Chuwi tablets

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
μπορεις να εχεις μονο android σε ενα Chuwi ?
Ψαχνω ενα οικονομικο tablet (8-9") για τον ανηψιο, αλλα να εχει καλες επιδοσεις σε παιχνιδια... και να ειναι αξιοπιστο.
 

thankin

Supreme Member
17 April 2009
5,923
thessaloniki
Το θέμα με τα περισσότερα κινεζικά ταμπλετ ειναι πως κάθεται το λειτουργικό στις συσκευές. Δυστυχώς δεν ειναι όπως στα κινητά . Απο αυτα που ακούω διαβαζω λίγες ταμπλέτες δουλεύουν απρόσκοπτα.
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Συγγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση. Ακόμη περιμένω. Από λάθος τους το έστειλαν στη γειτονική χώρα. Fyrom. Πρέπει εκείνοι να το στείλουν στην Ελλάδα.
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Τελικά ήρθε στα χέρια μου εδώ και μερικές μέρες. Θα σας γράψω αναλυτικές εντυπώσεις την επόμενη εβδομάδα, έτσι ώστε να είμαι σίγουρος για αυτά που θα γράψω, αλλά μπορώ να πω ότι για τα 80 ευρώ είναι αστέρι. Και μόνο android να ήταν χωρίς το partition των windows και πάλι θα ήταν καταπληκτικό. Και συγκριτικά με ένα SAMSUNG TABE 9,7 επίσης πολύ μπροστά. Συστήνεται....
 

Θ.Νίκος

AVClub Addicted Member
10 August 2007
2,540
Αθήνα
Να γράψω και τις δικές μου εντυπώσεις για το ταμπλετ. Σε γενικές γραμμές ισχύουν τα γραφόμενα του Βλάση.
Οθόνη απόλαυση και απο ανάλυση και από φωτεινότητα. Γρήγορο το έχω μια βδομάδα και δεν κόλλησε ποτέ, το παίζω 80% android και 20% windows.
Συνδέθηκε άμεσα με το δίκτυο του σπιτιού ,καθώς και με άλλα ασύρματα δίκτυα.
Το μόνο του πρόβλημα είναι η αυτονομία του.
Η μπαταρία του κρατάει κοντά στις δυο ώρες και μιλάω για σερφαρισμα μιας και δεν το έχω δοκιμάσει σε παιχνίδια. Ταινία 2 ωρών από 100% πάει στα 35%.Επίσης σε standby μετά από 5-6 ώρες πέφτει στα 90% χωρίς να τρέχει κάτι στο παρασκήνιο.
Κάπου έχω διαβάσει για battery drain σε android συσκευές αν καταφέρω κάτι θα ενημερωσω.
Γενικά είναι μια καλή αγορά που για τα χρήματα που ζητάει δεν μπορείς εύκολα να το προσπεράσεις.
 

asotosios

AVClub Addicted Member
30 November 2010
2,859
Ενδιαφερομαι για την αγορα του Hi 10Pro ή Ηι 10 plus...
εχετε καποιο απο τα παραπανω...
η χρηση του θα ειναι για ελαφρια exceloφυλα και χρηση ταμπλετας σε πολυ συχνα ταξιδια οποτε και ο ογκος παιζει μεγααααλο ρολο μιας και γινεται και η μεταφορα του εταιρικου λαπτοπ στην ιδια τσαντα...οποτε και δεν θελω να γινει ασηκωτη...εως τωρα μεταφερω σαν προσωπικο μια ταμπλετα apple air αλλα δεν με καλυπτει στην περιπτωση που θελω να κανω χρηση λαπτοπ καθως και στερω την ταμπλετα απο το σπιτι στην οικογενεια...

Με ενδιαφερει να ξερω αν με την χρηση του πληκτρολογιου γινετε ενα κανονικο λαπτοπ (οκ δεν περιμενω την αποδοση του κανονικου μου) καθως και σαν ταμπλετα για browsing, Youtube ktl...

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Και αν θελετε να μου προτεινετε ενα απο τα δυο σαν καλυτερο vfm για την χρηση καθως και την χρηση τους σαν λαπτοπ...

Παιχνιδια στον λαπτοπ ΔΕΝ με ενδιαφερουν να παιζω...

