Samsung UE KS7500 Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

erwinor

New member
19 December 2010
27
H KS7500 ήρθε σήμερα........είναι καταπληκτική,στα δικά μου μάτια τουλάχιστον.Ακόμα και cartoon "αρχαία¨του Star έπαιζαν φανταστικά!!
Σε 720p και 1080p θα την τσεκάρω σε λίγο.......

'Οταν λέτε να ανεβάσω φωτογραφίες....μάλλον με κάμερα αν κατάλαβα σωστά.

Επίσης οι φωτογραφίες τι περιεχόμενο να έχουν;;
 
Last edited by a moderator:

erwinor

New member
19 December 2010
27
Re: Συμβουλές για αγορά 65"

Εκεί λοιπόν που έλεγα ωραία τηλεόραση...βλέπω στην δεξιά πάνω γωνία το καπάκι της να μην είναι σωστά τοποθετημένο!

Στέλνω email στη samsung και μου απάντησαν αμέσως πως θα πάει για επισκευή!!!!!

Βρε παιδιά λεω ειναι μιας ημέρας η τηλεόραση....και μου απαντάνε πως η samsung μόνο επισκευή μπορεί να κάνει!
Αν επιθυμώ αντικατάσταση πρέπει να μιλήσω με το κατάστημα.

Για πείτε μου, τι θα γίνει αν μου αρνηθούν αντικατασταση σε τηλεόραση μιας ημέρας?
 

m1234

Established Member
11 September 2007
153
Re: Συμβουλές για αγορά 65"

Εκεί λοιπόν που έλεγα ωραία τηλεόραση...βλέπω στην δεξιά πάνω γωνία το καπάκι της να μην είναι σωστά τοποθετημένο!

Στέλνω email στη samsung και μου απάντησαν αμέσως πως θα πάει για επισκευή!!!!!

Βρε παιδιά λεω ειναι μιας ημέρας η τηλεόραση....και μου απαντάνε πως η samsung μόνο επισκευή μπορεί να κάνει!
Αν επιθυμώ αντικατάσταση πρέπει να μιλήσω με το κατάστημα.

Για πείτε μου, τι θα γίνει αν μου αρνηθούν αντικατασταση σε τηλεόραση μιας ημέρας?

Α ρε Samsung, από το κακό στο χειρότερο σε ποιότητα κατασκευής. Κρίμα γιατί της είχα μια κάποια εμπιστοσύνη μέχρι πριν από λίγο καιρό...
Αν το κατάστημα έχει DOA δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.
 
20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Συμβουλές για αγορά 65"

Είναι τόσο χάλια αυτό το καπάκι;
Μπορείς να βάλεις κάποια φωτογραφία να το δούμε;
Ίσως να μην αξίζει την ταλαιπωρία εάν δεν είναι ιδιαίτερα εμφανές.
 

erwinor

New member
19 December 2010
27
Re: Απάντηση: Συμβουλές για αγορά 65"

Είναι τόσο χάλια αυτό το καπάκι;
Μπορείς να βάλεις κάποια φωτογραφία να το δούμε;
Ίσως να μην αξίζει την ταλαιπωρία εάν δεν είναι ιδιαίτερα εμφανές.

Με ενημέρωσαν πως θα γίνει αντικατάσταση από το κατάστημα που σημαίνει πως θα γίνει πανικός με τη Samsung που θέλει να την δώσει στο service!!
Tόσα λεφτά έδωσα,να μην όλα όπως πρέπει εξαρχής;;
 

Attachments

  • 3.jpg
    3.jpg
    45.4 KB · Views: 423
20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Συμβουλές για αγορά 65"

Ε όχι... Στην περίπτωση σου μιλάμε για απαράδεκτη εικόνα για καινούργια τηλεόραση.
Και σε μένα έτυχε να έχω στραβωβιδωμενο καπάκι αλλά καμιά σχέση.
 

hxostil

AVClub Addicted Member
Re: Απάντηση: Συμβουλές για αγορά 65"

Ε όχι... Στην περίπτωση σου μιλάμε για απαράδεκτη εικόνα για καινούργια τηλεόραση.
Και σε μένα έτυχε να έχω στραβωβιδωμενο καπάκι αλλά καμιά σχέση.

μαλλον πλεον χρησιμοποιουν τυφλους και κουλους στην συναρμολογηση....
 

erwinor

New member
19 December 2010
27
Re: Samsung KS7500

Έβγαλα δύο φωτογραφίες με γκρι και μαύρη οθόνη.....δεν είναι τέλεια ποιότητα όμως ελπίζω να βοηθήσω στο θέμα "clouding" και "light bleeding"

Οπίσθιος φωτισμος στο 20 και φωτεινότητα στο 100 όπως και η αντίθεση.
 

Attachments

  • 20160814_122851.jpg
    20160814_122851.jpg
    60.6 KB · Views: 366
  • 20160814_123647.jpg
    20160814_123647.jpg
    30.3 KB · Views: 359

erwinor

New member
19 December 2010
27
Re: Samsung KS7500

Καλησπέρα...
Ήρθε η καινούργια tv.......όμως νομίζω πως έχει περισσότερο clouding σε σχέση με την προηγούμενη.
Τι γίνεται τώρα;;

Είναι σωστό που έχω φωτεινότητα/αντιθεση/οπίσθιο φωτισμό στο 100% όταν τσεκάρω χωρίς φώτα το μαύρο φόντο;
 

hxostil

AVClub Addicted Member
Re: Samsung KS7500

Καλησπέρα...
Ήρθε η καινούργια tv.......όμως νομίζω πως έχει περισσότερο clouding σε σχέση με την προηγούμενη.
Τι γίνεται τώρα;;

Είναι σωστό που έχω φωτεινότητα/αντιθεση/οπίσθιο φωτισμό στο 100% όταν τσεκάρω χωρίς φώτα το μαύρο φόντο;

βγαλε μια φωτο σε τερμα σκοτεινο περιβαλλον χωρις φλας...η αντιθεση φωτεινοτητα οπ.φωτισμος σε ρυθμισεις θεασης..οχι 100%
 

erwinor

New member
19 December 2010
27
Re: Samsung KS7500

βγαλε μια φωτο σε τερμα σκοτεινο περιβαλλον χωρις φλας...η αντιθεση φωτεινοτητα οπ.φωτισμος σε ρυθμισεις θεασης..οχι 100%


και πως θα γίνει αυτό....ούτε τη μύτη μου δε βλέπω πόσο μάλλον η κάμερα......:eek:perator:
 

redemption

Senior Member
5 February 2009
658
Re: Samsung KS7500

Αν σε ρυθμίσεις θέασης δεν βλέπεις ούτε τη μύτη σου στην οθόνη στο σκοτάδι, δηλαδή κατάμαυρη σημαίνει ότι έχεις πέσει σε εξαιρετικό κομμάτι. Για να σε βοηθήσω σε ρυθμίσεις όλα 100% δε νομίζω να υπάρχει τηλεόραση χωρίς φαινόμενα clouding, bleeding κλπ. εκτός ίσως αν μιλάμε για τηλεόραση με full array local dimming και αυτή αν...
 

hxostil

AVClub Addicted Member
Re: Samsung KS7500

και πως θα γίνει αυτό....ούτε τη μύτη μου δε βλέπω πόσο μάλλον η κάμερα......:eek:perator:

κοιτα για clouding βαζεις σε απολυτο σκοταδι με κανονικες ρυθμισεις μια εικονα για clouding (η πιο συνηθισμενη ειναι σε μαυρη εικονα ενας ασπρος σταυρος στην μεση..την βρισκεις σε topic εδω η απλα το ψαχνεις στο ιντερνετ test clouding pattern) ρυθμιζεις το iso στην φωτογραφικη σου μηχανη ωστε η φωτο να ειναι οσο κοντα με αυτο που βλεπεις)εννοειται χωρις φλας,τραβας φωτο και μας το στελνεις..https://www.google.gr/search?q=clou...ei=_CS_V6aPCoLzavDFg6gF#imgrc=arI6ebEaI8nDGM:
 
Last edited:

erwinor

New member
19 December 2010
27
Re: Samsung KS7500

'Εβαλα τo pattern με εικόνα ¨τυπική"
Iso 400
Στη μέση που είναι ο σταυρός είναι όλη η οθόνη πιο φωτεινή από πάνω μέχρι κάτω........Η tv είναι στο πάτωμα (μέχρι να έρθει το έπιπλο) ...ίσως υπάρχει αντανάκλαση;;;
 

Attachments

  • P1010012.jpg
    P1010012.jpg
    71.8 KB · Views: 260

hxostil

AVClub Addicted Member
Re: Samsung KS7500

'Εβαλα τo pattern με εικόνα ¨τυπική"
Iso 400
Στη μέση που είναι ο σταυρός είναι όλη η οθόνη πιο φωτεινή από πάνω μέχρι κάτω........Η tv είναι στο πάτωμα (μέχρι να έρθει το έπιπλο) ...ίσως υπάρχει αντανάκλαση;;;

εαν αυτο που βλεπεις ειναι οπως στην φωτο εισαι οκ..δοκιμασε και ενα σταυρο με πιο μακριες ακρες
 
Last edited:

erwinor

New member
19 December 2010
27
Re: Samsung KS7500

εαν αυτο που βλεπεις ειναι οπως στην φωτο εισαι οκ..δοκιμασε και ενα σταυρο με πιο μακριες ακρες

Είναι φυσιολογική η φωτεινότητα στη μέση;

H 2η φωτο με ISO 100
 

Attachments

  • P1010012.jpg
    P1010012.jpg
    66.9 KB · Views: 238
  • P1010014.jpg
    P1010014.jpg
    14.2 KB · Views: 237
Last edited:

erwinor

New member
19 December 2010
27
Re: Samsung KS7500

ποιο ειναι πιο κοντα σε αυτο που βλεπεις η πρωτη η η δευτερη?

Καμμιά....κάπου ανάμεσα στη 2η(100 ISO) και σε μια στα 200 ISO.
Αυτο το φωτεινό ορθογώνιο είναι φυσιολογικό;
 

hxostil

AVClub Addicted Member
Re: Samsung KS7500

Καμμιά....κάπου ανάμεσα στη 2η(100 ISO) και σε μια στα 200 ISO.
Αυτο το φωτεινό ορθογώνιο είναι φυσιολογικό;

φαινεται ετσι λειτουργει η διαχειρηση φωτος στην τηλεοραση σου..απο εμενα φαινεται οκ..δεν μοιαζει σαν clouding...εαν εχεις εστω και λιγο φωτισμο στο δωματιο φαινεται?