Life

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Ψηφίστε την Ταινία:


  • Total voters
    0

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..

Life_Poster.jpg


Imdb

Sci-Fi, Thriller | 26 May 2017 (USA)

Πρώτη Ματιά Στο «Life» Του Daniel Espinosa

Πρόκειται για το «Life», το sci-fi φίλμ της Sony Pictures που γυρίζεται αυτή τη στιγμή με σκηνοθέτη τον Daniel Espinosa.

«Το φίλμ αφηγείται την ιστορία του 10μελούς πληρώματος στον Διθενή Διαστημικό Σταθμό [ISS], που ανακτά απο τον πλανήτη Άρη το όχημα Mars rover, μαζί με δείγματα απο την επιφάνεια του εδάφους του κόκκινου πλανήτη.
Ομως, μέσα στο χώμα που συνέλεξε το όχημα βρίσκεται και ένας απολιθωμένος οργανισμός.
Εκστασιασμένο, το πλήρωμα προσπαθεί να αναδομήσει τον οργανισμό και σύντομα το καταφέρνει, φτάνοντας έτσι σε μια απο τις μεγαλύτερες ανακαλύψεις της ανθρώπινης ιστορίας: την πρώτη απόδειξη εξωγήινης ζωής στον Άρη.

Ομως καθώς ο εξωγήινος οργανισμός αρχίζει να μεγαλώνει, η απρόσμενη ευφυία του αρχίζει να δημιουργεί μεγάλα προβλήματα στα μέλη του πληρώματος του σταθμού,
που πλέον καλούνται να δώσουν μια μάχη για την επιβίωση τους.»



Στην σκηνοθεσία βρίσκεται ο Daniel Espinosa («Easy Money», «Safe House», «Child 44»), ενώ το σενάριο υπογράφουν οι Rhett Reese & Paul Wernick,
το δίδυμο σεναριογράφων των ταινιών «Zombieland»,
«G.I. Joe: Retaliation» και «Deadpool».

5bbrwx.jpg


Πρωταγωνιστούν οι Jake Gyllenhaal («Nightcrawler»), Ryan Reynolds («Deadpool»), Rebecca Ferguson («Mission: Impossible – Rogue Nation»),
Hiroyuki Sanada
(«The Wolverine»), Ariyon Bakare, Olga Dykhovichnaya, και Alexandre Nguyen.

Με πλούσιο cast και ένα αξιόλογο σκηνοθέτη, το «Life» της Sony καλείται να ανατρέψει τον κανόνα που θέλει τις ταινίες με θέμα τον πλανήτη Άρη να αποτυγχάνουν.

Το «Life» που χαρακτηρίζεται σαν το «Alien συναντά το Ten Little Indians», θα κυκλοφορήσει στις αίθουσες τον Μαϊο του 2017.

VIA cinemode.gr


Μμμ.. Rebecca Ferguson!
 
Last edited by a moderator:

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,672
Μεσευρώπη
Re: Life (2017)

Το καστ είναι πολύ καλό, αλλά ο σκηνοθέτης...Το Safe House αν θυμάμαι καλά ήταν ενδιαφέρον, αλλά το Child 44 ήταν υποτονικό. Με το καστ που είχε, το σενάριο και το θέμα θα μπορούσε να ήταν η ταινία της χρονιάς. Αλλά δεν ήταν.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: Life (2017)

gylenhaal μαζι με reynolds.. χμμ.. ειμαι πολυ παραξενος να δω πως θα βγει. Το child 44 το περιμενα πως και πως (ελεω καστ), αλλα μετα ακουσα/διαβασα πολυ χλιαρα πραγματα και ακομα δεν το εχω δει. Το safe house ειχε ενα απο τα αγαπημενα μου τρειλερ της χρονιας, αλλα η ιδια η ταινια μου φανηκε πολυ μετρια. Αν δεν υπηρχε και ο denzel, θα ηταν πολυ πολυ χειροτερη. Οι σεναριογραφοι επισης με αγχωνουν, επειδη δεν βλεπω να εχουν κανει κατι με σοβαρο τονο (αν και το zombieland ηταν ταινιαρα!).

Παντως ζουμε αναβιωση του πραγματικου sci-fi (και οχι απλα των διαστημικων action movies) και αυτο ειναι παρα πολυ ευχαριστο! Να 'ναι καλα το Martian!!
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..
Re: Life (2017)


Next Sci-Fi πάλι από SONY!

Περιέργως για Ελλάδα λέει τώρα 20 Απριλίου το Imdb..
 

speedman_27

Supreme Member
17 August 2010
5,061
Mitilini
Re: Life (2017)

Λογικά θα είναι καλό δείχνει να έχουν πέσει λεφτά

Sent from my nexus 5 using Tapatalk
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..
Re: Life (2017)


Τελικά όντως 20 Απριλίου θα βγει εδώ..

.. ενώ σε όλη την Ευρώπη τώρα 22-24 Μαρτίου.. :-|
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,798
Αθήνα-Κέντρο
Απάντηση: Re: Life (2017)

αλλά το Child 44 ήταν υποτονικό. Με το καστ που είχε, το σενάριο και το θέμα θα μπορούσε να ήταν η ταινία της χρονιάς. Αλλά δεν ήταν.

Συμφωνώ με χίλια.

Το βιβλίο είναι από τα αγαπημένα μου ever.

Φαντάσου την αγωνία μου να το δώ και σε ταινία και η ταινία ήταν σκέτη απογοήτευση...
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..
Re: Life (2017)

7.1/10 - 14,157 votes..

ok θα της ρίξουμε μία ματιά..

Το Passengers το θάβανε πιο πολύ, αλλά μας άρεσε! :cool:
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: Life (2017)

Πολυ χλιαρες κριτικες. Ειχα ενθουσιαστει με το 1ο τρειλερ που ειδα, αλλα δεν θα παω σινεμα να το δω. Σπιτι πιθανοτατα να το δω