Για σας δουλεύω βρε άτιμοι .... (ΚΖ-ΑΤΕ iem)

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
http://www.aliexpress.com/snapshot/7694641257.html?orderId=75457355217049

UT8RtxAXrVbXXagOFbX8.jpg


Με οκτώ ευρώ σε είκοσι μέρες στην πόρτα σας ... και ξεχνάτε ... τα πάντα ... ΜΗ1, xiaomi, και οτιδήποτε επώνυμο μέχρι το 100ρικο (για παραπάνω δεν ξέρω καθώς δεν υπάρχει περίπτωση να δώσω πλέον των 100 ευρώ για iems ) ...

To μόνο θέμα είναι να καταφέρετε να τα σφηνώσετε καλά (είναι μπαμπάτσικα και ατσούμπαλα τα άτιμα) ...άμα όμως έρθουν στην θέση τους, κάτι μαγικό συμβαίνει ... σαν ένας audiophile Ήτα-Βήτα να παραχώνει στα αυτιά σας δύο 15αρια cerwin vega στα χαμηλά και τις μεμβράνες των CLS στα μεσοϋψηλά...

με ένα καλό κινητό (έχω πάρει ένα Letv X800 pro με τσιπάκι ESS μέσα αλλά και με το S4 μου) βαράνε υπέροχα ... σαν να έχεις επενδύσει σε ξεχωριστό μεταπροπέα /ενισχυτή ... είναι 18ωμα οπότε θα ταιριάξουν με μεγάλη γκάμα πηγών ... τα έβαλα και στον οικιακό ενισχυτή ακουστικών και ... χαχαχχχ .... γμτ το κέρατο μου ... τι πληρώνουμε τόσα χρόνια ...

αυτά ... στην εποχή της λαλακίας, shoppin' therapy, the cheap way ... ότι πρέπει ... αν κρατήσουν πάνω από τρεις μήνες (αν και κατασκευαστικά είναι άψογα, από την συσκευασία, το καλώδιο, το shell, κλπ) είναι το best buy της χαϊφιντελικής ζωής μου ...
 
Last edited:

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Για σας δουλεύω βρε άτιμοι ....

Εγω παντως την έκανα,ο Σπύρος ειναι υπότροπος σε καλές προτάσεις.
 

Anritsu

AVClub Enthusiast
12 December 2012
851
Μπραχάμι - Μύκονος
Re: Για σας δουλεύω βρε άτιμοι ....

Σχετικά πρόσφατα (3-4 μήνες) πήρα αυτά για τρέξιμο http://www.banggood.com/KZ-ATE-S-HIFI-Dynamic-Stereo-Super-Bass-Noise-Canceling-Sport-In-ear-Headphone-with-Mic-p-1016483.html . Περισσότερο από περιέργεια παρά επειδή περίμενα κάτι εξαιρετικό . Και μόνο ο τρόπος που τα παρουσιάζουν οι κινέζοι σε κάνει να παραγγείλεις (ΟΚ είναι και τσάμπα) . Το πρώτο ζευγάρι δεν επαιζε απο το ένα ακούστικο . Αντε κάνει βίντεο , άντε συννενοήσου με τον κινέζο που γράφει κινεζοαγγλικά στο τσατ . Συννενόηση μπουζούκι . Με τα πολλά ήρθε αντικαταστάτης . Σαν κατασκευή συμφωνώ είναι όμορφα και δειχνουν πως θα κρατήσουν . Επίσης αυτο με το ευκάμπτο καλώδιο είναι καλή πάτεντα χωρίς πρόσθετο βάρος στα αυτιά .

Τώρα απο ήχο βράστα . Μετριότητα στο καλύτερο . Ούτε γκάζι ψηλά , ούτε μπάσο ιδιαίτερο ούτε χρώμα , ένα πράμα αδιάφορο και λασπώδες . Επειδή είχα και τα sony mh1 που αναφέρθηκαν η διαφορά είναι απλά επικών διαστάσεων . Παρότι πιστέυω αυτά που γράφει ο φίλος στο αρχικό πόστ , όσο υποκειμενικά και να έιναι , και μόνο η εμπειρία με τα δικά μου έιναι αρκετή για να μην την ξανατιμήσω την KZ.
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Re: Για σας δουλεύω βρε άτιμοι ....

Η τιμή 8 ευρώ είναι ξεφτίλα.
Σε συνδυασμό με τις θετικές εντυπώσεις νομίζω ότι η δοκιμή είναι must.
Στη χειρότερη κάντε τα ωτοασπίδες :violent-smiley-030:
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
Re: Για σας δουλεύω βρε άτιμοι ....

