Εξωτερικός HDD 1Tb για backup ...

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,585
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Δεν θελω παραπανω απο 1 Tb (... δεν θα αποθηκευονται ταινιες/τραγουδια).
Ειναι η πρωτη φορα (στην ζωη μου, τουλαχιστον απο το 1988 και μετα)
που σκεφτομαι να αγορασω Hitachi. Γιατι ειναι τοσα πολλα τα καλα σχολια
για την αξιοπιστια της συγκεκριμενης φιρμας. Μεχρι προτινος, αγοραζα
δισκους της WD (και να πω την αληθεια, δεν με εχει "αφησει" κανεις ...)

Προς το παρον, σκεφτομαι αυτον >
Hitachi 1TB Travelstar 5K1000 SATA III 5400rpm 8MB 2.5'' στα 57 ευρω.

Ευπροσδεκτες και αλλες προτασεις. -bye-
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,585
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Βρισκομαι στην σωστη ενοτητα ? .... :chinscratch:
Η επρεπε να ποσταρω στην windows platform ? :rolleyes:

Σκεφτομαι επισης να αγορασω και αυτο εδω το κουτακι >
LC-Power 25U3 Shockproof USB 3.0 External Case Serial ATA 2.5''.

Ειναι οντως shockproof ? ... (η ειμαι αφελης λογω απειριας ?)
 
Last edited:

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Μανο θες να ειναι 2,5ρης ντε και καλα ή βολευεσαι και με 3,5?

Για 2,5" δες και αυτόν https://www.skroutz.gr/s/3045289/Hitachi-Travelstar-7K1000-1TB.html#specs-container

Είπες ότι δεν χρειάζεσαι παραπάνω apo 1 Tb ωστόσο χώρος καλό είναι να υπάρχει..... αν δεν έχεις αντίρρηση με τον παραπάνω όγκο καθώς και με την extra χωρητικότητα 3,5" προτείνω αυτόν που είναι καλύτερο value for money.... https://www.skroutz.gr/s/2444929/Toshiba-DT01ACA300-3TB.html


Όσο για την θήκη....σίγουρα θα είναι λίγο πιο προστατευμένος ενας σκληρός με αυτήν από ότι χωρίς... αλλά μην περιμένεις πολλά. Αν σου πέσει από πάνω από 1,5-2 μ σε σκληρό δάπεδο λογικά θα ανοίξει....ειδικά να προσγειωθεί με την γωνιά.


....ωστόσο οι θήκες έχουν νόημα σε external σκληρούς (που έχουν τροφοδοσία usb) στον εσωτερικό τι θα την κάνεις την θήκη; Αυτός που κοιτάς να πάρεις είναι εσωτερικός. Εκτός αν κατάλαβα λάθος.
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,585
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Θελω 2μισαρη λογω μικροτερου ογκου. Ειναι πολυ πιο φορητος (με την θηκη του) απ'οτι ενας 3μισαρης.
Καλος ο 7Κ1000 αλλα ουτε τα 32 mb cache χρειαζομαι, ουτε τις 7200 σαλ. Και φευγουμε και σε τιμη.
Θελω κατι σε ρολο χαζοβιολικου DVD drive. Δεν με ενδιαφερουν οι επιδοσεις οσο η αξιοπιστια.

Αλλωστε, backup κραταω μια φορα τον μηνα ... θα προλαβω να δω επιδοσεις σε αυτη την μια φορα ?
(Οι σκληροι για backup ταινιων/μουσικης εχουν επιδοσεις .... γιατι ΕΚΕΙ τις χρειαζομαι !!!)

Για εξωτερικο δισκο συζηταω. Εσωτερικους ... δεν τους χρειαζομαι (οχι ακομα !)
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,585
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Δεν ξερω, μπορει να ειναι ανπεκταμπλ.

