Μικρή βόλτα στην Λειψία, Γερμανία - updated Χριστούγεννα 2017/18

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,328
Αθήνα
Σήμερα ο ήλιος έλαμπε, παρότι κάποια περαστικά σύννεφα μας ράντισαν με ένα λεπτό σπρέϋ που θέλει να γίνει βροχή όταν μεγαλώσει :flipout:. Πολύς κόσμος στους δρόμους, κι εγώ μαζί τους για να ξελαμπικάρω λίγο από την δουλειά...

IMG_20160730_124702 - Copy-2.jpg

IMG_20160730_124746 - Copy-2.jpg

IMG_20160730_124956 - Copy-2.jpg

IMG_20160730_125007 - Copy-2.jpg
 

etsap

Supreme Member
22 June 2008
5,861
Αθηνα-Ν.Ψυχικο
Re: Μικρή βόλτα στην Λειψία, Γερμανία.

Τι τραβάς κι εσύ ο βαριομοιρος μακριά από την ηλιόλουστη πατρίδα.
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,328
Αθήνα
Re: Μικρή βόλτα στην Λειψία, Γερμανία.

:bigcry::flipout:

Έπεται συνέχεια...
 

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Re: Μικρή βόλτα στην Λειψία, Γερμανία.

Σε είδα και στο φατσοβιβλίο.
Ωραίες αλλά έχω την αίσθηση ότι τις καλύτερες τις κρατάς για μετά.
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
22,166
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: Μικρή βόλτα στην Λειψία, Γερμανία.

Όμορφη πόλη δείχνει αλλά αν δεν μπει φραπεδάκι στο τραπεζάκι δεν .... :ernaehrung004:
 

ilias

Supreme Member
18 June 2006
9,142
Bratislava
Re: Μικρή βόλτα στην Λειψία, Γερμανία.

Νομιζα πως η μπίζνα πεζοδρομιο-τραπεζοκαθίσματα-ομπρέλα-σόμπα μανιτάρι ήταν Ελληνική πατέντα...Καλά να περάσεις!

Η ελληνικη πατεντα -που δεν αντιγραφεται- ειναι οτι διπλα σε ολα αυτα που αναφερεις υπαρχουν και μηχανακια ή αυτοκινητα, εκει ο πεζοδρομος παραμενει πεζοδρομος... :2thumb22sup:
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,328
Αθήνα
Re: Μικρή βόλτα στην Λειψία, Γερμανία.

Στην Λειψία πηγαινοέρχομαι τα τελευταία 3-4 χρόνια για δουλειά, απλά δεν είχα ποτέ τον χρόνο ή την διάθεση να τραβήξω μερικές φωτογραφίες της προκοπής. Άλλες φορές ο καιρός ήταν μόνο για EM5 (weather resistant) :flipout:...

Χθες μου ψιλοέκατσε, ανέβασα τις παραπάνω από το κινητό στο fb, και μετά δούλεψα λίγο την rx100. Όταν βρω χρόνο θα ανέβουν...

edit: εκτός από τα μανιτάρια-σόμπες τον χειμώνα προσφέρονται κουβέρτες ή/και προβιές γιατί το κρύο και οι νόμοι περί καπνίσματος σε εσωτερικούς χώρους δεν αστειεύονται (με αυτή την σειρά ακριβώς...).
 
Last edited:

costas_

Supreme Member
13 May 2014
4,681
Around the world
Re: Μικρή βόλτα στην Λειψία, Γερμανία.

Κάθε μέρος έχει τις ομορφιές του και την ιδιαιτερότητά του. Εμένα μου αρέσουν οι φωτογραφίες που βλέπω (κλασική ευρωπαική εικόνα) και θα σου πρότεινα Δημήτρη να βγάλεις και καμιά νυχτερινή που θα έχει σίγουρα όμορφες γωνιές. Σχετικά τώρα με τα "πεζοδρομιο-τραπεζοκαθίσματα-ομπρέλα-σόμπα μανιτάρι" αυτά υπάρχουν σε όλον τον κόσμο και τα έχω δει παντού όπου έχω ταξιδέψει.
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,328
Αθήνα
Re: Μικρή βόλτα στην Λειψία, Γερμανία.

Συνεχίζοντας την βόλτα, από τα πιο εντυπωσιακά στοιχεία της πόλης είναι οι "μυστικές στοές" της, όπου μπαίνεις από κάποιες βαριές πόρτες και ξαφνικά βρίσκεσαι σε άλλους μικρόκοσμους...

DSC02722_L1 - Copy.jpg

DSC02732_L1 - Copy.jpg

DSC02734 - Copy.jpg


...και άλλη μια...

DSC02741 - Copy.jpg

DSC02744 - Copy.jpg
 

michkal91

AVClub Enthusiast
23 May 2011
1,239
Re: Μικρή βόλτα στην Λειψία, Γερμανία.

Οι γονεις μου ειχαν παει στη Λειψια μονοημερη απο το Βερολινο και ειχαν τρελαθει. Οταν βρεθηκα Βερολινο το περασμενο καλοκαιρι ηθελα να παω αλλα δε τα καταφερα. Σαν πολη φαινεται ωραια. Θα ηθελα και γω αν εχεις φωτογραφιες απο βραδυ.
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,328
Αθήνα
Re: Μικρή βόλτα στην Λειψία, Γερμανία.

Ίσως έχω μερικές παλαιότερες, όταν επιστρέψω Ελλάδα θα το κοιτάξω. Προς το παρόν θα συνεχίσω με μερικές από το ίδιο session...
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,328
Αθήνα
Re: Μικρή βόλτα στην Λειψία, Γερμανία.

Για τον φίλο μου Κώστα που δεν του αρέσουν τα κλασσικά (παραείναι δυσκολοχώνευτα μερικές φορές), να πω ότι εκτός από τις αναπαλαιώσεις πέφτει και μπόλικο ατσάλι - γυαλί, και γενικώς υπάρχει οργασμός οικοδομικός...

DSC02749 - Copy.jpg

...Αν και ο πολύς κόσμος βέβαια μένει σε περιοχές γύρω από το κέντρο - το οποίο περπατιέται όλο άνετα, μια και είναι ένας σχεδόν τέλειος κύκλος με διάμετρο περίπου 1,1 χλμ.
Ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα πολυκατοικίας στο Wahren που είχε ξεπέσει πολύ μετά την επανένωση της χώρας και την μεγάλη μείωση πληθυσμού που υπέστη όλη η πρώην Ανατολική Γερμανία...

DSC02670 - Copy.jpg

...Τώρα όμως η πόλη είναι στα πάνω της και ο πληθυσμός αυξάνεται σταθερά ποσοτικά και ποιοτικά...

DSC02761 - Copy.jpg


...Ενώ στα 10-15 λεπτά από το κέντρο μπορεί κανείς να συναντήσει σκηνές όπως αυτή...

DSC02600 - Copy.jpg
 

costas_

Supreme Member
13 May 2014
4,681
Around the world
Re: Μικρή βόλτα στην Λειψία, Γερμανία.

Δεν τα παρατάς για 1-2 εβδομάδες να έλθεις να κάνεις τις μπανάρες σου και όταν ξαναγυρήσεις για δουλειά στην Λειψία να τους δήξεις τα μέρη μας να τους φύγει το κεφάλι
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,328
Αθήνα
Re: Μικρή βόλτα στην Λειψία, Γερμανία.

Έτοιμος είμαι, Παρασκευή πετάω για Αθήνα, Σάββατο παραλία... :ernaehrung004:
 

costas_

Supreme Member
13 May 2014
4,681
Around the world
Re: Μικρή βόλτα στην Λειψία, Γερμανία.

καλο ταξίδι, καλές διακοπές, καλές μάσες.. ξάπλες.. βόλτες ... και ότι άλλο θες εσύ :ADFADF1:
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Re: Μικρή βόλτα στην Λειψία, Γερμανία.

Ωραιες φωτος, ευχαριστουμε !


Καθε φορα που βλεπω φωτογραφιες ή ειμαι στο εξωτερικο με πιανει θλιψη για την Ελλαδα...