Samsung UE60KS7000 και backlight bleed

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Παρέλαβα χτες το βράδυ την Samsung UE60KS7000 και οι εντυπώσεις είναι ανάμικτες. Ενώ η εικόνα της είναι πολύ καλή, στο κάτω αριστερό μέρος υπάρχει μία περιοχή πιο έντονου φωτισμού, light bleed νομίζω λέγεται το φαινόμενο. Δεν είναι μεγάλη η περιοχή, στις άλλες 3 γωνίες δεν υπάρχει καθόλου. Αυτό θεωρείται αιτία αντικατάστασης από τη Samsung; Υπάρχει περίπτωση να βρεθεί άλλο κομμάτι που να μην έχει αυτό το ελάττωμα (αλλά ούτε κάποιο άλλο); Αν μπω σε διαδικασία αντικατάστασης, θα πρέπει να απευθυνθώ σε Samsung Service ή στο κατάστημα που την αγόρασα;

IMG_0377.jpg
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Και αλλη να παρεις, παιζει να εχει το ιδιο ή και χειροτερο light bleed. Εχω αλλαξει 2 lcd tv και 2 μονιτορ και ολα ειχαν απο λιγο εως πολυ light bleed, εκτος αν ειμαι πια τοσο ατυχος (Τα κακά της lcd τεχνολογίας). Γνωμη μου: αν δεν σε ενοχλεί φοβερα στις μαυρες σκηνες σε μια ταινια....μαθε να ζεις με το προβλημα οπως ειχα κανει και εγω. Αλλιώς άλλαξε τεχνολογία πανελ.
 

hxostil

AVClub Addicted Member
Παρέλαβα χτες το βράδυ την Samsung UE60KS7000 και οι εντυπώσεις είναι ανάμικτες. Ενώ η εικόνα της είναι πολύ καλή, στο κάτω αριστερό μέρος υπάρχει μία περιοχή πιο έντονου φωτισμού, light bleed νομίζω λέγεται το φαινόμενο. Δεν είναι μεγάλη η περιοχή, στις άλλες 3 γωνίες δεν υπάρχει καθόλου. Αυτό θεωρείται αιτία αντικατάστασης από τη Samsung; Υπάρχει περίπτωση να βρεθεί άλλο κομμάτι που να μην έχει αυτό το ελάττωμα (αλλά ούτε κάποιο άλλο); Αν μπω σε διαδικασία αντικατάστασης, θα πρέπει να απευθυνθώ σε Samsung Service ή στο κατάστημα που την αγόρασα;

IMG_0377.jpg
φιλε μου εγω δεν θα το δεχομουνα...θα την αλλαζα μεχρι να βρω ενα μοντελο αξιο με αυτα που πληρωσα...δικαιολογιες στυλ ειναι η τεχνολογια ετσι δεν θα δεχομουνα...δεν εδωσες και λιγα λεφτα.....
 
Last edited:

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Επικοινώνησα ήδη με το Samsung Service, όπου και μου ζήτησαν να τραβήξω δύο φωτογραφίες από τις κάρτες ελέγχου που έχει η ίδια η τηλεόραση. Το θέμα είναι πως στις συγκεκριμένες κάρτες που δεν είναι μονοχρωματικές, δε φαίνεται τόσο έντονο το πρόβλημα. Εγώ τους επισύναψα και μία μονοχρωματική και αναμένω τώρα τι θα πουν από δευτέρα.
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Παρακάτω είναι οι φωτογραφίες των test screens της Samsung. Ειδικά στην πρώτη είναι έτσι φτιαγμένη που να φαίνεται το πρόβλημα κάτω αριστερά. Στη δεύτερη κάπως φαίνεται, αλλά καμία σχέση με τη μονοχρωματική.

IMG_0392.jpg

IMG_0394.jpg
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
@iceman: Ναι αλλά το συγκεκριμένο πρόβλημα, όπως φαίνεται στις παραπάνω φωτογραφίες, το δέχεται η Samsung; Κοντός ψαλμός αλληλούια βέβαια, αύριο θα μου απαντήσει η Samung φαντάζομαι.
 

iceman

AVClub Enthusiast
22 July 2006
1,237
Αθήνα
Νομίζω θα το δεχθούν. Το ζήτημα ειναι αν το επόμενο κομμάτι ή έστω πάνελ που θα σου βάλουν είναι καλύτερο.
 

hxostil

AVClub Addicted Member
Re: Απάντηση: Samsung UE60KS7000 και backlight bleed

Παρακάτω είναι οι φωτογραφίες των test screens της Samsung. Ειδικά στην πρώτη είναι έτσι φτιαγμένη που να φαίνεται το πρόβλημα κάτω αριστερά. Στη δεύτερη κάπως φαίνεται, αλλά καμία σχέση με τη μονοχρωματική.

