Οθόνη του Άγγλου τέλος. Τωρα τι;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
3,962
Αντίστοιχες οθόνες σε ποιότητα και τιμή, από που παίρνουμε τώρα;
Δυστυχώς στην ελληνική αγορά είναι πολύ ακριβά τα πράγματα.
Για έναν προβολέα στα 1000 ευρώ, θεωρώ υπερβολή τα 500 ευρώ για ηλεκτροκίνητη οθόνη.
Υπάρχουν άλλες λύσεις από εξωτερικό;
 

Plakalis

New member
3 November 2011
38
Εγώ μετά από πολυ περίμενε, (απο αρχες μαη) είχα συνενοηθεί με τον Αγγλο και μου ειχε πει διάφορα, και οτι λογικά θα ξαναέχει οθόνες μεσα προς τέλος Ιούνη.. Δεν βλεπω τιποτα...
Οπότε σήμερα αύριο θα παραγγείλω αυτή. http://www.odes.gr/shop/eikona/vint...aal-280c-280x158-ilektrokiniti-16-9-timi.html

Είναι πιο τσιμπημένη από του Αγγλου, και λίγο πιο μεγάλη από όσο θα ήθελα, (126") αλλά τι να κανω! οι 107" μου φαινονται σχετικά λίγες. Ήθελα 120.. Οπότε κατέληξα εκει..
Ένα μέλος είχε παρει με τις 107, αλλα δε μαθαμε ποτέ τι έγινε!
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
εγω εχω παρει τις 108 της Instaal(240C).
Τα φουσκωματακια της στην πισω πλευρα τα εχει αλλα δεν επηρεαζουν την μπροστα λευκη πλευρα προβολης του πανιου.
απ`οσο εχω παρατηρησει,εχουν μειωθει μετα απο 20-25 ανεβοκατεβασματα.
το μοτερ δουλευει αθορυβα και στο κλεισιμο η βεργα εφαπτεται τελεια.
προσοχη βεβαια στο στησιμο,γιατι εαν σου διπλωσει εστω και μια φορα στραβα,τελος..
 

Plakalis

New member
3 November 2011
38
Η αλήθεια είναι ότι είμαι στο τσακ. τις 108 η 126. και τείνω προς τις πολλές. στο στήσιμο δλδ λες απλά να το κρεμάσω στο ταβάνι και να δω με αλφάδι το εντελώς ίσιο?
(σε πόση απόσταση κάθεσαι από το πανί?)
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
Η αλήθεια είναι ότι είμαι στο τσακ. τις 108 η 126. και τείνω προς τις πολλές. στο στήσιμο δλδ λες απλά να το κρεμάσω στο ταβάνι και να δω με αλφάδι το εντελώς ίσιο?
(σε πόση απόσταση κάθεσαι από το πανί?)

εννοειται αλαφαδι.μην σε ξεγελασει το ταβανι και δεις τις βολτες οτι ειναι ιδιες στο βιδωμα απο τα αγκιστρακια και πεις οκ.ακριβως στην μεση ενα μεγαλο αλφαδι και παιζεις με τα βιδωτα αγκιστρια στο ταβανι.
βλεπω απο αποσταση 4.50 μετρα περιπου και ειμαι μια χαρα.
 

Plakalis

New member
3 November 2011
38
Αχα.. δηλαδή στα 3.30μ που θα κάθομαι να μην το σκέφτομαι για 126; Θα κάνω το κεφάλι πέρα δώθε; Το κακό είναι ότι θα μπει μπροστά από σύνθεση η οθόνη και δεν μπορώ να κάνω εξομοίωση πάνω στον τοίχο..
 

Plakalis

New member
3 November 2011
38
Ευχαριστώ για τις συμβουλές.. θα την παταγα... οπότε την παραγγελνω και θα πω εντυπώσεις και για τον ts.!!
 

Plakalis

New member
3 November 2011
38
εννοειται αλαφαδι.μην σε ξεγελασει το ταβανι και δεις τις βολτες οτι ειναι ιδιες στο βιδωμα απο τα αγκιστρακια και πεις οκ.ακριβως στην μεση ενα μεγαλο αλφαδι και παιζεις με τα βιδωτα αγκιστρια στο ταβανι.
βλεπω απο αποσταση 4.50 μετρα περιπου και ειμαι μια χαρα.

Φίλε πως τα ζητάω τα αγκιστρακια; και απλά περνάω τα δαχτυλιδάκια στις άκρες της οθόνης σε αυτά τα αγκιστρακια; η παρεμβάλλεται κάτι άλλο;
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
Φίλε πως τα ζητάω τα αγκιστρακια; και απλά περνάω τα δαχτυλιδάκια στις άκρες της οθόνης σε αυτά τα αγκιστρακια; η παρεμβάλλεται κάτι άλλο;

ακριβως αυτο θα κανεις.εκτος και εαν θελεις να ερθει η οθονη πιο κατω,οποτε θες και αλυσιδακια.
γαντζακια βιδωτα θελεις.με οχταρακια εισαι οκ.

m8706.jpg
 

Billkaza

Established Member
27 April 2010
112
O αγγλος παντως σε μνμ που εστειλα παλι μου ειπε οτι τελος Ιουλιου περιμενει να εχει. Ενω και μενα που ειχε πει τον Μαιο για τελη Ιουνιου αλλα κατι προεκυψε με την Κινα γι αυτο τον πηγαν πισω.
 

Plakalis

New member
3 November 2011
38
O αγγλος παντως σε μνμ που εστειλα παλι μου ειπε οτι τελος Ιουλιου περιμενει να εχει. Ενω και μενα που ειχε πει τον Μαιο για τελη Ιουνιου αλλα κατι προεκυψε με την Κινα γι αυτο τον πηγαν πισω.


Τον Άγγλο τον ήθελα για τις 120".. τελικά πήρα 108" 179 , και είναι πολύ καλή.

Μόλις τοποθέτησα.

IMG_0081.jpg
 

Plakalis

New member
3 November 2011
38
Ναι, μια χαρά! Το πλαίσιο ψηλά είναι αλφάδι μπαμ.. όταν ξεδιπλώνει η οθόνη δεν έχει καθόλου ζάρες εκτός από το μαύρο πλαίσιο δεξιά αριστερά αλλά τίποτα τραγικό. Ούτε μύριζε ιδιαίτερα... μπορώ να πω ενθουσιασμένος!
 

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
3,962
Ωραίος !!!
Και η τιμή είναι μια χαρά
Αν εχεις πάρει προβολέα γύρω στα 1000 ευρώ, δεν σου πάει η καρδιά να δώσεις 500-600 ευρω για πανί.
 

sw1ivr

Established Member
4 June 2008
162
Και εγώ εχω πάρει απο τον Αγγλο 2 οθόνες (100 και 120 ιντσες) στα 155 ευρώ τη μία το 2014 και μέχρι σήμερα δουλεύουν μια χαρά.
Αυτη στην φωτογραφία ειναι στο χωριό ( 100 ιντσες) οπως φαίνεται ανεβασμένη και κατεβασμένη.IMG_5298.jpgIMG_5297.jpg