Αλλαγή volt σε TPS7A4700 www.diyinhk.com

SpyNet

AVClub Enthusiast
5 June 2011
922
Κερατσίνι
Ευχαριστώ Νίκο αύριο θα εξερευνήσω εξονυχιστικά την πλακέτα του βάση με αυτή που έστειλες.
Πες ότι γίνεται, πόσα βολτ πρέπει να είναι ο μετασχηματιστής για 15dc;
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Σπύρο μια χαρά στα είπανε.
Και από 12Vac μπορείς να ξεκινήσεις εφόσον θέλεις και τα 12V.
Πρόσφατα που έφτιαξα μια συμμετρική 15Vdc, έβαλα ένα M/T 2X15Vac.

Η σειρά με τα πιν που έχει είναι για αυτό το σκοπό, θα παίξεις με συνδυασμούς για να δεις που πας.
Η σειρά γενικά των LDO, εάν η Vdc τάση μετά την ανόρθωση-εξομάλυνση είναι 1Vdc και πάνω από την επιθυμητή, δουλεύουν μια χαρά και με πολύ χαμηλή εκπομπή θερμότητας.
 

SpyNet

AVClub Enthusiast
5 June 2011
922
Κερατσίνι
Λοιπόν επειδή ήταν προσεταρισμένο να βγάζει 3.3 ή 5 βολτ με ένα jumper χρειάστηκε να κοπούν δυο χαλκοδιαδρομοι που ουσιαστικά βραχυκυκλωναν τα ποδαράκια του ldo για να βγάζουν τις τάσεις αυτές. Έξυσα το βερνίκι για να φανεί ο χαλκός και κόλλησα την πινοσειρά. Όλα τώρα δουλεύουν άψογα και μπορώ να σετάρω την τάση που θέλω!!! Ο diyinhk μου είπε ότι θέλει 2 βολτ παραπάνω από την επιθυμητή τάση. Στο pdf της ti αναφέρει: Dropout Voltage: 307 mV at 1 A
 

Nikosokey

Senior Member
23 September 2010
560
ΑΡΤΑ
Eχω 4 TPS7Α4700 SXQ με 5.600/25V Pansonic Epcos 1mf SBYV27 diode ..υποτιθεται οτι θα τα εβαζα στο ΑΚ4490 του Diyinhk αλλα ειπα ποιος μπλεκει με παλι με καλωδιωσεις γυρω γυρω απο το DAC του ,οποτε δεν χτυπαω λεω τo ΑΚ4490 του Sonny με Discrete και με την οθονιτσα ... Και φιλος καλος ο Sonny choose for me only one
((We have sorted the best discrete output stage for you. Below 4mV on XLR and below 2 mV on the single ended rca outputs))
DEAL my frιend του ειπα...
Σας μπερδεψα λιγο.....
 

Attachments

  • P300716_17.530002.jpg
    P300716_17.530002.jpg
    134.1 KB · Views: 116

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Απάντηση: Re: Αλλαγή volt σε TPS7A4700 www.diyinhk.com

Λοιπόν επειδή ήταν προσεταρισμένο να βγάζει 3.3 ή 5 βολτ με ένα jumper χρειάστηκε να κοπούν δυο χαλκοδιαδρομοι που ουσιαστικά βραχυκυκλωναν τα ποδαράκια του ldo για να βγάζουν τις τάσεις αυτές. Έξυσα το βερνίκι για να φανεί ο χαλκός και κόλλησα την πινοσειρά. Όλα τώρα δουλεύουν άψογα και μπορώ να σετάρω την τάση που θέλω!!! Ο diyinhk μου είπε ότι θέλει 2 βολτ παραπάνω από την επιθυμητή τάση. Στο pdf της ti αναφέρει: Dropout Voltage: 307 mV at 1 A

Τα 2 είναι για ασφάλεια σε τυχόν διακυμάνσεις της εισερχόμενης ac τάσης. Και με ένα volt διαφορά δουλεύουν μια χαρά.
Το Dropout Voltage είναι άλλο θέμα, έχει να κάνει με τη συμπεριφορά του στο όριο του ρεύματος που μπορεί να δώσει.
1Α οι πλακετούλες του είναι πανδύσκολο να δώσουν, θέλουν άλλες ψύκτρες και δεν ξέρω εάν και το layout είναι κατάλληλο.
Γιατί εφαρμογή τις σκέπτεσαι;