Νέος δέκτης Edision OS mini + DVB-S2/T2/C (Linux E2)

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

th3m1s

Senior Member
9 October 2015
338
Αχαρνές (Αθήνα)
Εχω τον os mini. Ο mini εχει καλυτερο hardware (WiFi, Bluetooth) ειναι πιο φθηνος απο τον zero και εχει 5 χρονια εγγυηση. Ο zero εχει καλυτερη υποστηριξη σε λογισμικο.
 

athoik

New member
29 October 2013
21
Ο zero εχει καλυτερη υποστηριξη σε λογισμικο.

Είναι γενονός ότι αρκετές ομάδες υποστηρίζουν τον παραπάνω δέκτη. Επίσης ο zero είναι Zapper και όχι PVR, οπότε για να κάνει stream/εγγραφή χρειάζεται ένα hack (το pau) που ενεργοποιεί τις δυνατότητες PVR.

Αρκετές ομάδες ενσωματώνουν το παραπάνω hack (όχι το OpenPLi/SatDreamGr) και ο χρήστης έχει την εντύπωση ότι δουλεύει σωστά το PVR, ωστόσο έχουν αναφερθεί δεκάδες προβλήματα (ακόμη και με το hack) στην εγγραφές.
 

hercoulis

AVClub Addicted Member
7 September 2008
2,388
Αν και πολύ φρέσκος ο δέκτης κυκλοφορεί στην Ελλάδα κατόπιν παραγγελίας σε μαγαζιά.
Ένα τηλ στην edision και μου είπανε που θα τον προμηθευτώ στη περιοχή μου.
Η τιμή στα 130Ε, ότι πρέπει για ένα νέο φρεσκάρισμα για τη σεζόν που ξεκινάει.
 

Attachments

  • Screenshot_1.jpg
    Screenshot_1.jpg
    57.8 KB · Views: 261
  • Screenshot_2.jpg
    Screenshot_2.jpg
    69.5 KB · Views: 262
  • Screenshot_5.jpg
    Screenshot_5.jpg
    58.7 KB · Views: 262
  • Screenshot_8.jpg
    Screenshot_8.jpg
    33.4 KB · Views: 260
  • Screenshot_10.jpg
    Screenshot_10.jpg
    16.7 KB · Views: 260
  • Screenshot_9.jpg
    Screenshot_9.jpg
    31.1 KB · Views: 259

hercoulis

AVClub Addicted Member
7 September 2008
2,388
Ο συγκεκριμένος (linux) S2T2C είναι και για τα επίγεια, έχει wifi, bluetooth και έρχεται με φορτωμένο το openATV.
Και ως linux του περνάτε όποιο image θέλετε.
 

Attachments

  • 1_0_1_320_64_212C_1E0000_0_0_0.jpg
    1_0_1_320_64_212C_1E0000_0_0_0.jpg
    136.5 KB · Views: 263
  • Ï‑Ï‑Ï‑Ï‑Ï‑Ï‑Ï‑Ï‑Ï‑Ï‑Ï‑.jpg
    Ï‑Ï‑Ï‑Ï‑Ï‑Ï‑Ï‑Ï‑Ï‑Ï‑Ï‑.jpg
    207.5 KB · Views: 262

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Ειναι μια δυνατή απάντηση ο συγκεκριμένος δέκτης απέναντι στον Zero της VU. Σε παλιότερα post στο νήμα του προκατόχου του είχαν αναφερθεί κάποια θέματα με την θερμοκρασία του δέκτη που έφταναν τα όρια υπερθέρμανσης, θα ειναι καλό κάποιος να τεστάρει τον νέο δέκτη σε αυτό τον τομέα.
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
Ο συγκεκριμένος (linux) S2T2C είναι και για τα επίγεια, έχει wifi, bluetooth και έρχεται με φορτωμένο το openATV.
Και ως linux του περνάτε όποιο image θέλετε.

έχεις δοκιμάσει τα 4k κανάλια?τα ανοίγει?
 

athoik

New member
29 October 2013
21
Re: Απάντηση: Νέος δέκτης Edision OS mini + DVB-S2/T2/C (Linux E2)

το hevc γιατί το έχει τότε?

To hevc το υποστηρίζει σε ανάλυση 1080p.

Δεν είναι ανάγκη όλα τα hevc κανάλια να είναι 4K.

Πχ στην Γερμανία κάνουν μετάβαση σε hevc + t2 (από την οποία θα εξοικονομήσουν αρκετό bandwidth και θα μπορέσουν να χωρέσουν περισσότερα κανάλια σε μία συχνότητα...).
 

eri77

Established Member
7 March 2014
181
Απάντηση: Re: Απάντηση: Νέος δέκτης Edision OS mini + DVB-S2/T2/C (Linux E2)

To hevc το υποστηρίζει σε ανάλυση 1080p.

Δεν είναι ανάγκη όλα τα hevc κανάλια να είναι 4K.

Πχ στην Γερμανία κάνουν μετάβαση σε hevc + t2 (από την οποία θα εξοικονομήσουν αρκετό bandwidth και θα μπορέσουν να χωρέσουν περισσότερα κανάλια σε μία συχνότητα...).

προβλεπεται να γινει και σε δορυφορικα καναλια αυτη η αλλαγη??απο να hevc 264 περάσουν σε hevc 265??
 

eri77

Established Member
7 March 2014
181
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Νέος δέκτης Edision OS mini + DVB-S2/T2/C (Linux E2)

προβλεπεται να γινει και σε δορυφορικα καναλια αυτη η αλλαγη??απο hevc 264 να περάσουν σε hevc 265??



Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Αν βγει ένα νέο συνδρομητικό πακέτο, είναι πιθανόν να ξεκινήσει όλα του τα κανάλια με HEVC. Τα ήδη υπάρχοντα πακέτα σίγουρα θα αργήσουν να αλλάξουν αφού απαιτείται αλλαγή δεκτών σε όλους τους πελάτες τους.
 

toniparos

Established Member
2 January 2010
223
Επειδή έχω ψάξει αρκετούς δέκτες και σε αυτόν έχω διαβάσει αρκετά καλά σχόλια, πιστεύετε ότι ανήκει στην κατηγορία των "εύκολων προς χρήση δεκτών" με την αντίστοιχη υποστήριξη λογισμικού cccam και παρομοίων; Είναι δύσκολο να σεταριστεί ή να περαστούν κλειδιά σε αυτόν τον δέκτη ή το έχει απομονώσει αυτό το κομμάτι μόνο για λίγους εξειδικευμένους η Edision; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Επειδή η χρήση emu όπως το cccam εμπίπτει σε θέαση παράνομη δορυφορικών πακέτων θα ήθελα πολύ προσοχή σε ότι γραφτεί και αφορά αυτό το θέμα.
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Απάντηση: Re: Νέος δέκτης Edision OS mini + DVB-S2/T2/C (Linux E2)

Επειδή έχω ψάξει αρκετούς δέκτες και σε αυτόν έχω διαβάσει αρκετά καλά σχόλια, πιστεύετε ότι ανήκει στην κατηγορία των "εύκολων προς χρήση δεκτών" με την αντίστοιχη υποστήριξη λογισμικού cccam και παρομοίων; Είναι δύσκολο να σεταριστεί ή να περαστούν κλειδιά σε αυτόν τον δέκτη ή το έχει απομονώσει αυτό το κομμάτι μόνο για λίγους εξειδικευμένους η Edision; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Ισχύει ότι ισχύει για όλους τους enigma2 δέκτες. Το αν αυτό είναι εύκολο ή όχι είναι στη κρίση του καθενός.