USB regenerator/reclocker/dejitter, you name it....

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Ψάχνομαι τους τελευταίους μήνες γύρω από αυτές τις συσκευές, δεδομένου των πολύ καλών ςντυπόσεων που μου έχουν αφήσει σε σύστημα "τρένο-πίστα".

Μέχρι στιγμής έχουμε τα:
Intona USB
Uptone Audio Regen
W4S recovery.

Δεδομένου ότι μάλλον δεν υπάρχει πιθανότητα να τα ακούσω όλα μαζί, έχει κάποιος εμπειρία απο τα συγκεκριμένα? Αξίζουν τα λεφτά τους ή να πάρουμε στραγάλια?

Διαβάζω δεξιά και αριστερά καλά σχόλια πάντως.

Για πέστε παληκάρια, να πάρουμε μια γραμμή και από τα καθ ημάς...
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Η καλή τροφοδοσία πάντως μόνο καλό κάνει.
Ειδικά αν παρακάμπτει αυτή του υπολογιστή που δεν είναι κι ότι καλύτερο.

Αν αυτά (εκτός των άλλων που διαφημίζουν ) κάνουν κάτι τέτοιο,εγώ θα δοκίμαζα άνετα Frag.
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,453
Πειραιάς
Δεν είναι κακή ιδέα να βάλεις τέτοια μηχανάκια στο σύστημά σου, αλλά θεωρώ ότι πρέπει με κάποιον τρόπο να τα δοκιμάσεις, διαφορετικά πας για γουρούνι στο σακί.
Όπως είπε κ ο Σωκράτης παραπάνω, όσο καλύτερη τροφοδοσία έχεις, τόσο καλύτερο αποτέλεσμα θα έχεις.
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
για μενα εξαρταται απο το συστημα και απο το dac.

Δοκιμαζοντας το ifi στο δικο μου συστημα παιζει καλα με ifi iusb nano 3.0. Δοκιμαζοντας σε ακουστικα και σε πολυ καλο συστημα χωρις αυτο το ειχε καλυτερη αρμονια.

Για μενα σαν παθων νομιζω οτι δεν αξιζει και οτι η διαφορα ειναι 2-3% εαν θα ειναι...και τα χρηματα που ζητανε...εξωπραγματικα.

Πετρο το micro με το nano απο ρωτησα στον αντιπροσωπο κανουν την ιδια δουλεια απλα στο micro μπορεις παραλληλα να βαλεις αλλη μια συσκευη....εαν ερθω αθηνα αυτες τις μερες εαν θες να στο δωσω να το ακουσεις

FragoulisNaval εαν θελεις πες μου μιας και εισαι Αθηνα να το φερω αυτες τις μερες.
 
Last edited:

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,470
Θεσσαλονικη
Νίκο ευχαριστώ για τη προσφορά ,αλλά ζώ στη Θεσ/νικη .
Λίγο πάλι μας μπερδεύεις
Στο σύστημα πού το άκουσες με ακουστικά ,έκανες σύγκριση Α/Β ,δηλαδή έπαιξες μ αυτό και χωρίς αυτό;
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,738
Βόλος
Ένα καλό DAC έχει ήδη τροφοδοσία, γαλβανική απομόνωση και επαναχρονισμό. Τι χρειάζονται αυτά τα μηχανάκια. Αντί για επιπλέον 200 καταστάρικα για τα μηχανάκια δεν είναι καλύτερο να ξοδέψεις 200 ευρώ περισσότερα στο DAC;
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,470
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Re: USB regenerator/reclocker/dejitter, you name it....

Ένα καλό DAC έχει ήδη τροφοδοσία, γαλβανική απομόνωση και επαναχρονισμό. Τι χρειάζονται αυτά τα μηχανάκια. Αντί για επιπλέον 200 καταστάρικα για τα μηχανάκια δεν είναι καλύτερο να ξοδέψεις 200 ευρώ περισσότερα στο DAC;

Λυπάμαι αλλά με 200 ευρώ επιπλέον στην αγορά ενός dac δε πρόκειται να ακούσεις το ίδιο αποτέλεσμα Μόνο σε κάποια ιδιοκατασκευή με αυτά τα χρήματα ,πιθανόν ,δε θα σου χρειαστεί
Και εγώ ήμουν εναντίον όλης αυτής της ιστορίας και πολύ δυσπιστία το αγόρασα ,αλλά στη πράξη κάνει δουλειά

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Ή για το καλώδιο ρεύματος;
:p

Να περάσεις να το πάρεις για δοκιμή
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Μην το λέτε..
Αρκετά ντακ στις κατηγορίες του χιλιάρικου και του διχίλιαρου έρχονται με απευθείας τροφοδοσία απο τον υπολογιστή χωρις γαλβανικη κλπ. (μιλάω πάντα για το receiver,έτσι; )
Βεβαίως κάποιοι το κάνουν για να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο και να εξασφαλίζουν πως δεν θα υπάρξουν προβλήματα συμβατότητας.
Και γί´ αυτο αυτα τα regen,κλπ πάντα χρειάζονται δοκιμή.
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,470
Θεσσαλονικη
Σωκ αν βάλεις το usb to i2s με γαλβανική απομόνωση και 2 τροφοδοσίες το κόστος πάει κοντά στα 200 ευρώ στο diy
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Πέτρο σωστά το λες αλλά μιλάς για μια από τις καλύτερες τροφοδοσίες.
Με γραμμικά της προκοπής (όχι state of the art ) μπορεί να έπεφτε και στα μισά.

Μια απλή και φτηνή λύση είναι τα USB injector,γλιτώνει κανείς τουλάχιστον από την θορυβώδη τροφοδοσία κάποιων υπολογιστών.
Το κακό είναι όμως πως δεν λειτουργούν πάντα,κάποιες υλοποιήσεις USB receiver απαιτούν και την γραμμή του υπολογιστή.
Είναι λίγο άβυσσος...
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
Re: Απάντηση: USB regenerator/reclocker/dejitter, you name it....

Νίκο ευχαριστώ για τη προσφορά ,αλλά ζώ στη Θεσ/νικη .
Λίγο πάλι μας μπερδεύεις
Στο σύστημα πού το άκουσες με ακουστικά ,έκανες σύγκριση Α/Β ,δηλαδή έπαιξες μ αυτό και χωρίς αυτό;

δεν σε μπερδεψα σου ειπα αμα γτ εχω αδεια και ισως ανεβω! η συγκριση εγινε οπως το ειπες...με και χωρις.
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Γιώργο το σημείο που θα σταθώ εγώ είναι η προσθήκη του linear τροφοδοτικού στο regen που βελτίωσε πολύ το αποτέλεσμα.
Ακριβώς ότι λέμε και παραπάνω.

Τα υπόλοιπα είναι πραγματικά παράξενα,το σταθερό πάντως είναι η τραγική τροφοδοσία του υπολογιστή που λέγαμε...
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Αυτό που μου κάνει εντύπωση πάντως είναι το πόσο μακριά φτάνουν οι κατασκευαστές για να αντιμετωπίσουν το θέμα.
Το παρακάτω έχει 620 Farad (ναι,δεν κάνω πλάκα ) τροφοδοσίας...



hydra-zpm-internal.jpg
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Re: Απάντηση: USB regenerator/reclocker/dejitter, you name it....

Ένα καλό DAC έχει ήδη τροφοδοσία, γαλβανική απομόνωση και επαναχρονισμό. Τι χρειάζονται αυτά τα μηχανάκια. Αντί για επιπλέον 200 καταστάρικα για τα μηχανάκια δεν είναι καλύτερο να ξοδέψεις 200 ευρώ περισσότερα στο DAC;

Και εγώ έτσι νόμιζα, αλλά πολλοί τα χρησημοποιούν με dac πολλών χιλιάδω ευρώ. το regen το έχω ακούσει και κάνει δουλειά.

για μενα εξαρταται απο το συστημα και απο το dac.

Δοκιμαζοντας το ifi στο δικο μου συστημα παιζει καλα με ifi iusb nano 3.0. Δοκιμαζοντας σε ακουστικα και σε πολυ καλο συστημα χωρις αυτο το ειχε καλυτερη αρμονια.

Για μενα σαν παθων νομιζω οτι δεν αξιζει και οτι η διαφορα ειναι 2-3% εαν θα ειναι...και τα χρηματα που ζητανε...εξωπραγματικα.

Πετρο το micro με το nano απο ρωτησα στον αντιπροσωπο κανουν την ιδια δουλεια απλα στο micro μπορεις παραλληλα να βαλεις αλλη μια συσκευη....εαν ερθω αθηνα αυτες τις μερες εαν θες να στο δωσω να το ακουσεις

FragoulisNaval εαν θελεις πες μου μιας και εισαι Αθηνα να το φερω αυτες τις μερες.

Σε ευχαριστώ για την προσφορά αλλά το έχω ήδη ακούσει και συγκρίνει με το regen και το έχω απορρίψει
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
η λογικη λεει πως ενα dac που εχει την δικη του τροφοδοσια και δεν χρειαζεται 'τοσο´ ενα τετοιο πραγματακι. Θα ακουσει καποιος μικροτερη διαφορα-ισως και αμελητεα σε ενα dac που εχει την δικη του τροφοδοσια ενω μεγαλυτερη σε ενα dac που τροφοδοτειται απο usb.