Πάστα ψύξης (επείγον)

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Παιδιά ξέρετε σε ποιο μαγαζί στην Αθήνα θα βρω πάστα ψύξης για να βάλω ανάμεσα στον επεξεργαστή του λάπτοπ μου και στην ψύκτρα;
Το άνοιξα για να καθαρίσω τον ανεμιστήρα, γιατί εκανε αρκετό κ συχνό θόρυβο τελευταία, αλλά βλέπω πως κ αυτή θέλει αλλαγή ... Δεν με έπεισε η κατάσταση που την είδα.
Πρέπει αύριο το πρωί να πάω να πάρω για να το δέσω πάλι... Το έχω ανοιχτό στο τραπέζι..
Επίσης με τι υγρό να καθαρίσω την παλιά;

43ced6f28cb725dda834908f64ea2483.jpg
1f986593c37525aa5f4cd5ea395fc9b3.jpg
26b06fdd46697f5a70fa5370429ebf4b.jpg
5db4f8c0598ff6bb76c0a517e4876329.jpg
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Πωωωω...
Ανοιξες χοντρές δουλειές βλέπω.
Δεν είναι δυσευρετη. Ακόμα και το πλαίσιο έχει. Τώρα για μάρκα όμως (όσο έχει σημασία...) να δουμε τι θα σου πει κανένας κομπιουτερας.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Για καθαρισμό, οινόπνευμα.
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
1467f95687569b49a05f72051a607495.jpg
3577501f6b773dc117b6bb82abd7306a.jpg


Εντάξει ο καθαρισμός... Είχα ένα υγρό καθαρισμού επαφών για το ηχοσύστημα! Χεχ

Μένει να βρω αύριο πάστα..

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Πωωωω...
Ανοιξες χοντρές δουλειές βλέπω.
Δεν είναι δυσευρετη. Ακόμα και το πλαίσιο έχει. Τώρα για μάρκα όμως (όσο έχει σημασία...) να δουμε τι θα σου πει κανένας κομπιουτερας.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Για καθαρισμό, οινόπνευμα.
Ευχαριστώ..
Ναι καλό θα είναι να ξέρουμε κ μία καλή μάρκα... Όσο έχει σημασία!
Λες να βρω κ ένα καινούριο φουρφουρι αν υπάρχει διαθέσιμο;
Αν κ το υπάρχον είναι μια χαρά!
Ούτε υπερβολική σκόνη είχε!
 

ilias

Supreme Member
18 June 2006
9,130
Bratislava
Bequiet.com και η παστα λεγεται DC1. Σε βιντεακι στο you tube ελεγε οτι ειναι η καλυτερη
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Bequiet.com και η παστα λεγεται DC1. Σε βιντεακι στο you tube ελεγε οτι ειναι η καλυτερη
Ευχαριστώ πολύ! Το θέμα είναι να πάω σε ένα μαγαζί -τωρα- και να βρω ... Δεν έχω την δυνατότητα να περιμένω για παραγγελία!
Έχω ανοιχτό το μηχάνημα πάνω στο τραπέζι...

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Βρήκα αυτό:

http://www.uninet.gr/index.php?opti...ctdetails&virtuemart_product_id=1011&Itemid=0

Τι λέτε;
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Όντως στο e-shop θα βρεις μεγάλη ποικιλία
(Του πλαισίου είναι λίγο μουφα)
(για καθαρισμό άλλη φορά οινόπνευμα και χαρτί κουζίνας και καλό πλύσιμο τα χέρια μετά)

Μην βάλεις πολύ πάστα δες και στο νετ βίντεο. Ποσότητα ένα μικρό αρακά περίπου στην μέση πριν την εφαρμογή.
 
17 June 2006
9,768
Για την εφαρμογή μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποια παλιά πιστωτική κάρτα (δεν υπάρχουν πια και τηλεκάρτες :flipout: ) ώστε να είναι λεπτό το φιλμ.
Χρόνια τώρα χρησιμοποιώ την ARCTIC CERAMIQUE, επειδή κάνει δουλειά και... επειδή δεν λέει να τελειώσει το σωληνάριο :p
Πάντως πρόσεξε γιατί παλαιότερα (που το έψαχνα περισσότερο) υπήρχαν και πάστες σχετικά δύσκολες στην εφαρμογή (αν και λογικά πια θα τα έχουν διορθώσει αυτά).
Κάποιες επίσης πάστες θέλουν κύκλους ζεστού/κρύου για να έρθουν σε νορμάλ συνθήκες εργασίας. Αν είναι passive η ψύξη μπορεί αυτό να καθυστερίσει σημαντικά την σωστή λειτουργία της πάστας με τα αναμενόμενα αποτελέσματα. Πχ η Arctic Silver 5 θέλει βάσει κατασκευαστή κάπου 200 ώρες για να παρουσιάσει τις ιδιότητες που διαφημίζει ο κατασκευαστής, ενώ η ceramique αντίστοιχα 25 ώρες.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,410
Μεταμορφωση
Silver vs Ceramique ...
Πωπω , με πάτε 20 χρόνια πίσω :p

Θυμάμαι οτι το πόρισμα ειχε βγει τοτε υπερ της silver ...
Στην πράξη βέβαια , σχεδόν ανύπαρκτες διαφορές ...
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Παιδιά για δείτε τις φωτό πιο πάνω... Το παλικάρι στο μαγαζί που πήγα μου είπε πως πρέπει να δω αν χρησιμοποιεί πάστα ή thermal pad αν στην περίπτωση που χρησιμοποιεί pad βάλω πάστα μπορεί να μην κάνει καλή επαφή... Ευτυχώς είχε την καλή διάθεση να εξυπηρετήσει κ μου έδωσε δύο κομμάτια pad από το απόθεμα του.
Βέβαια πήρα και πάστα για καλό κ για κακό...
Από την άλλη όσο βλέπω έχοντας βιδώσει την ψύκτρα γίνεται επαφή δεν υπάρχει κάποιο κενό...

Τι λέτε .... Κάθομαι πανω απο το μηχάνημα κ δεν ξέρω τι να κάνω.. χα χα
 

Dactilidis John

New member
10 January 2012
71
Εγω και στο laptop και στο σταθερο ειχα καθαρισει με ισοπροπυλικη αλκοολη και μετα απο ελαφρυ ψαξιμο πηρα arctic silver. Στο σταθερο επειδη εβαλα και αλλη ψυκτρα ειδα 10-12 βαθμους κατω σε φουλ φορτιο.

Στάλθηκε από το C6603 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Μιχάλη πάστα παίρνουν αυτα.
Βάλε,βίδωσε το καλα,κατέβασε και το hwmonitor να παρακολουθήσεις θερμοκρασίες και θα είσαι μια χαρα.
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Re: Απάντηση: Πάστα ψύξης (επείγον)

Εσύ που το καθαρισες, τι καθαρίσεις; Πάστα η thermal pad;

Μιχάλη πάστα παίρνουν αυτα.
Βάλε,βίδωσε το καλα,κατέβασε και το hwmonitor να παρακολουθήσεις θερμοκρασίες και θα είσαι μια χαρα.

Παιδιά δεν ξέρω τι καθάρισα... δεν αναγνωρίζω το ένα κ το άλλο!
Από τις πιο πάνω φωτό που έβγαλα πριν το καθαρίσω δεν μπορείτε να μου πείτε;
Όπως το κατάλαβα εγώ ήταν pad αλλά μπορεί να κάνω και λάθος... έτσι τετραγωνισμένο όπως δείχνει στην τρίτη φωτό...
Αυτή τη στιγμή το έδεσα και έβαλα pad αλλά αν χρειστεί θα το ξανανοίξω ... τι να γίνει!

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Ποιες είναι οι νορμάλ θερμοκρασίες που πρέπει να τρέχει ένα λαπτοπ i7 σε balanced power mode;;

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

αυτή τη στιγμή κάνω browsing και βλέπω κ κάτι βιντεάκια youtube
το HWMonitor δείχνει κάπου 55-62 τρέχουσα και 54min - 94 max
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
94 max!;
Πάρα πολυ.
Αν ήταν pad οταν το καθάρισες θα σου είχαν μείνει κομμάτια σαν πλαστικό.
Θελει πάστα όπως δείχνει.
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Re: Απάντηση: Πάστα ψύξης (επείγον)

94 max!;
Πάρα πολυ.
Αν ήταν pad οταν το καθάρισες θα σου είχαν μείνει κομμάτια σαν πλαστικό.
Θελει πάστα όπως δείχνει.

Σωκράτη είδες την φωτό που είπα πιο πάνω;
Είναι πολύ τετράγωνο για να είναι πάστα
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Οκ,τώρα είδα από τον μεγάλο υπολογιστή,ήμουν από κινητό.
Πάστα 100%.

Άπλωσε την όμορφα και ομοιόμορφα να μην σου ξεχειλίσει (άλλοι βάζουν ένα μπαλάκι σαν μικρό μπιζέλι στο κέντρο το οποίο απλώνει με την πίεση,καλύτερα όμως ένα ωραίο άπλωμα ) και βίδωσε καλά.
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Re: Απάντηση: Πάστα ψύξης (επείγον)

Οκ,τώρα είδα από τον μεγάλο υπολογιστή,ήμουν από κινητό.
Πάστα 100%.

Άπλωσε την όμορφα και ομοιόμορφα να μην σου ξεχειλίσει (άλλοι βάζουν ένα μπαλάκι σαν μικρό μπιζέλι στο κέντρο το οποίο απλώνει με την πίεση,καλύτερα όμως ένα ωραίο άπλωμα ) και βίδωσε καλά.
Μάλιστα...
Γμτ.. άνοιγμα από την αρχή!!!
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Μπιζελάκι στο κέντρο και είσαι ΟΚ.
Μην βάλεις μεγάλη ποσότητα σε αυτές τις περιπτώσεις "less is more"