Σχετικά πρόσφατα (3-4 μήνες) πήρα αυτά για τρέξιμο http://www.banggood.com/KZ-ATE-S-HIFI-Dynamic-Stereo-Super-Bass-Noise-Canceling-Sport-In-ear-Headphone-with-Mic-p-1016483.html . Περισσότερο από περιέργεια παρά επειδή περίμενα κάτι εξαιρετικό . Και μόνο ο τρόπος που τα παρουσιάζουν οι κινέζοι σε κάνει να παραγγείλεις (ΟΚ είναι και τσάμπα) . Το πρώτο ζευγάρι δεν επαιζε απο το ένα ακούστικο . Αντε κάνει βίντεο , άντε συννενοήσου με τον κινέζο που γράφει κινεζοαγγλικά στο τσατ . Συννενόηση μπουζούκι . Με τα πολλά ήρθε αντικαταστάτης . Σαν κατασκευή συμφωνώ είναι όμορφα και δειχνουν πως θα κρατήσουν . Επίσης αυτο με το ευκάμπτο καλώδιο είναι καλή πάτεντα χωρίς πρόσθετο βάρος στα αυτιά .

Τώρα απο ήχο βράστα . Μετριότητα στο καλύτερο . Ούτε γκάζι ψηλά , ούτε μπάσο ιδιαίτερο ούτε χρώμα , ένα πράμα αδιάφορο και λασπώδες . Επειδή είχα και τα sony mh1 που αναφέρθηκαν η διαφορά είναι απλά επικών διαστάσεων . Παρότι πιστέυω αυτά που γράφει ο φίλος στο αρχικό πόστ , όσο υποκειμενικά και να έιναι , και μόνο η εμπειρία με τα δικά μου έιναι αρκετή για να μην την ξανατιμήσω την KZ.

καλησπέρα,

και οι δύο έχουμε δίκαιο ... το μειονέκτημα των Κινέζων είναι ο ποιοτικός έλεγχος και η σταθερότητα παραγωγής ... πιθανότατα λοιπόν εσύ να έπεσες σε δευτεριάτικο ... από την άλλη, ελπίζω ότι τέτοια teething problems θα έχουν ξεπερασθεί, για να μην πάρω στον λαιμό μου τους φίλους που θέλουν να παραγγείλουν... ωστόσο, για 9 δολάρια, αξίζει το ρίσκο ...

επειδή συμμετείχα στο πρότζεκτ ΜΗ1 (έχω τέσσερα ζευγάρια, ένα με πλήρη ανακαλωδίωση, ένα όπου κατήργησα το μικρόφωνο, ένα μαμίσιο και ένα MHIc, και τα έχω λατρέψει όλα τους), μπορώ με σιγουριά να δηλώσω ότι τα κινέζικα είναι καλύτερα τουλάχιστον 50% στο μπάσο, περίπου ισόπαλα στα μεσαία και 30% καλύτερα στα υψηλά ... άπαξ και σφραγίσεις καλά την σιλικόνη στο αυτί, αυτό που ακούς, πχ. από χαμηλά, είναι όπως έγραψα αντίστοιχο με τα CW XL 215 ...

Γενικά, με τα iems κεφαλαιώδη ρόλο έχει η τοποθέτηση στο αυτί ... πρέπει να ''σπρώξεις'' ... και τα σόνυ, αν δεν τα βάλεις όπως πρέπει, φθάνεις αν απορείς προς τι το όλο hype ...

Τέλος πάντων, εγώ έχω μείνει άφωνος ...

Τους χαϊφιντελιστικούς μου χαιρετισμούς !
 

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,804
Ελλαδα
Απάντηση: Για σας δουλεύω βρε άτιμοι ....

.

φευγουμε
ασ μη καθυστερουμε !
ποιος θα ετοιμασει το power buy ?
εγω δεν διαθετω γνωσεις ..
 

Anritsu

AVClub Enthusiast
12 December 2012
851
Μπραχάμι - Μύκονος
Re: Για σας δουλεύω βρε άτιμοι ....

καλησπέρα,

και οι δύο έχουμε δίκαιο ... το μειονέκτημα των Κινέζων είναι ο ποιοτικός έλεγχος και η σταθερότητα παραγωγής ... πιθανότατα λοιπόν εσύ να έπεσες σε δευτεριάτικο ... από την άλλη, ελπίζω ότι τέτοια teething problems θα έχουν ξεπερασθεί, για να μην πάρω στον λαιμό μου τους φίλους που θέλουν να παραγγείλουν... ωστόσο, για 9 δολάρια, αξίζει το ρίσκο ...

επειδή συμμετείχα στο πρότζεκτ ΜΗ1 (έχω τέσσερα ζευγάρια, ένα με πλήρη ανακαλωδίωση, ένα όπου κατήργησα το μικρόφωνο, ένα μαμίσιο και ένα MHIc, και τα έχω λατρέψει όλα τους), μπορώ με σιγουριά να δηλώσω ότι τα κινέζικα είναι καλύτερα τουλάχιστον 50% στο μπάσο, περίπου ισόπαλα στα μεσαία και 30% καλύτερα στα υψηλά ... άπαξ και σφραγίσεις καλά την σιλικόνη στο αυτί, αυτό που ακούς, πχ. από χαμηλά, είναι όπως έγραψα αντίστοιχο με τα CW XL 215 ...

