Όξυνση και Αποθορυβοποίηση με μη συμβατικές μεθόδους

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Γειά σας φίλοι μου!

Αφορμή για τη δημιουργία αυτού του νήματος στάθηκε η συνδρομή μου σε έναν ονόματι farbspiel photography.

Είχα γραφτεί την εποχή που έκανα τα πρώτα μου βήματα στο HDR και μπορώ να πω πως τα άρθρα του με βοήθησαν αρκετά. Κάποια ημέρα έπεσα σε ένα άρθρο σχετικό με την όξυνση φωτογραφιών που έχουν τραβηχτεί με υψηλή ευαισθησία και έχουν μειωμένη οξύτητα. Σας παραθέτω και τον σύνδεσμο του άρθρου όπως και του βίντεο.
βίντεο.

Στους περισσότερους από εσάς αυτή η μέθοδος όξυνσης μιας θορυβώδους εικόνας μπορεί να είναι ήδη γνωστή. Σκοπός είναι αν ξεκινήσει ένας διάλογος ώστε να ανταλλάξουμε απόψεις έτσι ώστε να εμπλουτιστώ με περισσίτερες γν'ωσεις γύρω από αυτήν την τεχνική.

Με ενδιαφέρει κυρίως να μπορέσω να κάνω με την ίδια μέθοδο όπως την παραπάνω, αποθορυβοποίηση. Με εντυπωσίασε το γεγονός πως με την μέθοδο τον layers η φωτογραφία παραμένει ίδια όσον αφορά τα επίπεδα θορύβου όμως αποκτά περισσότερη οξύτητα.

Παραθέτω και ένα παράδειγμα που έκανα πριν από λίγο με αυτήν την μέθοδο.

Πριν:


Μετά:



Τα φώτα σας λοιπόν:

Πως θα μπορούσα να το κάνω καλύτερα;

Θα μπορούσα με την ίδια μέθοδο να κάνω αποθορυβοποίηση; Και αν ναι τα φώτα σας.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Ο τρόπος που κάνει την αποθορυβοποίηση ο εκφωνητής του βίντεο είναι:
Εισαγωγή στον ACR
Δημιουργία αντιγράφου layer της εικόνας
Χρήση φίλτρου High Pass εντός του photoshop στο αντίγραφο layer
Αποθορυβοποίηση με topaz
όξυνση με Smart Sharpen
Και τέλος Linear Light ρύθμιση στο blending του αντιγράφου layer.

Αφού γίνουν τα παραπάνω ρυθμίζει με το opacity την ποσότητα όξυνσης από το επεξεργασμένο αντίγραφο layer πετυχαίνοντας έτσι καλύτερη οξύτητα αλλά χωρίς να αυξάνει ο θόρυβος.

Θα μπορούσε κάτι αντίστοιχο να γίνει και για την αποθορυβοποίηση αλλά χωρίς να αλλιωθεί η οξύτητα όπως συμβαίνει με τις συμβατικές μεθόδους αποθορυβοποίησης;

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Τελικά ψάχνοντας βρίσκεις ότι θέλεις.

https://www.youtube.com/watch?v=E0PqWW-exIg

Αν όμως έχετε κάποιον τρόπο που χρησιμοποιείτε θα ήθελα να τον συζητήσουμε.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Υπάρχουν πάρα πολλοί τρόποι.
Ξεκάθαρα καλύτερος δεν υπάρχει.
Όπως επίσης δεν υπάρχει κανόνας.
Ρόλο στο ποιά μέθοδος είναι καλύτερη παίζει ο τύπος της εικόνας.
Άλλο sharpening αποδίδει στην φωτογραφία του φεγγαριού, άλλη σε αστροφωτογραφία, άλλη σε πορτραίτο, άλλη σε τοπίο, άλλη σε macro.
Επίσης ρόλο στην επιλογή και στις ρυθμίσεις/επιλογές αυτής παίζει και ο σκοπός.
Sharpening για φωτογραφία που θα βάλεις στο internet ?
Sharpening για φωτογραφία που θα εκτυπωθεί σε μικρό μέγεθος ?
ΆΛλο για φωτογραφία που θα εκτυπωθεί σε Α3 μέγεθος, άλλο για γιγαντοαφίσσα, κλπ.

Άλλο sharpening για φωτογραφία που θα ανεβάσεις στο 500px, άλλο για facebook.
 

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Υπάρχουν πάρα πολλοί τρόποι.
Ξεκάθαρα καλύτερος δεν υπάρχει.
Όπως επίσης δεν υπάρχει κανόνας.
Ρόλο στο ποιά μέθοδος είναι καλύτερη παίζει ο τύπος της εικόνας.
Άλλο sharpening αποδίδει στην φωτογραφία του φεγγαριού, άλλη σε αστροφωτογραφία, άλλη σε πορτραίτο, άλλη σε τοπίο, άλλη σε macro.
Επίσης ρόλο στην επιλογή και στις ρυθμίσεις/επιλογές αυτής παίζει και ο σκοπός.
Sharpening για φωτογραφία που θα βάλεις στο internet ?
Sharpening για φωτογραφία που θα εκτυπωθεί σε μικρό μέγεθος ?
ΆΛλο για φωτογραφία που θα εκτυπωθεί σε Α3 μέγεθος, άλλο για γιγαντοαφίσσα, κλπ.

Άλλο sharpening για φωτογραφία που θα ανεβάσεις στο 500px, άλλο για facebook.

Χμμμμ....

Μάλλον θα είναι πιο πολύπλοκη η συζήτηση.

Θα με ενδιέφερε όμως να μάθω τι μέθοδοι υπάρχουν.
 

nicksoti

AVClub Addicted Member
14 April 2013
1,911
Εγώ όπου χρειάζομαι έλεγχο στην όξυνση πέρα από το lightroom, χρησιμοποιώ το δωρεάν lightzone. Έχει διαφορετική λογική, έχεις έλεγχο σε πιο στάδιο θα ανεβάσεις όξυνση είτε μέσω high pass είτε με άλλη μέθοδο, ενώ όπως σε όλα του τα φίλτρα μπορείς φυσικά να επιλέξεις περιοχή, χρώμα κλπ που θα εφαρμοστεί. Και όλα αυτά δίχως να μπλέξεις με layers αν και η λογική του μοιάζει με το να χρησιμοποιείς layers.

Για αποθορυβοποίηση στα jpeg συχνά ως τελικό στάδιο χρησιμοποιώ το neatimage. Επίσης έχεις έλεγχο ενώ έχει και ενσωματωμένη επιλογή όξυνσης με παραμέτρους. Συνήθως καταφέρνω καλή αποθορυβοποίηση δίχως εμφανή απώλεια στην οξύτητα, ενώ η μείωση του θορύβου μικραίνει και το τελικό μέγεθος του αρχείου, κάτι πολύτιμο για χρήση web.

Θα συμφωνήσω φυσικά ότι για κάθε χρήση ανάλογα το θέμα, το τελικό μέσο παράδοσης κλπ απαιτείται και διαφορετική προσέγγιση. Παράδειγμα, αν ανεβάσεις φωτογραφία real estate στο airbnb κάνει άθλια συμπίεση με αποτέλεσμα τα σκοτεινά να γίνονται... σούπα και ο όποιος θόρυβος εκεί να ενισχύεται ενώ η όποια όξυνση έχεις κάνει πάει περίπατο. Την ίδια φωτογραφία αν την τυπώσεις σε 13Χ18 χωρίς επεμβάσεις μπορεί να δείχνει άψογη. Αν την τυπώσεις σε fine art 60Χ100 cm μπορεί να θέλει και να αφερέσεις οξύτητα από την default του μετατροπέα Raw.
 
Last edited:

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Έχοντας ασχοληθεί αρκετά το τελευταίο χρονικό διάστημα με την παραπάνω μέθοδο όξυνσης μπορώ να πως με σιγουριά ότι είναι η καλύτερη μέθοδος από οποιοδήποτε άλλο λογισμικό έχω χρησιμοποιήσει. Χρησιμοποιώντας τα layers για όξυνση της εικόνας τα πλεονεκτήνατα είναι τόσα πολλά που σίγουρα δεν μπορεί να επιτευχθεί καλύτερο αποτέλεσμα από dedicated λογισμικό. Κι αυτό για τον απλούστατο λόγο ότι μας δίνεται το πλεονέκτημα να οξυνθεί η εικόνα μας χωρίς να οξυνθεί ο θόρυβος κάτι που συμβαίνει με οποιαδήποτε άλλη ρύθμιση όξυνσης. Ακόμα και στα πιο advanced sharpening tools υπάρχει κέρσορας αποθορυβοποίησης ή masking που όμως δεν θα φέρει το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Με τα layers μας δίνεται η δυνατότητα να δημιουργήσουμε 1, 2 ή και περισσότερα layers με διαφορετικά radius κάθε φορά επιλέγοντας έτσι ή δημιουργόντας την προϋπόθεση και δυνατότητα να ελέγξουμε ξεχωριστά την όξυνση μίκρο ή μάκρο λεπτομερειών αποφεύγοντας τα γνωστά λευκά halos κάνοντας προσεκτική χρήση της τεχνικής.

Μεγάλο αρνητικό αυτής της μεθόδου είναι ο χρόνος που απαιτείται για να γίνει όπως επίσης και οι απαιτήσεις σε επεξεργαστική δύναμη του υπολογιστή ειδικά αν μιλάμε για μεγάλα αρχεία.
Ακόμα ένα άλλο αρνητικό είναι ότι δεν μπορούμε να δημιουργήσουμε κάποιο preset αφού η κάθε φωτογραφία αποτελεί μία διαφορετική περίπτωση προς επεξεργασία.

Φτιάχνοντας λοιπόν layers με την παραπάνω μέθοδο που περιγράφεται πολύ συνοπτικά στην αρχή του νληματος καταφέρνουμε να ελέγξουμε διαφορετικά επίπεδα καα περίπτωση εικόνας, λεπτομερειών δημιουργόντας έτσι τις καλύτερες προυποθέσεις για sharpening.

Άφησα για το τέλος το γεγονός ότι μπορούμε να αποθορυβοποιήσουμε το βασικό μας αρχείο σε πολύ προχωρημένο βαθμό και με τα layera να επαναφέρουμε τις λεπτομέρειες κατά βούληση.

Βέβαια αν έχουμε μια φωτογραφία τραβηγμένη με πάρα πολύ υψηλά iso και κακές φωτιστικές συνθήκες τότε η παραπάνω μέθοδος δεν θα κάνει θαύματα.

Αν σας ενδιαφέρει θα μπορούσα να κάνω μία παρουσίαση με walk trough της διαδικασίας με εικόνες κάποια στιγμή.

Στον λογαριασμό μου στο flickr που θα βρείτε στην υπογταφήου μπορείτε να δείτε τριες φωτογραφίες από τις οποίες οι δύο είναι η οροφή του Ταξιάρχη στην Λέσβο και η άλλη ο τρούλος στην μονή του Αγίου Ραφαήλ που τραβήχτηκαν με πολύ υψηλά iso και στην συνέχεια αποθορυβοποίθηκαν και οξύνθηκαν με την παραπάνω μέθοδο.
 

etsap

Supreme Member
22 June 2008
5,861
Αθηνα-Ν.Ψυχικο
"Αν σας ενδιαφέρει θα μπορούσα να κάνω μία παρουσίαση με walk trough της διαδικασίας με εικόνες κάποια στιγμή."


Ναι, μας ενδιαφέρει.
Όταν βρεις χρόνο και διάθεση, σε περιμένουμε .
 

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
"Αν σας ενδιαφέρει θα μπορούσα να κάνω μία παρουσίαση με walk trough της διαδικασίας με εικόνες κάποια στιγμή."


Ναι, μας ενδιαφέρει.
Όταν βρεις χρόνο και διάθεση, σε περιμένουμε .

