Ανακατασκευή ραδιοφώνου του 1950 σε οικονομικό hifi

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Vasyian

New member
30 May 2016
88
Έχω εδώ και πολλά χρόνια ενα πανάρχαιο ραδιόφωνο του προπάππου μου, το οποίο σχεδιαζα να αναπαλαιωσω καποτε. Πρόκειται για ενα Lorenz Elbe του 1950, ίδιο με αυτό εδώ:

lorenz_elbe-002.jpg


Το ραδιόφωνο ηταν παρατημενο σε ενα μισογκρεμισμενο ερειπιο για τουλαχιστον 30 χρονια, και συνεπώς είναι σε τρισαθλια κατασταση. Η εμφανισιακη επαναφορά του ωστόσο ηταν σχετικα απλή διαδικασία: καλο πλυσιμο και περασμα του κελύφους απο βακελίτη με μπρασο (3 - 4 χέρια), το έφεραν σε μια όμορφη κατασταση η οποία απλως υποδηλώνει την ηλικία του. Στο εσωτερικο ωστοσο, ο συνδυασμός ηλικιας και μαζεμμενης βρωμας, έχουν δημιουργησει μια εικόνα απογοήτευσης - συνεπώς η ιδέα της αναπαλαιωσης μάλλον παει περίπατο, αφού πρακτικά θα πρεπει να το ξαναφτιαξω όλο εξαρχής (και δεν έχω ουτε τις τόσο προχωρημενες γνωσεις, ουτε τον χρονο).

Καταληγω λοιπον στο να κρατήσω το κέλυφος και την εξωτερική εμφάνιση και εσωτερικά να το κάνω ενα μικρο οικιακό hifi. Προσανατολιζομαι σε ενα ραδιοφωνικο δεκτη και ισως και κατι που να αναπαραγει mp3, αλλα θα ήθελα να ακούσω και αλλες ιδέες προτάσεις.

Δεν έχω τρομερές γνώσεις ηλεκτρονικων, όμως κατέχω κάποια πολύ βασικά (είχα κανει καποτε στο πανεπιστήμιο κάποια μαθήματα) και γενικά πιάνουν τα χέρια μου και μπορω να δουλεψω με μονταρισματα - κολησεις κλπ. Σκεφτόμουν πχ να πάρω εναν μικρο ενισχυτακο, ενα τροφοδοτικό, ενα φθηνο / κινεζικο ραδιο-μπ3 και 2 ηχεία και να τα μονταρω όλα στο εσωτερικό.

Μπορείτε να με κατευθυνετε σε πιθανά εξαρτήματα; (απο ebay ίσως) Κάθε ιδέα δεκτή!
Θέλω κάτι που να παιζει "τυπικά" και να μην είναι ακριβό....
 
Last edited by a moderator:

NikTsel

Senior Member
6 November 2007
451
Αθηνα ,Κεντρο
Re: Ανακατασκευή ραδιοφώνου του 195 σε οικονομικό hifi

Η πιο φθηνή λύση ίσως είναι να βρεις κάποιο κινέζικο φορητό ραδιόφωνο που κάποια από αυτά έχουν και mp3 player και να φιλοξενησεις το εσωτερικό του στο εσωτερικό του ραδιοφώνου. Αλλά επειδή θα χάσει την οποιαδήποτε συλλεκτική αξία (δουλεύει η όχι ) θα σε συμβούλευα να μην το πειράξεις και να το φιλοξενησεις σε μια γωνιά του σπιτιού σαν αντικείμενο συλλεκτικό.

Στάλθηκε από το SM-J320FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Vasyian

New member
30 May 2016
88
Δε νομιζω οτι έχει κάποια αντικειμενική συλλεκτική αξία -περα ίσως απο τη συναισθηματική του- γιατί βρωμαει ο τόπος απο τέτοια ή και παλιότερα ραδιόφωνα. Σε κάθε περιπτωση, δεν σκοπεύω να κάνω κάποια καταστρεπτική παρέμβαση στο κέλυφος (πχ τρυπήματα), αλλά να διατηρήσω αυτούσια την εξωτερική μορφή του, εκμεταλλευόμενος τα υπάρχοντα ανοίγματα - χειριστήρια...

Στάλθηκε από το GT-P5100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Vasyian

New member
30 May 2016
88
Μπορει καποιος να μου προτεινει δυο φτηνα ηχειακια να του βαλω απο καποιο καταστημα στην Αθηνα; Κατι που να ακουγεται στοιχειωδως αξιοπρεπως, αλλα με μέγιστο κοστος κοντά στα 15 και τα δυο, με διάμετρο το πολύ 10 εκ το καθένα...

Επίσης, μηοως έχει κανεις καμια ιδέα για τροφοδοτικό που να βγάζει ταυτόχρονα παροχές 5v και 12v; Χρειαζομαι και τις δυο διαφορετικες παροχες (μια για το κυκλωμα του ψηφιακου ραδιοφωνου και μια για τον ενισχυτη ηχου) και σκεφτομουν να του βαλω ενα φθηνο τροφοδοτικο υπολογιστη, αλλα αναρωτιεμαι αν θα μπορουσα να βρω κατι μικροτερο και χωρις θορυβο απο ανεμιστηρα...

Κατα τα αλλα, η ανακατασκευή προχωραει... :)

Στάλθηκε από το GT-P5100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

cyclist

AVClub Enthusiast
29 December 2010
1,022
Re: Απάντηση: Ανακατασκευή ραδιοφώνου του 1950 σε οικονομικό hifi

Μπορει καποιος να μου προτεινει δυο φτηνα ηχειακια να του βαλω απο καποιο καταστημα στην Αθηνα; Κατι που να ακουγεται στοιχειωδως αξιοπρεπως, αλλα με μέγιστο κοστος κοντά στα 15 και τα δυο, με διάμετρο το πολύ 10 εκ το καθένα...Επίσης, μηοως έχει κανεις καμια ιδέα για τροφοδοτικό που να βγάζει ταυτόχρονα παροχές 5v και 12v; Χρειαζομαι και τις δυο διαφορετικες παροχες (μια για το κυκλωμα του ψηφιακου ραδιοφωνου και μια για τον ενισχυτη ηχου) και σκεφτομουν να του βαλω ενα φθηνο τροφοδοτικο υπολογιστη, αλλα αναρωτιεμαι αν θα μπορουσα να βρω κατι μικροτερο και χωρις θορυβο απο ανεμιστηρα...Κατα τα αλλα, η ανακατασκευή προχωραει... :)Στάλθηκε από το GT-P5100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Εντάξει τώρα να είναι καλά ηχεία όμως να κάνουν 15 ευρώ Μετά να είναι ένα τροφοδοτικό που να βγάζει 5v και 12v αμέσως σκεφτόμαστε όλοι υπολογιστή αλλά εσύ θέλεις να μην είναι υπολογιστή.Πάρε 2 ηχεία υπολογιστή ενεργά φτηνά. και ένα mp3 player με τηλεκοντρόλ στριμωξέ τα μέσα. Και εντάξει θα είσαι. Hi Fi όπως έγραψες δεν θα είναι. Για να γίνει Hi Fi θέλει δουλειά, μεράκι και λεφτά. Παρεπιμτόντως έχω δει αναπαλαιωμένο με λυχνίες να παίζει κανονικά. Φοβερή αίσθηση, μόνο μεσαία και βραχέα κύματα, και η βελόνα να γυρνάει αργά και βαριά.