new speakers !

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

leonidasgr

New member
21 September 2011
14
Καλησπέρα σε ολα τα μέλη του φόρουμ !
Το σύστημα αποτελείτε απο τα ακόλουθα : burmester 911mk3 power amplifier,dartzeel preamplifier,symphonic line vibrato cdp,burmester b30 speakers , clearaudio master solution /talisman turntabel ,mcintosh man 220 room correction system .
Ο χώρος που θα τοποθετηθούν τα νέα ηχεία ειναι συνολικά 35μ2 . Φυσικά δεν ειναι αποκλειστικά για μουσική όποτε ειναι απαραίτητοι οι ακόλουθοι συμβιβασμοί .Tα ηχεία δεν μπορεί να ειναι παραπάνω απο 2.70 μέτρα μεταξύ τους απόσταση απο τον πίσω τοίχο περίπου 1 μ και η απόσταση ακρόασης περίπου 3-4 μέτρα το πολύ τέλος το ενα αριστερό ηχείο έχει απόσταση 1,8 μέτρα απο τον πλαϊνό τοίχο ενώ το δεξί πάνω απο 4 μ . Τα ηχεία και ο επεξεργαστής θα φύγουν .
Kόστος Κάτω απο 10Κ
Τι δεν μου αρέσει και τι θελω : με ενοχλεί οτι το μπάσο πλατιαζει δεν ειναι σαφές και κοφτό . Αν και όχι απόλυτος ακριβές θα έλεγα οτι ακούγετε σαν κακοκουρδισμενο sub το room correction βελτιωνει το αποτέλεσμα αλλά στα αυτιά μου ακούγετε μηχανικό και ξένο . Το ηχείο δίνει την εντύπωση οτι δεν ειναι γρήγορο και δεν έχει την ΡΟΗ που θα ήθελα υπάρχει μια ανομοιογένεια που αποφάσισα οτι δεν με καλύπτει . Άκου τα πάντα αλλά κύριος ροκ και μπλουζ. Αν και η σύγκριση ειναι άδικη εχω στην διάθεση μου κατι μικρά sonus faber concertino.και το αποτέλεσμα τηρουμένων των αναλογιών ειναι πιο αποδεκτό πιο 3D μεγαλύτερο βάθος και πιο μεγάλη ομοιογένεια .φυσικα υπάρχουν η περιορισμοί στο μπάσο αλλά σαν σύνολο δεν με ενοχλεί . Ακούω σχετικά δυνατά 95-100db . Πάμε για ηχεία βάσης αν ναι ποια ? Ακούω προτάσεις ζω στην επαρχία όποτε πρέπει να εχω ενα πλάνο πρην αρχίσω τα ταξίδια . Για την ωρα εχω πολύ καλή άποψη για τα sonus faber Guarneri evo που ειναι πολύ ακριβά το Joseph pulsarδεν με κάλυψαν μάλλον τα άκουσα σε λάθος χώρο . Σύντομα θα ακούσουν τα accapela Fidelo .
 
Last edited by a moderator:

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Για 35 μέτρα χώρο και για τις εντάσεις που αναφέρεις δεν θα κοιτούσα ηχειο βάσης παντως.
Ούτε μικρό δαπέδου.
Κι εφ´ όσον ακούς και ροκ μεταξύ άλλων...τριδρομο και με μεγαλούτσικη μονάδα χαμηλά.
 

leonidasgr

New member
21 September 2011
14
Ο λόγος που κοιτάω βάσης ειναι οτι σε πολλές υλοποιήσεις με πολλά μεγάφωνα ακούω ελλειψη ομοιογένειας σαν να παίζουν τα μεγάφωνα ξεχωριστό προγράμμα . Δεν μπορω να το εξηγήσω καλύτερα ειδικά με τα μεγάφωνα στο πλαι που είχαν τα audio physics Virgo3.
Που ηταν καλύτερα απο τα τωρινά σε αυτόν τον τομέα .
Τα ηχεια που με εντυπωσίασαν ηταν δυο δρόμων . Δεν εχω πρόβλημα με μεταχειρισμένα αρκεί να υπάρχει δυνατότητα ανταλλα
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Το pmc μου φαίνεται τεράστιο για 35 τ.μ. σε τοσα έχω το διδρομο με το εξιμησαρι και με το σωστο τιουναρισμα είναι οτι πρεπει. Τόσο που το το ob1i λέγαμε με συμφορουμιτη που παλαιότερα το είχε οτι είναι αχρειαστο.
Τα neat μου άρεσαν αρκετά. Τα έχω ακούσει αρκετές φορες και μπορούν να γεμίσουν το χώρο αλλά νομιζω οτι είναι αρκετά κάτω του budget και δεν ξέρω αν αυτό σημαίνει και κάτω των προσδοκιών.
Monitor audio παλι ίσως κάτσουν λιγα στο συστημα.
Νομιζω οτι εχεις στήσει ενα "μουσικό" συστημα
Οποτε κανένα μεταχειρισμένο wilson ίσως;
 

karavan

Supreme Member
14 June 2010
4,435
H βρετανική Graham Audio προσφέρει ηχείο δύο δρόμων, αν αυτό είναι οπωσδήποτε το ζητούμενο, με 12άρι mid-woofer.
Στα χνάρια του ΒΒC.


c0329715_19153872.jpg




http://www.grahamaudio.co.uk/products/ls58/



Δύο δρόμων με 8άρι woofer προσφέρουν αρκετές εταιρείες (Audio Note, Harbeth, Spendor, σίγουρα θα είναι και άλλες).
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Απο την αλλα αν το πρόβλημα στο μπάσο είναι χρόνοι αντήχησης και η θέση ηχείων αδιαπραγματευτη, δεν ξέρω κατα ποσο οποιοδήποτε νεο ηχείο θα προσφέρει τα αναμενόμενα.
Το μικρο sonus μπορεί να ακούγεται όπως ακούγεται καθώς δεν ξυπνάει το χώρο στις χαμηλες.
Επειδή τα λεφτά που διατίθεσαι να δώσεις είναι πολλά, κοίταξε το θέμα του χώρου πρωτίστως.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Παρεμπιπτόντως για τέτοιες εντάσεις το θέμα του χώρου γίνεται σαφως πιο έντονο.
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Απάντηση: Re: new speakers !

H βρετανική Graham Audio προσφέρει ηχείο δύο δρόμων, αν αυτό είναι οπωσδήποτε το ζητούμενο, με 12άρι mid-woofer.
Στα χνάρια του ΒΒC.


c0329715_19153872.jpg




http://www.grahamaudio.co.uk/products/ls58/



Δύο δρόμων με 8άρι woofer προσφέρουν αρκετές εταιρείες (Audio Note, Harbeth, Spendor, σίγουρα θα είναι και άλλες).

Ξαδελφάκι του harbeth
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
με ενοχλεί οτι το μπάσο πλατιαζει δεν ειναι σαφές και κοφτό . Αν και όχι απόλυτος ακριβές θα έλεγα οτι ακούγετε σαν κακοκουρδισμενο sub το room correction βελτιωνει το αποτέλεσμα αλλά στα αυτιά μου ακούγετε μηχανικό και ξένο . Το ηχείο δίνει την εντύπωση οτι δεν ειναι γρήγορο και δεν έχει την ΡΟΗ που θα ήθελα υπάρχει μια ανομοιογένεια που αποφάσισα οτι δεν με καλύπτει . Άκου τα πάντα αλλά κύριος ροκ και μπλουζ. .

όχι Monitor Audio PL300 με βάση τα παραπάνω
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Όσον αφορά τον χώρο πάντως,σαφώς και δεν ευνοούνται ηχεία με τα γούφερ στο πλάι,μιλάω για την ασύμμετρη τοποθέτηση που θέτει ο φίλος μας σαν περιορισμό.
Κι ίσως αυτό είναι το πρόβλημα με την ομοιογένεια που έχει διαπιστώσει,όταν μιλάμε για τοποθέτηση μιλάμε και για χρόνους ουσιαστικά.Το mcintosh κάνει δουλειά όπως λέει (το ζηλεύω παρεμπιπτόντως,εκτός των άλλων είναι πολύ καλό ενεργό κρος ) αλλά δεν κάνει θαύματα,δωρεάν γεύμα δεν υπάρχει.

Τα τωρινά του 12άρια όμως θα είναι δύσκολο να αντικατασταθούν από κάτι με ένα 6.5άρι ή ένα 8άρι (ένα 12άρι ισοδυναμεί περίπου με τρία 6.5άρια ) και για τις εντάσεις που μιλάμε το έργο τους θα είναι πολύ δύσκολο.
 

karavan

Supreme Member
14 June 2010
4,435
Re: Απάντηση: Re: new speakers !

Ξαδελφάκι του harbeth

Η πρότασή μου δεν έχει να κάνει τόσο με την ηχητική σχολή την οποία υπηρετεί το συγκεκριμένο ηχείο, όσο με την προσπάθεια εύρεσης δίδρομου ηχείου που να μπορεί να καλύψει ένα σχετικά μεγάλο χώρο.
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: new speakers !

Η πρότασή μου δεν έχει να κάνει τόσο με την ηχητική σχολή την οποία υπηρετεί το συγκεκριμένο ηχείο, όσο με την προσπάθεια εύρεσης δίδρομου ηχείου που να μπορεί να καλύψει ένα σχετικά μεγάλο χώρο.

και λογικά πρέπει να τον καλύπτει
 

leonidasgr

New member
21 September 2011
14
Καλησπέρα ευχαριστω για τις προτάσεις Για κάποιο λόγο εχω βάλει στο μάτι τα harbeth 40 εχει κανείς γνώμη για τι ηχείο ; Δεν το εχω ακούσει καλη γνώμη εχω απο προσωπική ακρόαση για το pmc 26.
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Καλησπέρα ευχαριστω για τις προτάσεις Για κάποιο λόγο εχω βάλει στο μάτι τα harbeth 40 εχει κανείς γνώμη για τι ηχείο ; Δεν το εχω ακούσει καλη γνώμη εχω απο προσωπική ακρόαση για το pmc 26.

Ta PMC 26 θα σου κάτσουν μικρά για τα 35τμ
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Απάντηση: Re: new speakers !

Καλησπέρα ευχαριστω για τις προτάσεις Για κάποιο λόγο εχω βάλει στο μάτι τα harbeth 40 εχει κανείς γνώμη για τι ηχείο ; Δεν το εχω ακούσει καλη γνώμη εχω απο προσωπική ακρόαση για το pmc 26.

Τα έχω,αφού η τσέπη σου το αντέχει να τα πάρεις και το χώρο θα σου γεμίζουν και δεν θα μπουμάρουν λογικά,είναι και ευκολοδήγητα