Αναζήτηση dac/amp με smooth-αναλογικό ήχο

artheo

Senior Member
7 October 2013
469
Αθήνα
Αυτόν τον καιρό ψάχνω για ένα φορητό dac-amp το οποίο θέλω να παίζει από το PC και το android κινητό μου.
Αν βρεθεί κάτι εξαιρετικό σε ήχο, μπορεί να κάνω μια υποχώρηση αν δεν υποστηρίζει android αρκεί να παίζει από ipod 3ης γενιάς.

Έχω υπόψιν μου τα εξής:
1. Pioneer XPA-700: υπάρχει μια πιθανότητα να καταλήξω πάλι σε αυτό μιας κι έχει «λαμπάτο» tuning.

2. Onkyo DAC-HA200
Το επικρατέστερο για μένα αυτή τη στιγμή. Πιο οικονομικό από το Pioneer, με ένα εξαιρετικό review που δείχνει ότι είναι για τα γούστα μου.

3. Xduoo XD-05
Πολύ φρέσκο, πλούσιο σε features, εξαιρετικό hardware (AK4490, XMOS), replaceable opamp. Ένας αναφέρει στο head-fi ότι έβαλε Burson V5i opamp και απογειώθηκε.
Σίγουρα είναι η best VFM αγορά. Ο μόνος μου ενδοιασμός γι' αυτό είναι ο ηχητικός του χαρακτήρας. Από όσα έχω διαβάσει δεν είναι smooth/analog sounding αλλά κάτι πιο τυπικό.

4. Audioquest dragonfly black + Aune B1 (ή κάποιος άλλος Portable headamp)
Διπλή σύνδεση αλλά χωρίς μεγάλο όγκο. Πρακτικά έχει τα πλεονεκτήματά του γιατί έχεις και δυο διαφορετικές συσκευές ταυτόχρονα. Αυτό που δεν μπορώ να προβλέψω είναι τί ήχος θα βγαίνει τελικά.

Αυτά έχω σκεφτεί προς το παρόν. Ψηφίστε τί πιστεύετε καλύτερο με δεδομένο να βγαίνει ζεστός, smooth ήχος.

Εννοείται ότι είμαι ανοιχτός και στις προτάσεις σας....
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,389
Θεσσαλονίκη
Βασικά δεν μπορούμε να ψηφίσουμε αν δεν έχουμε ακούσει ούτε και εσύ να αγοράσεις.
Ότι αγορά κάνεις χωρίς ακρόαση δυστυχώς είναι ρίσκο και από ότι φαίνεται δεν είσαι
και ο πιο εύκολος πελάτης.
Πάντως έχω μια υποψία ότι το dac της peachtree audio που σου πρότεινα είναι πολύ
κοντά σε αυτά που ψάχνεις και καλύπτει πολές παραμέτρους που έχεις θέσει.
Ψάξε το είναι πολύ καλή εταιρία.
Από εκεί και πέρα όπως σου έγραψα και αλλού εγώ για να καλύψω τέτοιες ανάγκες
θα πήγαινα και σε ξεχωριστές συσκευές.
Αρχικά για το κινητό μπορείς να πάρεις το dragonfly να δεις πόσο σε καλύπτει , που θα σε καλύπτει
εντάξει πόσο σοβαρή ακρόαση κάνεις από το κινητό και με τι ακουστικά θα ακούς , αυτό οδηγεί μέχρι 100Ω άνετα.
Και για το PC θα αγόραζα κάτι desktop με ξεχωριστή τροφοδοσία πολύ πιο σοβαρό από αυτά τα φορητά dac/amp
που αν θέλεις την γνώμη μου τα πιο πολλά είναι over hyped δεν αξίζουν με τίποτα τα χρήματα που ζητάνε και τελικά
δεν ξέρω που χρησιμεύουν , μόδα μάλλον είναι , θα περάσει.
Τι το θέλεις , θα το μεταφέρεις από το σπίτι στο γραφείο ή η δουλειά σου απαιτεί συχνά ταξίδια και θέλεις το dac μαζί σου?
Μόνο έτσι έχει νόημα.
Αλλιώς πάρε ένα σταθερό dac/amp για το pc να τελειώνεις.
Σε γενικές γραμμές αυτά.
 

artheo

Senior Member
7 October 2013
469
Αθήνα
Αν εννοείς το peachtree shift, διαβάζω ότι είναι προς το λαμπρό. Καμία σχέση με αυτό που ζητάω.

Το κακό στην Ελλάδα είναι ότι από όλα αυτά τα dac/amps υπάρχουν λίγα διαθέσιμα στην αγορά και από αυτά τα λίγα, ελάχιστα μπορείς να ακούσεις.

Για παράδειγμα μπορώ να ακούσω dragonfly black & red?
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
γιατι δεν βαζεις μεσα σε ολα αυτα και το ifi το micro η το nano. Νομιζω εχει αυτα που θελεις. φορητοτητα,καλη διαρκεια μπαταριας,service και τρελη υποστηριξη και σε αυτα τα χρηματα δεν νομιζω οτι παιζει ασχημα τουλαχιστον με ακουστικα που εχω δοκιμασει εγω και αλλοι φιλοι.

πιστευω πως μικρες διαφορες θα καταλαβεις εαν καταλαβεις διοτι οι συγκρισεις δεν θα ναι διπλα διπλα......οποτε για μενα παρε κατι που το εχουν δοκιμασει πολλοι για να μην εχεις προβληματα...και να τελικα να ηρεμησεις.

Το ifi υποστηριζει και android (απο 5.0 και πανω) και βγαζει πολυ συχνα καινουργιους drivers.
 

artheo

Senior Member
7 October 2013
469
Αθήνα
Το ξέρω, η αλήθεια είναι πως τα ifi ίσως είναι τα μόνα που μπορείς να πας και να ακούσεις πριν αγοράσεις.

Το θέμα είναι ότι το idsd micro ξεφεύγει σε θέμα τιμής. Το nano έχει αδύναμο ενισχυτικό, τα Fidelio δεν τα οδηγεί. Οπότε μετά θα ψάχνομαι και για ενισχυτή ακουστικών κι αν είναι έτσι πάω και παίρνω απευθείας το micro.

Τελικά η στρατηγική μου είναι να τη βγάλω κομπλέ με περίπου 200 και μετά από μήνες όταν βγει κάτι καλό να το «χτυπήσω». Περιμένω δηλαδή το επόμενο "mojo" μιας και το τωρινό mojo ήταν ένα αποτυχημένο πείραμα. Βλέπω ότι ο τομέας των dac/ενισχυτικών είναι σε ανάπτυξη κι έχουμε να δούμε πολλά ακόμα. Θα ακολουθήσουν καλύτερα από το Mojo και σε χαμηλότερη τιμή. Εδώ είστε και θα το δείτε...
 

tarantino2009

Senior Member
3 November 2009
337
Περιμένω δηλαδή το επόμενο "mojo" μιας και το τωρινό mojo ήταν ένα αποτυχημένο πείραμα.

Καλησπέρα φίλε μου, πού στηρίζεις αυτό που λές; Εκτός απο την υψηλή τιμή του Mojo, τί το χαρακτηρίζει ως αποτυχημένο;
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
μαλλον σαν αποτυχια οτι δουλευει μονο με μπαταρια απο οτι εχω καταλαβει.

απο κει και περα με 200ευρο ναι οκ δεν παιρνεις κατι καλο.τωρα βεβαια δεν ξερω....ποσο σιγουρος εισαι οτι το ifi nano δν θα μπορει να τα οδηγησει;απα οσα ξερω με 150-200ευρο καλυτερο απο το nano δεν θα βρεις!

Στην τελικη αμα παρεις τωρα κατι στα 200ευρο και παλι στο μελλον παρεις κατι στα 300ευρο....εισαι συνολο 500. Αρα την κινηση αυτην δεν την επικροτω προσωπικα.....θα εκανα υπομονη για να παρω το micro μια και εξω και θα ξεμπερδευα για παντα.
 

artheo

Senior Member
7 October 2013
469
Αθήνα
Τα έχω πει στο thread του mojo. Με δυο κουβέντες:
Έχει μεγάλο θέμα με τη USB: Διαφορετικό ήχο σε PC, κινητό και tablet. Μέχρι και το USB καλώδιο αν αλλάξεις, ο ήχος χαλάει. Επίσης το μοναδικό DAC που είχα μέχρι τώρα που στο PC ακουγόντουσαν glitches, silences μέχρι και data connection error στο ξεκάρφωτο πέταγε κατά την αναπαραγωγή.
Ή είχα ελαττωματικό ή είναι beta product.

Νίκο το τί είναι καλό είναι σχετικό για τον καθένα. Δε χρειάζεται να πληρώσεις πολλά για να έχεις έναν καλό ήχο. Μπορώ να σου πω ότι το Fiio E18 με τα Sony MH1 ήταν εξαιρετικά μουσικός συνδυασμός. Θα μπορούσα να περάσω άνετα μήνες με αυτά μέχρι να βρω κάτι καλύτερο.
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
και πιο ειναι καλυτερο απο fiio?!....το micro.δεν καταλαβαινω την σκεψη σου.

εφοσον εισαι οκ με το fiio ( που απο οτι καταλαβα το χεις ηδη ) γτ να παρεις κατι με 200ευρο;
 

artheo

Senior Member
7 October 2013
469
Αθήνα
Γιατί δεν το έχω πια το Fiio. Το πούλησα κοψοχρονιά πριν πάρω το mojo. Που να φανταστώ την κατάληξη!

Απλά για το γαμώτο δε θέλω να ξαναγοράσω το ίδιο. Θέλω κάτι λίγο καλύτερο έτσι για την ανανέωση. Άσε το idsd micro, είπαμε τιμή γύρω στα 200 .
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Αναζητας καινουργιο μονο η παιζει και η αγορα μεταχειρισμενου;
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,389
Θεσσαλονίκη
Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί το ifi δεν οδηγεί τα Fidelio ,
μάλλον αστειευόμαστε έτσι?
Έχω ποστάρει κάπου τις απαιτήσεις για τα X2 (-X1) και φθάνουν πανεύκολα σε εκωφαντικά επίπεδα.
Άντε πάμε πάλι - Χ1 30Ω 100db spl/mW συνεπώς για να φθάσουμε στα
110 db - 0,55 V - 18,33 mA - 10,08 mW
115 db (=κουφάθηκες) - 0,97 V - 32,33 mA - 31,36 mW
Άσε που τα έχεις για πούλημα!
 

artheo

Senior Member
7 October 2013
469
Αθήνα
Καταρχήν αναφέρεσαι στο nano όχι το micro, έτσι;

Δεν ξέρω από τύπους και θεωρίες περί ρευμάτων, στην πράξη που τα έχω ακούσει η οδήγηση δεν ήταν καλή. Εντελώς flat ήχος κι έφταιγε το ενισχυτικό, όχι το dac. Αφού λοιπόν δεν οδηγεί τα ευαίσθητα fidelio μόνο για iem κάνει το nano.
To micro είναι τέρας δύναμης, δεν το συζητάμε!
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,389
Θεσσαλονίκη
Στο νάνο αναφέρομαι και πιο γενικά γιατί έτσι όπως πάει θα αρχίσουμε να
αγοράζουμε ενισχυτές των 2-3 watt για ακουστικά που τα κατασκεύασαν για
να παίζουν από κινητά.
Τες πα , έτσι και αλλιώς αφού το άκουσες και δεν σου άρεσε ότι και να γράφω δεν έχει σημασία.
 

artheo

Senior Member
7 October 2013
469
Αθήνα
Βρήκα ένα ωραίο combo: ενισχυτής ακουστικών Aune B1 με DAC HIFIME SABRE 9018.

Ψάξτε το όσο θέλετε, ο Aune B1 τα σπάει, είναι καλύτερος από τον Fiio E12A και τον Cayin C5.
 

Βόμβος

Established Member
18 January 2014
103
2. Onkyo DAC-HA200
Το επικρατέστερο για μένα αυτή τη στιγμή. Πιο οικονομικό από το Pioneer, με ένα εξαιρετικό review που δείχνει ότι είναι για τα γούστα μου.

Αν προσανατολιζεσαι σε αυτο, τσεκαρε και το teac ha-p50 που ειναι σχεδον το ιδιο μηχανηματακι με 30% χαμηλοτερη τιμη.

http://www.head-fi.org/t/722159/onkyo-dac-amp-ha200