VU+ Ultimo 4K

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

ineofot

Established Member
18 June 2006
152
Επειδή έχει ωριμάσει στο μυαλό μου η ιδέα να διακόψω την συνδρομητική δορυφορική τηλεόραση, θέλω να ρωτήσω
1. πότε εκτιμάται ότι θα αρχίσει η διάθεση στην χώρα μας ο VU+ Ultimo 4K που ανακοινώθηκε στην AngaCom 2016 ;
2. αξίζει να ψάξω και σε κατάστημα εκτός Ελλάδος ;
Οποιαδήποτε πληροφορία ή εκτιμήσεις σχετικά με τον δέκτη θα ήταν χρήσιμη.
 

Serafeim Karakostas

AVClub Fanatic
8 August 2007
10,159
Άρτα
Την πρώτη γραμμή δεν την κατάλαβα.

Για το πρώτο ερώτημα μπορείς να επικοινωνήσεις με τον επίσημο αντιπρόσωπο.
Για το δεύτερο το μόνο πρόβλημα είναι ότι σε περίπτωση βλάβης θα χρειαστεί να τον στείλεις έξω.

Γνώμη μου: είναι πολύ νωρίς ακόμη για 4Κ δέκτες.
 

ineofot

Established Member
18 June 2006
152
Re: Ερώτηση για τον VU+ Ultimo 4K (AngaCom 2016)

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση.
Σχετικά με την πρώτη γραμμή: Θέλω να καταργήσω το ΟΤΕ TV, μόνο όταν θα έχω τον VU+ Ultimo 4K στα χέρια μου.
Σχετικά με τον επίσημο αντιπρόσωπο: Λαμβάνω υπόψη μου και αυτή την πηγή, αλλά όχι μόνο. Για παράδειγμα, κάποτε όταν ενδιαφερόμουν για τον dreambox 8000, και ρωτούσα σχετικά, ο δέκτης ήρθε στην Ελλάδα μετά από δύο χρόνια περίπου. Αν καείς με τον χυλό φυσάς και το γιαούρτι.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση.
Σχετικά με την πρώτη γραμμή: Θέλω να καταργήσω το ΟΤΕ TV, μόνο όταν θα έχω τον VU+ Ultimo 4K στα χέρια μου.
Σχετικά με τον επίσημο αντιπρόσωπο: Λαμβάνω υπόψη μου και αυτή την πηγή, αλλά όχι μόνο. Για παράδειγμα, κάποτε όταν ενδιαφερόμουν για τον dreambox 8000, και ρωτούσα σχετικά, ο δέκτης ήρθε στην Ελλάδα μετά από δύο χρόνια περίπου. Αν καείς με τον χυλό φυσάς και το γιαούρτι.
Ξέχασα να πω σχετικά με την εκτίμηση ότι είναι νωρίς για 4Κ, ότι για μένα δεν είναι νωρίς, ήδη έχω καθυστερήσει αρκετά.
Η επεξεργαστική ισχύς (20 dmps) και τα υπόλοιπα τεχνικά χαρακτηριστικά, δίδουν τη δυνατότητα για ανώτερο full HD σήμα, σε full HD TV, και ακόμα καλύτερο σήμα αναβαθμισμένο από full HD σε ULTRA 4K είτε από το δέκτη, είτε από την TV (ανάλογα με την επιλογή μας και την TV μας).
Είναι ένα καλό media player.
Υπάρχει και το YouTube και άλλα.....

Επιπλέον είναι και το χόμπι μας.
 

eri77

Established Member
7 March 2014
181
Re: Ερώτηση για τον VU+ Ultimo 4K (AngaCom 2016)

και εγω το περιμένω πως και πώς.<<λένε>> ότι ίσως τον οκτώβριο.εγω προσωπικα καιγομαι για τους 2 θύρες ci+.αν και χαζη η ερωτηση...γιατι δεν παίρνεις το solo 4k??...(παντως <<βλεπω>> να κοστιζει περιπου 600 ευρω)..εχω αρχιζει και μαζευω απο τωρα
 

ineofot

Established Member
18 June 2006
152
Re: Ερώτηση για τον VU+ Ultimo 4K (AngaCom 2016)

και εγω το περιμένω πως και πώς.<<λένε>> ότι ίσως τον οκτώβριο.εγω προσωπικα καιγομαι για τους 2 θύρες ci+.αν και χαζη η ερωτηση...γιατι δεν παίρνεις το solo 4k??...(παντως <<βλεπω>> να κοστιζει περιπου 600 ευρω)..εχω αρχιζει και μαζευω απο τωρα

Νομίζω ότι το CI+ δεν επιτρέπεται σε δέκτες με Linux & enigma.
Έχω παρακολουθήσει (από internet μόνο) την αξιόλογη πορεία ενηλικίωσης του solo 4K.
Ο Ultimo 4K έχει επεξεργαστική ισχύ 20.000 MIPS (διπλάσια από τον solo 4K), με ότι αυτό συνεπάγεται.
'Εχω λίγες απορίες για τα νέα FBC (Full Band Capture) tuners της Broadcom κλπ.......

Όταν έλθει θα, δούμε τι άλλο νέο θα προκύψει σε software και hardware.
 

eri77

Established Member
7 March 2014
181
Re: Ερώτηση για τον VU+ Ultimo 4K (AngaCom 2016)

Στο vu solo2 που έχω, δεν έχω πρόβλημα με την μοντουλα CI+

Στάλθηκε από το SM-G925F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

kostikos

Supreme Member
14 February 2012
3,960
Re: Ερώτηση για τον VU+ Ultimo 4K (AngaCom 2016)

To CI+ μπορεί να υπαρξει μόνο σε κλειστά λειτουργικά. Η υποστήριξη σε υπαρχοντα μοντελα ειναι ανεπίσημη.
 

kostikos

Supreme Member
14 February 2012
3,960
Re: Ερώτηση για τον VU+ Ultimo 4K (AngaCom 2016)

Θα αναφέρεται στο εργοστασιακο image, το οποίο δεν θα είναι ανοικτό. Οι άλλες ομάδες που δημιουργούν images το κάνουν ανεπίσημα. Η openpli και blackhole έχουν πει πως δε θα το υποστηρίζουν. Φυσικά υπαρχουν λύσεις για να δουλέψει το ci+ και σίγουρα δεν είναι λόγος για να πάρει ή να μη πάρει κάποιος τους παραπάνω δεκτες.
 

eri77

Established Member
7 March 2014
181
Re: Ερώτηση για τον VU+ Ultimo 4K (AngaCom 2016)

Η openpli και blackhole έχουν πει πως δε θα το υποστηρίζουν. Φυσικά υπαρχουν λύσεις για να δουλέψει το ci+ και σίγουρα δεν είναι λόγος για να πάρει ή να μη πάρει κάποιος τους παραπάνω δεκτες.
Διαφωνώ απόλυτα αλλά εξαρτάται τι θέλει να κάνει ο καθένας. Προσωπικά και τρεις θύρες να είχε, δεν θα με χάλαγε καθόλου... Όσο αφορά το blackhole το υποστηρίζει κανονικότατα.. Ίσως ανεπίσημα αλλά προσωπικά με blackhole και μοντουλα CI + δεν είχα κανένα πρόβλημα


Στάλθηκε από το SM-G925F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

ineofot

Established Member
18 June 2006
152
Re: Ερώτηση για τον VU+ Ultimo 4K (AngaCom 2016)

Σχετικά με την τιμή των VU+ δεκτών και με το αν <<αξίζει να ψάξουμε και σε κατάστημα εκτός Ελλάδος>>:

Εκτιμώ ότι νέος Ultimo 4K, θα κοστίζει περίπου => 750 € με δύο συμβατικά δορυφορικά tuners για twin Lnb με δύο καλώδια, και ένα επίγειο,
ή Unicable/Unicable2 (JESS) εξοπλισμό και ένα επίγειο. Πιθανόν και ένα εφεδρικό τηλεκοντρόλ.

Γνωρίζει κάποιος ψαγμένος την πιάτσα εκτός Ελλάδος (καταστήματα sites κλπ); Προτιμώ την ντόπια αγορά, αλλά είναι χρήσιμο να ξέρουμε τι γίνεται και αλλού.
 

ineofot

Established Member
18 June 2006
152
Re: Απάντηση: Ερώτηση για τον VU+ Ultimo 4K (AngaCom 2016)

Σε μαγαζί του εξωτερικού τιμή 699,00 .

VU+ Ultimo 4K

Χρήσιμο site.
Π.χ. έχει τον SOLO4K 399 €
http://www.satboerse24.de/satelliten-und-kabeltechnik/sat-hdtv-receiver/vu-/vu-solo-4k-uhd.html

και το skrutz τον έχει 469 €
http://www.skroutz.gr/s/7841426/VU-Solo-4K.html?keyphrase=VU+SOLO+4K

Βέβαια θέλει λίγη προσοχή στη σύνθεση του καθ´ενός (Tuner κλπ).
 

kostikos

Supreme Member
14 February 2012
3,960
Re: Ερώτηση για τον VU+ Ultimo 4K (AngaCom 2016)

Όσο αφορά το blackhole το υποστηρίζει κανονικότατα.. Ίσως ανεπίσημα αλλά προσωπικά με blackhole και μοντουλα CI + δεν είχα κανένα πρόβλημα

Φυσικα και θα δουλεψει. Απο νομικης πλευρας δε μπορει να υπαρξει επισημη υποστηριξη. Η υποστηριξη CI+ ειναι ενσωματωμενη στους drivers που παρεχει καθε εταιρια. Τα images που δουλευουν, το κανουν επειδη εχουν πειραγμενους οδηγους.
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Απάντηση: Ερώτηση για τον VU+ Ultimo 4K (AngaCom 2016)

@kostikos: Δεν είναι ακριβώς έτσι. Οι δέκτες που υποστηρίζουν CI+ στους οδηγούς τους δε χρειάζονται κάποια αλλαγή στο λογισμικό του enigma2 και έτσι δουλεύουν σε οποιοδήποτε image (πχ Gigablue). Άλλοι δέκτες όπως οι VU+ χρησιμοποιούν έναν εξωτερικό helper σε μορφή στατικής βιβλιοθήκης (.a) που πρέπει να "ενωθεί" με το enigma2 στο linking καθώς και ένα patch για τον κώδικα του enigma2 το οποίο κάνει χρήση της συγκεκριμένης βιβλιοθήκης και φυσικά πρέπει να εφαρμοστεί πριν το compile. Δυστυχώς όλο αυτό, αν και παραβιάζει ξεκάθαρα την άδεια GPL του enigma2, χρησιμοποιείται από ομάδες όπως η VTI ή η OpenATV. Στο OpenPLi αρνούμαστε να χρησιμοποιήσουμε κάτι τέτοιο.

Δυστυχώς βλέπουμε διαρκώς να αγνοείται η GPL και να καταστρατηγείται το ανοιχτό λογισμικό στο βωμό της υποστήριξης κάποιων features.
 

ineofot

Established Member
18 June 2006
152
Re: Απάντηση: Ερώτηση για τον VU+ Ultimo 4K (AngaCom 2016)

Ως πρώην προγραμματιστής προγραμματιστής, υποκλίνομαι στις γνώσεις malakudi.

Θα ήθελα να μάθω, αν υπάρχει ουσιαστική χρησιμότητα, τώρα ή μελλοντικά για το CI+ .
Η μόνη πιθανή χρήση που είχα υπόψη μου ήταν, να παρέχει ο ΟΤΕ TV την δυνατότητα χρήσης της κάρτας του, δεν άλλους δέκτες.
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Απάντηση: Ερώτηση για τον VU+ Ultimo 4K (AngaCom 2016)

Στην Ελλάδα δεν έχει καμία χρησιμότητα, τουλάχιστον μέχρι να το υποστηρίξουν κάποια (ή και οι δύο!) από τις συνδρομητικές πλατφόρμες της χώρας μας. Η χρησιμότητα αφορά πακέτα ξένων χωρών.
 

athoik

New member
29 October 2013
21
Re: Ερώτηση για τον VU+ Ultimo 4K (AngaCom 2016)

Όσον αφορά την μία συνδρομητική πλατφόρμα σε ερώτηση που έγινε (μέσω γνωστού, στο security team) ή απάντηση ήταν πως δεν έχουν σχέδια...

Ράδιο αρβύλα; μπορεί.

Πάντως στην Ελλάδα το CI+ είναι άχρηστο, χωρίς να υπάρχει λύση CI+ από τις συνδρομητικές πλατφόρμες Nova/Ote.

Κάθε φορά πάντως που δέχομαι τηλέφωνο για Ote / Nova και τους ζητάω CI+, πάντα και καλά ρωτάνε τα κεντρικά και πάντα η απάντηση είναι πως δεν υποστηρίζουν την CI+ τεχνολογία.

Οι Γερμανοί πάντως βολεύτηκαν μια χαρά με την AlphaCrypt / AlphaCrypt Lite module καθώς λειτουργεί μια χαρά χωρίς το + (σε απλές θύρες CI).
 

hercoulis

AVClub Addicted Member
7 September 2008
2,388
Re: Ερώτηση για τον VU+ Ultimo 4K (AngaCom 2016)

Μήπως πρέπει να κάνουμε την ερώτηση στο support tis nova?
Σε καλό θα τους βγει αφού δεν θα δίνουν τον pace και θα χαρούμε και τους δέκτες μας.