Project classic turntable

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Η αναβίωση του βινυλίου καλά κρατεί,τα καινούργια πικάπ πληθαίνουν και ο ανταγωνισμός είναι πολύ σκληρός .

Όταν έχεις μεγαλώσει με κλασικά πικάπ του παρελθόντος με απίστευτες κατασκευές...Σε πιάνει κάπως όταν βλέπεις τα ακρυλικά και συναφή...
Λες και δεν υπαρχουν άλλα υλικά και βεβαίως βεβαίως τα κοστολογούν όσο όσο.

Εξαίρεση στον κανόνα αυτό αποτελεί για μένα η project,γνωρίζοντας πολύ καλά ότι τουλάχιστον οι τσεχοι το κατέχουν το άθλημα τουλάχιστον από μηχανολογικης πλευράς.
Και από την άλλη τα φτηνά εργατικό χέρια μπορούν να είναι ανταγωνιστικοι σε θέμα τιμών πχ ένας βραχίονας από ανθρακονημα θέλει πολλες εργατοώρες για να κατασκευαστει.

Έχει μεγάλο ενδιαφέρον το καινούργιο πικάπ της που από θέμα κατασκευής και τιμής εχει πολλά να πει...

Technical Information
Speed: 33, 45 (manual speed change)
Drive principle: belt drive
Platter: 300mm aluminium
Mains bearing: stainless steel
Wow & flutter: 33: ±0,03 % 45: ±0,05 %
Speed variance: 33: ±0,10 % 45: ±0,11 %
Signal to noise: - 71dB
Tonearm: 9” carbon/aluminium sandwich tonearm
Effective arm length: 230 mm
Effective arm mass: 13,5 g
Overhang: 18 mm
Tracking force: 10 - 30mN
Included accessories: 15 volts DC / 1,6A power supply, dust cover
Power connection: 110/120 or 230/240 Volt - 50 or 60 Hz
Power consumption: 5 watt max / < 0,5 watt standby
Dimensions: 460 x 131 x 351 mm (WxHxD) lid closed
Weight: 10,2 kg net

project_classic_turntable_munich.jpg

https://www.youtube.com/watch?v=ftmDGTE0s54
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Τσεχοι η Αυστριακοι τελικα ;

Και μενα μάρεσαν τα προϊοντα τους και οι τιμες τους αλλα εχω κρυωσει λιγο τελευταια αφου το μοτερ του πικαπ μου απο καποια φαση και μετα κανει ενα θρυβο σαν καβουρδιστηρι, νομιζω οτι αλλον υπερθερμενεται μετα απο μιαμισυ με δυο ωρες + παιξιματος. (αλλα οχι παντα εχω διαπιστωσει)

Σκεφτομαι με την νεα σαιζον να παρω καποιο αλλο πικαπ γι αυτο τον λογο και δεν ξερψ αν θα ξαναπροσανατολιστω σε Project χωρις να το αποκλειω.

Παντως εδω εχει βγει εα πικαπ που εχει κανει ενυπωση απο αποψη αποδωσης και τιμης και το σκεφτομαι σοβαρα.
Ειναι ενα νεο μοντελο απο την Elipson και ολοκληρωτικα made in France

To Omega 100

Θα ειμαι διχασμενος αναμεσα σε ενα neo Project και το ανωθεν Ελιπσον.
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Ο ιδιοκτήτης της Εταιρίας είναι απο την Αυστρία το εργοστάσιο στην Τσεχία .
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Μου θυμίζει παλιές δόξες των πικάπ
Αισθητικά με κερδίζει,αν συνοδεύεται και ακουστικά,μιλάμε για ένα πολύ καλό προϊόν
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Eμενα γιατι η αισθητικη του μου θυμιζει Thorens ;

Οποτε για τα γουστα μου αρκετα γερασμενο ντιζαϊν και μαλλον βαρετο.

Παντως οτι με αφορα κοιταω παντα την τιμη ενος πικαπ και κυριως την σχεση value for money.
Γιαυτο η Project ειναι στην λιστα μου. Οπως και η Rega και προσφατα η Elipson.

Μεχρι εκει η δαπανη για πικαπ.

Η αμα βρω μεταχειρησμενο κανα Pink Triange, οπως ενας φιλος (εκπληκτικο πικαπ) αλλα θελει ρυθμισεις ζορικες και δεν ειμαι συνιθησμενος σε τετοια.
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,673
Μεσευρώπη
Τσεχοι η Αυστριακοι τελικα ;

Και μενα μάρεσαν τα προϊοντα τους και οι τιμες τους αλλα εχω κρυωσει λιγο τελευταια αφου το μοτερ του πικαπ μου απο καποια φαση και μετα κανει ενα θρυβο σαν καβουρδιστηρι, νομιζω οτι αλλον υπερθερμενεται μετα απο μιαμισυ με δυο ωρες + παιξιματος. (αλλα οχι παντα εχω διαπιστωσει)


Ξεβίδωσε τις βίδες από την ανάρτηση.
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Ξεβίδωσε τις βίδες από την ανάρτηση.

Μαλιστα....
Μπορει να εχεις δικιο τωρα που το σκεφτομαι.

Γιατι ειχε 4 υποδοχες για βιδες και 2 βιδες μονο βιδωμενες. Οποτε εγω ο "εξυπνος" βιδωσα αλλες 2.

Να σαι καλα....
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
@cicadelic
Εμενα προσωπικα αισθητικα μου αρεσει πααααρα πολυ, οπως αλλωστε και το thorens
Θεωρω οτι αυτη ειναι η προσεγγιση...δλδ να πιασει του πιο "κλασσικους" του ειδους και σε αυτο προσωπικα μιλωντας παντα θεωρω οτι το εχει πετυχει
Τωρα εαν αυτα που φαινονται στην πολυ ωραια αναλυση που παρεθεσε ο MakisM απο πανω δουλευουν στην πραξη μενουν να αποδειχθουν
Παντως, ενα τετοιο σε σκουρο καφε τυπου καρυδιας...με εναν λαμπατο και κατι σε harbeth η spendor θα μπορουσε να κοσμει το ρακ μου για πολλα χρονια
Αν ειχε και περι τα 600 ευρω, τοτε θα πουλουσε σαν ζεστη τυροπιτα
Αναμενω με ενδιαφερον τις πρωτες εντυπωσεις απο review
 

quevedo

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,911
επαρχια
Μια χαρά φαίνεται αν και δεν το έχω ακούσει ακόμα. Το μόνο αρνητικό είναι η έλλειψη αυτόματης αλλαγής στροφών και δη η συνεργασία του με το speedbox ds.
 

GiannisH

Senior Member
19 January 2015
332
Αθήνα
Από μια πρώτη ακρόαση που έκανα χθες-όχι τόσο εκτενή είναι η αλήθεια, γιατί δεν είχα πολύ χρόνο-είχα θετικότατες εντυπώσεις. Ως εμφάνιση και αίσθηση ποιότητας, από κοντά μου φάνηκε πιο εντυπωσιακό απ´ότι στις φωτογραφίες.
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Θα συμφωνήσω μαζί σου έτυχε να το δω από κοντά πριν τις καλοκαιρινές διακοπές .
Δυστυχώς όμως δεν το άκουσα γιατί το συγκεκριμένο που είδα ήταν προ παραγωγής .

Αυτό πάντως που είδα ήταν ποιοτικό από ότι πληροφορήθηκα έρχεται εργοστασιακά και με την 2Μ bronze της Ortofon ,άμα υπολογίσεις το κόστος απόκτησης του πλατού ,κεφαλής ,βραχίονα σαν ξεχωριστές μονάδες ...Έχω την αίσθηση ότι αξίζει μέχρι και το τελευταίο ευρώ που θα δαπανήσεις .
 

westsound

Supreme Member
13 February 2008
3,588
Kως
Η αμα βρω μεταχειρησμενο κανα Pink Triange, οπως ενας φιλος (εκπληκτικο πικαπ) αλλα θελει ρυθμισεις ζορικες και δεν ειμαι συνιθησμενος σε τετοια.[/QUOTE]


Το ξανα-είπα,φοβερό πικάπ...με SME ,ALPHASON,REGA ..απλά με τον 2ο μου είπε κάποιος κάτοχος ότι με zyx έχανε αυτήν την μαγεία του 'ανοικτόηχου'...εκεί που ετοιμαζόμουν για την κεφαλή αυτή..
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Απάντηση: Re: Project classic turntable

Η αμα βρω μεταχειρησμενο κανα Pink Triange, οπως ενας φιλος (εκπληκτικο πικαπ) αλλα θελει ρυθμισεις ζορικες και δεν ειμαι συνιθησμενος σε τετοια.


