Arrival

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Ψηφίστε την Ταινία:


  • Total voters
    0

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,474
Εκεί ψηλά.....
poster-large.jpg





ARRIVAL






 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..
Πρώτο Teaser Απο Το «Arrival» Του Denis Villeneuve

Η Paramount κυκλοφόρησε το πρώτο teaser απο το «Arrival», την sci-fi ταινία του Denis Villeneuve («Sicario», «Prisoners»), η οποία είναι βασισμένη στη νουβέλα «Story of Your Life» του Ted Chiang.

«Η ταινία αφηγείται την ιστορία μιας ειδικού γλωσσολόγου, που της ανατίθεται η μεγαλύτερη εργασία της ζωής της: να επικοινωνήσει με τα Heptapods - εξωγήινα αεροσκάφη που προσγειώνονται ανά τον κόσμο.
Καθώς η γυναίκα μαθαίνει να επικοινωνεί με αυτά τα όντα, ξαφνικά αρχίζει να βιώνει έντονα flashbacks, τα οποία πιθανότατα περιέχουν πληροφορίες που μπορούν να αποκαλύψουν τον πραγματικό λόγο της άφιξης τους στη Γή.»


Στη σκηνοθεσία βρίσκεται φυσικά ο Denis Villeneuve, ενώ το σενάριο έχει αναλάβει ο Eric Heisserer («The Thing» -€“ 2011), βασισμένος στην sci-fi ιστορία του Ted Chiang, που κέρδισε το βραβείο Nebula το 2000.

Στον πρωταγωνιστικό ρόλο της Dr. Louise Banks, βρίσκεται η Amy Adams («American Hustle», «The Fighter»), ενώ πρωταγωνιστούν επίσης οι Jeremy Renner («The Hurt Locker»),
Forest Whitaker («The Last King of Scotland»), Michael Stuhlbarg («Boardwalk Empire»), Tzi Ma, Mark O’Brien, Joe Cobden, Russell Yuen, Nathaly Thibault, Julia Scarlett, Julian Casey.

Στην κινηματογράφηση βρίσκεται ο Bradford Young («Selma», «A Most Violent Year»), ενώ την μουσική θα συνθέσει ο Johann Johannsson («The Theory of Everything», «Sicario»).

Με υπόβαθρο την βραβευμένη ιστορία του Ted Chiang και με πολύ αξιόλογους πρωταγωνιστές, το πρώτο sci-fi φίλμ του ταλαντούχου Denis Villeneuve,
αναμένεται ιδιαίτερα φιλοσοφικό και αρκετά διαφορετικό απο τις αντίστοιχες ταινίες του είδους.

Το «Arrival» που αρχικά είχε τον τίτλο «Story of Your Life», θα κυκλοφορήσει στις αίθουσες στις 11 Νοεμβρίου, ενώ πρώτα θα προβληθεί στο Φεστιβάλ της Βενετίας.

http://www.cinemode.gr/movie-trailers/proto-teaser-apo-arrival-tou-denis-villeneuve.html

* Παραπάνω είναι το Teaser






The Full Arrival Trailer: Amy Adams Makes First Contact
http://www.comingsoon.net/movies/trailers/757951-the-full-arrival-trailer-amy-adams-makes-first-contact#/slide/1

Arrival (2016) - Sci-Fi | 11 November 2016 (USA)

* Για Ελλάδα λένε 8 Δεκεμβρίου.
 
Last edited:

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,570
Αθηνα
Εγω παλι ειμαι φοβερα ενθουσιασμενος!! Οι ταινιες του ειναι παντα πολυ ενδιαφερουσες οπτικα, ενω με το sicario απεδειξε οτι μπορει να παρει μια χιλιειπωμενη ιστορια και να την κανει φρεσκια και ενδιαφερουσα. Υπαρχει πιο χιλιοειπωμενη ιστορια απο αυτη του first contact; Επισης λατρευω τα sci fi! Περιμενω πως και πως να την δω!!
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,582
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Για να γραφεις "επισης λατρευω τα sci fi" μαλλον ... εισαι χλυαρος.
Εμεις εχουμε φτασει στο σημειο να μας κραζουν "κοιτα και καμια αλλη ταινια".
Για να μην πω καλυτερα .... "κοιτα και καμια αλλη ταινια περα απο Star Wars".

Aς πουμε, ΔΕΝ θυμαμαι ποια χρονια ηταν που κοιταξα τελευταια φορα
ταινια κοινωνικου περιεχομενου .... :p .... (χαλι μαυρο .... ασε :laugh:)
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,570
Αθηνα
Lol, όχι δεν έχω φτάσει σε αυτό το σημείο. Λόγω πατέρα διάβασα κάποια από Asimov και λίγο Clarke και από τότε έχω ένα ιδιαίτερο σημείο στην καρδιά μου για αυτές τις ιστορίες.

Μου είναι εύκολο να συγχωρησω ατόπηματα σε ταινίες ΕΦ όταν βασίζονται σε μία ενδιαφέρουσα κεντρική ιδέα.

Εδώ πάντως δεν πιστεύω ότι το ενδιαφέρον κομμάτι θα είναι η κεντρική ιδέα, αλλά ο τρόπος που θα αποτυπωθεί.

sent from my mobile phone, i apologise for any spelling errors
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,767
Athens
Στην αρχή θυμίζει πολύ The Day The Earth Stood Still.
Μετά το πάει και λίγο πρός κοινωνική φάση και λιγότερο πολεμοχαρή sci-fi.

Looks decent, το περιμένω ( κρατάω πισινή γιατί έχω δεί λίγο πολύ τις τεχνικές που χρησιμοποιούνται στο φτιάξιμο προσεγμένων trailer )
 

billias7815

Established Member
24 October 2011
176
Arrival (2016)

MV5BMTExMzU0ODcxNDheQTJeQWpwZ15BbWU4MDE1OTI4MzAy._V1_SY1000_CR0,0,640,1000_AL_.jpg



Σύντομη υπόθεση : Όταν ένα μυστηριώδες διαστημόπλοιο προσγειώνεται στη Γη, μια ελίτ ομάδα με επικεφαλής την γλωσσολόγο εμπειρογνώμονα Louise Banks (Amy Adams), έρχεται για να το ερευνήσει.
Καθώς η ανθρωπότητα παραπαίει στο χείλος του παγκόσμιου πολέμου, η Banks και η ομάδα της παλεύει ενάντια στο χρόνο να βρει τις απαντήσεις - και για να τις βρει θα κάνει πράγματα που θα απειλήσουν τη ζωή της αλλά και ολόκληρη την ανθρωπότητα.


Φαίνεται πολλά υποσχόμενο sci-fi thriller με πολύ καλές κριτικές στο imdb , καλό σενάριο και επίπεδο παραγωγής interstellar.Αναμένεται στις αίθουσες 08 Δεκεμβρίου 2016.




Link: http://www.imdb.com/title/tt2543164/?ref_=nm_flmg_act_5
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,570
Αθηνα
Πολυ καλες οι κριτικες απο ανθρωπους που εμπιστευομαι, αλλα και 82 metacritic score. Σημερα βγηκε στις αλλες χωρες, αλλα εμεις θα πρεπει να περιμενουμε ενα μηνα, οπως αναφερει ο φιλος εδω http://avclub.gr/forum/showthread.php/152356-Arrival-%282016%29?p=1057776766#post1057776766

Η ταινια που αναμενω με την μεγαλυτερη ανυπομονησια για το δευτερο μισο του 2016. Αρχιζω να ψηνομαι ασχημα για το Bladerunner!
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,570
Αθηνα
Εκεί μπορείς να βλέπεις και πότε βγαίνει μία ταiνία στην Ελλάδα..

Το εχω υποψιν μου, αλλα ειχα την εντυπωση οτι το ειχα ψαξει πριν μερικες εβδομαδες και δεν ειχα βρει την ελλαδα στα release dates της συγκεκριμενης ταινιας. Πιθανως εκανα εγω λαθος και δεν προσεξα καλα.