Ευχαριστω πολυ
Ευγένιος
 

kostikos

Supreme Member
14 February 2012
3,960
Καλησπερα Ευγενιε. Ναι, με το πληκτρολόγιο μετατρεπεται σε κανονικό λαπτοπ. Ακομη και η αναλυση ειναι αρκετη για να χωρεσει παρα πολλά, απλα θα ειναι πολυ μικρα για να τα διαβαζεις απο μακρυα. Απο αποψη εγκαταστασεων, θα πρεπει να προσεξεις τι θα θελεις να εγκαταστησεις μιας και εχουν Cherry Trail επεξεργαστες και ισως καποιες εφαρμογες να ειναι ασύμβατες. Ωστοσο για excel, browsing, ταινιες, δε θα εχεις προβλήματα. Εντός λογικών ορίων ασφαλώς (ενα excelοφυλλο με 65.000 σειρες και δεκαδες στηλες.. θα το πεθανει. Οπως πχ και μια bluray ταινια). Απο εκει και περα, τα μηχανηματα ειναι τα ιδια, ή μου φανηκαν τα ιδια στο banggood και αυτο φαινεται και στις τιμες τους λιγο γρηγορα που τα ειδα. Η μονη διαφοροποιηση, μαζι και ο λόγος που θα εκανε εμενα να προτιμήσω ενα, θα ηταν η μεγαλύτερη μπαταρια των 8400mAh του Plus, εναντι στην 6500mAh του pro. Επισης το plus τρεχει dual os με android, οταν το pro τρεχει remix (ενα ειδος android για το οποιο δεν εχω αποψη). Το Plus ειναι και 0.7" μεγαλυτερο οποτε θα εχεις και μεγαλυτερη οθονη. Απο αποψη βαρους, 120γραμμαρια ειναι η διαφορά, οποτε δεν ειναι κατι το δραματικό.
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
Καλησπερα Ευγενιε. Ναι, με το πληκτρολόγιο μετατρεπεται σε κανονικό λαπτοπ. Ακομη και η αναλυση ειναι αρκετη για να χωρεσει παρα πολλά, απλα θα ειναι πολυ μικρα για να τα διαβαζεις απο μακρυα. Απο αποψη εγκαταστασεων, θα πρεπει να προσεξεις τι θα θελεις να εγκαταστησεις μιας και εχουν Cherry Trail επεξεργαστες και ισως καποιες εφαρμογες να ειναι ασύμβατες. Ωστοσο για excel, browsing, ταινιες, δε θα εχεις προβλήματα. Εντός λογικών ορίων ασφαλώς (ενα excelοφυλλο με 65.000 σειρες και δεκαδες στηλες.. θα το πεθανει. Οπως πχ και μια bluray ταινια). Απο εκει και περα, τα μηχανηματα ειναι τα ιδια, ή μου φανηκαν τα ιδια στο banggood και αυτο φαινεται και στις τιμες τους λιγο γρηγορα που τα ειδα. Η μονη διαφοροποιηση, μαζι και ο λόγος που θα εκανε εμενα να προτιμήσω ενα, θα ηταν η μεγαλύτερη μπαταρια των 8400mAh του Plus, εναντι στην 6500mAh του pro. Επισης το plus τρεχει dual os με android, οταν το pro τρεχει remix (ενα ειδος android για το οποιο δεν εχω αποψη). Το Plus ειναι και 0.7" μεγαλυτερο οποτε θα εχεις και μεγαλυτερη οθονη. Απο αποψη βαρους, 120γραμμαρια ειναι η διαφορά, οποτε δεν ειναι κατι το δραματικό.

για το ασύμβατες εφαρμογές φαντάζομαι εννοείς οτι δεν θα τις σηκώνει ο ατομ διαφορετικά δεν υπάρχουν ασύμβατες, κανονικό pc είναι, ουτε σε bluray θα έχει θέμα αφου θα παίζει με hardware acceleration όπως με h/a θα παίζουν και αρχεία hevc (8 bit) αφου το υποστηρίζει ο επεξεργαστής
 

kostikos

Supreme Member
14 February 2012
3,960
Ασυμβατες εφαρμογες εννοω καποια εξειδικευμενα προγραμματα οπως catia, cads κτλ τα οποια δεν εκκινουν, προφανως λογω αρχιτεκτονικής του επεξεργαστη ή/και εξαιτιας της ενσωματωμενης gpu. Δοκιμασμενο σε Meegopad Τ09 με Ζ8300.
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
Ασυμβατες εφαρμογες εννοω καποια εξειδικευμενα προγραμματα οπως catia, cads κτλ τα οποια δεν εκκινουν, προφανως λογω αρχιτεκτονικής του επεξεργαστη ή/και εξαιτιας της ενσωματωμενης gpu. Δοκιμασμενο σε Meegopad Τ09 με Ζ8300.

τρέχουν μόνο σε 32bit? δεν τα ξέρω τα προγράμματα
 

kostikos

Supreme Member
14 February 2012
3,960
Ειναι για πεπερασμενα στοιχεια και σχεδιαστικά. Μαλλον η gpu δεν υποστηριζεται. Οπως και το Abaqus τωρα που το θυμαμαι. Για τον φιλο παραπανω δεν υπαρχει κανενας λόγος ανησυχιας όμως. Προσπαθησα (ανεπιτυχως) να στησω κατι στη δουλεια. Παρεπιπτοντως, για hevc που λες, ανοιγουν, αλλα not a good idea. Τα frames κοβονται βροχη.
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
Ειναι για πεπερασμενα στοιχεια και σχεδιαστικά. Μαλλον η gpu δεν υποστηριζεται. Οπως και το Abaqus τωρα που το θυμαμαι. Για τον φιλο παραπανω δεν υπαρχει κανενας λόγος ανησυχιας όμως. Προσπαθησα (ανεπιτυχως) να στησω κατι στη δουλεια. Παρεπιπτοντως, για hevc που λες, ανοιγουν, αλλα not a good idea. Τα frames κοβονται βροχη.

τοτε δεν παίζουν με h/a ή είναι 10bit