[ Review ] Zu Audio Soul Supreme

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,453
Πειραιάς
Η όχι και τόσο mainstream εταιρεία Zu Audio παρουσίασε ένα νέο ζευγάρι ηχείων που είτε σου αρέσει, είτε όχι, δεν υπάρχει ίσως, λίγο, έτσι κ έτσι.

616zu.promo_.jpg


616zu.wood.jpg


616zu.drivers.jpg


616zu.bac.jpg


Διαθέτουν ένα πλήρους φάσματος 10.3" ηχείο, κεραμικού μαγνήτη, ειδικής κατασκευής της Zu Audiο και ένα tweeter απόκρισης 12 to 20kHz, 113dB/W/m, με αλουμινένιο διάφραγμα 3" και λαιμό 2".
Τα ηχεία έχουν περίεργο σχήμα, ύψους 96 εκατοστών, με το κάτω μέρος τους να έχει διάμετρο 30 εκατοστά περίπου, και βάρος 32 κιλά, ενώ έχουν ευαισθησία 97dB/W/m.
Τα σχόλια στις δοκιμές είναι πολύ καλά, τα ηχεία διαθέτουν ισορροπία, σωστή τονικότητα, πολύ καλή στερεοφωνική εικόνα, σωστή σκηνή, αρκετό χαμηλό, όχι πληθωρικό αλλά σωστά ελεγχόμενο, ενώ παίζουν απροβλημάτιστα σε αρκετά υψηλές εντάσεις.

616zu.pruple.jpg


Από ότι φαίνεται κυριαρχούν οι παρακάτω προτάσεις :
These speakers represent how I believe music should be experienced in my home,
These speakers represent what I value in audio engineering and interior design,
These speakers get me and I get these speakers!

Κόστος αγοράς : 4.500 δολάρια
http://www.zuaudio.com/loudspeakers/soul-supreme

Review : http://www.stereophile.com/content/zu-audio-soul-supreme-loudspeaker#i8QA0J6GJKeQ46Qu.97
 

#@george@#

AVClub Addicted Member
1 April 2010
1,750
Διαθέτουν ένα πλήρους φάσματος 10.3" ηχείο, κεραμικού μαγνήτη, ειδικής κατασκευής της Zu Audiο και ένα tweeter απόκρισης 12 to 20kHz, 113dB/W/m, με αλουμινένιο διάφραγμα 3" και λαιμό 2".
Τα ηχεία έχουν περίεργο σχήμα, ύψους 96 εκατοστών, με το κάτω μέρος τους να έχει διάμετρο 30 εκατοστά περίπου, και βάρος 32 κιλά, ενώ έχουν ευαισθησία 97dB/W/m.
Τα σχόλια στις δοκιμές είναι πολύ καλά, τα ηχεία διαθέτουν ισορροπία, σωστή τονικότητα, πολύ καλή στερεοφωνική εικόνα, σωστή σκηνή, αρκετό χαμηλό, όχι πληθωρικό αλλά σωστά ελεγχόμενο, ενώ παίζουν απροβλημάτιστα σε αρκετά υψηλές εντάσεις.



Από ότι φαίνεται κυριαρχούν οι παρακάτω προτάσεις :
These speakers represent how I believe music should be experienced in my home,
These speakers represent what I value in audio engineering and interior design,
These speakers get me and I get these speakers!

Κόστος αγοράς : 4.500 δολάρια

ευαισθησία 97dB/W/m. Η χαρά των ''μικρών" ολοκληρωμένων και όχι μόνο. Αν ακούγονται και όπως φαίνονται..... Είπαμε, η εμφάνιση είναι υποκειμενική. Τώρα, όσο για το ποσόν, αυτό στις μέρες μας είναι μεγάλο θέμα προς συζήτηση.
Εσύ Μιχάλη, θα τα έβαζες στο χώρο σου;
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,442
Ελευσίνα
Δε συνηθίζω να "ζαχαρώνω" hi end ηχεία, αλλά τούτα εδώ με την όψη ξύλου..... love at first sight!
Αν παίζουν και αντίστοιχα καλά για το υψηλό (αλλά ευτυχώς όχι άπιαστο) ποσό που ζητάνε.. τότε μιλάμε για χρυσή τομή waf - hi end!
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,453
Πειραιάς
Απάντηση: Re: [ Review ] Zu Audio Soul Supreme