Πολύ ευχαρίστως Ηλία. Από διάθεση έχω αρκετή. Με τους χρόνους ζορίζομαι. Θα φτιάξω έναν οδηγό από την αρχή μέχρι το τέλος. Υπάρχουν πολλές παραλλαγές του τρόπου που χρησιμοποιώ αλλά ακόμα μαθαίνω.
 

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Για αρχή σας παραθέτω λίγα παραδείγματα ''πριν και μετά'' από φωτογραφίες για να δείτε την διαφορά. Το πόσο όξυνση θέλετε να κάνετε είναι στο χέρι σας με αυτήν την τεχνική. Προσωπικά δεν θέλω να το παρακάνω. Ίσως σε κάποιες από τις παρακάτω φωτό να το έχω κάνει λίγο παραπάνω...

Εδώ είναι σε μορφή jpeg το πρωτότυπο αρχείο απείραχτο.



Εδώ είναι η επεξεργασμένη τελική φωτογραφία.

 

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Ακόμα ένα παράδειγμα πριν...



Και μετά



--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Και ακόμα ένα παράδειγμα με την λήψη να έχει γίνει στα 3600 iso.

Πριν



Και μετά

 

etsap

Supreme Member
22 June 2008
5,861
Αθηνα-Ν.Ψυχικο
Με εφαρμογη σε αρχείο NEF (μετά το άνοιγμα στο ACR) κερδίζεις κάτι σε σχέση με την εφαρμογή σε jpeg ;
Το λέω γιατί το jpeg έχει ήδη υποστεί μια όξυνση κατά την δημιουργία του, και ίσως δημιουργούμε artifacts με την επανάληψη της οξυνσης .
Αν βρεις χρόνο, δοκίμασε κι αυτό.
 

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Αγαπητοί φίλοι ξεκινάω το walk through τις διαδικασίας.

Επιλέγουμε το RAW αρχείο που θέλουμε να επεξεργαστούμε και κάνουμε ένα αντίγραφο πάνω στο οποίο θα δουλέψουμε. (Κάνουμε αντίγραφο για να διαφυλάξουμε το αρχικό αρχείο από κάθε ενδεχόμενο λάθος)

Βήμα 1ο
Εισάγουμε το αρχείο μας στο Photoshop με το Adobe Camera Raw και πηγαίνουμε στην καρτέλα ρυθμίσεων όπου αφαιρούμε χρωματικές εκτροπές και παραμορφώσεις. Οι χρωματικές εκτροπές πρέπει να αφαιρούνται πριν για να μην οξυνθούν παρακάτω με την μέθοδο της όξυνσης και έχουμε ανεπιθύμητα χρωματικά halos. Επίσης καλό είναι να αποφύγουμε να πειράξουμε την εικόνα με ρυθμίσεις όπως Clarity, Dehaze, Sharpening για να μην αυξήσουμε την παρουσία θορύβου στην εικόνα μας, κάτι που θα μας δυσκολέψει παρακάτω.




Βήμα 2ο

Πατάμε Open Image στο Adobe Camera Raw και την εισάγουμε στο Photoshop.
Δημιουργούμε ένα αντίγραφο Layer στο οποίο θα κάνουμε την διαδικασία.

Το επιλέγουμε κλικάρωντάς το ώστε ότι και να κάνουμε από εδώ και πέρα να τρέξει πάνω στο Background (Layer) Copy.

Κατόπιν πάμε γραμμή επιλογών επάνω και επιλέγουμε: filter / other / High Pass όπως φαίνεται στην παρακάτω εικόνα ώστε να φιλτράρουμε την εικόνα μας με αυτό το ειδικό φίλτρο.



Βήμα 3ο

Εδώ χρειάζεται προσοχή και στην αρχή κάποιον πειραματισμό.

