Συμβουλές για αγορά Ενισχυτή

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

dackman

New member
14 April 2012
72
Κιλκίς
Γεια σας φίλοι μου,

Κατ' αρχήν ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων γιατί αυτό το σάιτ και οι συμβουλές σας είναι εξαιρετικά χρήσιμες.

Στο θέμα μας τώρα, πριν πάρα πολλά χρόνια είχα αγοράσει το παρακάτω home cinema

PIONEER XV-DV222 (τις φωτογραφίες τις βρηκα στο ιντερνετ)

http://s3.ifotos.pl/img/2011-12-1_rheepqe.jpg
http://skelbiu-img.dgn.lt/1_5_309017547/pioneer-xv-dv-222.jpg
http://4.bp.blogspot.com/-4amAVdOv3...ujHuu0/w1200-h630-p-nu/Pioneer+DVD+system.jpg

Το συστημα αυτό βγήκε στην αχρηστία διότι πλέον δεν βλέπω ταινίες απο δισκάκια DVD αλλά απο τον υπολογιστή μου, τον οποίο τον έχω στο σαλονι συνδεδεμένο στην τηλεοραση μου samsung UE F6320 40".

Σκέφτηκα να κρατήσω τα ηχεία απο αυτό το home cinema και να αγοράσω έναν αλλο ενισχυτή που να έχει και HDMI in και HDMI out ωστε να συνδέσω τον υπολογιστή στον ενισχυτή και τον ενισχυτή στην τηλεοραση ΚΑΙ πλέον να μπορώ να απολαύσω τις ταινίες με 5.1 ηχο.

Επίσης ένα πρόβλημα ακομα που έχω είναι οτι το ράφι που θα μπει ο ενισχυτης έχει υψος 16εκ. Αν πούμε οτι πρέπει να έχει 3εκ. κένο απο πάνω για να μπορεί να ανασανει το μηχανιμα , τότε αυτο σημαίνει οτι ο ενισχυτης πρέπει να έχει υψος το πολύ 13εκ. Δηλαδη, μια συσκευη σλιμ.

Τώρα για τιμή. Όσο πιο φθηνο τόσο πιο καλά. Αλλά αν πρέπει να βάλουμε ένα ταβάνι ας πούμε 400ευρώ. Να επαναλάβω όμως, ΟΣΟ ΠΙΟ ΦΘΗΝΟ ΤΟΣΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.

Οπότε ας συνοψίσουμε:
1) Να μπορουμε να αξιοποιήσουμε τα υπαρχοντα ηχεία απο το XV-DV222
2) Να έχει HDMI in & out για να συνδεθεί με τον υπολογιστη (ο οποιος εχει LINUX)
3) Να είναι συσκευή με χαμηλο υψος
4) Οσο φθηνοτερο τοσο και καλυτερα Με οριο 400 ευρω
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Re: Συμβουλές για αγορά ΕΝΙΣΧΥΤΗ

Πολύ οριακά θα σε έπερνε ο yamaha rxv 381. Μα πολύ οριακά όμως. Έχει ύψος 151χιλ. Δε θα αερίζεται σωστά. Αν μιλήσεις με τον αντιπρόσωπο θεωρώ ότι θα σε αποθαρρύνει. ειδικά αν δεν υπάρχει διαμπερής αερισμός. Δηλαδή το ράφι να είναι ανοιχτό μπρος πίσω. Όλα τα καλούδια όπως πλήρης υποστήρηξη 4Κ hdcp 2.2 κλπ αλλά...
Στα λεφτά σου φαντάζει ιδανική περίπτωση ο μικρός class d της pioneer. Ο vsx s510 αλλά εξαντλεί το budget τελείως. Πιο αδύναμος αλλά λιλιπούτειος και με class d ενισχυτικά οπότε με ελάχιστη θερμοκρασία. Τα ηχεία σου θα τα έχει για πλάκα βέβαια. Αλλά δυστυχώς μάλλον θα χρειαστείς και sub woofer κααθώς αν κατάλαβα καλά το σετάκι σου έχει παθητικό και όλοι μα όλοι οι avr συνδέονται μέσω rca με αυτοενισχυόμενα sub.
Αν πεις ότι πας σε ενισχυτή σπαρτιάτικο με απλή υποστήριξη 4Κ στα 30hz ξεχνόντας δηλαδή 4Κ desktop και παιχνιδομηχανή καθώς και hdcp 2.2 - hdr μπορείς να δείς και τον harman kardon 151s που νομίζω ότι σαν ήχος-οδήγηση είναι καλύτερος από τους άλλους.Βέβαια με αυτά τα ηχεία δεν ξέρω κατά πόσο θα καταλάβεις την ανωτερότητα του. Πάντως είναι αρκετά πιο φτηνός βάσει φτηνότερης τιμής skroutz.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: Συμβουλές για αγορά ΕΝΙΣΧΥΤΗ

Ο,τι ενισχυτή να αγορασεις πάρε απόφαση ότι σύντομα θα πρέπει να αλλαξεις και ηχεία. Στο λέω ως συμπασχων, που κάποια στιγμή είχα βάλει κανονικό ενισχυτή να οδηγεί ηχεία home cinema. Όντως ακουγα 5.1, όντως είχα όλες τις συνδέσεις του ενισχυτή, αλλά ο ήχος δεν ήταν καλός. Υπόψιν επίσης ότι θα πρεπει να κόψεις τα βύσματα των ηχείων και να ξεγυμνωσεις τα καλώδια.

Αν σκέφτεσαι σοβαρά το θέμα του ήχου, τότε αρχίζεις και χτιζεις σιγά σιγά. Αν θες απλά να ακούς λίγο 5.1, τότε δες προς το σετακι kardon ή προς ένα onkyo που βγάζει συχνά πυκνά το eShop σε προσφορά στα crazy Sundays.

sent from my mobile phone, i apologise for any spelling errors
 

dackman

New member
14 April 2012
72
Κιλκίς
Re: Συμβουλές για αγορά ΕΝΙΣΧΥΤΗ

Ευχαριστω πολύ για τις συμβουλές φιλοι μου.

Αν πουμε οτι σπάω το κεφάλι μου και βρησκω αλλο μερος να βαλω το μηχανημα και πλέον το μέγεθος του δεν αποτελεί προβλημα αλλά εξακολουθει όμως να είναι το οικονομικό και κοιταμε παντα φθηνους,
παλι τις ίδιες προτασεις θα μου κάνατε;

Μπορείτε να μου προτείνετε και ένα σετακι απο οικονομικα ηχεία, για την περιπτωση που βρεθουν επιπλέον ευροπουλα.
Μαλλον 2 σετάκια, ένα με την κανονική σας πρόταση και ένα με ελληνικά ηχεία (για να στηριξουμε Ελλάδα)

Ο 381 οντως ειναι ωραίος
 

drspiros

AVClub Addicted Member
Απάντηση: Συμβουλές για αγορά ΕΝΙΣΧΥΤΗ

Κι εγώ είμαι της γνώμης ότι με νέο ενισχυτή δε γίνεται να βάλεις αυτά τα ηχεία!
Γιατί δεν πας στην ολοκληρωμένη λύση Harman Kardon που σου προτάθηκε πιο πάνω; (μόλις 95 ευρώ πάνω από το όριό σου)
Σε δεύτερο χρόνο μπορείς να πουλήσεις κάνα 50άρι το παλιό σου σύστημα και να 'σαι κύριος!
Με τα ηχεία που έχεις δε θα δεις (=ακούσεις) καλό αποτέλεσμα.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Και μια καλή ευκαιρία σε μεταχειρισμένο θεωρώ πως είναι αυτή (βέβαια θα χρειαστείς και sub).
 

dackman

New member
14 April 2012
72
Κιλκίς
Re: Συμβουλές για αγορά ΕΝΙΣΧΥΤΗ

Μια ακομα ερωτηση, τι εννοούμε με το "ξεχνόντας δηλαδή 4Κ desktop και παιχνιδομηχανή καθώς και hdcp 2.2 - hdr " που το γραφει ο φιλος ο πανοραμιξ;

τι ειναι;
1) 4Κ desktop και τι
2) hdcp 2.2 - hdr
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Re: Συμβουλές για αγορά ΕΝΙΣΧΥΤΗ

Εννοώ οτι δεν υποστηριζει απο τις hdmi εισόδους του την τελευταια εκδοση hdmi. Μπορεί να κάνει 4κ passthrough μέχρι 30hz που για ταινίες 24p είναι επαρκές αλλά για desktop αν εχεις κάρτα που να σηκώνει 4κ ανάλυση και αντίστοιχη τηλεοραση το ποντίκι θα έχει απαίσιο response και δε θα μπορείς και να παίξεις 4κ παιχνίδια.

Επίσης δε θα περνάει η χρωματική παλέττα hdr. Θα περνάει αυτή που υπάρχει τώρα. Φυσικά όλα αυτά με την ανάλογη τηλεοραση, την ανάλογη πηγή και το ανάλογο περιεχόμενο.
Αυτά.

Για αρκετούς (συμπεριλαμβανομένου και εμού) πιασ το αυγό και κουρευτο.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Επίσης, ο συγκεκριμένος ενισχυτής, ο harman kardon είναι μάλλον ο δυνατότερος ολων και ο πλεον κατάλληλος για να υποστηρίξει νέα μεγαλυτερα ηχεία.
 

dackman

New member
14 April 2012
72
Κιλκίς
Re: Συμβουλές για αγορά ΕΝΙΣΧΥΤΗ

Δηλαδη όλα αυτα δεν είναι χρησιμα τωρα αλλα θα ειναι κάποτε στο μελλον.

Και οποιος δεν θελει να μεινει με το λιλι στο χερι φροντιζει να παρει το μηχανιμα που τα παρεχει, εκτως και αν αντεχει να αγορασει καινουριο.

Διοτι κακα τα ψεματα αλλα με το λιλι στο χερι εμεινα, το pioneer που εχω δουλευει κανονικα αλλα η ασυμβατοτητα στην συνδεσμολογια το βγαζει στην αχρηστια. Και οσο κακης ποιοτητας ηχο και ηχεια και να εχει η δουλεια μου θα γινοταν χωρις να ξοδευτώ.

Ο 381 ειναι οντως καλος και (αναλογα απο το μαγαζι, απο οτι βλεπω στο σκρουτζ ) ποιο φθηνος και βεβαια ειναι YAMAHA .

Πανω κατω ποσο κανει ενα φθηνο σετ ηχεια (και κεντρικο, και τα πισω και sub) διοτι η τιμη τους ειναι που θα κρινει αν θα ακυρωθει η ολη αγορα;
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Re: Συμβουλές για αγορά ΕΝΙΣΧΥΤΗ

Για αρχη αφηνεις τα ηχεια οπως ειναι. Για το sub θα χρειαστεις ομως σχετικα αμεσα ενα sub γυρω στο 150αρι για πλακα. Μετα αγοραζεις μπροστα τριαδα και αφηνεις τα surround απο αυτο το σετ. Τον φοβάμαι τον 381 με ηχεία τύπου dali zenzor monitor audio σειρα bronze κ.ο.κ. εκεί κολλάω. Έχει και η polk audio καποια μικρά που σίγουρα είναι καλυτερα απο αυτά που έχει το συγκεκριμένο home cinema, αλλα φοβάμαι οτι αυτός ο ενισχυτής έχει φτιαχτεί να παιζει με μικρά yamahaκια που θα είναι κάπως. Για τα δεδομένα μου παντα.
 

dackman

New member
14 April 2012
72
Κιλκίς
Re: Συμβουλές για αγορά ΕΝΙΣΧΥΤΗ

Οταν λες "Τον φοβάμαι τον 381 με ηχεία τύπου" τι εννοεις και γιατι; (Για να αρχιζουμε να μαθενουμε και κατι απο τους παλαίουρες)

Καθως εψαχνα στο σκρουτζ τον 151s επεσα πανω σε αυτο
https://www.skroutz.gr/s/4098746/Harman-Kardon-HD-COM-1515.html?from=catspan&keyphrase=HKTS5

Και αντιλήφθηκα οτι ειναι ο 151s μαζι με αυτα
https://www.skroutz.gr/s/2634512/Harman-Kardon-HKTS-5.html#reviews

Αυτα τα ηχεία δεν ειναι καλα;
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Re: Συμβουλές για αγορά ΕΝΙΣΧΥΤΗ

Μάλλον καλυτερα απο αυτά που εχεις τώρα αλλα όχι μέρα με τη νύχτα. Μέρα με τη νύχτα θα είναι κατι σαν αυτά αλλα παει μακρια η βαλίτσα. Το σετακι που κοιτάς έχει προταθεί και παραπανω νομιζω και είναι καλη φαση για αυτά που ζητάει.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: Συμβουλές για αγορά ΕΝΙΣΧΥΤΗ

Σε αυτο ακριβως αναφερομουν εγω οταν μιλησα για το "σετακι kardon". Εχω την εντυπωση οτι το media markt το ειχε βγαλει δυο φορες τον τελευταιο χρονο στα 399. Ηταν ομως ο 151 και οχι ο 151s που δινουν τωρα.

Σε ετοιμα σετακια υπαρχει και αυτο http://www.e-shop.gr/onkyo-ht-s3705-51-channel-home-cinema-receiver-speaker-p-PER.706478. Εχω την εντυπωση (δεν ειμαι σιγουρος ομως) οτι αυτος ο ενισχυτης δεχεται μονο παθητικο subwoofer, οποτε σε περιοριζει πολυ σε μελλοντικη αναβαθμιση.

Ο 151(s) μπορει να μην ειναι το σουπεργουαου μηχανημα, αλλα τουλαχιστον ειναι ενας "κανονικος" ενισχυτης. Ολα εξαρτωνται απο τι θες να επιτυχεις και ποσα χρηματα εισαι διατεθειμενος να δαπανησεις, αν οχι μαζεμενα, συνολικα για το ηχοσυστημα σου.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Re: Συμβουλές για αγορά ΕΝΙΣΧΥΤΗ

Οι περιορισμοί που εχεις τώρα απο αυτό που εχεις θα μείνουν στο χρονοντούλαπο.
Όταν με το καλό αγορασεις την 65αρα 4κ τηλεοραση και αποφασίσει να πάρεις και αντίστοιχη πηγή απλα θα δώσεις "κάτι" παραπανω να πάρεις μια με δυο εξόδους ή αντίστοιχα κάρτα γραφικών με δυο hdmi ώστε να στελνεις το περιβόητο καθαρό 4κ μέσω hdmi 2.1 στην τηλεοραση. Αυτά οοοοοταν. Τώρα δε μπορείς να παίξεις ενα mkv της προκοπής...
 

dackman

New member
14 April 2012
72
Κιλκίς
Re: Συμβουλές για αγορά ΕΝΙΣΧΥΤΗ

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά το πρόβλημα ασυμβατότητας λύνεται με μια κάρτα γραφικών με 2 hdmi.
Υπάρχει τέτοια κάρτα;

Εκτώς και αν εννοείς το display port το οποίο ποτέ δεν έκατσα να ψάξω να μάθω τι είναι. Αν μπορούσατε να μου εξηγήσετε;
Επίσης, τι είναι το dlna;

Πάντως εφόσων είναι έτσι απλά τα πράμματα (το κόλπο με τις 2 hdmi) τότε το "σετακι" με τον 151s είναι ο νικητής.
 

dackman

New member
14 April 2012
72
Κιλκίς
Re: Συμβουλές για αγορά ΕΝΙΣΧΥΤΗ

Μία άλλη έρρωτηση. Περί HDMI ARC και τι ακριβώς κάνει;

Αν κατάλαβα καλά, εάν μία τηλεόραση έχει δύο θύρες hdmi και η μία είναι arc. Μπορούμε να συνδέσουμε την πηγή (πχ υπολογιστης) στην απλή hdmi θύρα και στην arc hdmi να συνδέσουμε την τηλεόραση με τον ενισχυτή.

Και έτσι ο ήχος της πηγής να φτάνει στον ενισχυτη δια μέσου της τηλεόρασης.

Σωστά;

Κάτι το οποίο θα μπορούσε να λύσει αρκετα προβλήματα συνδεσμολογίας.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Re: Συμβουλές για αγορά ΕΝΙΣΧΥΤΗ

Βασικά συνδέσεις όλες τις πηγες στον ενισχυτή και απο εκεί πηγαίνεις με hdmi μέσω arc εξόδου στην arc είσοδο του ενισχυτή.
Τη λειτουργια arc τη χρησιμοποιούμε για να περνάμε τον ήχο του τηλεοπτικού απο την τηλεοραση στον ενισχυτή χωρίς δεύτερο καλώδιο.
 

dackman

New member
14 April 2012
72
Κιλκίς
Re: Συμβουλές για αγορά ΕΝΙΣΧΥΤΗ

παίδες να σας ζαλίσω για τελευταία φορά; Επειδή πολύ το κουράσαμε το θέμα.

Τον Harman στην πόλη μου θα τον βρω πολύ δυσκολά εως και απίθανα, πηγα σημερα και ρωτησα.

Θα παρω έναν απο τους 2 παρακάτω
1) Yamaha RX-V381
(https://www.electronet.gr/eikona-ihos/audio-home-systems/enishytes/radioenishytis-yamaha-rx-v381)

2) Pioneer VSX-330-K
(https://www.electronet.gr/eikona-ihos/audio-home-systems/enishytes/radioenishytis-pioneer-vsx-330-k)

Εσείς ποιόν απο τους 2 θα αγοράζατε;
Μπορείτε, εαν είναι εύκολο, να μου επισημάνετε τα μειονεκτήματα του καθενός;

τα εξής ηχεια τα προτείνετε;
*https://www.skroutz.gr/s/4210971/Pioneer-S-SLT200.html
*https://www.skroutz.gr/s/2791007/Yamaha-NS-PA40.html#reviews

Ευχαριστω παρα πολυ και χιλια συγνωμη αν σας ταλαιπώρησα
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Re: Συμβουλές για αγορά ΕΝΙΣΧΥΤΗ

ιδιαίτερη διαφορά δε νομίζω να έχουν. Απλά προφανώς πήγαινε για σετ ίδιας εταιρίας. αν πάρεις τα yamaha αγόρασε και τον αντίστοιχο ενισχυτή.
 

dackman

New member
14 April 2012
72
Κιλκίς
Re: Συμβουλές για αγορά ΕΝΙΣΧΥΤΗ

Δηλαδη και οι δυο ενισχυτες εχουν τις ιδιες δυνατοτητες και ειναι πανω κατω ιδιοι.

οκ σε ευχαριστω παρα πολυ.