ευαισθησία 97dB/W/m. Η χαρά των ''μικρών" ολοκληρωμένων και όχι μόνο. Αν ακούγονται και όπως φαίνονται..... Είπαμε, η εμφάνιση είναι υποκειμενική. Τώρα, όσο για το ποσόν, αυτό στις μέρες μας είναι μεγάλο θέμα προς συζήτηση.
Εσύ Μιχάλη, θα τα έβαζες στο χώρο σου;
Γενικά εγω είμαι υπέρ των περίεργων κατασκευών, οποτε ναι θα τα αγόραζα.
Τα naim ovator που εχω έχουν περίεργο σχήμα, φάλτσογωνιά στο επάνω μέρος, φουσκωμένα πλαϊνά, φουσκωμένη βάση.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Δε συνηθίζω να "ζαχαρώνω" hi end ηχεία, αλλά τούτα εδώ με την όψη ξύλου..... love at first sight!
Αν παίζουν και αντίστοιχα καλά για το υψηλό (αλλά ευτυχώς όχι άπιαστο) ποσό που ζητάνε.. τότε μιλάμε για χρυσή τομή waf - hi end!

Ευκολοοδήγητα, ομορφα(υποκειμενικά πάντα), καλή ποιότητα κατασκευής, σχετικά καλή τιμή= καλή επιλογή!! :music-smiley-005:
 

chris141266

Senior Member
26 June 2006
424
Καλαματα
Εμφανισιακά κατά την προσωπική μου άποψη πολύ όμορφο ηχείο.
Υψηλή ευαισθησία και αν καθόταν στο χώρο μου ναι θα το αγόραζα και εγώ.
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Πολυ μου αρέσουν ηχεια αυτής της λογικής!
Κι αυτα ειναι και προσιτά σε σύγκριση με παρόμοια. Άνετα παντως τα έβαζα στον χώρο μου,τα βρίσκω μια χαρα σε θέμα αισθητικής.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Και απο ενισχυτικά με ενα pass firstwatt θα είναι σουπερ. Ή κανένα leben αν υπαρχουν τα γκαφρα. Ελλάδα υπαρχουν;
 

klamia71

AVClub Addicted Member
5 November 2007
2,120
πω πω ρε παιδια,σορυ,αλλα μονο για προσαναμα στο τζακι θα τα παιρνα.
Τι ηχεία έχεις αν επιτρέπεται;;

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Είχα ακούσει παλιότερα τα Druid και μου άρεσαν ιδιαίτερα .
Μία σοβαρή εταιρία που απο αυτήν έμαθα για την dl 103 για το πως πρέπει να παίξει καλύτερα .
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,453
Πειραιάς
πω πω ρε παιδια,σορυ,αλλα μονο για προσαναμα στο τζακι θα τα παιρνα.

Εντάξει γούστα ειναι αυτά. :music-smiley-005:
Σίγουρα πάντως δεν ειναι τόσο άσχημα εμφανισιακά.
Απο εκεί κ πέρα όμως, φαίνεται οτι παίζουν πολυ καλά, κάτι που μας ενδιαφέρει πιο πολυ απο την εμφάνιση.
Συν οτι εχει πολλα χρώματα για επιλογή.
 

klamia71

AVClub Addicted Member
5 November 2007
2,120
αυτα που φαινονται στο αβαταρ μου,sonus faber signum.
Εεε..Τότε με το δίκιο σου θα τα πέταγες Αυτά στη φωτιά....

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

klamia71

AVClub Addicted Member
5 November 2007
2,120
Καλά κι εγώ κάτι μεγάλες ουτοπίες για το τζάκι τις έχω, ψάξε βρες άκρη τώρα!
Αν δεν τις θες δώστες σε εμένα...χαχα...Δεν έχω τζάκι..

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk