Αντικραδασμικη βαση Πικαπ

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Fleur de Lis

Senior Member
23 November 2009
434
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Αγαπητοι φιλοι,

Σκεφτομαι πολυ σοβαρα να κατασκευασω μια βαση απορροφησης κραδασμων για να τοποθετηθει επανω το πικαπ μου.

Οι διαστασεις θα ειναι Π=55cm , Μηκος=45cm και Υψοσ 12 cm το οποιο σκεφτομαι να το γεμισω με κρυσταλλικη αμμο και πανω στην αμμο θα ακουμπησει ενα κομματι γρανιτη η μαρμαρου.

ολη η κατασκευη θα στηριχθει σε τεσσερα ποδαρακια απορροφησης κραδασμων. Σας παραθετω φωτογραφιες του πικαπ καθως και του χωρου. Η πρωτη φωτογραφια ειναι ο χωρος μου οπως ειναι διαμορφωμενος αυτην την στιγμη

Καθε παρατηρηση και συμβουλη καλοδεχουμενη
Ολο το συστημα ακουμπαει επανω σε πλακακια καθως και το επιπλο οπως θα δειτε ειναι και αυτο ιδιοκατασκευη. Θα χρειαστω να φτιαξω αντιστοιχες βασεις και για τα ηχεια?

Ευχαριστω εκ των προτερων για τις συμβουλες σας

IMG_3784.jpgIMG_0902.jpgIMG_0901.jpgIMG_0459.jpg
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Είσαι ευχαριστημένος από τα ηχεία;
Τι μουσική ακούς;
Βλέπω Αρτέμιδες,Δία,musical fidelity,μια χαρά...με μπερδεύει η πρώτη φώτο σε σύγκριση με τις άλλες.
Έχει αλλάξει κάτι στο χώρο εκτός από τις χρωματικές επιλογές;
Βλέπω άλλη διευθέτηση,κουρτίνες....
 

Fleur de Lis

Senior Member
23 November 2009
434
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Re: Απάντηση: Αντικραδασμικη βαση Πικαπ

Είσαι ευχαριστημένος από τα ηχεία;
Τι μουσική ακούς;
Βλέπω Αρτέμιδες,Δία,musical fidelity,μια χαρά...με μπερδεύει η πρώτη φώτο σε σύγκριση με τις άλλες.
Έχει αλλάξει κάτι στο χώρο εκτός από τις χρωματικές επιλογές;
Βλέπω άλλη διευθέτηση,κουρτίνες....

Ο χωρος που πλεον ακουω ειναι στην πρωτη φωτογραφια. Και ο παθητικος εχεει αλλαξει με τον αναβαθμισμενο ΣΟΦΙΑ του Τσακιριδη. το τελικο αποτελεσμα ειναι πολυ καλο. Απλως θελω να κατασκευασω μια βαση για τους κραδασμους ετσι για να μου φυγει η περιεργεια.
Αναφορικα με τα ηχεια ειμαι πολυ ευχαριστημενος καθως αποδιδουν τελεια και με λεπτομερεια τα ακουσματα μου. Σημειωνω οτι ακουω μονο απο πικαπ.

Μουσικες ψυχεδελεια και ροκ ...
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Η βάση για την οποία μιλάμε θα τοποθετηθεί στο ρακ υποθέτω,έτσι;
Υπολόγισε πως μιλάμε για αρκετό βάρος έτσι όπως το σκέφτεσαι και το κέντρο βάρους θα ανεβεί δραματικά προς τα επάνω.
Φοβάμαι πολύ πως με την στήριξη του ρακ η οποιαδήποτε πίεση από το πλάι θα απειλεί πολύ την σταθερότητα.

Επιπλέον,η διάταξη όπως την περιγράφεις θα ήταν η εξής:To πικάπ απομονωμένο από την βάση με τα αντικραδασμικά του (αν βλέπω καλά το μοντέλο κι έχει λαστιχένια πόδια ) και η βάση απομονωμένη επίσης από τα ρακ με τα δικά της αντικραδασμικά.
Αν το πκάπ ήταν μηχανικά γειωμένο στην βάση,με ακίδες πχ.αυτό θα προσέθετε μάζα αλλά θα ακύρωνε την τωρινή φιλοσοφία του.
Οπότε το επόμενο θα ήταν να είναι η βάση μηχανικά γειωμένη με το ρακ (πάλι με ακίδες ή μπίλιες,κλπ )

Γενικά θα πρέπει να σκεφτείς την χρήση της όλης διάταξης.
Αν θέλεις θα προστατεύσεις από εξωτερικούς κραδασμούς μπορεί η διπλή απομόνωση να βοηθήσει.Το θέμα είναι όμως πως όλη η μάζα της κατασκευής θα πάει άχρηστη από την στιγμή που δεν θα μπορείς να διοχετεύσεις εκεί κραδασμούς (αφού θα είναι διπλά απομονωμένο. )
Δεν ξέρω,εγώ θα δοκίμαζα πρώτα...
 

analog-jimaras

AVClub Addicted Member
16 February 2012
2,106
Re: Απάντηση: Αντικραδασμικη βαση Πικαπ

Αρχικά να σου κανω την ερωτηση για να μπορεσω να σου προτεινω την καλύτερη λύση.
Υπαρχει η δυνατότητα -θεληση, αδεια απο το ασθενές φυλλο- για τοποθετησης ντουικης βάσης τοίχου στα αριστερα κάτω απο την οθόνη?
 

Fleur de Lis

Senior Member
23 November 2009
434
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Re: Απάντηση: Αντικραδασμικη βαση Πικαπ

Αρχικά να σου κανω την ερωτηση για να μπορεσω να σου προτεινω την καλύτερη λύση.
Υπαρχει η δυνατότητα -θεληση, αδεια απο το ασθενές φυλλο- για τοποθετησης ντουικης βάσης τοίχου στα αριστερα κάτω απο την οθόνη?

Η πρωτη φωτογραφια ειναι το τωρινο σετ απ. Στον τοιχο δεν μπορω να καρφωσω τιποτα δυστυχως.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Η βάση για την οποία μιλάμε θα τοποθετηθεί στο ρακ υποθέτω,έτσι;
Υπολόγισε πως μιλάμε για αρκετό βάρος έτσι όπως το σκέφτεσαι και το κέντρο βάρους θα ανεβεί δραματικά προς τα επάνω.
Φοβάμαι πολύ πως με την στήριξη του ρακ η οποιαδήποτε πίεση από το πλάι θα απειλεί πολύ την σταθερότητα.

Επιπλέον,η διάταξη όπως την περιγράφεις θα ήταν η εξής:To πικάπ απομονωμένο από την βάση με τα αντικραδασμικά του (αν βλέπω καλά το μοντέλο κι έχει λαστιχένια πόδια ) και η βάση απομονωμένη επίσης από τα ρακ με τα δικά της αντικραδασμικά.
Αν το πκάπ ήταν μηχανικά γειωμένο στην βάση,με ακίδες πχ.αυτό θα προσέθετε μάζα αλλά θα ακύρωνε την τωρινή φιλοσοφία του.
Οπότε το επόμενο θα ήταν να είναι η βάση μηχανικά γειωμένη με το ρακ (πάλι με ακίδες ή μπίλιες,κλπ )

Γενικά θα πρέπει να σκεφτείς την χρήση της όλης διάταξης.
Αν θέλεις θα προστατεύσεις από εξωτερικούς κραδασμούς μπορεί η διπλή απομόνωση να βοηθήσει.Το θέμα είναι όμως πως όλη η μάζα της κατασκευής θα πάει άχρηστη από την στιγμή που δεν θα μπορείς να διοχετεύσεις εκεί κραδασμούς (αφού θα είναι διπλά απομονωμένο. )
Δεν ξέρω,εγώ θα δοκίμαζα πρώτα...

Αρα τι κανουμε? τι χρειαζεται στην παρουσα φαση το συστημα? μονο το μαρμαρο η τον γρανιτη χωρις το πλαισιο?
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,470
Θεσσαλονικη
Αυτό πού γράφει ο Σωκράτης είναι πολύ ουσιαστικό ,με το κέντρο βάρους
Η μόνη λύση πού μπορώ να σκεφθώ είναι η τοποθέτηση στο κάτω μέρος <έρματος> γιά να κατεβεί το Κ.Β
 
Να παρέμβω αν επιτρέπεις εκ μέρους του μαστορικού τμήματος του φόρουμ.Με αυτό το rack δε νομίζω πως θα μπορέσεις να στηρίξεις-απομονώσεις καλύτερα το πικάπ σου..Άποψή μου είναι να επενδύσεις αν μπορείς και προτίθεσαι σε αυτό το κομμάτι,και μάλιστα θα σου πρότεινα να το φτιάξεις μόνος σου.
 

Fleur de Lis

Senior Member
23 November 2009
434
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Να παρέμβω αν επιτρέπεις εκ μέρους του μαστορικού τμήματος του φόρουμ.Με αυτό το rack δε νομίζω πως θα μπορέσεις να στηρίξεις-απομονώσεις καλύτερα το πικάπ σου..Άποψή μου είναι να επενδύσεις αν μπορείς και προτίθεσαι σε αυτό το κομμάτι,και μάλιστα θα σου πρότεινα να το φτιάξεις μόνος σου.

Νικο καλημερα,

Εχεις καποια προταση για αυτο που λες? πρεπει να αλλαξει ολοκληρο το ρακ η να ενισχυθει το ιδιο?
Εχεις καποιο σχεδιο?

Ευχαριστω εκ των προτερων
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,470
Θεσσαλονικη
Αν θέλεις την άποψη μου ,στο υπάρχον ρακ δοκίμασε τη λύση της σαμπρέλας ,ώστε να διαπιστώσεις αν απορροφά ικανοποιητικά τους κραδασμούς κλπ,κλπ και έπειτα βρίσκεις τρόπο να την κάνεις όμορφη αισθητικά
 

analog-jimaras

AVClub Addicted Member
16 February 2012
2,106
Re: Απάντηση: Αντικραδασμικη βαση Πικαπ

Aν η λυση του τοιχου που ειναι οτι καλυτερο ειναι αδυνατο η δευτερη καλυτερη λύση ειναι αυτη εδω.
http://www.tnt-audio.com/clinica/sandblaster_e.html
Φτιαξτο και αναλογα τι αντοχές εχει το ρακ σου γεμισε το με σκάγια η αμμο ποταμίσια και θα δείς μεγαλη διαφορα.
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Την παραπάνω λύση την έχω δει αρκετές φορές να την χρησιμοποιούν....

Η ερώτηση μου είναι... Γρανίτη, μάρμαρο έχει δοκιμάσει κανείς ?

Αναφέρω αυτά τα υλικά γιατί υπήρχαν πικάπ που χρησιμοποιούσαν αυτά τα υλικά, δεν γνωρίζω όμως πόσο αποτελεσματικά ήταν.
 

Fleur de Lis

Senior Member
23 November 2009
434
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Re: Απάντηση: Αντικραδασμικη βαση Πικαπ

Αν θέλεις την άποψη μου ,στο υπάρχον ρακ δοκίμασε τη λύση της σαμπρέλας ,ώστε να διαπιστώσεις αν απορροφά ικανοποιητικά τους κραδασμούς κλπ,κλπ και έπειτα βρίσκεις τρόπο να την κάνεις όμορφη αισθητικά

Οκ!!! γινε ομως λιγο πιο συγκεκριμενος...
 

Fleur de Lis

Senior Member
23 November 2009
434
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Re: Απάντηση: Αντικραδασμικη βαση Πικαπ

Aν η λυση του τοιχου που ειναι οτι καλυτερο ειναι αδυνατο η δευτερη καλυτερη λύση ειναι αυτη εδω.
http://www.tnt-audio.com/clinica/sandblaster_e.html
Φτιαξτο και αναλογα τι αντοχές εχει το ρακ σου γεμισε το με σκάγια η αμμο ποταμίσια και θα δείς μεγαλη διαφορα.

Ουσιαστικα το σχεδιο αυτο θα ειναι το οποιο θα γεμισει με αντικραδασμικη αμμο και στην κορυφη θα μπει γρανιτης. Παιζει ρολο αν ειναι μαρμαρο η γρανιτης?
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,470
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Re: Απάντηση: Αντικραδασμικη βαση Πικαπ

Οκ!!! γινε ομως λιγο πιο συγκεκριμενος...

Πάρε μία σαμπρελα ποδηλάτου με διάμετρο πού να καλύπτει τη βάση του πικ απ ,φούσκωσε μέχρι τή μέση [περίπου]
τοποθέτησε το πάνω στη σαμπρέλα και δες αν υπάρχουν διαφορές
Μπορείς να παίξεις με την πίεση ώστε να έχεις καλύτερα αποτελέσματα .
Αν σου <καθίσει> το εγχείρημα ακουστικά ,βάζεις μια γρανιτένια βάση ανάμεσα στη βάση και το πικ απ ή μία βάση από το mdf
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
To λεω οπως το εχω ακουσει, να αποφευγεται ο γρανιτης για χρηση μεσα στο σπιτι.
 

Fleur de Lis

Senior Member
23 November 2009
434
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Re: Απάντηση: Αντικραδασμικη βαση Πικαπ

Aν η λυση του τοιχου που ειναι οτι καλυτερο ειναι αδυνατο η δευτερη καλυτερη λύση ειναι αυτη εδω.
http://www.tnt-audio.com/clinica/sandblaster_e.html
Φτιαξτο και αναλογα τι αντοχές εχει το ρακ σου γεμισε το με σκάγια η αμμο ποταμίσια και θα δείς μεγαλη διαφορα.

Ειμαι μεταξυ των παρακατω

Α) http://hifipower.gr/hifi/antikradasmikh-ammos
Β)http://hifipower.gr/hifi/fna007
Γ) Σκάγια???

σκεφτομαι την ποταμισια αμμο λογω του οτι ειναι υγρη μηπως δημιουργησει μουχλα και το μυκητες και οτιδηποτε αλλο.

το σχεδιο θα ειναι το TNT SANDBLASTER λογω του οτι δεν εχω βρει κατι αλλο ακομα...

Τα φωτα σας
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,470
Θεσσαλονικη
Αμμο αγοράζουμε από τα petshop και για πάν ενδεχόμενο τη βάζουμε στο φούρνο σε ένα ταψί [απλωμένη] και την ζεσταίνουμε για να φύγει η υγρασία
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,739
Βόλος
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Αντικραδασμικη βαση Πικαπ

Πάρε μία σαμπρελα ποδηλάτου με διάμετρο πού να καλύπτει τη βάση του πικ απ ,φούσκωσε μέχρι τή μέση [περίπου]
τοποθέτησε το πάνω στη σαμπρέλα και δες αν υπάρχουν διαφορές
Μπορείς να παίξεις με την πίεση ώστε να έχεις καλύτερα αποτελέσματα .
Αν σου <καθίσει> το εγχείρημα ακουστικά ,βάζεις μια γρανιτένια βάση ανάμεσα στη βάση και το πικ απ ή μία βάση από το mdf

Σοβαρά, πώς θα οριζοντιώσεις τη σαμπρέλα όταν πατήσει πάνω της το πικάπ που δεν έχει ομοιόμορφο βάρος; Αυτό μου ακούγεται για "αστικός μύθος".
 

Fleur de Lis

Senior Member
23 November 2009
434
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Αντικραδασμικη βαση Πικαπ

Προφανως και η λυση ΣΑΜΠΡΕΛΑ απορριπτεται για πρακτικους λογους... leveling και φουσκωμα....