Το ξανα-είπα,φοβερό πικάπ...με SME ,ALPHASON,REGA ..απλά με τον 2ο μου είπε κάποιος κάτοχος ότι με zyx έχανε αυτήν την μαγεία του 'ανοικτόηχου'...εκεί που ετοιμαζόμουν για την κεφαλή αυτή..[/QUOTE]

Αν το βρεις χτύπα το!
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Το ξανα-είπα,φοβερό πικάπ...με SME ,ALPHASON,REGA ..απλά με τον 2ο μου είπε κάποιος κάτοχος ότι με zyx έχανε αυτήν την μαγεία του 'ανοικτόηχου'...εκεί που ετοιμαζόμουν για την κεφαλή αυτή..

Οι Alphason με εξαιρεση τον Delta (που ειχε ενεργο μαζα 15γρ), ειχαν ενεργο μαζα γυρω στα 12γρ.Αυτο σε συνδιασμο με μια ΖΥΧ χωρις τα TB/SB weights σημαινει οτι η συχνοτητα συντονισμου βραχιονα/κεφαλης ειναι καπως ψηλη , κατι που ακουστικα μεταφραζεται ως καπως ισχνος/σκληρος/στεγνος ηχος.Με τα TB η SB το αποτελεσμα θα ειναι διαφορετικο/σωστοτερο/καλυτερο.Γενικα οι ΖΥΧ ειναι αρκετα ευαισθητες στο θεμα αυτο και χρειαζεται λιγη προσοχη.Οταν ολα ταιριαξουν σωστα,σε ανταμοιβουν.Αν η ΖΥΧ του φιλου σου ειναι χωρις τα TB/SB μπορει να χρησιμοποιησει βαριδακια γυρω στα 3-4 γρ. και θα βελτιωθει σημαντικα το αποτελεσμα.
+ 1 για το Pink Triangle.
 
Last edited:

westsound

Supreme Member
13 February 2008
3,588
Kως
Οι Alphason με εξαιρεση τον Delta (που ειχε ενεργο μαζα 15γρ), ειχαν ενεργο μαζα γυρω στα 12γρ.Αυτο σε συνδιασμο με μια ΖΥΧ χωρις τα TB/SB weights σημαινει οτι η συχνοτητα συντονισμου βραχιονα/κεφαλης ειναι καπως ψηλη , κατι που ακουστικα μεταφραζεται ως καπως ισχνος/σκληρος/στεγνος ηχος.Με τα TB η SB το αποτελεσμα θα ειναι διαφορετικο/σωστοτερο/καλυτερο.Γενικα οι ΖΥΧ ειναι αρκετα ευαισθητες στο θεμα αυτο και χρειαζεται λιγη προσοχη.Οταν ολα ταιριαξουν σωστα,σε ανταμοιβουν.Αν η ΖΥΧ του φιλου σου ειναι χωρις τα TB/SB μπορει να χρησιμοποιησει βαριδακια γυρω στα 3-4 γρ. και θα βελτιωθει σημαντικα το αποτελεσμα.
+ 1 για το Pink Triangle.

Ευχαριστώ για την έμμεση βοήθεια..σε ένα θέμα που αφορά άλλη συσκευή,αλλά προτάθηκε η αναφερθείσα...επίσης χαίρομαι που διαβάζω τις εμπειρίες σου,όπως και το ότι δεν κρατάς κακίες και 'μούτρα'.....(αναφέρομαι σε θέματα που άπτονται του αναλογικού τα τελευταία χρόνια)....
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
δεν κρατάς κακίες και 'μούτρα'.....(αναφέρομαι σε θέματα που άπτονται του αναλογικού τα τελευταία χρόνια)....

??? Δεν υπαρχει κανενας λογος για κατι τετοιο.
 

westsound

Supreme Member
13 February 2008
3,588
Kως
??? Δεν υπαρχει κανενας λογος για κατι τετοιο.

Και βέβαια δεν υπάρχει κανένας λόγος..όσο 'καταρτισμένος' μπορεί να είναι κάποιος με νούμερα για ενδοτικότητες,μάζες,συνέργειες μεταξύ βραχιόνων/κεφαλών κ.λ.π...οφείλει να σεβαστεί τη γνώμη ,το αυτί αλλά την πορεία και εμπειρία του άλλου..είναι κακό πράγμα ο αφορισμός..αλλά και το καλαμοκαβαλίκεμα...
Το να ανεβάσω ένα 'σχόλιο' από κάποιο περιοδικό που το έχω τεστάρει στην πραγματικότητα και κάποιος να το σνομπάρει...δεν το κατάλαβα ποτέ..
Έχουμε μιλήσει αρκετές φορές σε π.μ..με βοήθησες κιόλας και το είπα δημόσια...αλλά ξέρεις.. ''ότι ξέρω ότι ξέρεις'' τι θέλω να πω..