Προβλήματα στη λήψη καναλιών εδώ και 4-5 ημέρες.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

kosmaspar

New member
7 August 2016
2
Καλησπέρα παιδιά,

εδώ και κάποιες ημέρες αντιμετωπίζω αρκετά προβλήματα στην λήψη σήματος με τη NOVA. Στην αρχή πριν 3-4 ημέρες άρχισε να εμφανίζεται κάποιο θέμα στα Ελληνικά κανάλια(όχι σε όλα). Η εικόνα χαλούσε και έκανε συνέχεια "νερά" και τετραγωνάκια. Αυτά τα κλασικά όταν δεν έχει καλό σήμα. Την επόμενη που πήγα να πληρώσω τον λογαριασμό ανέφερα το πρόβλημα στο κατάστημα και μου είπα να μιλήσω με τεχνικό στο τηλέφωνο και κατά 99% θα μου πει να πάω τον αποκωδικοποιητή από το κατάστημα για αντικατάσταση/φτιάξιμο. Τελικά δεν πρόλαβα να πάρω τηλέφωνο και σήμερα ανοίγοντας τον αποκωδικοποιητή παρατηρώ ότι πλέον μου βγάζει μήνυμα στα περισσότερα κανάλια "Αναζήτηση Σήματος. Παρακαλώ έλεγξε αν το καλώδιο της κεραίας είναι σωστά συνδεδεμένο.", και σε όλα τα κανάλια μου βγάζει "Πληροφορίες προγράμματος μη διαθέσιμες.".
Τι μπορεί να συμβαίνει? Δοκίμασα να κάνω αναζήτηση καναλιών ξανά, δεν βοήθησε σε κάτι, έκανα και αρκετές φορές επανεκκίνηση τον αποκωδικοποιητή, αλλά και πάλι τίποτα. Από τα λαμπάκια μπροστά, όταν είμαι σε κανάλι που δεν πιάνει σήμα, ανάβει πορτοκαλί.

Επίσης ο αποκωδικοποιητής που έχω είναι ο PACE HD 3001.
 
Last edited:

kosmaspar

New member
7 August 2016
2
Πως μπορεί να έγινε αυτό? Δεν είχαμε κάποια ακραία καιρικά φαινόμενα ή πολύ αέρα...
 

algedan

AVClub Addicted Member
9 October 2008
1,590
Είχα το ίδιο μήνυμα επειδή είχα συνδυασμό δύο προβλημάτων. Πρώτο και βασικό ήταν κομμένο σε ένα σημείο το καλώδιο. Δεύτερο, τα γατουλινια μου είχαν χαλάσει τα συρματακια του φις της κεραίας και δεν έκαναν καλή επαφή. Έλεγξε και τις δύο περιπτώσεις μήπως ισχύει το ίδιο

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Τα ίδια συμπτώματα είχα και εγώ και αφού μάλλον κόπηκε τελείως το καλώδιο δεν δούλευε κανένα κανάλι.
 

aggelos29

AVClub Enthusiast
22 October 2011
761
Ελειπα για διακοπες για 2 εβδομάδες και γυρισα και εγω χθες,ανοιξα τη νοβα να δω την αναβαθμιση των καναλιων σε hd και πολλα από τα καναλια,όπως το σινεμά 1,2,σπορτς 1,2 και καποια ντοκιμαντέρ δεν επαιζαν και μου εδειχνε σφαλμα 1-84 αν θυμαμαι καλα.Εκανα σαρωση ξανα,εκανα reset τον αποκωδικοποιητή,επαναφαρορα εγοστασιακων ρυθμισεων,αλλα αποτέλεσμα κανενα.Στην ισχυ και στην ποιοτητα σηματος,τα πραγματα τραγικα,62τοις εκατο και 50 αντιστοιχα.Περνω την εξυπηρετηση πελατων κανουμε και μαζι με τον υπαλληλο,τα ιδια που ειχα κανει μονος μου,αποτελεσμα παλι κανενα.Ουπαλληλος μου ανεφερε ότι μετα την αναβαθμιση σε hd,θελει λιγο στρίψιμο το πιατο και ότι εχει συμβει σε πολλους πελατες τους.Παραξενο μου ακούγεται παντως αυτό,καταχωρηθηκε σαν βλαβη και με καλεσαν για ραντεβού από το τεχνικο τμημα,το οποιο τελικα δεν μπορει να γινει,διοτι ο διαχειριστης της πολυκατοικίας μου λειπει και μαζι του και το κλειδι της ταρατσας.Σημερα που ανοιξα,όλα τα καναλια παιζουνε κανονικα,αλλα ποιοτητα και ισχυς στα ιδια προαναφερθεντα επίπεδα.Τι λετε εσεις ρε παιδια?
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Τα πράγματα ειναι δεδομένα σε τέτοιες καταστάσεις. Η όπως προείπαν και τα παιδιά πιο πάνω εχει χαλάσει η στόχευση του πιάτου, η εχει χαλάσει το LNB του πιάτου, η το φις τύπου F που βιδώνει στο Lnb πήρε νερά σκουριάσε και δεν κανει καλή επαφή πλέον. Όπως και να εχει η κατάσταση η επίσκεψη τεχνικού εινα απαραίτητη.
 

jtsou

New member
9 February 2011
97
η 11823 μετά την αλλαγή της σε s2 έχει χαμηλότερο σήμα απ' ότι ειχε πριν.Εκεί είναι και αρκετά από τα ελληνικά κανάλια.Σε κάποιους με οριακό ή χαμηλό σήμα τώρα τα προβλήματα είναι πιθανά.Υπάρχουν και τα 60αρια που έβαζε κάποτε η nova...
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
εγω και σε digea εχω δει κατι παρομοιο αυτες τις μερες, αλλα μαλλον ασχετο με αυτο που λες εσυ
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
εγω και σε digea εχω δει κατι παρομοιο αυτες τις μερες, αλλα μαλλον ασχετο με αυτο που λες εσυ

Εντελώς άσχετο όμως. Δεν έχει καμία σχέση η δορυφορική λήψη με την επίγεια!!
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Εντελώς άσχετο όμως. Δεν έχει καμία σχέση η δορυφορική λήψη με την επίγεια!!

εννοουσα για τα ελληνικα καναλια μηπως παιρνει feed απο digea
 

eko13

Established Member
4 March 2013
264
Τις τελευταιες μερες εχω παρομοια προβλημα με τον kosmaspar, κυριως δεν επαιζε το info, μετα επαιζαν μονο τα ελευθερα δορυφορικα (vouli, euronews ktl), σημερα ειδα το παιχνιδι στο Σπορτ 1 αλλα τα καναλια της Ελλαδας δεν ειχαν σημα (digea) to fox σπασιματα, τωρα δεν εχω τιποτα... Εκανα επανεκινηση, εργοστασιες δεν εφτιαξε, εκανα σαρωση μηδεν καναλια ενω δεν μπαινε να παμπλικ να δω αν πιανει κατι εκει...
 

eko13

Established Member
4 March 2013
264
Να διευκρινησω οτι δεν ειναι προβλημα πιατου ή καλωδιου, η τηλεοραση μου υποστηριζει δορυφορικα οποτε συνδεσα το παιτο κατευθειαν σε αυτην. Στην μεση περιπου της σαρωσης το κοψα επειδη ειχε βρει ηδη 200+ καναλια με πρωτα τα RAI με εικονα καμπανα χωρις σπασιματα...

Οποτε ειναι ή δεκτης ή καρτα ή προωρινο προβλημα Nova
 

eko13

Established Member
4 March 2013
264
Παντως το On demand δουλευει... Το περιεργο ειναι οτι δεν μπαινει καν στο μενου των καναλιων... Με το που πατας live tv σου βγαζει δεν εχει σημα... δεν παει σε καποιο καναλι και σου λεει δεν εχει σημα...

Ξερετε τι γινεται σε αυτες τις περιπτωσεις? Μπορω να αντικαταστησω τον δεκτη ή πληρωνω για νεο?
 

eko13

Established Member
4 March 2013
264
Το εχω πανω απο 4 χρονια λογικα δεν υπαρχει εγγυηση, παντως χθες μετα απο καποια σπασιματα, ξαναεφτιαξε... Φυσικα και δεν εφησυχαζω, δεν ειναι φυσιολογικα πραγματα αυτα...
 

dareios

New member
23 January 2014
23
Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ χτες 21/1. Έπιανε μόνο Βουλή, Euronews και eurosports1, 2, HD. Στα υπόλοιπα έγραφε: Αναζήτηση σήματος.
Σήμερα το πρωί που την άνοιξα παίζουν όλα.. Τον δέκτη τον έχω περίπου 3 χρόνια.
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Υπάρχει περίπτωση να εχει χάσει μετα απο τόσο καιρό το πιάτο στην ταράτσα σας δείτε και αυτό σαν ενδεχόμενο επίσης αν τελικά το πιάτο δεν εχει κουνηθεί και ειναι σωστά στην θέση του ίσως το φις τύπου (F) που βιδώνει το καλώδιο πάνω στο LNB το οποίο μπορεί να εχει οξειδωθεί απο την υγρασία με αποτέλεσμα το κακό σήμα στον δέκτη.