Ερώτηση μηχανουργικής φύσεως...

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

geovar

AVClub Addicted Member
24 February 2008
1,698
Thorens.jpg

Η Thorens είχε κατασκευάσει τον παραπάνω "μηχανισμό" για να ελέγχει τους διάφορους θορύβους που περνάνε από το πλατό/μοτέρ στην κεφαλή και επομένως στην υπόλοιπη ακουστική αλυσίδα. Προφανώς θα πρέπει συνδεθεί η έξοδος της κεφαλής με κάποιο Spectrum analyser, νομίζω...
Υπάρχει περίπτωση να κατασκευαστεί κάτι τέτοιο;;
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Για να το καταλάβω καλύτερα, η βελόνα ακουμπά πάνω στο μεταλλικό μπράτσο και τίθεται το μοτέρ σε λειτουργία;

Εάν το έχω καταλάβει καλά, θέλει διαβαθμισμένο σύστημα ελέγχου, που μάλλον το είχαν φτιάξει για τη δική τους τεχνική υποστήριξη.
Δεν βλέπω να είναι θέμα FFT, άλλωστε στατικά δεν μπορεί να διαβάσει το απαιτούμενο εύρος παρά μόνο με ένα διαβαθμισμένο σύστημα να μετρηθούν οι ιδιοσυχνότητες του συνόλου.

Πιστεύω ότι γίνεται, μου θυμίζει κάτι εφαρμογές βιομηχανικής ανάλυσης που κάναμε στο Πανεπιστήμιο, όπου μέσω ειδικών αισθητήρων μετρούσαμε κινηματικές αλλαγές στους τρεις άξονες.
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Το να συνδεθεί με έναν απλό αναλυτή δεν είναι τίποτα,ακόμα και στο ADC του υπολογιστή θα μπορούσε να συνδεθεί αναλογικά και να δεις αν υπάρχει κάποιος θόρυβος,ακόμα και με έναν wave editor θα μπορούσες να κάνεις δουλειά σου πιστεύω αν έχω καταλάβει σωστά.
 

geovar

AVClub Addicted Member
24 February 2008
1,698
Τώρα αν πω πως σας κατάλαβα και τους δυο σας θα είναι ψέμα. Όχι ότι φταίτε εσείς,αλλά ως γνωστόν οι τεχνικο-ηλεκτρονικές μου γνώσεις είναι χάλια μαύρα.

Από αυτόν εδώ πήρα την ιδέα πριν καιρό:
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1793833697506632&set=rpd.100006400575429&type=3&theater
Στην ουσία καταλαβαίνω πως βάζεις το Πικ-Απ σε λειτουργία,ακουμπάς τη βελόνα πάνω στο "μηχανισμό" ο οποίος προφανώς έχει ελάχιστες έως καθόλου τριβές και παραμένει ακίνητος ενώ το αξονάκι του που είναι κωνικό στα άκρα του γυρίζει και αυτό μαζί με το πλατό,όντας σφιγμένο πάνω στο σπίντλ.
Δεν γνωρίζω άλλο τρόπο να μετρήσεις τι θόρυβοι περνάνε από το ΠικΑπ στη βελόνα. Τώρα πως το μετράμε πάλι θα σας γελάσω. Ο τύπος( Jaap Pees) πάντως νομίζω μετράει αναλυτή.
Παραμένει το ερώτημα αν θα μπορούσε να κατασκευαστεί.
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Δεν έχω λογαριασμό facebook για να το δω καλύτερα και τι ακριβώς έχει κάνει (και μεταξύ μας αρνούμαι πεισματικά να αποκτήσω).

Κοίτα αυτό που σου περιγράφω, είναι ανάλυση σημείο σε τρισδιάστατο χώρο δηλ. το τι κραδασμούς μεταδίδει στον χ, ψ, και z άξονα.
Απαιτεί αρκετά εξειδικευμένο εξοπλισμό και το κυριότερο θέλει βαθμονόμηση, διαφορετικά είναι άχρηστο.

Δεν ξέρω τι έκανε ο τύπος, μήπως το έβαλε απευθείας σε ένα FFT και έβλεπε τι τυχόν θορύβους (όχι κραδασμούς) μεταφέρει το σύστημα στο ακουστικό φάσμα δηλ. έβλεπε το Noise Floor πως επηρρεαζόταν;
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,016
Είναι ουσιαστικά μια πολύ θεωρητική μέτρηση θορύβου και κραδασμών του μηχανήματος δίχως να υπολογίζεται ο θόρυβος ο όποιος, δημιουργείται η μεταφέρεται η είναι γραμμένος στο βινύλιο, όταν η βελόνα ακουμπά στο αυλάκι και ο δίσκος περιστρέφεται όπως πραγματικά συμβαίνει στην πράξη.
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Γιώργο,το δύσκολο στην κατασκευή του ειναι πως δεν υπαρχουν στοιχεία για τα υλικά.
Μηδενική τριβή δεν υπάρχει μεταξύ υλικών,το θέμα εδώ ειναι το πόση τριβή υπάρχει. Κι αυτο η Thorens προφανώς το εχει υπολογίσει.
Ειδικά το υλικό που δείχνει πλαστικό (τεφλόν ισως; ) εχει μεγάλη σημασία μιας κι αν εχω καταλάβει καλά ασκείται επάνω του τριβή (εκτός απο αυτή που ασκείται στην ακίδα και το κυρίως σώμα ) .
 

dinos

Moderator
Staff member
17 June 2006
811
Πάτρα
Τη διάταξη αυτή την χρησιμοποιούσε παλιά ο Ήχος (αν θυμάμαι καλά, πάνε ίσως και τριάντα χρόνια).
Είναι χρήσιμη για την σύγκριση τoυ rumble διαφορετικών πλατό, με βασική προϋπόθεση πως χρησιμοποιούμε πάντα τον ίδιο βραχίονα και την ίδια κεφαλή (αν δυνατό να εγκατασταθούν στο υπό δοκιμή πλατό π.χ από πλευράς βάρους).

Φυσικά δεν μπορεί να υπάρξει απόλυτη μέθοδος σύγκρισης, παρά μόνο συγκριτική (όπως σωστά επισημαίνει ο Μανόλης), ιδιαίτερα αν αναλογιστούμε πόσοι συνδυασμοί υπάρχουν μεταξύ βραχιόνων, κεφαλών και πλατό.

Επίσης δεν γνωρίζω τα db των μετρήσεων, σε τι φυσικό μέγεθος απευθύνονται, ποιά είναι η αναφορά και αν η μεθοδολογία περιελάμβανε πάντα και αντικραδασμική πλατφόρμα.