Ανοίγει το παράθυρο διαλόγου του φίλτρου High Pass όπου επιλέγουμε το Radius εφαρμογής του φίλτρου. Μετακινώντας τον κέρσορα προς μικρότερα νούμερα βλέπουμε πως περιοριζόμαστε στην εμφάνιση πιο μικρολεπτομερειών. Μετακινώντας τον κέρσορα προς μεγαλύτερα νούμερα βλέπουμε πως αναδεικνύονται μεγαλύτερες κλίμακες λεπτομερειών και περιγραμμάτων. Εδώ πρέπει να προσέξουμε στην επιλογή radius να μην το παρακάνουμε ούτε προς τα κάτω ούτε προς τα πάνω. Αν επιλέξουμε μεγάλο Radius θα δημιουργήσουμε Halos και δεν θα μπορούμε να προχωρήσουμε σωστά στα επόμενα βήματα.

Στην παρακάτω φωτογραφία έχω επιλέξει μικρή τιμή για να τονίσω μικρολεπτομέρειες.

TIP. Μπορούμε να δημιουργήσουμε και επιπλέον layers (Background Copies) για τα οποία θα χρησιμοποιήσουμε διαφορετικές τιμές Radius ώστε να έχουμε την δυνατότητα να οξύνουμε χωριστά μικρο και μάκρο λεπτομέρειες επαναλαμβάνοντας στην διαδικασία που περιγράφεται σε όλο το walk through για κάθε layer πλην του αρχικού.




Βήμα 4ο

Μετατρέπουμε το γκρι layer του High Pass σε Ασπρόμαυρο καθώς κάποιες φορές 'περνάει' χρώμα που στηn συνέχεια μπορεί να μας δημιουργήσει πρόβλημα.



Επιλέγουμε ΟΚ.



Βήμα 5ο

Έχοντας κάνει τα παραπάνω βήματα εφαρμόζουμε εκτεταμένη αποθορυβοποίηση. Προσέχουμε, όταν έχουμε επιλέξει χαμηλό radius να μην εξαφανίσουμε τις μικρολεπτομέρειες. Εγώ χρησιμοποιώ το topaz denoise το οποίο συνήθως εκεί που αφαιρεί πλήρως τον θόρυβο είναι και το οριακό σημείο που δεν μειώνει τις λεπτομέρειες.

TIP. Αν έχουμε μία εικόνα με πολύ θόρυβο τότε σίγουρα θα χρειαστούν διαφορετικά Layers με διαφορετικά Radius στο κάθε ένα ώστε αν χρειαστεί να κάνουμε εκτεταμένη αποθορυβοποίηση να έχουμε ένα δεύτερο layer με μεγαλύτερο Radius όπου η αποθορυβοποίηση θα λειτουργήσει διαφορετικά (λόγο διαφορετικού radius) κάτι που μας επιτρέπει να αναδείξουμε τυχόν χαμένες λεπτομέρειες από το άλλο layer που αποθορυβοποιούμε με διαφορετικό Radius.








Βήμα 6ο

Φτάνουμε λοιπόν στην στιγμή της όξυνσης όπου κι εδώ απαιτείται προσοχή. Πρέπει λοιπόν να κάνουμε όξυνση των περιγραμμάτων - λεπτομερειών που βλέπουμε στην γκρι εικόνα χρησιμοποιώντας το φίλτρο Smart Sharpen του Photoshop ή κάποιο άλλο plug in που διαθέτουμε και μας βολεύει καλύτερα.

Εγώ προτιμώ του photoshop καθώς διαθέτει και αποθορυβοποίηση σε περίπτωση που κατά την όξυνση αναδειχθεί τυχόν θόρυβος που δεν έχουμε εξαλείψει στο 100% στο παραπάνω βήμα ή που μπορεί να μας ξέφυγε σε κάποιο σκιερό σημείο όπου παρατηρείται περισσότερος θόρυβος.

Κάνοντας όξυνση θα πρέπει να να προσέξουμε κι εδώ το radius σε σχέση με τον κέρσορα όξυνσης ώστε να μην δημιουργηθούν halos (λευκά περιγράμματα) γύρω από τις λεπτομέρειές μας. Συνήθως επιλέγω μικρό Radius με μεγάλες τιμές sharpening.







