Monitor Audio Silver W 12 * The King is dead , Hail the King.

blind guardian

AVClub Enthusiast
6 November 2007
1,050
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μετά από 7ετή κατοχή ενός Subwoofer Monitor Audio RSW 12 ήρθε η ώρα της ‛’αναγκαστικής’’ του επισκευής-(αντικατάστασης όπως πρόεκυψε) από το νέο Silver W 12 της ίδιας εταιρείας .Το RSW 12 το αγόρασα το 2009 από την Ηχοέκφραση σε προσφορά στα 600 ευρώ.
Στον παλιό μου χώρο και μετέπειτα στο νέο μου όλα ήταν ρολόι. Δεν λέω πάντα με ενθουσίαζαν τα Velodyne λόγω που τα διάβαζα παντού αλλά και κάποια BK τα οποία στην Αγγλία είναι πολύ δημοφιλή . Επίσης πολύ καλά λόγια διάβαζα-διαβάζω για τα SVS τα οποία πρόσφατα απόκτησαν αντιπροσώπευση και στην χώρα μας .Το Monitor Audio RSW 12 που είχα μέχρι σήμερα μου το πρότεινε φίλος πωλητής τότε και μπορώ να πω ότι ήταν πολύ καλό , ειδικά για τα λεφτά που το πήρα (600 αντί 1250 ευρώ κανονική τιμή).
Τα καλά με το παλιό RSW 12 όμως σταματούν εδώ .Τον Μάρτιο που μας πέρασε ακούγοντας πλέον σε χαμηλές εντάσεις (μην τρομάξω το μικρό νέο μέλος της οικογένειας) παρατήρησα ότι ακουγόταν ένας βόμβος μέσω του ηχείου. Όταν έπαιζε η μουσική το κάλυπτε αλλά στα κενά ήταν ενοχλητικό. Δεν ήταν γείωση ,δεν ήταν το καλώδιο RCA και σίγουρα όχι ο ενισχυτής το πρόβλημα . Το έψαξα λίγο στο internet και το είχαν και άλλοι κάτοχοι τόσο του RSW 12 όσο και του επόμενου RXW 12 μοντέλου. Το περιέγραφαν ως Electric Hum problem.
Έστειλα mail τότε στην Monitor Audio και μου απάντησαν άμεσα ότι είναι ενισχυτικό το πρόβλημα. Μου είπαν να επικοινωνήσω με τον αντιπρόσωπο εδώ (δεν ήξερα ποιος ήταν , μετά έμαθα) η’ να απευθυνθώ σε κάποιο τοπικό ηλεκτρονικό (αυτό λίγο μου κίνησε την περιέργεια).
Μην σας τα πολυλογώ επικοινώνησα με την Av Art και ο υπεύθυνος μου είπε να το πάω από εκεί.
Το πήγα και μετά από 3 εβδομάδες (δεν έφταιγε η AV Art) μου απάντησαν ότι έπρεπε να αλλαχτεί ο ενισχυτής (σιγά το νέο) αλλά δεν υπάρχει ανταλλακτικό λογω που άλλαξαν προμηθευτή πλέον η Monitor Audio και αδυνατούσε να με καλύψει.
Θα υπάρξει ανταλλακτικό ενισχυτής για όλους τους κατόχους παλιών RSW 12 η’ RXW 12 αλλά από Ιούλιο σε τιμή περίπου 370 ευρώ + Έξοδα αποστολής κτλ.
Ο λόγος της καθυστέρησης είναι γιατί ο νέος προμηθευτής βγάζει μια τροποποιημένη εκδοχή του νέου ενισχυτή που έχει το νέο Silver W12 ώστε να ταιριάζει στα παλιότερα μοντέλα .Σας τα αναφέρω αυτά αν κάποιος αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα να ξέρει.
Εγώ όμως 2 μήνες χωρίς το Sub μου πίεσα την Monitor Audio και την εδώ αντιπροσωπεία με Mail & τηλεφωνήματα να μου λύσει γρήγορα το θέμα μου.
Οι καρποί απέδωσαν τελικά. Μετά παρέμβασης του εδώ αντιπρόσωπου (ευχαριστώ AV Art) πήρα ένα καινούργιο Silver W 12 σε ειδική τιμή και σε χρώμα της επιλογής μου.
Ήρθε από Αγγλία πριν 25 μέρες περίπου και την άλλη μέρα πήγα και το παρέλαβα από την AV Art.
Πάλι συγχαρητήρια στην Monitor Audio και στην AV Art (ειδικότερα στον Κο Τσέκο).


The king is Dead , Hail the king.

Το νέο Monitor Audio Silver W 12 το παρήγγειλα (εφόσον μου δόθηκε η επιλογή) σε χρώμα Natural Oak ώστε να ταιριάζει με τα ανοιχτόχρωμα B&W 603S3 που έχω ως Front.
To Sub τερατάκι όπως το προηγούμενο αλλά εφόσον είναι 2 γενιές μετά έχει και αρκετές διαφορές. Στην συσκευασία εκτός από το ηχείο και τα γνωστά καλώδια – έντυπα – ποδαράκια έχει πλέον και μικρόφωνο για Calibration που κάνει μόνο του (APC το ονομάζει η Monitor Audio). Επίσης έχει και καλώδιο Trigger για σύνδεση με τον ενισχυτή για ποιο εύκολο On-Off.
Το σύνδεσα με μόνο RCA το όποιο πήρα καινούργιο της Supra Cables.Το παλιό RSW 12 το είχα με καλώδιο Y RCA της Oelbach. Σε αυτό το μοντέλο έχει όμως μονή είσοδο LFE και έτσι έπραξα όπως παραπάνω με το Supra Sublink.
Έκανα την διαδικασία APC με το μικρόφωνο και μάλιστα σε 3 θέσεις ακρόασης εφόσον το υποστήριζε.
Σαν DSP το νέο Silver W12 έχει 3 (Movies,Music,Impact) αλλά ακόμη ψάχνομαι ποιο με καλύπτει απόλυτα.
Το έχω δουλέψει μόνο 5-6 ώρες προς το παρόν λογω επαγγελματικών υποχρεώσεων.
Λογικά θα δω διάφορα αφού στρώσει. Σωστά? Αν Ναι σε πόσες ώρες πιστεύετε?
Εφόσον τα ρύθμισα όλα όπως πριν (Phase O , Crossover κλειστό γιατί με αυτά ασχολείται ο SC LX 75) έβαλα και την ένταση σαν 11,00 ώρα που είχα και στο παλιό RSW 12.
Να σας αναφέρω πως σαν χαρακτηριστικά ενισχυτή είναι τα ίδια (500W) δήλωνε και δηλώνει και το νέο.
Εδώ να πω πως τεχνικός από την Monitor Audio σε ερώτημα μου γιατί το νέο μου ακούγεται όχι τόσο δυνατά όπως το παλιό ,μου πρότεινε να βάλω στο νέο Silver W12 την ένταση τουλάχιστον 12 ώρα και το ανώτερο έως 2 ώρα. Μου το προτείνει λέει γιατί ο ενισχυτής του νέου Silver W12 είναι ψηφιακός και όχι τόσο γραμμικός ενώ του παλιού RSW 12 ήταν αναλογικός και πιο γραμμικός.
Επίσης μου ανέφερε πως επειδή στο παλιό RSW 12 το είχα διπλοκαλωδιώσει με χρήση Y Cable (επειδή το υποστήριζε , το νέο όμως όχι) πιθανώς και από εκεί πρόεκυπτε μεγαλύτερη ένταση από 2 έως και 4 db.
Τώρα τι να σας πω , πιστεύω ότι ισχύουν αυτά που μου έγραψε!
Εδώ θα ήθελα την άποψη σας.
Μετά από την συμβουλή του τεχνικού της Monitor Audio (ονόματι Dan αν τον χρειαστεί κάποιος) μέτρησα με ένα Sound Meter της Radio Shack με τα Test Tones του ενισχυτή και το έφερα στα ίδια επίπεδα με τα άλλα ηχεία.


Συνεχίζοντος με την παρουσίαση του νέου να σας πω ότι μετά από τις παραπάνω αλλαγές ο ήχος του είναι πολύ καλός ,πιο εύστοχος από πριν και μπουμάρει λιγότερο .Ίσως εδώ να ευθύνεται και η ρύθμιση που κάνει με το μικρόφωνο. Πιστεύω θα με ικανοποιήσει απόλυτα.


Δεν παύει να είναι ένα Sub κατηγορίας τιμής 1500 ευρώ , άλλο ότι εγώ το πήρα φτηνότερα λογω της περιπέτειας μου με το παλιό . Σίγουρα αν το πλήρωνα κανονικά να έπαιρνα ένα Velodyne η’ ακόμη καλύτερα ένα SVS SB 13 για παράδειγμα το οποίο ζαχάρωνα (και ζαχαρώνω).
Νομίζω όμως ότι είναι ένα ποιοτικό Subwoofer το νέο Silver W12 και θα το ευχαριστηθώ!
Εσείς τι λέτε?
Αλήθεια το έχει κάποιος άλλος στο φόρουμ? Αν ΝΑΙ θα ήθελα να μου πει τις εντυπώσεις του.
Εγώ συνεχίζω να το στρώνω-χρησιμοποιώ και θα επανέλθω στο μέλλον με επιπλέον εντυπώσεις.
Κλείνοντας την Mini παρουσίαση του σας παραθέτω κάποιες φωτογραφίες από το ξεπακετάρισμα έως και την τοποθέτηση του στον χώρο μου.
Ελπίζω να σας αρέσουν και περιμένω τις εντυπώσεις-συμβουλές σας.
Σας ευχαριστώ.


Χρήστος
IMG_2792.jpgIMG_2777.jpgIMG_2778.jpgIMG_2779.jpgIMG_2780.jpgIMG_1807.jpgIMG_2804.jpgIMG_2791.jpgIMG_2790.jpgIMG_2801.jpg
 
Last edited:

Georgesod

AVClub Enthusiast
10 March 2012
1,087
Kαλοάκουστο Χρήστο. Στα 1500 σίγουρα υπάρχουν καλύτερες επιλογές αλλά αφού η τιμή ήταν πολύ καλύτερη για σένα μια χαρά. Σ' αυτό που έχω ένσταση όμως είναι η τοποθέτηση που έχεις κάνει και στο sub αλλά και στα ηχεία. Σίγουρα θα μπορούσαν να παίξουν καλύτερα αν είχαν "αέρα" γύρω τους.
 

blind guardian

AVClub Enthusiast
6 November 2007
1,050
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: Monitor Audio Silver W 12 * The King is dead , Hail the King.

Kαλοάκουστο Χρήστο. Στα 1500 σίγουρα υπάρχουν καλύτερες επιλογές αλλά αφού η τιμή ήταν πολύ καλύτερη για σένα μια χαρά. Σ' αυτό που έχω ένσταση όμως είναι η τοποθέτηση που έχεις κάνει και στο sub αλλά και στα ηχεία. Σίγουρα θα μπορούσαν να παίξουν καλύτερα αν είχαν "αέρα" γύρω τους.

καλησπερα & ευχαριστω για την απαντηση σου. Σιγουρα στα 1500 ευρω υπαρχουν επιλογες (SVS θα επαιρνα) πολλες. Ομως ειδικα στην τιμη που το πηρα περιπου το 1/3 της κανονικης νομιζω αξιζει. Ευτυχως γιατι τωρα λογω Brexit να το πληρωνα και παραπανω...
Αν και νομιζω ειναι αδικημενη εταιρεια η Monitor Audio και τα καταξιωμενα Sub π.χ Velodyne,SVS και λοιπα εχουν παραδιαφημιστει.
Για αυτο και ρωτησα αν το εχει και καποιος αλλος να μας πει εντυπωσεις.
Τωρα σχετικα με τον χωρο δεν εχεις αδικο αλλα δυστυχως δεν ειναι εφικτο γιατι ο χωρος ειναι συγκεκριμενος.
Σχετικα με το στρωσιμο τι εχεις να μου πεις?
Σε ευχαριστω προκαταβολικα!

By the way το θεμα που ανοιξα οταν το βλεπω μεσω Tapatalk εφαρμογης σε κινητο μου βγαζει τα γραμματα μου αλαμπουρνεζικα. Μεσω browser υπολογιστη και κινητου ολα καλα! Ετσι απλα το ρωταω!
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,413
Θεσσαλονίκη
Παλι το ίδιο θέμα ε;
Μάλλον κάτι με τις γραμματοσειρές του κινητού σου παιζει. Ή του tapatalk που εχεις συγκεκριμενα.
Εμένα μια χαρά μου φαίνεται.
 

Georgesod

AVClub Enthusiast
10 March 2012
1,087
Ε για το στρώσιμο κλασσικά Blind Guardian :p . Βασικά και τίποτα να μην κάνεις θα στρώσει κάποια στιγμή. Απλά μην δίνεις μεγάλες εντάσεις στην αρχή. Γύρω στις 50 + ώρες ξεκινάν και παίζουν όπως πρέπει. Το δικό μου όταν το έστρωνα του 'βαζα να παίζει σε χαμηλές εντάσεις συνεχόμενα μπασάτα κομμάτια τύπου basstronics. (Δεν ξέρω αν αυτός είναι ιδανικός τρόπος όμως οπότε δεν στον προτείνω...)

Εdit: Αν έχεις κάποιο γνωστό με μικρόφωνο (όταν στρώσει) καλό είναι να ρίξεις καμιά μέτρηση με το rew. Έτσι θα δεις και αν χρειάζεσαι κάποιου τύπου equalizing σαν το minidsp κ.λ.π.
 

blind guardian

AVClub Enthusiast
6 November 2007
1,050
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Panoramix ευχαριστώ και συγνώμη πριν για το μπέρδεμα.
Georgesod σε ευχαριστώ και εσένα , όντως θα φωνάξω τον γνωστό Μανώλη που είναι φίλος να κάνει ένα τσεκάρισμα.
 

blind guardian

AVClub Enthusiast
6 November 2007
1,050
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Συνεχίζοντας τους πειραματισμούς και τις δοκιμές διαβάζω το manual και περί eq εχει αυτό το γράφημα. Μπορεί να με βοηθήσει ένας πιο σχετικός τι εννοεί;
aa09326fd64fb30cf17d46dc9b3c1b41.png



Sent from my iPhone using Tapatalk

Blind Guardian
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,413
Θεσσαλονίκη
Έχει τη δυνατότητα επιλογής προφίλ μεταξύ των τριων που δείχνει στο γράφημα απόκρισης συχνότητας.
Παίξε ελεύθερα με την επιλογή. Θέμα γούστου είναι περισσότερο.
 

blind guardian

AVClub Enthusiast
6 November 2007
1,050
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Σε ευχαριστω αλλά στην πράξη εννοεί ότι το impact Ή το movie δίνει περισσότερα DB από 30hz και κάτω. Καλα το ερμηνεύω; Άρα σε ταινίες είναι καλύτερα το movies ή το impact; Θα το δω και στην πράξη απλά εννοώ στα χαρτιά τι σημαίνει!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Blind Guardian