IMG_0392.jpg

IMG_0394.jpg

σε μια samsung που ειχα ειχα το ιδιο θεμα ακριβως...εμενα ομως φαινοταν πολυ σε μαυρη σκηνη..πλεον στις τηλεορασεις το συγκεκριμενο κομματι το δοκιμαζω (κανω συμφωνια,ξεπακετασρισμα ελεγχος με καρτες)και εαν ειναι οκ τοτε το αγοραζω..
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Ήρθαν οι τεχνικοί του εξοσιοδοτημένου service της Samsung, διαπίστωσαν το πρόβλημα, έβγαλαν κάποιες φωτογραφίες, ανέφεραν τα κλασικά περί "προβλημάτων της τεχνολογίας" και πως "ούτε 1/10 από τις τηλεοράσεις δεν είναι χωρίς τέτοιου είδους πρόβλημα" και αναμένω τώρα την έκθεσή τους και την απόφαση της Samsung. Εγώ πάντως αυτό το 1/10 δε το δέχομαι. Θα μπορούσα να το δεχτώ για μία tv στα 500-700 ευρώ ίσως, αλλά όχι για μία που κάνει 2000+. Αν όντως μόνο 1 στις 10 παίζει ΟΚ, κακώς τις πουλάνε. Αν πάλι ήταν υπερβολή του τεχνικού, κακώς έκανε μία τέτοια αναφορά γιατί περισσότερο κακό κάνει στην εταιρεία παρά καλό.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Αυτα περιπου σου εγραψα πιο πανω. Δεν σου ειπε υπερβολες ο άνθρωπος, καπως ετσι εχουν τα πραγματα. Οσες lcd ειχα αλλα και οσες εχω δει σε σπιτια φιλων εχουν αντιστοιχα θεματακια. Η λυση κατα την γνωμη μου ειναι: η να μαθεις να ζεις με τα οποια θεματακια της lcd ή να πας σε αλλη τεχνολογία που δεν εχει τέτοια θεματα. Απλα αν πηγαινες πχ σε oled θα ειχες αλλα θεματα οπως οτι: οταν θα αναβες δυνατα φωτα απο πισω απο την θεση θεασης ισως να μην σου εφτανε η φωτεινοτητα της tv. Ολα εχουν τα + και τα - τους. Τέλεια τεχνολογια δεν υπάρχει (οχι ακόμα τουλάχιστον).

Πάντως απ τις φωτο που έβγαλες δεν φαίνεται να έχει και κανενα τρελό θέμα το πανελ σου. Ειναι σε λογικα πλαισια. Σε μια ταινια 2 ωρων ζήτημα να το προσέξεις 10", και αυτό αν εχει πολλά σκοτεινά πλανα μονο.
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Απλα αν πηγαινες πχ σε oled θα ειχες αλλα θεματα οπως οτι: οταν θα αναβες δυνατα φωτα απο πισω απο την θεση θεασης ισως να μην σου εφτανε η φωτεινοτητα της tv.

Προβολείς γηπέδου π.χ.; Ούτε στην LCD θα έβλεπε σε αυτή την περίπτωση... :p

Μην μπερδεύεις τις OLED με τις Plasma επειδή χρησιμοποιούν και οι δύο ABL. Άλλα αποθέματα φωτεινότητας έχουν οι πρώτες, όπως και τον απολύτως μικρότερο δείκτη ανακλαστικότητας...
 

vas_papavas

Supreme Member
21 December 2010
8,849
αμα έχεις δυνατά φώτα (ή κανένα παράθυρο ανοιχτό) πίσω από τη θέση θέασης το μόνο μέσο που δεν το βλέπεις μέσα στο κάδρο είναι προβολέας και πανάκι 100 ιντσών.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Οι oled είναι καλύτερες από τις plasma. Δεν είπα ότι είναι ίδιες. Οι OLED έχουν όση φωτεινότητα έχουν οι LCD? Για να το θέσω αλλιώς, σε ένα αρκετά φωτεινό δωμάτιο, ποια από τις δυο τεχνολογίες θα φαίνεται πιο ευδιάκριτα η oled ή η lcd?

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

αμα έχεις δυνατά φώτα (ή κανένα παράθυρο ανοιχτό) πίσω από τη θέση θέασης το μόνο μέσο που δεν το βλέπεις μέσα στο κάδρο είναι προβολέας και πανάκι 100 ιντσών.

+1000
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Απάντηση: Re: Samsung UE60KS7000 και backlight bleed

Πάντως απ τις φωτο που έβγαλες δεν φαίνεται να έχει και κανενα τρελό θέμα το πανελ σου. Ειναι σε λογικα πλαισια. Σε μια ταινια 2 ωρων ζήτημα να το προσέξεις 10", και αυτό αν εχει πολλά σκοτεινά πλανα μονο.

Σε ταινία με κάδρο πλατύτερο από 16:9 δε φαίνεται περιέργως - όταν στο κάτω μέρος έχει μαύρο δεν 'φωτάει' πιο έντονα. Αντίθετα είναι πιο έντονο αν έχει κόκκινο, όπως φαίνεται και στην φωτογραφία.

Εγώ πάλι επειδή είχα δει τη συγκεκριμένη σειρά σε έκθεση του Mediamarkt στις 55", δεν είχε κανένα τέτοιο πρόβλημα σε καμία άκρη. Δε ξέρω αν είχε ίσως clouding κάπου αλλού, αλλά bleed δεν είχε. Οπότε δεν είναι παράλογο να ζητάς το καλύτερο - και στην τελική αν φτιάχνουν 1 στις 10 σωστές TV, κάπου υπάρχει λάθος στην παραγωγική διαδικασία και θα πρέπει να το διορθώσουν και όχι να το αποδεχόμαστε.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Καλά δεν το συζητάμε ότι φυσικά και έχεις απόλυτο δίκιο.

Είναι πολλά πάντως τα χρόνια που υπάρχει αυτό το θέμα και προσωπικά δεν το βλέπω να διορθώνεται σύντομα. Όταν μου έτυχε πρώτη φορά και γω είχα σπάσει τα τηλέφωνα από τα νεύρα μου...."έλα παρ το και φερε άλλο" όχι 2 αλλά 3 φορές παρακαλώ. Η 2 είχε clouding....πάλι πίσω, η 3 χειρότερο clouding....μετά έκανα μια ψακτικη στο google και είδα ότι πάνω κάτω οι πιο πολλοί έχουν κάτι αντίστοιχο και το παράτησα.

Εμείς, σαν καταναλωτές το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να μην αγοράζουμε ξανά προϊόν που δεν ανταποκρίθηκε στις προσδοκίες μας την πρώτη φορά, "τιμωρώντας" με αυτόν τον τρόπο τον εκάστοτε κατασκευαστή. Από κει και πέρα, αν έχεις το ψυχικό σθένος και δεν βαριέσαι τις αναμονές και τα τηλεφωνικά κέντρα, πάλεψε το και κανε αλλαγές μέχρι να μείνεις ευχαριστημένος. Σου εύχομαι να ξεμπερδεύεις γρήγορα.
 

hxostil

AVClub Addicted Member
Re: Απάντηση: Samsung UE60KS7000 και backlight bleed

Ήρθαν οι τεχνικοί του εξοσιοδοτημένου service της Samsung, διαπίστωσαν το πρόβλημα, έβγαλαν κάποιες φωτογραφίες, ανέφεραν τα κλασικά περί "προβλημάτων της τεχνολογίας" και πως "ούτε 1/10 από τις τηλεοράσεις δεν είναι χωρίς τέτοιου είδους πρόβλημα" και αναμένω τώρα την έκθεσή τους και την απόφαση της Samsung. Εγώ πάντως αυτό το 1/10 δε το δέχομαι. Θα μπορούσα να το δεχτώ για μία tv στα 500-700 ευρώ ίσως, αλλά όχι για μία που κάνει 2000+. Αν όντως μόνο 1 στις 10 παίζει ΟΚ, κακώς τις πουλάνε. Αν πάλι ήταν υπερβολή του τεχνικού, κακώς έκανε μία τέτοια αναφορά γιατί περισσότερο κακό κάνει στην εταιρεία παρά καλό.

συμφωνω φιλε μου//οταν σκας 2000 ευρω για ενα προιον δεν συμβιβαζεσαι με την ποιοτητα κατασκευης/συναρμολογησης..δεν ειναι κοιτα δεν μου αρεσει σχεδιο,αλλα εχει ελαττωμα...μικρο μεν αλλα ελαττωμα..

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Καλά δεν το συζητάμε ότι φυσικά και έχεις απόλυτο δίκιο.

Είναι πολλά πάντως τα χρόνια που υπάρχει αυτό το θέμα και προσωπικά δεν το βλέπω να διορθώνεται σύντομα. Όταν μου έτυχε πρώτη φορά και γω είχα σπάσει τα τηλέφωνα από τα νεύρα μου...."έλα παρ το και φερε άλλο" όχι 2 αλλά 3 φορές παρακαλώ. Η 2 είχε clouding....πάλι πίσω, η 3 χειρότερο clouding....μετά έκανα μια ψακτικη στο google και είδα ότι πάνω κάτω οι πιο πολλοί έχουν κάτι αντίστοιχο και το παράτησα.

Εμείς, σαν καταναλωτές το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να μην αγοράζουμε ξανά προϊόν που δεν ανταποκρίθηκε στις προσδοκίες μας την πρώτη φορά, "τιμωρώντας" με αυτόν τον τρόπο τον εκάστοτε κατασκευαστή. Από κει και πέρα, αν έχεις το ψυχικό σθένος και δεν βαριέσαι τις αναμονές και τα τηλεφωνικά κέντρα, πάλεψε το και κανε αλλαγές μέχρι να μείνεις ευχαριστημένος. Σου εύχομαι να ξεμπερδεύεις γρήγορα.

και εμενα ετυχε αυτο..πολυ κουραστικο οντως αλλα το παιρνεις και εγωιστικα..τι στο καλο λες δινω καποια σημαντικα χρηματα για να παρεις κατι καλο ,,αν εισαι και απαιτητικος παει και το ματι στο ελαττωμα και χανεις την ευχαριστηση..λες καλυτερα να επαιρνα κατι φθηνο να μην με ενοιαζε...
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Οι oled είναι καλύτερες από τις plasma. Δεν είπα ότι είναι ίδιες. Οι OLED έχουν όση φωτεινότητα έχουν οι LCD? Για να το θέσω αλλιώς, σε ένα αρκετά φωτεινό δωμάτιο, ποια από τις δυο τεχνολογίες θα φαίνεται πιο ευδιάκριτα η oled ή η lcd?

Δεν είναι καθολικά καλύτερες, σε κίνηση με υλικό 60fps υπολείπονται, αν και αυτό στην πράξη δεν απασχολεί και πολύ κόσμο...

Όσον αφορά το φως, η προτεινόμενη φωτεινή εκπομπή για θέαση SDR περιεχομένου στο τυπικό φωτεινό σαλόνι από τον ISF, είναι τα 180-200 nits. Η πιο "ψόφια" OLED ανεβαίνει στα 336, οπότε μάλλον υπερκαλύπτει τις προδιαγραφές. Οι βασικές LCD πάλι, τερματίζουν στα 250. Το να βγάζει κανείς τα μάτια του, να διαθέτει αίθριο στο σαλόνι του ή να θέλει να επιτυγχάνει θέαση με φως ήλιου σε εξωτερικό περιβάλλον, μάλλον ξεφεύγει από την παρούσα συζήτηση. Το HDR από την άλλη, προς το παρόν ενδείκνυται μόνο για θέαση σε σκοτεινό περιβάλλον... :p

Όλα αυτά ισχύουν για θέαση on axis. Υπό γωνία, οι Plasma δεν χάνουν καθόλου φως, οι OLED χάνουν ένα 10-20% και οι LCD χάνουν 50-80%...
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Εγω μονο σε σκοτεινο περιβαλλον βλεπω και τα ξερω αυτα που λες αλλα το παιδι που ανοιξε το νημα . Θα βλέπει οπως εγω κι εσύ και 5-10 άλλοι καμμένοι στο forum? ή νομιζεις οτι όλοι οσοι παιρνουν τηλεοραση την βλέπουν σε cinema mode? ή μήπως θα αγοράσουν ολοι gretagmacbeth φωτοσπεκτόμετρο και coloriμετρα? Αυτό που ήθελα να πω με το post μου ήταν να παρηγορήσω το παληκάρι για να μην νομίζει οτι πήρε καμιά μάπα και οτι όλες οι tv εχουν τα συν και τα πλήν τους .
Αλλα φυσικά επειδή εσυ εισαι απίστευτος γνώστης μου την είπες πάλι και τώρα φεύγω τρέχωντας να πάω στην σπηλιά μου να κρυφτώ γιατι όλα αυτα που είπες πρώτη φορα τα ακούω και εχω βάλει τα κλάμματα απο την ντροπή που είμαι τόσο άσχετος. :aetsch: