FIFO Reclocker για RPi κτλ

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Πολύ ενδιαφέρουσα κατασκευή και σχεδιασμός.
Αν και για το rpi του λείπουν οι σχετικές απομονώσεις, το λέει και ο κατασκευαστής ότι χρειάζεται αλλά θέλει σε βάθος μελέτη γιατί τα σήματα είναι αρκετά και φυσικά θσ συμπαρασύρει την τιμή αρκετά πιο πάνω.

Αν δεν ήθελε sw, το είχα επανασχεδιάσει και το προσάρμοζα κατευθείαν σε μια amanero.
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Μια χαρά δείχνει αλλά αν υπολογίσει κανείς το συνολικό κόστος (Rpi-τροφοδοσία-recklocker-κουτί προκοπής,κλπ ) πλησιάζει επικίνδυνα (πλησιάζει-δεν φτάνει ) σε εμπορικές κατασκευές τελείως απροβλημάτιστες,με μουράτα κουτιά,εγγυήσεις,κλπ.

Βέβαια η χαρά της κατασκευής δεν έχει τιμή,αλλά...
 
Το ερώτημα είναι, υπάρχει εμπορικό μηχάνημα που να κάνει όλα αυτά σε παρόμοια χρήματα; Δηλαδή να είναι εξαιρετικό network transport και να δίνει τέλειο σήμα I2S?

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Πολύ ενδιαφέρουσα κατασκευή και σχεδιασμός.
Αν και για το rpi του λείπουν οι σχετικές απομονώσεις, το λέει και ο κατασκευαστής ότι χρειάζεται αλλά θέλει σε βάθος μελέτη γιατί τα σήματα είναι αρκετά και φυσικά θσ συμπαρασύρει την τιμή αρκετά πιο πάνω.

Αν δεν ήθελε sw, το είχα επανασχεδιάσει και το προσάρμοζα κατευθείαν σε μια amanero.

Δυστυχώς όλα τα λεφτά είναι το software.. Είναι ένα κεφάλαιο που για μένα παίζει να ανοίξει τη νέα σεζόν.. ;)
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Δημήτρη I2S όχι,κανένα.
Αλλά αν σκεφτείς τις δυνατότητες του Aries mini (ομολογουμένως καλό transport ) στα περίπου 4 κατοστάρικα πχ,είναι να το σκέφτεται κανείς.
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,663
--------------------
λοιπον θα το πω επειδη βαριεμαι να διαβασω στο diyaudio θα μου πειτε τι κανει αυτος ο διαολος;

γιατι εχω αρχισει καποια κατασκευη για κουτι dac στα σχεδια ειμαι και ολο κατι βλεπω και σταματαω μεχρι να δω τι θα φτιαξω
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Τάκη,αυτο αφορά το transport οχι το dac.
Αστο για το επόμενο κουτι.
Με δυο λόγια διορθώνει καποια λάθη του rpi.
 
Το είχα δει κι εγώ αυτό κάποια στιγμή.. Δεν μου είχε γεμίσει το μάτι τόσο ώστε να το αγοράσω.. πολύ μικρό (σε "βάθος") FIFO, δεν κάνει reclocking, δεν έχει ρολόι της προκοπής, κτλ κτλ. Αλλά εκτίμησα πολύ το ότι έδωσε τον κώδικά του. Παίζει να φανεί χρήσιμος.

Γιατί το πέταξες; Δεν δούλεψε ή δεν έπαιξε καλά;
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Υπάρχει και το σχέδιο του Acko, όπου η πλακέτα του έπαιρνε το i2s τα πέρναγε από isolation, έπειτα έκανε reclocking και στο τέλος το μπαφέριαζε και το ξανάδινε i2s.
Δεν απαιτούσε κώδικα, δεν είχε κάτι το μυστήριο, απλά επιλεγμένα τσιπ για αυτό το ρόλο και δούλευε μέχρι και τα 384KHz.

Είναι η γνωστή S03 πλακέτα του.
 

VaSiLiS-T

Supreme Member
10 January 2007
8,209
παλλληηηηηνιηηηη
Το είχα δει κι εγώ αυτό κάποια στιγμή.. Δεν μου είχε γεμίσει το μάτι τόσο ώστε να το αγοράσω.. πολύ μικρό (σε "βάθος") FIFO, δεν κάνει reclocking, δεν έχει ρολόι της προκοπής, κτλ κτλ. Αλλά εκτίμησα πολύ το ότι έδωσε τον κώδικά του. Παίζει να φανεί χρήσιμος.

Γιατί το πέταξες; Δεν δούλεψε ή δεν έπαιξε καλά;

Κάτι έπαιζε ,,, κατι δεν έπαιζε ,, και δεν ρε παιδί μου .. δεν μπορώ να ανακαλύψω τον τροχό απο την αρχή .. εδω παλάβωσα να μάθω το CMEDIA ( αναπηρη τεκμηριωση .. ) και ελαφρά το xmos ( οδηγίες τυπου αυτιστικού ) ... καπάκι να κάνω τον ζήτουλα για τα χαζά της sabre ,, ε δεν ... η έλειψη της τεκμηρίωσης σε αυτά τα κέρατα με έχουν κλονίσει ,,

στην τελική δώστε το πως και το γιατί να ξέρω που πατάω να στο κάνω λουκούμι ..


η να το πώ απλά , είμαστε ζαχαροπλάστες ,, δεν θέλω να μάθω την διαδικασία της ζάχαρης απο τα τεύλα ...
 

Savvas X

Senior Member
22 March 2008
376
Νομίζω πως η κύρια χρήση της είναι το FIFO σε συνάρτηση με την τιμή της πλακέτας
Reclocking όπως και απομόνωση έχουν και πολλές πλακέτες XMOS (Jlsounds κτλ).

Όπως έχει ήδη γραφτεί για το Raspberry αχίλλειος πτέρνα είναι το ρολόι. Υπάρχουν ήδη αυτοί που το δοκίμασαν με USB XMOS και κατευθείαν από την μητρική μέσω ακριβής υλοποίησης FIFO (Ian) και προτιμούν την δεύτερη.

Για όσους διαθέτουν φυσικά το Soekris είναι πεταμένα λεφτά. Raspberry κατευθείαν σε 1021/1121
 

VaSiLiS-T

Supreme Member
10 January 2007
8,209
παλλληηηηηνιηηηη
Αλλα πέρα τουτου ,, στην προκειμένη για το rpi τσιμπάς μια μοντουλα usb 2 i2s και τέρμα η πιτυρίδα .. λυμένα θέματα ,, και ασε το σκατοπλακετάκι να στριμάρει ,, τόσο απλά
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Απάντηση: Re: FIFO Reclocker για RPi κτλ

Ναι, απλά δεν είχε FIFO. Το reclocking ούτως ή άλλως είναι καλύτερο να γίνεται με flip-flop μετά το FPGA, για να "μαζεύει" και το jitter του FPGA.

Θυμάμαι τότε μου είχε φανεί κόλαση για να καταλάβω το τι κάνουν τα ρημάδια και να κατανοήσω τις βασικές διαφορές τους.
Φυσικά, μετά από FIFO το jitter έχει χαμηλότερη τιμή σε σχέση με την αντίστοιχη μετά από το CPLD ή το FPGA.

O Acko όμως εδώ στο reclocking είχε επιλέξει Potato Semi 74G74, τα οποία συμπεριλαμβάνουν κάτι από τυπικό FIFO στη λειτουργία τους (έτσι λένε, έτσι υποστηρίζει και ο https://hifiduino.wordpress.com/2012/11/01/synchronous-reclocking/#comment-6275).
Δεν μπορώ να ξέρω τις διαφορές ανάμεσα σε διάφορες τεχνολογίες FIFO και ποια είναι η καλύτερη. Πιστεύω ότι εδώ όπου προγραμματίζεται, μάλλον μπορείς να πετύχεις το καλύτερο εφόσον το προσαρμόζεις ίσως με τις απαιτήσεις της πηγής).

Πάντως όπως λέει και ο Βασίλης, μας τα έχουν "πήξει" με τις διάφορες λύσεις μείωσης του jitter, πρακτικά πολλές φορές δεν βλέπουμε και τις διαφορές ή οι διαφορές "πνίγονατι" σε άλλα στάδια "ατελειών" που μας κάνουν να διερωτώμαστε τελικά αν αξίζουν όλες αυτές οι λύσεις.
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Εγω να πω την αλήθεια παντως δεν βλέπω χρησιμότητα ή μαλλον βλέπω περιορισμένη εφόσον κάποιος μπορει να παίξει απο την USB του rpi μια χαρα με ενα καλό USB interface να ακολουθεί.
Χίλιες φορές να μπορούσε να παει το 90άρι σε περισσότερη υπολογιστική ισχύ και μνήμη για να μπορει κανεις να παίξει με upsampling,κλπ.
 
Last edited:

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Σωκράτη, η συγκεκριμένη συσκευή υποτίθεται ότι πάει να δώσει ότι καλύτερο σε jitter για το rpi.
Οι συνηθισμένες πλακέτες usb->i2s όταν μεταφέρουν το mclk το πάνε μέσω του CPLD, όπου το jitter είναι συνήθως στα 100ps. Υπάρχουν και εξαιρέσεις βέβαια αλλά στην πράξη δεν έχουν μετρηθεί οι πραγματικές επιδόσεις τους (αναφέρομαι για τη δουλειά του Βούλγαρου με την XMOS).

Οπότε εάν κάποιος επιζητά την όσο το δυνατόν καλύτερη μεταφορά του i2s προς το dac, αυτή η λύση είναι μια πολύ καλή λύση αν και λείπει η απομόνωση των σημάτων.
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Ναι,σύμφωνοι,αλλά πλέον πολλές νέες υλοποιήσεις ντακ τείνουν να υιοθετούν ολοκληρωμένες λύσεις επάνω σε αυτό.
Ο Σάββας είπε για το soekris πχ,εγώ ποστάρισα το άλλο του ρουμάνου,κλπ.

Δεν ξέρω,έχω την εντύπωση πως την χρονιά που έρχεται η επιτυχία της όποιας σχεδίασης θα εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από αυτό το κομμάτι.
Τώρα αν κάποιος θέλει να φτιάξει μια ωραία αλυσίδα με ένα Rpi,ok,αλλά γαμώτο αυτό το μπλιμπλίκι αναβαθμίζεται κάθε εξάμηνο,πως να πεις πως θα επενδύσεις επάνω του όταν ξέρεις πως το επόμενο θα έχει την διπλή μνήμη,ισχύ και δυνατότητες;