Nexbox T9 Review (Intel Z8300 , 4gb ram , 64gb rom , 4k , 3d)

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,436
Μεταμορφωση
Next Generation !

(edit: Την παρουσίαση του στα αγγλικά θα βρείτε εδω )


Eτσι θα μπορούσε να ονομαστεί το ολοφρεσκο media player / pc της Nexbox.
Επιτέλους βλέπουμε ενα σημαντικό τεχνολογικό βήμα προς τα εμπρός σε μια κατηγορία η οποία είχε μεινει στάσιμη (dual/quad core επεξεργαστές με «μονο» 2gb ram και συνηθως 32gb αργής rom).


H νεα πρόταση ερχεται να δείξει οτι πλεον τα πράγματα αλλάζουν.
Ο ολοφρεσκος Ζ8300 Cherry Trail , τα (επιτελους) 4GB Ram σε συνδιασμό με τα 64gb Rom και τα επισημα Windows 10 δινουν πραγματικά εναν αλλο αερα στις επιδοσεις που μπορούμε να εχουμε στο σαλόνι μας.


1.jpg

Συσκευασία

Η συσκευασία του ειναι απλή και περιέχει τα απολύτως απαραίτητα.Το μηχανάκι , τον φορτιστή τοιχου ,που αν και δεν γεμίζει το μάτι δεν εδωσε λαβες για κατι μεμπτό και ενα HDMI καλώδιο.
Θα θέλαμε και ενα εστω μικρό wireless media keyboard αλλα το κόστος θα ανεβαινε και ετσι υπάρχει ελευθερία στον αγοραστή να διαλέξει κάτι που να ταιριάζει στα μέτρα του.
Για τις δοκιμές χρησιμοποιήθηκε το κλασικό πλέον Logitech K400.

2.jpg

Ποιότητα κατασκευής / Εξοπλισμός



Το Nexbox T9 ερχεται σε αλουμινενιο σασί , και ειναι σχεδόν αριστα εξοπλισμένο για την κατηγορία του (και οχι μονο).
Ειναι μικρό , πανέμορφο και θα μπορέσετε να το τοποθετήσετε οπου επιθυμείτε χωρίς ντροπες.Οι βασικές συνδέσεις του (power , lan , hdmi) βρίσκονται στην πλάτη του οποτε και τα καλώδια κρυονται εύκολα (πολλά εχουν δει τα μάτια μας).
Στην καρδιά του βρισκεται ο 14nm Intel Z8300 στα 1.84ghz , 4GB Ram DDR3 , 64GB ROM eMMC , ενω περιφερειακά θα βρουμε 4 usb θύρες ,εκ των οποίων η μια ειναι usb 3.0 , 100Μ Lan , SD slot , θύρα ακουστικών/ηχείων και φυσικά το Draft N WiFi και το ΒΤ στην προσφατη 4η εκδοση του.
Σε σχέση με προηγούμενες εκδόσεις του Intel Atom , η νεα φουρνιά υποσχεται υψηλότερες επιδοσεις με χαμηλότερη κατανάλωση (ειδικά στην GPU το ποσοστό φτάνει στο 40% σε σχέση με την προηγούμενη γενιά) , κατι που βοηθάει εν τέλει στην fanless υλοποίηση του Τ9.


3.jpg
4.jpg
5.jpg
6.jpg

Δοκιμες / Επιδόσεις



Το Nexbox T9 ερχεται με προεγκατεστημένα και ενεργοποιημένα τα Windows 10 Home στην 64bit έκδοση τους (προφανώς για την αναγνώριση ολης της μνήμης).
Απο την στιγμή που θα το ενεργοποιήσετε , θα βρεθείτε στα windows σε λίγότερο απο 40 δευτερόλεπτα , χρονος αρκετά ικανοποιητικός.
O ελευθερος χώρος ειναι μεγαλύτερος απο 44gb κατι που επιτέλους δινει ελευθερία κινησεων στα windows mini pc.Ευτυχώς δεν υπάρχει εγκατεστημένο bloatware.
Σε χρήση οικιακού υπολογιστή , η αυξημένη μνημη το βοηθάει στο να ανταποκρινεται σχεδόν αμεσα σε ολες τις βασικες λειτουργίες οπως σερφάρισμα , Office , mp3 κλπ .
Η HDMI εξοδος του μπορεί να ανέβει στα 4Κ@30hz ακολουθόντας την νέα «μοδα» , ενω πλεον υποστηριζεται και 3D , αν και δεν μπόρεσα να δοκιμάσω λόγω έλλειψης κατάλληλου εξοπλισμού (δεν ειμαι φαν ετσι και αλλιώς).
Σε επιδόσεις , τα περιφερειακά του πανε αρκετα καλά (100αρι δίκτυο , μεχρι 35mb/s το write στη USB3.0 θύρα) αν και δεν ειναι στα κορυφαία που εχουμε δει.Πταίσμα φυσικά, οχι μονο για την τιμή του , αλλα και για την χρήση του.
Θερμοκρασίες δεν ανέβασε ανησυχητικά (80C την ωρα του gaming θεωρω φυσιολογικές για καλοκαίρι και υλοποίηση χωρίς ανεμιστήρα) παρόλο που το αλουμίνιο ηταν προφανώς ζεστό. Ισως ειναι λογικό αυτό μιθας και δεν υπάρχουν εμφανείς οπές για την εξοδο του θερμού αέρα (!!!)
Στον τομέα του light gaming (δεν πιστεύω κανεις να περιμένει να παιξει το νεο Quake ) τα καταφέρνει αψογα χωρίς το παραμικρό lag με τιτλους οπως το Asphalt 8.
Περνώντας στον πιο κρίσιμο τομέα της αναπαραγωγής multimedia , επίσης το Τ9 δείχνει την δύναμη του.
Ολα τα blu ray παιζουν άριστα , ενω πλεόν υποστηριζεται και hardware acceleration HEVC Η.265 που θα βοηθησει αρκετά σε φρέσκα release.
To KODI επαιξε νεράκι , αν και σε windows περιβάλλον προτιμώ πιο σπαρτιατικες λύσεις οπως το Media Player Classic HC edition.
Για τους απαιτητικούς , να αναφέρουμε οτι το Nexbox T9 έδωσε κανονικά DTS ηχο. Ακομα περιμένουμε οδηγους για HD Audio.

Επίλογος


Συνολικά , το Nexbox T9 ειναι εδω για να μας δείξει οτι πλέον οι σαλονάτες mini pc ύσεις μπορούν να ειναι πλέον και οικονομικές (λιγοτερα απο 160$ ) , αλλα και αρκετα ισχυρές / ικανές.
Το Τ9 ειναι μακράν η καλύτερη υλοποίηση mini pc που εχουμε δει απο κοντά , και μάλλον τα καλύτερα ερχονται.
Αν ψάχνεστε για mini pc που θα σας σωσει οχι μονο στο σαλόνι σαν media player , αλλα και σαν light υπολογιστική χρήση , τοτε το Nexbox T9 ειναι απο τις λίγες αξιολογες επιλογές σας.

To Nexbox T9 μπορείτε να το προμηθευτείτε απο την Geekbuying .
 
Last edited:

xloupas

AVClub Enthusiast
13 March 2009
927
Ωραια παρουσιαση καλο και το hevc μιας και εχει z8300 απο θεματα θερμοκρασιας δεν το φοβαμαι αν κρινω απο φωτο που εχω δει στο t10 που φαινετε να εχει μια αξιοπρεπεσταστη ψυκτρα.
http://prntscr.com/buo70x
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,436
Μεταμορφωση
7$ coupon KTSMNDHK απο το Geekbuying ! Ακόμα καλύτερα !

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Ωραια παρουσιαση καλο και το hevc μιας και εχει z8300 απο θεματα θερμοκρασιας δεν το φοβαμαι αν κρινω απο φωτο που εχω δει στο t10 που φαινετε να εχει μια αξιοπρεπεσταστη ψυκτρα.
http://prntscr.com/buo70x

Οντως δεν υπήρχε το παραμικρό θέμα με θερμοκρασίες.
Πολύ καλό μηχανάκι.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,436
Μεταμορφωση

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,436
Μεταμορφωση
Το geekbuying ειναι απο τα γνωστά.
Οσο ναναι μια αναμονη ανω των 30-50 ημερών να την περιμενεις μεχρι να φυγει και να γυρισει.
Συνηθως η εγγυηση αφορά ενα έτος.
 

elamnte

Banned
9 May 2015
203
Ναι αλλα πως ακριβως δουλευει?

Αν δηλαδη παθει κατι ενα προιον που εχεις αγορασει απο εκει ποια ειναι η διαδικασια για την εγγυηση?
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,436
Μεταμορφωση
Νομίζω το στελνεις εσύ και στο επιστρέφουν αυτοί.
Υπάρχουν και περιπτώσεις όπου τους στελνεις βίντεο με το πρόβλημα και σου στέλνουν την αντικατάσταση.

Ποτέ δεν μου έχει βγάλει θέμα πάντως κινέζικο media player το οποίο να είναι ψιλογνωστο ...
 

elamnte

Banned
9 May 2015
203
Μα αυτη η εταιρια ειναι γνωστη?

Εγω προσωπικα δεν την ξερω και ουτε την ειχα ξανακουσει ποτε μου.
 

nakata

Moderator
Staff member
11 June 2007
2,223
var/etc/home
Re: Απάντηση: Nexbox T9 Review (Intel Z8300 , 4gb ram , 64gb rom , 4k , 3d)

Ναι αλλα πως ακριβως δουλευει?

Αν δηλαδη παθει κατι ενα προιον που εχεις αγορασει απο εκει ποια ειναι η διαδικασια για την εγγυηση?

Εαν σου χαλασει και δεν δεχθουν να στο αντικαταστησουν χωρις να τους στειλεις το προιον (πραγμα πολυ σπανιο εως απιθανο) τοτε απλα το ξεχνας και πας για καινουργιο,γιατι σε περιπτωση που σου πουν να το στειλεις πισω α)δεν ειναι σιγουρο οτι θα στο αντικαταστησουν αλλα θα σου βρουν χιλιους τροπους να γλιτωσουν την αντικαιτασταση η την επισκευη (εγω αναγκατηκα σε δυο περιπτωσεις και αφου εκανα ενα σωρο εξοδα να συμφωνησω σε μερικη επιστροφη χρηματων και κεινη οχι σε μετρητα αλλα αγοραζοντας καποιο αλλο προιον τους β) υπολογισε οτι τα εξοδα αποστολης ειναι απο 30 μεχρι 60 ευρω (στην δικη μου περιπτωση 43 και 55) ευρω γ) η ολη διαδικασια, πηγαινε-ελα και κλεισιμο συμφωνιας κραταει 3-4 μηνες.
 

xloupas

AVClub Enthusiast
13 March 2009
927
Αν και δεν μου έχει τύχει να μου χαλάσει κάποιο μηχανάκι και μιλάω για γνωστές μάρκες όχι για μηχανάκια των 30 με 40 ευρώ εκεί παίρνεις το ρίσκο και λες δεν έδωσα και καμιά περιουσία και το πετάς, ή αντικατάσταση είναι δύσκολη και ασύμφορη βέβαια και αυτό παίζει ρόλο από που το αγοράζεις αλλά συνήθως όλοι οι κινέζοι κάνουν τον "κινέζο" σε τέτοιου είδους περιπτώσεις.
Συγγνώμη και για το off topic μιας και εδώ μιλάμε για το Nexbox T9.
 

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Το πήρα το Nexbox T9 πριν μερικές μέρες .
Έκανα κάποιες δοκιμές σε κάποια αρχεία 4k και κωδικοποίησης 265 .
Δεν είδα κάτι καλύτερο από το Tronsmart Vega S95 , δοκίμασα λοιπόν τα προεγκατεστημένα players και vlc player δεν είδα καλύτερη ποιότητα εικόνας από το Tronsmart Vega S95 , ούτε πιο ομαλή κίνηση .
Μάλιστα επειδή τα είχα το ένα πάνω από το άλλο , έχουν ακριβώς το ίδιο μέγεθος .
Επειδή κάπου μου έβγαζε κάποια προβλήματα στον ήχο , δεν είχα ήχο ή υπότιτλους με κάποια players, πήγα να κάνω εργοστασιακές ρυθμίσεις και εκεί κάπου μου κόλλησε και δεν μου ανοίγει .
Το έδωσα σε ένα φίλο , καθηγητή πληροφορικής , μήπως καταφέρει και το επαναφέρει .

Όταν δούλευε δοκίμασα και του έβαλα μια sd κάρτα , την οποία δεν αναγνώρισε .
Ο φίλος που το έδωσα , στο ψάξιμο που έκανε μου είπε ότι , διάβασε ότι από την sd κάρτα μπορείς να περάσεις τα windows 10.
Δοκίμασε από εξωτερικό Dvd player και δεν το αναγνώρισε .

Ακόμα προχτές που έψαχνα θέματα για το Nexbox T9, διάβασα ότι τα windows 10 είναι μόνο για 30 μέρες(δοκιμαστική χρήση) και μετά πρέπει να κάνεις αγορά τους.Βρήκα στο ψάξιμο όμως backup Nexbox T9 και τα έδωσε στο φίλο μήπως καταφέρει κάτι με αυτά .