Samsung UE KS9000 Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

andreas443

New member
22 April 2010
65
Καλησπέρα αγόρασα αυτές τις μέρες την συγκεκριμένη τηλεόραση 65KS9000 και θα ήθελα να ρωτήσω πειές είναι οι κατάλληλες ρυθμίσεις για προβολή ταινιών και πειές για games μιας και έχω συνδέσει πάνω και ps4 και xbox one?
Και κάτι ακόμα οι φωνητικές εντολές δεν πρέπει να είναι στα ελληνικά? γιατί εμενα είναι στα αγγλικά
 
Last edited by a moderator:

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,962
Re: Samsung UE KS9000

55"...[lesnumeriques.com]...Samsung UE55KS9000 review...http://www.lesnumeriques.com/tv-televiseur/samsung-ue55ks9000-p32207/test.html

μετάφραση google translate fr to en

ks9000b.jpg


samsung-ue55ks9000-uhd-connectique-l.jpg


samsung-ue55ks9000-uhd-telecommande.jpg


VA panel,100/120Hz με MCFI+αναβόσβησμα του οπίσθιου φωτισμού
pix.jpg
 
Last edited by a moderator:

andreas443

New member
22 April 2010
65
Re: Samsung UE KS9000

Καλημέρα μου έβγαλε χθες το βραδυ μια γραμμή κάθετη η τηλεόραση από πάνω μέχρι κάτω τι λέτε να είναι??
μίλησα με την samsung σήμερα και περιμένω ενημέρωση τους έστειλα και φωτογραφίες όπως μου είπαν
 
Last edited by a moderator:

kef2566

Established Member
30 June 2006
140
Athens
Καλησπέρα
Απόκτησα πριν λίγες ημέρες την τηλεόραση του τίτλου . Σε άλλο πόστ που παρουσιάζεται το ίδιο μοντέλο σε μεγαλύτερη διάσταση φαίνεται να διαθέτει 2 τηλεχειριστήρια . Αυτή που παρέλαβα εγώ είχε μόνο ένα το μικρό αυτό χωρίς νούμερα . Είναι σωστό αυτό ; Μήπως απουσιάζει το δεύτερο τηλεχειριστήριο ή μόνο τα μεγάλα μοντέλα έχουν δύο;
Επίσης εάν κάποιος έχει να προτείνει κάποιο site με ρυθμίσεις είναι ευπρόσδεκτος .
Με εκτίμηση !
 
Last edited by a moderator:

viper550

Senior Member
5 March 2008
594
Εγώ αγόρασα την UE55KS8000 (ίδια με την KS9000 αλλά είναι flat και όχι curved) πριν από λίγο καιρό.Μόλις είχε κυκλοφορήσει και στο κουτί είχε και εμένα μόνο το μικρό χειριστήριο.Δεν ξέρω αν είναι παράληψη η όχι αλλά το μικρό μου αρέσει πάρα πολύ και το συνήθισα σχεδόν αμέσως.Μπορώ να πω ότι είναι πολύ πιο εύκολο από το άλλο με τα πολλά κουμπιά.Αλλά φαντάζομαι αυτό είναι θέμα γούστου.

Όσο για τις ρυθμίσεις εγώ τις πήρα από εδώ.

http://ca.rtings.com/tv/reviews/samsung/ks9000

Βασικά η KS9000 στην Αμερική είναι η ίδια με την KS8000 στην Ευρώπη (Flat TV). Οι αντίστοιχες curved είναι η KS9500 στην Αμερική και KS9000 στην Ευρώπη.Σαν τεχνικά χαρακτηριστικά εκτός από curved/flat είναι οι ίδιες οπότε φαντάζομαι και οι ρυθμίσεις είναι οι ίδιες.Εγώ πάντως είναι ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα.
 

kef2566

Established Member
30 June 2006
140
Athens
H εικόνα της τηλεόρασης είναι απίστευτη . Διαθέτει απίστευτη αίσθηση βάθους πεδίου και κίνησης . Σε σχέση με την Toshiba Regza 37" που είχα είναι μέρα με την νύχτα . Απλά εάν υπάρχουν και συστάσεις για ακόμα καλύτερο αποτέλεσμα είναι ευπρόσδεκτες .Ευχαριστώ για το reply .
 

savvas01

AVClub Enthusiast
15 February 2009
753
Γαλατσι
Kαλημερα
Κάτοχος και εγώ από χτες μιας 55αρας
Πρώτες εντυπώσεις out of the box πολύ καλές..Λίγο light bleeding στο πάνω μέρος αλλά υποφερτό και χωρίς πολύ ρύθμιση,δεν πρόλαβα.
η μετάβαση έγινε απο μία 46ES8000 η οποία είχε άψογη εικόνα και κινηση.
Ε,η 9000 είναι τουλάχιστον ένα επίπεδο επάνω.καταπληκτικη εικόνα με φοβερά χρώματα
Θα ήθελα αν έχει κάποιος αρχεία για να δω αν υπάρχει clouding.καπου τα είχα αλλά τα έχασα.αυτη με το σταυρό εννοώ και τις άλλες με τα χρώματα για να τσεκαρα και αυτά η αν έχει κανένα pixel κολλημενο η καμμενο
ευχαριστω
 

hxostil

AVClub Addicted Member
Kαλημερα
Κάτοχος και εγώ από χτες μιας 55αρας
Πρώτες εντυπώσεις out of the box πολύ καλές..Λίγο light bleeding στο πάνω μέρος αλλά υποφερτό και χωρίς πολύ ρύθμιση,δεν πρόλαβα.
η μετάβαση έγινε απο μία 46ES8000 η οποία είχε άψογη εικόνα και κινηση.
Ε,η 9000 είναι τουλάχιστον ένα επίπεδο επάνω.καταπληκτικη εικόνα με φοβερά χρώματα
Θα ήθελα αν έχει κάποιος αρχεία για να δω αν υπάρχει clouding.καπου τα είχα αλλά τα έχασα.αυτη με το σταυρό εννοώ και τις άλλες με τα χρώματα για να τσεκαρα και αυτά η αν έχει κανένα pixel κολλημενο η καμμενο
ευχαριστω
καλοθεατη το εργαλειο σου...

http://avclub.gr/forum/showthread.p...ιομορφιας-(Clouding-banding-torchlight)/page5
http://www.hdtv.com.pl/forum/attach...-firmy-samsung-ue55d8000-test-clouding_v2-jpg
 

savvas01

AVClub Enthusiast
15 February 2009
753
Γαλατσι
Παιδιά μέσα είχε μόνο το smart remote.το άλλο δεν υπήρχε
μολις πήρα στη Samsung και μου είπαν ότι δεν περιλαμβάνει το μοντέλο αυτό το 2ο remote ,μόνο με παραγγελια
Ισχύει?
Σε σας?
 

savvas01

AVClub Enthusiast
15 February 2009
753
Γαλατσι
Μεχρι τωρα εχω δει απιστευτη εικονα φοβερα χρωματα αν και οι ρυθμισεις απο ca.ratings.com δεν με ενθουσιασαν στο movie mode.μου φαινεται οτι ειναι λιγο μουντα τα χρωματα(αν εχει κανεις ρυθμισεις απο αλλο λινκ θα το εκτιμουσα)
Απο Light bleeding τωρα,ειναι υπαρκτο πιο πολυ στην ανω πλευρα της οθονης σε απολυτα σκοτεινο περιβαλλον και μονο απο πολυ μεγαλες γωνιες θεασης αλλα και απο κοντινη αποσταση.πρεπει να σηκωθεις και να πας κοντα για να το διακρινεις.Το κατω μερος ακομα λιγοτερο...Αρα θεωρω οτι το κομματι που εχω ειναι keeper.
Clouding? υπαρκτο μεν ακομα πιο ελαχιστο,σε σκοτεινα πλανα παλι δεν γινεται αντιληπτο
Smart Tv κομματι?Φοβερα γρηγορη δεν κολλαει πουθενα ολα τα app τρεχουν απιστευτα γρηγορα. Ακομα και πολλα 4κ video που ειδα μεσω yuotube app δεν την προβληματισαν καθολου..ουτε καν...
Πιστευω οτι η sammy διορθωσε αρκετα τα πανελ της τα τελευταια χρονια και συνεχιζει τη καλη δουλεια
Μια ερωτηση τωρα
Βλεπω bluray remux αρχεια μεσω ενος himedia media player.Αναμεσα σε τηλεοραση και himedia παρεμβαλεται ενας yamaha RX-V663.Αν εξαιρεσω τον ενισχυτη και συνδεθει κατευθειαν στην τηλεοραση o media player(ξερω,χανω τα φορμα DTS MA/Dolby True HD,απλα το εχω απορια)θα εχω καλυτερη εικονα καθως ο ενισχυτης ειναι και λιγο παλιος?Με λιγα λογια δεν καταλαβαινω αν επηρεαζει την ποιοτητα εικονας ο ενισχυτης.Κανει καποιο upscale το οποιο ισως ειναι υποδεεστερο απο της tv επειδη ειναι πιο τελευταια τεχνολογια?
Ευχαριστω
 