Βήμα 7ο

Αφού έχουμε προχωρήσει με τα παραπάνω πηγαίνουμε στην επιλογή που βλέπεται στην παρακάτω φωτογαφία και επιλέγουμε Linear Light. Μόλις το επιλέξουμε εξαφανίζεται το γκρι και βλέπουμε τα δύο layers όπου το ένα είναι αυτό που έχουμε επεξεργαστεί και το άλλο είναι το πρωτότυπο. Παραητρούμαι λοιπόν ότι έχει εφαρμοστεί η όξυνση αλλά είναι πολύ έντονη. δίπλα λοιπόν από την επιλογή Linear light βλέπουμε έναν κέρσορα που γράφει opacity. Με αυτόν τον κέρσορα ρυθμίζουμε το ποσοστό συμμετοχής/παρουσίας του Background Copy (layer) που έχουμε κάνει την όξυνση. Έστι ρυμίζουμε το sharpening και παρατηρούμε ότι αν αυξήσουμε το sharpening ο θόρυβος δεν επηρεάζεται καθώς τον αφαιρέσαμε στην πορεία πιο πάνω.





Βήμα 8ο
Τώρα κλικάρουμε το Layer που γράφει Background και είναι το αρχικό μας.
Πηγαίνουμε στην πάνω γραμμή και επιλέγουμε filters / Camera Raw Filter. Ανοίγει το ACR και πάμε στην καρτέλα αποθορυβοποίησησης και αποθορυβοποιούμε το αρχικό μας layer. Πάλι με προσοχή. Εναλλακτικά μπορείτε να αποθορυβοποιήσετε και με άλλα plug ins.

Εφαρμόζετε και ρυθμίζεται τελικά το opacity του sharpening layer Που έχετε δημιουργήσει.

Τέλος σώζεται την εικόνα και επιλέγετε είτε να την αποθηκεύσετε με τα layers είτε σαν copy που θα καταλήξετε με ένα και μοναδικό τελικό αρχείο με τις ρυθμίσεις που έχετε καταλήξει.




Από εκεί και πέρα θα πρέπει να έχετε κατά νου ότι μπορείτε να παίξετε με ρυθμίσεις όπως Clarity, Dehaze και Contrast και να βελτιώσετε περαιτέρω το Sharpening.

Εύχομαι να το έκανα κατανοητό. Μπορείτε να τσεκάρετε και βίντεο στην αρχή του νήματος που περιγράφουν την διαδικασία για περισσότερη βοήθεια. Θέλει πάντως και πειραματισμό.

Αν έχετε κάποια απορία θα χαρώ να απαντήσω και να βοηθήσω. Θα είμαι στην διάθεσή σας.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Την παρακάτω φωτογραφία την έχω επεξεργαστεί με τον ίδιο τρόπο. Μπορείτε να την δείτε σε μεγέθυνση στο flickr και θα παρατηρήσετε ότι στο sharpening που έχει γίνει δεν υπάρχουν halos ή artifacts ή θόρυβος παρόλο που είναι οξυμένη κάτι τις παραπάνω.

Nissos Samos by Panagiotis Adamopoulos, on Flickr

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Για να έχει και περισσότερο νόημα η παραπάνω παρουσίαση σας παρουσιάζω παρακάτω και δύο κακά παραδείγματα δουλειάς που έχω κάνει όταν άρχισα να πειραματίζομαι.


Στο παράδειγμα παρακάτω δεν έχω προσέξει την επιλογή Radius στο φίλτρο high pass όπως επίσης και στην επιλογή Radius στο sharpening. Το αποτέλεσμα είναι να έχω περιγράμματα με halos κάτι που μπορείτε (όχι εύκολα λόγο μικρού μεγέθους εικόνας) να παρατηρήσετε στο αεροπλάνο στο κέντρο του κάδρου όπως και στο πλοίο σε αρκετές λεπτομέρειες. Όσο και αν πρόσεξα με το opacity του layer το halo ήταν υπαρκτό και έντονο ακόμα και στην χαμηλότερη ρύθμιση opacity.




--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Στην παρακάτω φωτογραφία το έχω παρακάνει με την αποθορυβοποίηση και στο High pass αλλά και στο Βασικό Layer. Έχει επιλεγεί όμως καλό radius με προσεκτικό sharpening. Όμως η υπερβολική αποθορυβοποίηση στέρησε μικρολεπτομέρειες και λίγο από τον ρεαλισμό της εικόνας....



--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Τέλος να προσθέσω πως με αυτόν τον τρόπο μπορούμε να προετοιμάσουμε τα αρχεία μας που θέλουμε να τα κάνουμε HDR. Είναι ακόμα πιο χρονοβόρο γιατί θα πρέπει να γίνει σε πολλές φωτογραφίες η ίδια διαδικασία με προσοχή κάθε φορά στις ρυθμίσεις για να έχουμε ομοιόμορφο αποτέλεσμα αλλά στο τέλος θα μας ανταμείψει με μία καθαρή και γεμάτη λεπτομέρειες εικόνα. Ειδικά στο κομμάτι του θορύβου συναρτήσει των λεπτομερειών που είναι πάντοτε 'θέμα' στο tonemapping με την ανάδειξη του θορύβου, μπορούμε να έχουμε εξαιρετικά αποτελέσματα χωρίς ή με μειωμένο κατά πολύ θόρυβο. Όπως στην παρακάτω εικόνα HDR η οποία όμως έχει δημιουργηθεί από ένα αρχείο με 5 αντίγραφα με διαφορετικό exposure setting μέσω ACR.

Mitilini Port (HDR) by Panagiotis Adamopoulos, on Flickr
 

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Θα σου άξιζε το μπράβο, ακομα και μόνο για την διάθεση σου να προσφέρεις.
Πόσο μάλλον τώρα :SFGSFGSF:

Ηλία σ' ευχαριστώ πολύ!

Η διάθεσή μου και η όρεξή μου ξεκινούν από το γεγονός ότι σε πολλά πράγματα στην ζωή μου (κυρίως στην δουλειά μου και μετά στα χόμπι μου) δεν μου έδειξε κάποιος κάτι. Έτσι αναγκαζόμουν να σπάσω το κεφάλι μου για να βρω την άκρη, να βρω πηγές που μπορώ να μάθω κάτι που με ενδιέφερε κλπ ώστε να καταφέρνω κάθε φορά να βελτιώνω τον εαυτό μου. Θεωρώ ότι κανείς δεν πρέπει να παιδεύεται πολύ για να μάθει κάτι και πως η γνώση πρέπει να μοιράζεται. Έτσι πάντοτε μόλις ανακαλύπτω κάτι ενδιαφέρον θέλω να το μοιράζομαι και με άλλους ανθρώπους που μπορεί να μην το ξέρουν ή να το ξέρουν και να βοηθήσουν εμένα λέγοντάς μου πράγματα που ακόμα δεν τα γνωρίζω. Εποικοδομητική συζήτηση δηλαδή.:2thumb22sup:
 

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Το επόμενο κομμάτι που θα αναλύσω στην συνέχεια είναι με ποιον τρόπο μπορούμε να εφαρμόσουμε την όξυνση στους μεσαίους τόνους απομονώνοντας τα Highlights ή τα Shadows, όπως επίσης και με ποιόν τρόπο θα γίνεται η μετάβαση της όξυνσης. Δηλαδή με απόσβεση ή χωρίς δημιουργώντας feather.
 

cksot

New member
13 December 2006
24
Όσον αφορά την αποθορυβοποίηση, παρακολούθησα ένα βίντεο πριν λίγο καιρό και διαπίστωσα Στην πράξη ότι έχει αποτέλεσμα.

https://youtu.be/DvZfjh19rio

Δεν ξέρω αν θα ικανοποιήσει και εσάς πάντως ήταν ευχάριστη βελτίωση σε μια εικόνα με αρκετό θόρυβο. Δυστυχώς είμαι μακριά από το σπίτι για να την ποσταρω.


Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk