Sully

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Ψηφίστε την Ταινία:


  • Total voters
    0

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,483
Εκεί ψηλά.....
Sully.jpg






Πρωταγωνιστούν: Τομ Χανκς, Λόρα Λίνεϊ, Άαρον Έκχαρτ, Άννα Γκαν, Μάικ Ο'Μάλεϊ, Τζέιμι Σέρινταν

Σκηνοθεσία: Κλιντ Ίστγουντ

Διάρκεια ταινίας: 96' λεπτά

Imdb | Wikipedia | Village





Υπόθεση:
Η δραματική ιστορία της ζωής του πιλότου Τσέσλι ‛Σάλι’ Σάλενμπέργκερ, που έγινε ήρωας για όλη τη χώρα,
όταν προσγείωσε το χωρίς κινητήρες αεροσκάφος που πιλόταρε στον Ποταμό Χάντσον, σώζοντας τις ζωές
όλων των επιβατών.






 
Last edited by a moderator:

Chris75

Established Member
18 May 2008
156
Re: Sully (2016)

Μου άρεσε η ταινία, είχε αρκετό ρεαλισμό.

ΑΓΑΠΑΜΕ Τομ Χανκς !
 

songless_bird

AVClub Fanatic
8 May 2013
11,100
Νότια Μακεδονία
Re: Sully (2016)

Πολυ καλη. Στην αρχή μεχρι να καταλάβω που το παει εγω και η γυναίκα μου νευριασαμε! Οχι με την ταινία, αλλα με το μετα του ατυχήματος και το που το πήγαινε η αεροπορική .
 

Che

AVClub Addicted Member
1 September 2008
1,774
ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ
Re: Sully (2016)

Oτι καλυτερο εχω δει τους τελευταιους μηνες ο Τομ Χανκς καθηλωτικος στα καλυτερα του .Λετε να παει για 3η υποψηφιοτητα?Ομως δεμ μπορουμε να μην σταθουμε και στον σκηνοθετη , που οτι πιανουν τα χερια του γινετε χρυσαφι!

Ποσα μπορουμε να διδαχτουμε απο τον πραγματικο πρωταγωνιστη αυτου του απιστευτου γεγονοτος !Υπαρχουν τελικα ηρωες στις μερες μας!
 

toliskot

Supreme Member
20 February 2012
4,465
Ραφήνα
Re: Sully (2016)

Εξαιρετική !! Νομίζω ότι αναπαράγει τα γεγονότα με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Μου άρεσε πάρα πολύ ο ρεαλισμός του ατυχήματος. Όπως προαναφέρθηκε η αντιμετώπιση της εταιρείας ήταν εκνευριστική.
 

dimxr

Established Member
3 January 2014
177
Re: Sully (2016)

Μόνο εγώ έχω την αίσθηση πως χρειαζόταν λίγο περισσότερο νεύρο;
Σαν να έπρεπε να δώσει λίγη ένταση...
Ο Tom Hanks είναι καθηλωτικός... Μπράβο του. Να δούμε πόσα Όσκαρ θα πάρει μέχρι το τέλος της καριέρας του!
 

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
3,962
Απάντηση: Sully (2016)

Και σε μένα το ίδιο, μην ανησυχεις.
Ιδίως αν είναι σκηνοθέτης ο Clint Eastwood, περιμένεις κάτι παραπάνω.
Πολύ απλή ταινία και αν δεν ήταν ο Tom Hanks, δεν θα εμαπινα στον κοπο να την δω
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Απάντηση: Sully (2016)

Ταινιαρα. Το θέμα παρουσιάστηκε όπως έπρεπε, χωρίς μελοδραματισμούς και αμερικανιες. Εξαιρετικός ο Hanks, απίστευτα ρεαλιστική η αναπαράσταση του συμβάντος.
 

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Re: Sully (2016)

Καλή θα την χαρακτηρίζα αλλά μέχρι εκεί.
Ούτε για Όσκαρ, ούτε για παραπάνω από μια φορά θέαση.
Ναι μεν βλέπεται ευχάριστα αλλά δε θα τη θυμάσαι για καιρό.
Το ανόητο χιούμορ στην τελευταία σκηνή απλά με ξεπερνάει.
 

s.l.

Established Member
15 November 2006
149
Re: Sully (2016)

Άψογη σκηνοθεσία.
Εξαιρετική η ερμηνεία του Tom Hanks.
Πολύ καλή.
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,663
--------------------
Re: Sully (2016)

απλά μια καλή ταινία δεν μπορώ να πω ταινιαρα καθώς δεν ξέρω τα αληθινά συμβάντα και πως αντιμετωπιστηκαν , από την άλλη αν την είχα δει στο σινεμά μαλλον θα έκλαιγα τα λεφτά μου αλλά πάλι μαλλον δεν θα είχα πάει να δω κάτι τέτοιο
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Απάντηση: Sully (2016)

Πολύ καλή την βρήκα. Οσο για την αντιμετώπιση των πιλότων κατά την αξιολόγηση των γεγονότων, διάβαζα ότι ήταν κάπως υπερβολική η αποτύπωση της στην ταινία (ουσιαστικά ίσως να μην ήταν και τόσο εχθρική η στάση της NTSB απέναντι τους)

http://qz.com/778011/sully-ntsb-inv...ring-tom-hanks-as-chesley-sully-sullenberger/
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,442
Ελευσίνα
Απάντηση: Sully (2016)

Την είδα κι εγώ χθες. Μου άφησε καλή εντύπωση χωρίς να έχει καταιγισμό δράσης ένιωθα αγωνία για την εξέλιξη!