savvas01

AVClub Enthusiast
15 February 2009
753
Γαλατσι
στα ποσα iso η φωτο με το σταυρο για σωστη απεικονιση αν εχει clouding?
αναφεροαμαι στο pattern με το σταυρο στο κεντρο της οθονης
 

vagos1983

New member
27 July 2017
5
καλησπερα και παλι...τελικα αγορασα την ue55ks9000 απο κωτσοβολο την προηγουμενη βδομαδα....ξεκιναω να την τοποθετω και να την δοκιμαζω...η τηλεοραση δυστυχως οσο καλη και αν ειναι χωλαινει ασχημα εχει παρα πολυ clouding απο το κεντρο και δεξια και δεξια κατω στην γωνια ειδικα σε σκηνες με απολυτο μαυρο φενεται παρα πολυ ασχημα στο ματι..ειμαι σε επικοινωνια με τον κωτσοβολο κ αυτοι με παραπεμψαν στην samsung.εχω δωσει ολα τα απαραιτητα στοιχεια στην samsung μεχρι και φωτογραφιες ωστε να προχωρησουν οι διαδικασιες για ελεγχο απο τον τεχνικο τους και απο κει και περα θα μου πουν τι πρεπει να γινει.
Εγω δεν θελω να μπω στην διαδικασια για αλλαγη πανελ αλλα για αντικατασταση και αμεσα.Πληρωσα και 5ετη εγγυηση στον κωτσοβολο να εχω το κεφαλι μου ησυχο.
Το ερωτημα ειναι να περιμενω και τον τεχνικο η να την παω κατευθειαν στον κωτσοβολο για αμεση αντικατασταση?
Ξερω οτι δυσκολο θα βρεθει σφραγισμενη ks9000 και κανονικος αντικαταστατης δεν ειναι η σειρα mu9000 γιατι απο οτι ξερω δεν ειναι quantom dot αλλα ειναι η σειρα q7c.
Για πειτε τι θα ειναι καλυτερο να κανω στην περιπτωση μου.
 
Last edited by a moderator:

sokos

AVClub Addicted Member
19 January 2007
2,316
εχεις 10 μέρες για αλλαγή για ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ λόγο θέλεις..
ΜΗΝ ΑΡΓΕΙΣ ΤΡΕΧΑ!
 

vagos1983

New member
27 July 2017
5
Ηρθε ο τεχνικος της samsung σημερα την ελεγξε πολυ καλα και οντως μου ειπε εχει προβλημα η tv κατεγραψε τα παντα μεχρι και φωτογραφιες τραβηξε και μου ειπε οτι δεν ειναι φυσιολογικο να εχει τοσο clouding σε τοσο μεγαλο βαθμο.
θα περιμενω τωρα την samsung να με παρουν τηλεφωνο και μου ειπε αν δεν υπαρχει το ιδιο μοντελο καινουριο θα γινει αντικατασταση λογικα με την νεα σειρα.τι ταλαιπωρια τραβαμε καλοκαιριατικο....!!!!