Ηθελα κατι που να το συναρμολογησω εγω.
Δηλαδη, ξεχωριστα η αγορα του σκληρου και ξεχωριστα του icy box (πφφφ, τι ευφημισμος !)
Kαι μετα ... ο μαστροχαλαστης :proud: σε ρολο δημιουργου (...)
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,739
Βόλος
Απ' ότι βλέπω όμως θήκή + σκληρός έρχεται ακριβότερα από τον USB σκληρό...
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,585
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Ναι ... ερχεται ακριβοτερα (57 + 20 = 77 ευρω) για τον 5Κ1000.
Kαι αυτη ηταν η λαθος λυση (αφου ο 5K1000 ειναι εσωτερικος δισκος).

Τωρα βλεπω (στο Skroutz) κυκλοφορει και 5Κ1000 σε ρολο DVR
αλλα κοντα στα 90 ευρω. Ξεφευγουμε παρα πολυ.
Ισως τελικα στραφω στον http://www.skroutz.gr/s/4171908/Hitachi-Travelstar-Z7K500-500GB-EA.html
που παλι ειναι ακριβος για 500 Gb. Αλλα, ειλικρινα, ακομα και το μισο tera
ειναι παρα πολυ για την δουλεια που τον θελω.

Δεν ξερω αν ψαχνω σωστα στο Skroutz.
Δινω Hitachi -> Τουλαχιστον 1 Tb -> 2.5" -> DVR.
Σωστα ? ...
 
Last edited:

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
το dvr δεν υπαρχει αριστερα στα φιλτρα. Πατα στα φιλτρα τις επιλογες που σε ενδιαφερουν και μετα ξεκινα το scroll down μεχρι να πετυχεις αυτο που σου κανει. Αν θες να ψαξεις με keyword τοτε χτυπα τη λεξη που θες και μετα βαλε τα φιλτρα που θες.
 

Macmod

AVClub Addicted Member
24 January 2008
2,539
Αθηνα / Ελλάδα
WD green label 2.5'' είναι εσωτερικός μεν αλλά τον βάζεις σε μιά θήκη με + 10 - 15 και είσαι μιά χαρά.
Σχετικά με τους travelstar έχω έναν 500άρι εδώ και 5 χρόνια ως αναβάθμιση σε ένα netbook, το οποίο είναι
συνεχώς online και με βαριά χρήση. Προς το παρόν δεν έχει παρουσιαστεί το παραμικρό. Τέρας αξιοπιστίας!
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
Manos stinks the place ! ...

Δεν αντεχει το φλυαρο υφος μου ο Υπερηχας .... :p

Μάνο, μην αλλάζεις τα λόγια μου.

Εγραψα κάτι ξεκάκαθαρα.
Βρωμάει ο τόπος από εξωτερικούς δίσκους usb. Και όλοι είναι πάνω κάτω ίδιοι.
Αν φτιάξουμε ένα νήμα 15 σελίδων και για αυτό....
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,585
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Να γραφεις λιγα περισσοτερα λοιπον,
γιατι με τον λακωνισμο που σε διακρινει ... τιποτα δεν ηταν ξεκαθαρο.
Οχι σε μενα !

Οσον αφορα ενα νημα 15 σελιδων για εξωτερικους usb ... που ειναι το προβλημα ?
Ολοι διαβαζουν avclub απο το 2006 και γνωριζουν απ'εξω και ανακατωτα καθε σχετικο νημα ?
Επιτρεψε μας να αγνοουμε τι εχει κυκλοφορησει σε αυτα τα 10 χρονια σε πλειστες ενοτητες
του φορουμ .... please .... :p Eιναι αδυνατον να διαβασουμε οτι εχει προηγηθει !

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

WD green label 2.5'' είναι εσωτερικός μεν αλλά τον βάζεις σε μιά θήκη με + 10 - 15 και είσαι μιά χαρά.
Σχετικά με τους travelstar έχω έναν 500άρι εδώ και 5 χρόνια ως αναβάθμιση σε ένα netbook, το οποίο είναι
συνεχώς online και με βαριά χρήση. Προς το παρόν δεν έχει παρουσιαστεί το παραμικρό. Τέρας αξιοπιστίας!

Nαι ....

εναν WD AV-25 (τριων ετων) σε μια θηκουλα LC-Power χρησιμοποιω για τις ταινιες μου, μεχρι στιγμης.
Γνωριζω οτι οι WD δεν ειναι τοσο ψοφιμια οσο τους παρουσιαζουν τα διεθνη blogs .... Η .... δεν τους
χρησιμοποιουμε τοσο σκληρα (τους δισκους μας) οσο εκεινοι .... Το αν μια ερευνα ειναι εγκυρη διασταυ-
ρωνεται και απο την επισκεψη σε οσα το δυνατον περισσοτερα blogs. Εαν 9 δινουν ευσημα στην Hitachi
και 1 δεν δινει .... δεν σημαινει οτι οι υπολοιποι 9 χρηματιζονται.

Και φυσικα ... μην ανοιξουμε θεμα για το πως μεταχειριζονται καποιοι τους εξωτερικους τους δισκους
(κλωτσοκοπανηματα της αρκουδας). Προσεχω παρα πολυ ακομα ακομα και το απλο ακουμπημα πανω
σε μια επιφανεια. Εαν δεν το κανα .... τοτε θα βλεπα ποσο αντεχουν οι μεν και οι δε. Αν και ο κυριος
παραγοντας αστοχιας ενος δισκου ειναι ποσες φορες θα ανοιξει και θα κλεισει. Εκει, δεν μπορω να κανω
πολλα πραγματα (απο την στιγμη που δεν τον εχω διαρκως online ....)
 
Last edited:

Macmod

AVClub Addicted Member
24 January 2008
2,539
Αθηνα / Ελλάδα
Σωστά, αλλά όλα είναι σχετικά και παίζει ρόλο και η χρήση. Τα reviews και τα blogs λειτουργούν μόνο ως ενδείκτες, η προσωπική χρήση είναι
αυτό που μετράει περισσότερο. Ειδικά τώρα που έχουν αρχίσει να φθηναίνουν και οι ssd περιπλέκονται λίγο τα πράγματα. Τι εννοώ? Οκ είναι
τρομακτικά πιό γρήγοροι, πολύ πιό Power efficient, αθόρυβοι και θεωρητικά πολύ πιό ανθεκτικοί . . . βάλε όμως σε έναν file server π.χ ssd
και έλα μετά από 1 χρόνο να μου πείς αν είναι πιό ανθεκτικός :flipout:
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,585
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Απο τους δισκους που εχω αγορασει στην ζωη μου, το πιστευεις η οχι, μονο ενας Seagate (μοντελο 1997) "χτυπησε".
Ολοι οι αλλοι, λειτουργησαν αψογα (WD, Maxtor, Conner, Quantum) μεχρι την στιγμη που παροπλιστηκε η μητρικη,
οποτε παροπλιστηκαν και αυτοι. Ο Quantum παρεδωσε πνευμα στα χερια αλλου (φιλου που προειδοποιηθηκε) και ο
Conner του 1994 .... λειτουργει μεχρι σημερα !!!!!! Οποιος θελει περναει να δει αν λεω ψεμματα .... -bye-

Αυτο ομως ΔΕΝ ΜΟΥ ΛΕΕΙ τιποτα .... γιατι παντα υπαρχει η πρωτη φορα της απογοητευσης (απο το αλογο που
μεχρι προτινος το θεωρουσες φαβορι). Και στο κατω κατω της γραφης δεν χανω τιποτα να δοκιμασω και εναν Hitachi.

Για τους SSD εχω μεσανυχτα. Το μονο που ξερω ειναι οτι οι επιδοσεις τους φθινουν με τον χρονο.
Οι σκληροι δισκοι σε παρατανε μια και εξω, αποτομα.