χάλια εικόνα από dvd player.

Theodore

Senior Member
8 September 2006
475
Καλησπέρα.
Μη γελάσετε,αλλά θα φανεί αστείο αυτό που θα γράψω.
Μετά από μεγάλη ενασχόληση με τα κλαπατσίμπαλα,όπως τα ´ελεγα,τα κλείδωσα,και κόλλησα με έναν υπολογιστή και δεν ασχολούμαι,αν και έχω δώσει ένα σωρό λεφτά.
Προσπαθώντας λοιπόν να βάλω ένα cd σε ένα ακριβο Pioneer που έχω,δεν διάβαζε,και έτσι το πήγα στο σέρβις,και το πήρα,έχοντας μου αλλάξει όλο το σύστημα του λέιζερ,σύνολο 180 .
Φέρνοντας το στο σπίτι,έβαλα ένα cd,και το έπαιζε μιά χαρά,οπότε ξαναπήγα στο δωμάτιο με τον υπολογιστή,και ξεχάστηκα.
Σήμερα,έβαλα ένα dvd να δω καμιά παλιά ταινία,και τρρόμαξα από την άθλια εικόνα που εδειχνε ο προβολέας,οπότε άλλαξα ταινία,και πρασίνισε ο τοπος.Εβαλα και άλλη μία,και τα ίδια,απαράδεκτη εικόνα.Λεω λοιπόν ο προβολέας,η λυχνία τάφτησε,αυριο θα την αλλάξω,μιας και έχω άλλη καβάτζα.
Κάποια στιγμή,σκέφτηκα να βάλω καμια βιντεοταινία,και το έκανα,οπότε η εικόνα ήταν άψογη.Το ιδιο και όταν έβαλα σταθμούς ,κανάλια δηλαδη,οπότε και πάλι ο αγώνας του ποδοσφαίρου,ακόμα και στο HD,έδειχνε υπέροχα.
Συμπέρασμα,μόνον το dvd player είχε χάλια εικόνα.
Τι λέτε να συμβαίνει;
 

Skor80

Established Member
6 October 2015
152
Καλησπέρα.
Μη γελάσετε,αλλά θα φανεί αστείο αυτό που θα γράψω.
Μετά από μεγάλη ενασχόληση με τα κλαπατσίμπαλα,όπως τα ´ελεγα,τα κλείδωσα,και κόλλησα με έναν υπολογιστή και δεν ασχολούμαι,αν και έχω δώσει ένα σωρό λεφτά.
Προσπαθώντας λοιπόν να βάλω ένα cd σε ένα ακριβο Pioneer που έχω,δεν διάβαζε,και έτσι το πήγα στο σέρβις,και το πήρα,έχοντας μου αλλάξει όλο το σύστημα του λέιζερ,σύνολο 180 .
Φέρνοντας το στο σπίτι,έβαλα ένα cd,και το έπαιζε μιά χαρά,οπότε ξαναπήγα στο δωμάτιο με τον υπολογιστή,και ξεχάστηκα.
Σήμερα,έβαλα ένα dvd να δω καμιά παλιά ταινία,και τρρόμαξα από την άθλια εικόνα που εδειχνε ο προβολέας,οπότε άλλαξα ταινία,και πρασίνισε ο τοπος.Εβαλα και άλλη μία,και τα ίδια,απαράδεκτη εικόνα.Λεω λοιπόν ο προβολέας,η λυχνία τάφτησε,αυριο θα την αλλάξω,μιας και έχω άλλη καβάτζα.
Κάποια στιγμή,σκέφτηκα να βάλω καμια βιντεοταινία,και το έκανα,οπότε η εικόνα ήταν άψογη.Το ιδιο και όταν έβαλα σταθμούς ,κανάλια δηλαδη,οπότε και πάλι ο αγώνας του ποδοσφαίρου,ακόμα και στο HD,έδειχνε υπέροχα.
Συμπέρασμα,μόνον το dvd player είχε χάλια εικόνα.
Τι λέτε να συμβαίνει;
Βλέπεις DVD το 2016.Αυτό είναι απο μονο του πρόβλημα
 

Theodore

Senior Member
8 September 2006
475
Εχω κάποιες εκατοντάδες DVD,και είπα να βάλω μερικά παλιά να τα ξαναδώ.Εκτός απ' αυτά,έχω και κάποια ΤΒ με ταινίες,και άλλα τόσα με μουσικές,αλλά είπα να δω κάτι απ' τα παλιά,και έπεσα στη βλάβη.Και το ρημάδι είναι απ´αυτά που έπαιζαν και εκείνα τα σπέσιαλ δισκάκια.SACD-DVDAudio...
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Η ναυαρχίδα πάλαι ποτέ της pioneer αν θυμάμαι καλά, πολύ εργαλείο, για κοίταξε το progressive είναι ενεργοποιημένο; Δεν μπορεί κάποια ρύθμιση έχεις ξεχάσει ή έχεις βάλει λάθος, για κοίτα και την ανάλυση.
 

Theodore

Senior Member
8 September 2006
475
Θα προσπαθήσω.Για να δούμε τι θα βγει...
Σ' ευχαριστώ πολύ.
 

Theodore

Senior Member
8 September 2006
475
Η ναυαρχίδα πάλαι ποτέ της pioneer αν θυμάμαι καλά, πολύ εργαλείο, για κοίταξε το progressive είναι ενεργοποιημένο; Δεν μπορεί κάποια ρύθμιση έχεις ξεχάσει ή έχεις βάλει λάθος, για κοίτα και την ανάλυση.
Να είσαι καλά,αυτό που είπες ήταν.Αλλά μετά από τόσο καιρό που είχα να το βάλω,λογικά το είχα ξεχάσει.Μόλις πάτησα το κουμπάκι,άναψε το κόκκινο φωτάκι και τα χρώματα πήγαν στη θέση τους.Και επί τη ευκαιρία,απήλαυσα την παλιά,καλή ταινία "Bells books and candles" με τον James Stewart,τον Jack Lemon, και την όμορφη Kim Novak.
Eυχαριστώ πολύ.:eek:perator: