Πρόβλημα με αριθμητικό πληκτρολόγιο στα win10

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

18 June 2006
8,260
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα . Πριν από μερικές μέρες έκανα ένα καθαρό φορμάτ στο pc μου καθώς ειχα τα win10 πάνω στα εφταρια με την αυτόματη και δωρεάν αναβάθμιση που δίνει η microsoft. Ολα καλά και το pc σφαίρα για την ηλικία του ( E6750 ). Αυτό όμως που δεν λειτουργεί σωστά είναι το αριθμητικό πληκτρολόγιο στα δεξιά . Η καλύτερα λειτουργεί τρελά αφού αντί για αριθμούς μου κάνει κάτι περίεργα όπως πίσω μπρος και πάνω κάτω τον δείκτη που αναβοσβήνει για το που θα γράψεις κλπ. Επίσης το παπάκι(@) μπαίνει μόνο αν γράφω στα ελληνικά , ειδάλλως μου βγάζει αυτό " Μπήκα στο bios να δω αν είναι απενεργοποιημένο το num lock αλλά είναι ok . Το ιδιο πρόβλημα το έχω και σε αλλά δυο pc . Άλλαξα 3 - 4 πληκτρολόγια αλλά τίποτα πάλι. Ξέρει κανείς γιατί μου το κάνει αυτό και πως μπορώ να το φέρω στα ίσα του?
 

kostikos

Supreme Member
14 February 2012
3,960
Re: πρόβλημα με αριθμητικό πληκτρολόγιο στα win10

Ακουγεται σαν να εχεις iso layout, αντι για ansi. Εχεις δοκιμασει τις ρυθμισεις στο "Ωρα και γλωσσα";
 
18 June 2006
8,260
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: πρόβλημα με αριθμητικό πληκτρολόγιο στα win10

Ακουγεται σαν να εχεις iso layout, αντι για ansi. Εχεις δοκιμασει τις ρυθμισεις στο "Ωρα και γλωσσα";
Δεν ειναι κατι τέτοιο φιλε. Το περίεργο ειναι πως στο ξεκίνημα των windows που ζητα pin λειτουργούν κανονικά τα πληκρα με τους αριθμούς
 
Last edited:

kostikos

Supreme Member
14 February 2012
3,960
Re: πρόβλημα με αριθμητικό πληκτρολόγιο στα win10

Κωστα, καταλαβαινω ειναι λιγο μπερδεμενο, ομως ψαξε το λιγο με τις γλωσσες, γιατι και εμενα στην σελιδα του login σαν γλώσσα πληκτρολογιου μου βγαζει UK ENG, ενω στα windows εχω μονο ελληνικά και σουηδικά.

edit: btw, πολυ ωραιο blog..
 
Last edited:
18 June 2006
8,260
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: πρόβλημα με αριθμητικό πληκτρολόγιο στα win10

Η αλληθεια είναι οτι δεν εχω Αγγλικά US αλλα Ην. Βασιλείου. Θα το τσεκάρω μόλις επιστρέψω απ τις διακόπτες μου στην Κέρκυρα. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις . Θα σας ενημερώσω όταν το τσεκάρω. Καλο καλοκαιρι.
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,738
Βόλος
Re: πρόβλημα με αριθμητικό πληκτρολόγιο στα win10

Αυτό θα είναι, γιατί στο UK πληκτρολόγιο έχει επάνω από τους αριθμούς το σύμβολο της λίρας και η διάταξη των άλλων χαρακτήρων είναι διαφορετική. Όσο για το αριθμητικό, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έχει θέμα αν δουλεύει σωστά το NumLock...
 

kostikos

Supreme Member
14 February 2012
3,960
Re: πρόβλημα με αριθμητικό πληκτρολόγιο στα win10

Σε ποια γλωσσα ειναι τα windows? Σου παραθετω τις ρυθμισεις γλωσσα μου. Αν θελεις να το δοκιμασεις με τη σουηδική, το @ βγαινει με το Alt Gr + 2.
Untitled.jpg
 
18 June 2006
8,260
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: πρόβλημα με αριθμητικό πληκτρολόγιο στα win10

Τελικα το βρηκα . Κρατάς πατημένο το num lock. για πάνω απο 5 δευτερόλεπτα και ως δια μαγείας λειτουργεί . Αυτο απενεργοποιεί την λειτουργια ποντικιού με το πληκτρολόγιο Ευχαριστω για τις απαντήσεις .