτοια εικόνα, τότε με ένα prime τι εικόνα θα έχουμε;;;!!!

Διόρθωση: δεν τα είχα όλα κατεβασμένα στο συγκεκριμένο βίντεο. Οι ρυθμίσεις της κάμερας 'ηταν:
Picture Profile: CineD
Contrast: 0
Sharpness: 0
Noise Reduction:0
Color: -5

Μόνο στο τελευταίο απόσπασμα του βίντεο, εκεί που κάνει αποφώνηση και είναι σε κοντινό πλάνο, οι ρυθμίσεις είναι:
Picture Profile: CineD
Contrast: -5
Sharpness: -5
Noise Reduction: -5
Color: -5

Προσωπικά μου αρέσει πολύ περισσότερο η εικόνα με όλα κατεβασμένα και μετά να το διορθώσεις στο post. Δεν ξέρω εσείς τι λέτε...

 
Last edited:
22 June 2006
34,774
NEO HRAKLEIO
Re: Panasonic G7

δικο σου βιντεο ειναι αυτο ?

Εγω προτιμω με ολα κατεβασμενα .
Οι prime θα σου δωσουν λιγοτερο DOF και περισσοτερο φως το βραδυ, οχι παραπανω οξυτητα.
Κυριως γι αυτο τους θελουμε, στο βιντεο παντα. Οι μικροδιαφορες σε οξυτητα δεν βγαινουν στο βιντεο.
 

partisan

Supreme Member
3 June 2014
3,752
Re: Panasonic G7

ωραιο το βιντεακι... τα γερμανικα ομως ολα τα λεφτα:grinning-smiley-043
 

panosxgr

Supreme Member
24 June 2006
8,604
Απάντηση: Re: Panasonic G7

δικο σου βιντεο ειναι αυτο ?

Εγω προτιμω με ολα κατεβασμενα .
Οι prime θα σου δωσουν λιγοτερο DOF και περισσοτερο φως το βραδυ, οχι παραπανω οξυτητα.
Κυριως γι αυτο τους θελουμε, στο βιντεο παντα. Οι μικροδιαφορες σε οξυτητα δεν βγαινουν στο βιντεο.

Ναι, δικό μου είναι :eek:perator:
 

Σταθης

Banned
24 June 2006
1,175
Απάντηση: Panasonic G7

Καλό θα ήταν να πάρεις κάποιο ND φιλτράκι ώστε να μπορείς να κρατάς τη σχέση fps/shutter speed στο 1/2.
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
22,196
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Ανοίγω το συγκεκριμένο νήμα για να γίνει πιο εμπεριστατωμένη ανάλυση των δυνατοτήτων της μηχανής στο βίντεο και σας μετέφερα και τα σχετικά μυνήματα.
 
Last edited:

panosxgr

Supreme Member
24 June 2006
8,604
Απάντηση: Panasonic G7

Καλό θα ήταν να πάρεις κάποιο ND φιλτράκι ώστε να μπορείς να κρατάς τη σχέση fps/shutter speed στο 1/2.

Έχεις απόλυτο δίκιο! Απλά δεν προλάβαινα, γιατί μας πίεζε ο χρόνος κι έπρεπε μέσα σε λίγο χρονικό διάστημα να τραβήξουμε όσο περισσότερο υλικό μπορούσαμε. Τα υπόλοιπα βίντεο θα τα γυρίσουμε σε αντίστοιχα γήπεδα γκολφ της Γερμανίας το προσεχές διάστημα. Εκεί θα εφοδιαστώ λογικά, αν και δεν πιστεύω ο καιρός εκεί να το απαιτεί όπως εδώ, που έχουμε τον ήλιο πάνω από το κεφάλι μας!!!
 

panosxgr

Supreme Member
24 June 2006
8,604
Από τις δοκιμές που τις έκανα, έβγαλα τα ακόλουθα συμπεράσματα μέχρι τώρα:

1. Πολύ χάλια autofocus, επομένως την δουλεύουμε αποκλειστικά με manual focus

2. Manual focus μπορούμε να κάνουμε με πολλούς τρόπους. Αυτός που με βόλεψε εμένα και νομίζω έχει τα καλύτερα αποτελέσματα είναι το focus να είναι στην επιλογή AFS και να έχετε επιλεγμένο το 1-AREA focus. Με αυτό οτν τρόπο βγαίνει ένα μικρό τετράγωνο στην οθόνη του μόνιτορ, το οποίο σε όποιο σημείο πατήσετε την οθόνη, πάει κι εστιάζει σε εκείνο ακριβώς το σημείο. Σημείωση: η εστίαση αυτή λειτουργεί και κατά τη διάρκεια της εγγραφής. Φυσικά επειδή το πως θα εστιάσει κατά τη διάρκεια της εγγραφής, αν αλλάξουμε σημείο δεν μπορούμε να το προβλέψουμε (γρήγορη μετάβαση, ομαλη...) καλό θα είναι σε επαγγελματική δουλειά να μην το επιχειρούμε. Για προσωπικές στιγμές είναι πολύ βολικό, ιδίως με παιδια :)

3. Τα προφίλ εικόνας είναι πολλά αλλά προσωπικά επέλεξα αμέσως το CineD, λόγω φλατ εικόνας και μεγαλύτερου δυναμικού εύρους. Φυσικά μπορεί και να είδα σχεδόν όλα τα βίντεο που κυκλοφορύν εκεί έξω με τη συγκεκριμένη κάμερα και να διάβασα κι εγώ δεν ξέρω πόσες σελίδες αναλύσεων, μέχρι να καταλήξω και να αποφασίσω κι εγώ ότι αυτό είναι το profile που μου ταιριάζει. Αν δεν έχετε σκοπό μετά να κάνετε color correction και θέλετε να έχετε μία κινηματογραφική αίσθηση παρόλα αυτά, μπορείτε να επιλέξετε το CineV picture profile. Θα σας δώσει πιο έντονα χρώματα και αντίθεση σε κινηματογραφική ατμόσφαιρα.

4. Όπως λένε πολλοί χρήστες της κάμερας, μετά από δοκιμές, και το διαπίστωσα και ο ίδιος, τα Sharpness και Noise Reduction καλο θα είναι τα κατεβάζουμε (εγώ προσωπικά τα κατεβάζω στο -5), αφού εν τέλη παίρνουμε καλύτερη εικόνα χωρίς αυτά. Περισσότερο artifacts δημιουργούν παρά φτιάχνουν την εικόνα. Αν στο τελικό αποτέλεσμα θέλουμε για παράδειγμα μεγαλύτερη ευκρίνεια, μπορούμε μέσα από το post processing να προσθέσουμε ένα φίλτρο με sharpness και να το φέρουμε εκεί που θέλουμε. Καλύτερη εικόνα θα πάρουμε έτσι παρά εάν χρησιμοποιούσαμε το sharpness της κάμερας.

5. Δεν έχω τραβήξει καθόλου σε 1080p επομένως μην με ρωτάτε :) Και δεν πρόκειται κιόλας, αφού πήρα την συγκεκριμένη κάμερα για να τραβάω αποκλειστικά σε . Τώρα εάν μετά κάνω ένα project σε 1080p, αυτό είναι άλλο θέμα. Όμως η ποιότητα και η ευκρίνεια της εικόνας που θα πάρετε σε αυτή την περίπτωση, δηλαδή εάν κάνετε downscale το υλικό σας από 4Κ σε 1080p θα είναι ασύγκριτα καλύτερη από το ότι να τραβούσατε σε native 1080p.

6. Η σταθεροποίηση που σου δίνει ο φακός είναι καλή, αλλά δεν έχει καμία σχέση με την σταθεροποίηση που σου δίνει μία βιντεοκάμερα ή λογικά μία άλλη κάμερα, όπως οι Sony A7sii, που έχουν σταθεροποίηση σε 5 άξονες. Για κάποιον που ξέρει να την κρατάει σταθερά δεν θα έχει πρόβλημα. Για τους με "πάρκισσον" λήπτες :D, να ξέρουν ότι θα χρειαστούν τρίποδα.

7. Με τον κιτ φακό μπορώ να ανεβάσω το ISO άνετα μέχρι τα 1000 χωρίς να έχω απώλειες στην εικόνα (πάντα για βίντεο μιλάμε), σε πολλές περιπτώσεις και στα 1600, σε εσωτερικούς χώρους και να τραβάς πρόσωπα. Έξω το βράδυ μπορείς να την πάρεις και μέχρι τα 3200 όταν τραβάς τοπία με πολύ ικανοποιητική εικόνα. Με φακό prime φυσικά πας για επίπεδα κοντά σε Sony A6300 και τα σχετικά :2thumb22sup:

8. Κατά τη διάρκεια της εγγραφής είναι πολύ βολικές οι 2 ροδέλες που έχει από πάνω η μηχανή, με τις οποίες πειράζεις/αλλάζεις aperture και shutter speed. Έχοντας από το μενού της κάμερα επιλεγμένο το ZEBRA pattern, μπορείς πολύ εύκολα και γρήγορα να διορθώσεις την όποια υπερέκθεση ή υποέκθεση έχεις εκείνη τη στιγμή. Σημείωση: η αυξομείωση δεν γίνεται ομαλά, αλλά με stops. Επομένως δεν τα αυξομειώνουμε κατά τη διάρκεια της εγγραφής μας, αλλά πριν και μετά πατάμε REC :grinning-smiley-043

9. Αν θέλουμε να δουλέψουμε τελείως manual focus, δηλαδή με το γύρισμα του φακού από μπροστά, τότε μπορούμε να ενεργοποιήσουμε το PEAKING μέσα στο μενού της κάμερας (βρίσκεται στο Custom Menu, όπως και η ρύθμιση της ZEBRA) το οποίο μας βοηθάει πολύ και δίνει ακριβή αποτελέσματα. Μπορούμε επίσης να επιλέξουμε να ζουμάρει το σημείο που θέλουμε να εστιάσουμε, είτε με μικρό παράθυρο είτε σε όλη την οθόνη του μόνιτορ μας, ώστε να κεντράρουμε καλύτερα με τη βοήθεια του peaking το σημείο που θέλουμε (αντικείμενο, πρόσωπο,...)

10. Το ενσωματωμένο μικρόφωνο της κάμερας είναι μέτριο, επομένως για καλό βίντεο θα χρειαστείτε σίγουρα εξωτερικό μικρόφωνο. Η ένταση της φωνής του μικριφώνου φαίνεται στην οθόνη της κάμερας και μπορείς να κατεβάσεις ή να ανεβάσεις την ένταση, αναλόγως. Εμένα με βόλεψε αυτό και τα αποτελέσματα που πήρα ήταν άκρως ικανοποιητικά. Προσωπικά με εξωτερικό μικρόφωνο (wireless) είχα την ένταση στην κάμερα στο -6 και τη ρύθμιση Wind Cut στο LOW.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

to nd ειναι το πιο απαραιτητο αξεσουαρ για βιντεο.... να το παρεις ακομα και στη Γερμανια!

Νομίζω πλάκα πλάκα ότι πρέπει να έχει την ίδια διάμετρο ο κιτ φακός με εκείνον της Canon V30, γιατί έχω φίλτρα στην Canon που είχα αγοράσει τότε. Θα τα δοκιμάσω να δω αν κάνουν... :chinscratch:
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
22,196
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: Panasonic G7 Video

Αν δεν θελει κανείς να εστιαζει με την οθόνη για να μην κουνηθεί η μηχανή περίεργα και παρακολουθεί το αντικείμενο οπως κινείται εναλακτικά μπορεί να βαλει ενα πλήκτρο όπως το AEL/AFL και να εστιάζει (με ένα σημείο και AFS) κατεπιλογή παράλληλα με την χειροκίνητη εστίαση με FP.
 

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,475
με το panasonic image app δε γίνεται αυτό να μήν ακουμπά κάν τη μηχανή;
 

panosxgr

Supreme Member
24 June 2006
8,604
με το panasonic image app δε γίνεται αυτό να μήν ακουμπά κάν τη μηχανή;

Με το app αυτό που έχω δοκιμάσει και γίνεται σίγουρα είναι να έχεις την κάμερα στο AFS και στο 1-AREA, πατάς το σημείο που θέλει να εστιάσεις στο app κι εστιάζει αυτόματα σε εκείνο το σημειο


Sent from my iPad using Tapatalk