Γενικά, με τα iems κεφαλαιώδη ρόλο έχει η τοποθέτηση στο αυτί ... πρέπει να ''σπρώξεις'' ... και τα σόνυ, αν δεν τα βάλεις όπως πρέπει, φθάνεις αν απορείς προς τι το όλο hype ...

Τέλος πάντων, εγώ έχω μείνει άφωνος ...

Τους χαϊφιντελιστικούς μου χαιρετισμούς !

Να σαι καλά και ασφαλώς ευχαριστούμε και για την πρόταση -παρουσίαση. Ειναι σημαντικό να παρουσιάζονται προϊόντα που μπορεί να απολαύσει και ο πιο οικονομικά αδύναμος στις μέρες . Τώρα επειδή προφανώς μιλάμε για άλλα ακουστικά - αν και είμαι ψιλοσίγουρος οτι από άποψη specs-κατασκεύης είναι παραπλήσια - θα δεχτώ ότι η ΚΖ έκανε άλματα ή ότι εγώ έπεσα στην περίπτωση .
 

sotos65

AVClub Fanatic
25 August 2007
10,620
Χανιά
Απάντηση: Για σας δουλεύω βρε άτιμοι ....

Προσπάθησα να κάνω την αγορά, αλλά η mastercard debit της Εθνικής έφαγε αρνητικό από το σύστημα της τράπεζας. Από ό.τι διάβασα αλλού δεν περνάνε εύκολα ελληνικές κάρτες στο aliexpress μετά τα capital. Μάλλον θα κάνω την αγορά από αλλού, ίσως ebay ή bangood και ας πάει 2-3 ευρώ παραπάνω...
 

Anritsu

AVClub Enthusiast
12 December 2012
851
Μπραχάμι - Μύκονος
Re: Απάντηση: Για σας δουλεύω βρε άτιμοι ....

.

φευγουμε
ασ μη καθυστερουμε !
ποιος θα ετοιμασει το power buy ?
εγω δεν διαθετω γνωσεις ..


με το power buy τι ακριβώς κερδίζουμε ? Επειδή είναι που είναι χώμα η τιμή ....
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Για σας δουλεύω βρε άτιμοι ....

με το power buy τι ακριβώς κερδίζουμε ? Επειδή είναι που είναι χώμα η τιμή ....

+το γεγονός πως κατα μόνας θα έρθουν σίγουρα ατελώς,πολλά μαζί ομως μπορει να φάνε και κανένα τελωνείο...
 

Anritsu

AVClub Enthusiast
12 December 2012
851
Μπραχάμι - Μύκονος
Re: Απάντηση: Για σας δουλεύω βρε άτιμοι ....

Προσπάθησα να κάνω την αγορά, αλλά η mastercard debit της Εθνικής έφαγε αρνητικό από το σύστημα της τράπεζας. Από ό.τι διάβασα αλλού δεν περνάνε εύκολα ελληνικές κάρτες στο aliexpress μετά τα capital. Μάλλον θα κάνω την αγορά από αλλού, ίσως ebay ή bangood και ας πάει 2-3 ευρώ παραπάνω...

Σωτήρη δεν ξέρω πόσο καιρώ έχεις να αγοράσεις απ' εξω , αλλά τελευταία φορά που προσπάθησα πριν περίπου κάνα εξάμηνο όλες οι ελληνικές τρώγανε άκυρο είτε απο το paypal (ebay) είτε με απευθείας χρέωση . Οπότε και εγω εβγαλα την revolut και απο τότε δεν ξαναασχολήθηκα .
 

sotos65

AVClub Fanatic
25 August 2007
10,620
Χανιά
Απάντηση: Για σας δουλεύω βρε άτιμοι ....

Αγοράζω συνέχεια από amazon.co.uk και amazon.de με την κάρτα χωρίς κανένα πρόβλημα, επίσης από το paypal με το γνωστό κόλπο του request (κοστίζει κάπως παραπάνω...), αλλά το ali δεν υποστηρίζει πληρωμή με paypal. Σε κάποιες άλλες περιπτώσεις (πχ αγορά κινητού από vickmall) πέρασε κανονικά και η κάρτα. Anyway, θα δούμε...
 

patagos

Senior Member
16 May 2012
387
ΑTHENS
Re: Για σας δουλεύω βρε άτιμοι ....

Μολις τα πηρα κι εγω...!!! Απο ebay, 8,51 ευρω και free shipping!!!! WTF?????? :music-smiley-005: