Αναζήτηση νέας πηγής

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Μιας και εμενα πριν 4 μερες μου διερρηξαν το αυτοκινητο και μου εκλεψαν το στερεοφωνικο, ειμαι σε αναζητηση νεου.
Σκεφτομουν για καποιο φθηνο, που να εχει ομως bluetooth, usb και να μπορει να κανει αναπαραγωγη mp3, και flac που με ενδιαφερει.
Θα παραμεινουν τα 4 ηχεια στις πορτες και ενας ενισχυτης 4Χ75 watt που εχω στο πορτ παγκαζ. Βρηκα ενα pioneer οπου εχει bluetooth, usb mp3/flac και δινει και 4V στις εξοδους προενισχυσης αλλα... δεν βρισκω και πολλα πραγματα για αυτο το μοντελο στο ιντερνετ. Μαλιστα, μονο κατι βιντεακια στο youtube απο Ρωσια. Ουτε το amazon δεν το εχει. (εχει παραπλησιο μοντελο)
Μηπως φταιει το γεγονος πως το συγκεκριμενο δεν εχει cd player. ? (δεν εχω προθεση να χρησιμοποιω δισκακια και θελω μονο αυλα απο usb, ραδιοφωνο και ισως για πειραματισμο bluetooth σε αναπαραγωγη αλλα και τηλεφωνικες κλησεις με smartphone)
Ειμαι σε σκεψεις αν ειναι σωστη επιλογη. Μιλω για το pioneer MVH-X850BT. Ομως με φρεναρει το οτι δεν βρισκω και πολλα για αυτο και οτι βρισκω ειναι ρωσικες σελιδες και βιντεο. Γιατι αραγε. ?


http://www.pioneer-car.eu/eur/products/mvh-x580bt
 
Last edited:

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,418
Θεσσαλονίκη
Re: Κακος ηχος μετα απο αλλαγη πηγης

Κάτι σε 2din δε σε παίρνει?
Να βλέπεις και σαν άνθρωπος τι παίζει.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Παρεμπιπτόντως, γνώμη μου, τα Mp3 320 μια χαρά είναι για το αμάξι. Μοναδικό ουσιαστικά drawback ότι παντρεύεσαι την αγγαρεία της μετατροπής. Προσωπικά δε θα περιόριζα τις επιλογές μου σε πηγές για αναπαραγωγή flac αν είχα περιορισμένο budget.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Απάντηση: Re: Κακος ηχος μετα απο αλλαγη πηγης

Κάτι σε 2din δε σε παίρνει?
Να βλέπεις και σαν άνθρωπος τι παίζει.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Παρεμπιπτόντως, γνώμη μου, τα Mp3 320 μια χαρά είναι για το αμάξι. Μοναδικό ουσιαστικά drawback ότι παντρεύεσαι την αγγαρεία της μετατροπής. Προσωπικά δε θα περιόριζα τις επιλογές μου σε πηγές για αναπαραγωγή flac αν είχα περιορισμένο budget.

Δεν πολυ εμπιστευομαι τα 2din, σε προσιτες τιμες. Θεωρω οτι οσο πιο πολυπλοκη ειναι μια συσκευη, τοσο πιο ευκολο ειναι να παρουσιασει βλαβη. (οθονη αφης κλπ) Ακριβη σαν αυτη που ειχα δεν ξανα βαζω.
Αν υπαρχει κατι αξιοπιστο σε 2din να το κοιταξω και αυτο.
Ομως ψαχνοντας σε κριτικες του amazon για διαφορες μοναδες, εβλεπα παραπονα πολλα.
Αλλη συσκευη εχει bluetooth που δεν συνδεεται, αλλης η οθονη ημερα δεν φαινεται, αλλη δεν υπακουει σωστα το touch οθονης και παει λεγοντας.
Οσον αφορα τα flac επειδη εχω συλλογη απο αυτα ηθελα να εχω τετοια αναπαραγωγη. Ισως το ξανα σκεφτομουν εαν εβρισκα καποια αλλη συσκευη που να μου κανει κλικ και αυτη. Ομως γενικα δεν εχω προβλημα να κοιταζω μικρη οθονη.
Και στο pioneer avic-x1 που ειχα 11 χρονια τωρα ειχε αναδιπλουμενη οθονη, αλλα για τις βασικες λειτουργιες αλλαγη σταθμων, volume κλπ κοιτουσα απο την μικρη εξωτερικη οθονη. Την αναδιπλουμενη την χρησιμοποιουσα μονο για καποια βιντεο στις αρχες και για το gps.
Θα χαζεψω ομως και τα διπλου din μπας και βρω κατι ενδιαφερον και με παρομοια χαρακτηριστικα.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Η αληθεια ειναι πως ειχα χρονια να ασχοληθω με το car stereo. Αυτο που διαπιστωσα ειναι πως μπορει σημερα να κυκλοφορουν προσιτες συσκευες με διαφορα καλουδια, αλλα ολες εχουν τα κουσουρια τους.
Αποσυνδεσεις bluetooth, usb που χαλανε μετα απο καιρο ή δεν κανουν skip back, δεν διαβαζουν ολους τους φακκελους κλπ, μενου δυσχρηστα στο χειρισμο κατα τη διαρκεια οδηγησης και setup, οθονες σκοτεινες κατα τη διαρκεια της ημερας ή δυσαναγνωστες και γενικα προβληματα βλαβων σε τμηματα εισοδων, συνδεσεων, και αρκετες αστοχιες σε διαφορους τομεις σε βλαβες απο day one μεχρι σε ενα χρονο.

Οποτε θα συνεχισω το ψαξιμο λιγο ακομα και θα επιλεξω μια συσκευη που θα με ενοχλει λιγοτερο το προβλημα υποτιθεται πως θα προκυψει. (παντως η αληθεια ειναι πως σε κριτικες αμαζον, δυσκολα βρισκει κανεις κατι χωρις προβληματα ή παραπονα χρηστων, μιας και στατιστικα μιλαμε για πολλους χρηστες, αλλα ειναι ενας μπουσουλας για τα προβληματα των συσκευων μιας και το στατιστικο δειγμα ειναι μεγαλο)
Θα κοιταξω παντως τοσο για μονου οσο και διπλου din.
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Aν θέλεις την δική μου συμβουλή είναι μην ξοδεύεις ούτε λεπτό παραπάνω σκέψης του τι να διαλέξεις. Ούτε να μπαίνουν διλήμματα στο μυαλό σου του στυλ "μα σε αυτό δεν θα μπορώ να ακούω την flac συλλογή μου την μισή ώρα τον μήνα που χρησιμοποιώ το αυτοκίνητο", γιατί δεν έχει νόημα. Πάρε ένα άκλεφτο ραδιοcd των 50 ευρώ, απλά να πιάνει easy fm και μελωδία και κανα sporfm. Δεν χρειάζεσαι τίποτα άλλο ουσιαστικά στο αμάξι σου που ξεπαρκάρεις μόνο σε ύψιστη ανάγκη διότι δεν θα ξαναβρείς πάρκινγκ ποτέ...

*Στο amazon ψωνίζουν εκατομμύρια κόσμος, άλλα θα μπουν πιο εύκολα να αφήσουν κριτική αυτοί που αντιμετώπισαν κάποιο πρόβλημα (είτε με το προϊόν είτε με το κεφάλι τους), λογικό δεν είναι?
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,475
Πειραιάς
Απάντηση: Re: Αναζήτηση νέας πηγής

Aν θέλεις την δική μου συμβουλή είναι μην ξοδεύεις ούτε λεπτό παραπάνω σκέψης του τι να διαλέξεις. Ούτε να μπαίνουν διλήμματα στο μυαλό σου του στυλ "μα σε αυτό δεν θα μπορώ να ακούω την flac συλλογή μου την μισή ώρα τον μήνα που χρησιμοποιώ το αυτοκίνητο", γιατί δεν έχει νόημα. Πάρε ένα άκλεφτο ραδιοcd των 50 ευρώ, απλά να πιάνει easy fm και μελωδία και κανα sporfm. Δεν χρειάζεσαι τίποτα άλλο ουσιαστικά στο αμάξι σου που ξεπαρκάρεις μόνο σε ύψιστη ανάγκη διότι δεν θα ξαναβρείς πάρκινγκ ποτέ...

*Στο amazon ψωνίζουν εκατομμύρια κόσμος, άλλα θα μπουν πιο εύκολα να αφήσουν κριτική αυτοί που αντιμετώπισαν κάποιο πρόβλημα (είτε με το προϊόν είτε με το κεφάλι τους), λογικό δεν είναι?

Γιατί γράφεις με τρόπο απελπισμένο ;; :BDGBGDB55:
Εγώ χρησιμοποιώ το αμάξι καθημερινά για να πάω στο γραφείο κ πάρα πολύ συχνά για βόλτα, οπότε γιατί να μην έχω ένα αξιοπρεπές ηχοσύστημα ;
Αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να δώσω 1000 ευρώ, αλλά με λίγα ευρώ σε πηγή κ ηχεία φτιάχνεις κάτι καλό.
Συν ότι ναι βρίσκω να παρκάρω όπου πάω... :a0210:


Από εκεί κ πέρα, καλή επιλογή μου φαίνεται η pioneer παραπάνω.
Τα σχόλια των χρηστών πράγματι είναι συνηθώς έτσι, δλδ γράφουν όσοι έχουν πρόβλημα.
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Re: Απάντηση: Re: Αναζήτηση νέας πηγής

Γιατί γράφεις με τρόπο απελπισμένο ;; :BDGBGDB55:
Εγώ χρησιμοποιώ το αμάξι καθημερινά για να πάω στο γραφείο κ πάρα πολύ συχνά για βόλτα, οπότε γιατί να μην έχω ένα αξιοπρεπές ηχοσύστημα ;
Αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να δώσω 1000 ευρώ, αλλά με λίγα ευρώ σε πηγή κ ηχεία φτιάχνεις κάτι καλό.
Συν ότι ναι βρίσκω να παρκάρω όπου πάω... :a0210:


Από εκεί κ πέρα, καλή επιλογή μου φαίνεται η pioneer παραπάνω.
Τα σχόλια των χρηστών πράγματι είναι συνηθώς έτσι, δλδ γράφουν όσοι έχουν πρόβλημα.

Μα αναφερόμουν στην χρήση που κάνει ο werewolf στο αμάξι του...και για το παρκάρισμα στην περιοχή που μένει.. δεν ήταν γενικό συμπέρασμα.. :smile:
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Στο αμαζον αφηνουν εκατονταδες ή και χιλιαδες χρηστες την γνωμη τους για καθε συγκεκριμενο προιον.
Το οτι π.χ. στην αμερικη οι καταναλωτες διαμαρτυρονται πιο ευκολα λογω διαφορετικης αντιμετωπισης απο τα σερβις ή οτι μεσα σε ολους αυτους σιγουρα θα βρεθουν καποιοι που θα γκρινιαξουν παραπανω ή θα ειναι υπερβολικοι κλπ ειναι αναμενομενο.
Ομως δεν παυει οταν στους 1000 οι 250 γραφουν οτι π.χ. στη συσκευη επαψε μετα απο εβδομαδες ή μηνες να κανει pairing το bluetooth, ειναι ενας μπουσουλας οτι η συσκευη εχει μεγαλες αστοχιες.

Οσον αφορα το τεχνικο κομματι βλαβων/αξιοπιστιας λοιπον, ειναι ενας μπουσουλας. Ψαχνω πρωτα μια συσκευη που ΔΕΝ θα σταματησουν τα μισα πραγματα να λειτουργουν μεσα στο πρωτο εξαμηνο.

Σιγουρα δεν ψαχνω συσκευη που να κανει ολα οσα εκανε η προηγουμενη. Απλα να τα κανει αυτα που θελω χωρις να μου μεινει στο χερι συντομα. Γιατι flac. ? εχω ηδη συλλογη μεγαλη που καποια απο αυτα τα βαζω και στο κινητο.
Και με mp3 θα βολευομουν ειναι η αληθεια. Oμως θελω συσκευη που να ειναι ευκολα διαχειρισημη στα μενου κατα την οδηγηση, να εχω usb stick για αμεσοτητα, καθως και bluetooth οχι τοσο για αναπαραγωγη μουσικης και απο εκει, αλλα για να εχω κλησεις και ομιλια του τηλεφωνου απο εκει οταν οδηγω.

Κοιταξα καποιες συσκευες αυτες τις μερες αλλα το budget μαλλον ανεβαινει. Και αυτο διοτι πηγα εχτες στην ασφαλιστικη μου και μου ειπαν πως το radiocd μου το καλυπτουν ΕΩΣ 400 ευρω, με απαλλαγη ομως τα πρωτα 150 ευρω τα οποια δεν πληρωνουν.
Αυτο σημαινει πως αν παρω συσκευη με 150, δεν θα μου δωσουν τιποτα (εχουν απαλλαγη τα πρωτα 150)
Απο εκει και πανω ΜΕΧΡΙ τα 400 μου καλυπτουν την διαφορα αυτοι.
Αρα, ειτε παρω συσκευη με 150, ειτε παρω συσκευη μεχρι 400, εμενα 150 θα μου κοστισει.

Τωρα ειμαι στο διλλημα αν θα παρω μια αξιοπιστη συσκευη μονου din που εχω βρει καποιες κατω απο 400, ή θα παω σε καποια με 400 με 6" οθονη αφης. Στην πρωτη περιπτωση, μεγαλυτερη αξιοπιστια σε καποια μοντελα και περισσοτερα καλουδια πανω.
Στη δευτερη περιπτωση, γραφικο περιβαλλον σε οθονη αφης οπως ειχα καποτε, ευαναγνωστα, αλλα και με το φοβο να μου ξανα σπασουν το αυτοκινητο αν δουν οθονη/radiocd οπου δεν εχει αποσπωμενη προσοψη.

Με 400 ευρω βρηκα σε alpine το παρακατω, αν και δεν εχω πολλες πληροφοριες σε θεμα αξιοπιστιοας βλαβων.
http://italy.alpine-europe.com/p/Products/mobile-media-stations4/ive-w560bt

Στα 269 ευρω διπλου din χωρις οθονη αφης το παρακατω.
http://www.alpine-electronics.gr/p/Products/cd-head-units19/cde-w296bt

Eπισης σε μονου din αυτο
http://pioneer-mea.com/en/products/deh-x9650bt/

και αυτο.
http://www.alpine-electronics.gr/p/Products/cd-head-units19/cde-195bt

Καποιες λεπτομερειες στα χαρακτηριστικα και καποια βιντεο κοιταζω για να επιλεξω. π.χ. σωστο dimmer να μην μου βγαζουν τα ματια το βραδυ τα fancy φωτακια τους, να φωτιζουν καλα τη μερα, αξιοπιστα να μην χαλανε ευκολα κλπ
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Τωρα το προβλημα μου ειναι το εξης:
Στην πρωτη επιλογη παραπανω στο διπλου din alpine (ive-w560bt) οι διαστασεις που δινει ειναι,
Chassis Size (W x H x D) mm: 178 x 101 x 169 mm

Το θεμα ειναι πως θα μαθω εγω τις διαστασεις του dashboard και του face plate σε υψος.

View attachment 130346

Γιατι εμενα στο ταμπλο ακριβως επανω απο την τρυπα του στερεοφωνικου, εχει το κουμπι του alarm παρα πολυ κοντα. (ford focus 2003)
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,475
Πειραιάς
Έτσι είναι μέσα ;

41129474.jpg


--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Συνήθως, οι διαστάσεις των 2din είναι ίδιες σε όλα τα αμάξια.
Ο κλωβός που μπαίνει στην εκάστοτε πηγή είναι για να καλύψει τυχόν κενά αλλά κ να κουμπωθεί εσωτερικά στις αντίστοιχες βίδες, όπου εκεί ο κάθε κατασκευαστής κάνει τα δικά του.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Edit: ξανα κοιταξα το manual και λεει

Dimensions:
Approx. 178 mm Γ— 101.5 mm Γ— 169 mm
Mounting dimensions:
Approx.178 mm Γ—100 mm Γ—165 m

Αρα να υποθεσω πως το 101.5 ειναι το max υψος μαζι με τα μπλιμπλικια. ? (αλλα γιατι δεν αλλαζει και το πλατος ?)

Nαι Μιχαλη ετσι ειναι μεσα το ταμπλο και με φοβιζει μηπως το faceplate ή κατι αλλο παει και βρει επανω στο allarm button. Mε φοβισε η παραπανω φωτο με τα components που ειχαν και δειχνουν το face plate και το περιγραμμα dashboard να εξεχουν πολυ απο το κυριως σωμα. Εκτος κι αν ηταν μια...καλλιτεχνικη απεικονιση των parts.
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,475
Πειραιάς
Δεν είναι απαραίτητο ότι όλα θα μπουν στο αμάξι σου.
Αν η πηγή πχ ταιριάζει ακριβώς, τότε δεν θα μπει το περιμετρικό πλαίσιο.
Μπορεί πχ να μην χρειάζεται καν κλωβό για το βίδωμα στο αμάξι.
Αυτά θα τα δει ο εγκαταστάτης σου κ μπορεί να χρειαστεί κ κάτι ακόμα ή κάτι διαφορετικό, πχ αντάπτορα για την κεραία, ή άλλο κλωβό, αντάπτορα για τα καλώδια, κτλ.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Εγω φοβαμαι αυτο που δειχνει στο 3:30 του παρακατω βιντεο και προσαρταται επανω στο κυριως σωμα.
Ειναι κατι που ΑΝ θες το βαζεις. ? Μηπως χρειαζεται εκτος απο το κλεισιμο του κενου στο ταμπλο και για την προσοψη της συσκευης να δειχνει σωστα εμφανισιακα.
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,475
Πειραιάς
Τωρα το προβλημα μου ειναι το εξης:
Στην πρωτη επιλογη παραπανω στο διπλου din alpine (ive-w560bt) οι διαστασεις που δινει ειναι,
Chassis Size (W x H x D) mm: 178 x 101 x 169 mm

Το θεμα ειναι πως θα μαθω εγω τις διαστασεις του dashboard και του face plate σε υψος.

View attachment 130346

Γιατι εμενα στο ταμπλο ακριβως επανω απο την τρυπα του στερεοφωνικου, εχει το κουμπι του alarm παρα πολυ κοντα. (ford focus 2003)

Στο γραφείο που είμαι δεν μπορώ να δω βίντεο...
Από την παραπάνω φωτό πάντως, το mounting sleeve=κλωβός, δεν είναι απαραίτητος ότι θα μπει, μπορεί να μην ταιριάζει ή να πρέπει να μπει άλλος.
Το face plate επίσης ίσως να μην μπορεί να μπει, ανάλογα την πρόσοψη του αμαξιού σου...δυστυχώς αυτά δεν απαντώνται με μηνύματα, μόνο αν γίνει δοκιμή του μηχανήματος στο αμάξι σου.
πχ στο δικό μου το faceplate της pioneer δεν έμπαινε κ έγινε πατέντα με κόψιμο από πηγής jvc κ μπήκε...!!
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Aν και νεο μοντελο (δεν το εχουν ακομη ολα τα καταστηματα με φυσικη παρουσια στην Ελλαδα) αναγκαστικά, θα βγω στη γυρα σε καποιο καταστημα και να το μετρησω αν το βρω. Παντως, μεταξυ των 4 παραπανω ισως καταληξω σε αυτο μιας και μου κανει ελαχιστα κλικ παραπανω. (το θεμα ειναι να μην κανει κλικ και στους επιδοξους κλεφτες οταν θα το δουν μεσα απο το τζαμι) :p
 

andrewk

New member
6 January 2016
15
Για το focus πρέπει να αγοράσεις και μία βάση για 2din,εαν ενδιαφέρεσαι νομίζω μου έχουν κάποια κομμάτια..

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Απάντηση: Re: Αναζήτηση νέας πηγής

Για το focus πρέπει να αγοράσεις και μία βάση για 2din,εαν ενδιαφέρεσαι νομίζω μου έχουν κάποια κομμάτια..

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τι εννοεις βαση. ? To mounting sleeve. ? Νομιζω οτι αυτα περιλαμβανονται μαζι με τις πηγες.
Εκτος κι αν εννοεις κατι αλλο που δεν καταλαβα.
 

andrewk

New member
6 January 2016
15
Re: Απάντηση: Re: Αναζήτηση νέας πηγής

Τι εννοεις βαση. ? To mounting sleeve. ? Νομιζω οτι αυτα περιλαμβανονται μαζι με τις πηγες.
Εκτος κι αν εννοεις κατι αλλο που δεν καταλαβα.
Από ότι θυμάμαι το κενό του focus mk1 δεν είναι ακριβώς 2 din,χρειάζεσαι αυτό
http://m.ebay.es/itm/252216675767?r...vr_id=1079546970502&_mwBanner=1&ul_noapp=true

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Δεν μπορω να καταλαβω τι ειναι αυτο και πως μπαινει.
Εννοεις οτι το διπλο din ειναι λιγο μεγαλυτερο και το παραπανω μπαινει οριζοντια για να μικρυνει το υψος της τρυπας. ?