Δημιουργία ή αγορά Server για οικιακή χρήση

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

gekampo

New member
24 November 2015
19
Καλησπέρα κι από εμένα σε όλο το φόρουμ. Θέλω να στήσω/αγοράσω ένα home server για οικιακή χρήση και media center, να παίζει kodi και να λειτουργεί ως plex media server τόσο τοπικά όσο και διαδικτυακά. Αυτό σημαίνει cpu passmark>2000. Έχω ένα σταθερό με 4 γιγα ραμ, amd phenom II x2 560, και τέσσερις σκληρούς επάνω που θέλω τα περιεχόμενά τους καθώς και πέντε εξωτερικούς γεμάτους που θα τους συνδέσω στο σέρβερ. Έχω δει τις παρακάτω επιλογές,http://www.cosmodata.gr/product/2325...ndesi-ethernet, http://www.cosmodata.gr/product/2498...t-power-supply, http://www.cosmodata.gr/product/2498...t-power-supply, http://www.cosmodata.gr/product/2626...croserver-gen8, αλλά κάθε βοήθεια δεκτή. Αν υπάρχει και κάποιο NAS σχετικά οικονομικό που να κάνει αυτή τη δουλειά δεκτό ως πρόταση, έχω δει αυτά https://www.skroutz.gr/s/5690604/QNap-TS-431.html, https://www.skroutz.gr/s/8260251/Synology-DiskStation-DS416j.html, https://www.skroutz.gr/s/8519196/Zyxel-NAS542.html, αν και θα προτιμούσα μάλλον για αρχή το server. Τέλος χρηματικό όριο 350 ευρώ και αν έχετε προτάσεις για λειτουργικό. Σας ευχαριστώ.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Μερικες ερωτησεις, γιατι δεν ειναι κατανοητο οπως το γραφεις.

- Οι σκληροι που εχεις ειναι ηδη γεματοι (πληρως) με υλικο, το οποιο θελεις να βλεπεις στον σερβερ;
- ενδιαφερεσαι να στησεις σαν σερβερ το ηδη υπαρχουν σου σταθερο μηχανημα ή θελεις να αγορασεις καινουριο μηχανημα
- media player και server - plex media server θελεις να ειναι ολα πανω στο ιδιο μηχανημα;

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

επισης

- θα λειτουργει και σαν "κατεβαστηρι"; θα τρεχει δηλαδη 24/7 ή θα το ανοιγοκλεινεις;
 

gekampo

New member
24 November 2015
19
Μερικες ερωτησεις, γιατι δεν ειναι κατανοητο οπως το γραφεις.

- Οι σκληροι που εχεις ειναι ηδη γεματοι (πληρως) με υλικο, το οποιο θελεις να βλεπεις στον σερβερ;
- ενδιαφερεσαι να στησεις σαν σερβερ το ηδη υπαρχουν σου σταθερο μηχανημα ή θελεις να αγορασεις καινουριο μηχανημα
- media player και server - plex media server θελεις να ειναι ολα πανω στο ιδιο μηχανημα;

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

επισης

- θα λειτουργει και σαν "κατεβαστηρι"; θα τρεχει δηλαδη 24/7 ή θα το ανοιγοκλεινεις;

Είναι σχεδόν πλήρεις και διαφόρων χωρητικοτήτων (δεν ξέρω και αν είναι και πρωτοκόλλων). Θέλω ένα σύστημα αθόρυβο, να μην καίει πολύ ρεύμα, 24/7 ανοιχτό και κυρίως να μπορεί να αντεπεξέλθει ως plex media server τόσο στο οικιακό δίκτυο, όσο και διαδικτυακά. Προτιμούνται έτοιμες λύσεις, γιατί δεν τα πάω καλά με τα DIY. Σε ευχαριστώ έτσι κι αλλιώς που ασχολήθηκες.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Δεν απαντησες την 2η και 3η παυλιτσα.

sent from my mobile phone, i apologise for any spelling errors

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Με χαρά μου ασχολούμαι με αυτό το θέμα! Σε πιεζω για απαντήσεις σε συγκεκριμένα ερωτήματα, όχι από μαγκια ή παραξενια, αλλά για να καταλάβω ακριβώς τι θέλεις να πετύχεις και να σου προτείνω εγώ ή κάποιος άλλος καλύτερο τρόπο να το πετύχεις.

sent from my mobile phone, i apologise for any spelling errors
 

gekampo

New member
24 November 2015
19
Συγγνώμη, νόμιζα ότι φάνηκε. Όχι απλώς θέλω το καινούργιο να χωρά τους ήδη υπάρχοντες για να έχω πρόσβαση στα αρχεία τους. Μόνο plex media server θα είναι, άλλο μηχάνημα θα είναι player. Φαντάσου το κουτί μαζί με τους εξωτερικούς στο σαλόνι (ακόμα κι αν μπορείς, δεν μπορεί η σύζυγος:bigcry:). Ο τελευταίος είναι και ο λόγος που θα ήθελα κάτι μικρό σε όγκο, αθόρυβο και να μην καίει πολύ ρεύμα. Σε ευχαριστώ και πάλι (δεν ξέρω πόσες φορές ακόμα θα το πω). Ίσα ίσα σε ευχαριστώ για το χρόνο σου, κι εγώ προσπαθώ να κατασταλάξω για να μην πελαγοδρομώ και μαζεύω πράγματα με αντίστοιχο διασκορπισμό χρημάτων και χρόνου.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Λοιπον τωρα που τα ξεκαθαρισαμε ας αρχισουμε...

α. εχεις ετοιμο συστημα και γεματους σκληρους (θα υποθεσω fat32 ή ntfs ή τελος παντων καποιο file system των windows). Οχι και πολυ σεξι λυση, αλλα σιγουρη και δοκιμασμενη, ειναι να στησεις τον σερβερ σου πανω στον phenom που ηδη εχεις. Με windows που ξερουμε και αγαπαμε και ειμαστε εξοικιωμενοι. Εγκαθιστας πλεξ σερβερ την εκδοση για windows και τελειωσες. Το προβλημα σου ειναι οτι εχεις ετοιμο υλικο σε γεματους σκληρους. Οποιο nas, σερβερ πας να στησεις, χρησιμοποιει συνηθως καποιο linux file system (ext3, ext4) και ως αποτελεσμα δεν θα μπορει να διαβασει τους εσωτερικους σκληρους σου, αλλα θα πρεπει να τους κανει φορματ. Με τους εξωτερικους συνηθως δεν υπαρχει προβλημα, διαβαζουν ntfs, fat και αλλα.


β. ας υποθεσουμε οτι θα πηγαινες για λυση νας/σερβερ (δηλαδη οτι ξεπερνουσες με καποιο τροπο το προβλημα των σκληρων.. αυτο σημαινει συνηθως οτι αγοραζεις σκληρο, τον βαζεις στο νας και μετα ενας-ενας που αδειαζει τον βαζεις και αυτον μεσα)
επειδη λες οτι θα προτιμουσες ετοιμη λυση.. τα ετοιμα nas (synology, zyxel, qnap κτλπ) ειναι ετοιμα, στημενα, με δικο τους λειτουργικο. Το κακο ειναι οτι δεν ειναι τοσο δυνατα για να κανουν plex transcoding, τουλαχιστον οχι στο ευρος τιμων που κινεισαι. Θεωρητικα το synology ds216+ii https://www.skroutz.gr/s/9239936/Synology-DiskStation-DS216-II.html?keyphrase=synology+216%2Bii θα σε καλυπτε, αλλα αυτο εχει θεση μονο για 2 εσωτερικους σκληρους. Τα racks μην τα βλεπεις. Δεν φτιαχτηκαν για εσενα, ειναι και refurbished και εχω την εντυπωση οτι δεν σκιζουν απο επιδοσεις, τουλαχιστον για αυτο το οποιο το θελεις. Το hp gen8 ειναι η ιδανικοτερη λυση απο αποψη κοστους/επιδοσεων. Αθορυβο μηχανακι, χαμηλη καταναλωση, 4 (+1 νομιζω) θεσεις για εσωτερικους σκληρους και αρκετες θυρες usb για εξωτερικους (αν και γενικα τους εξωτερικους δεν τους πολυγουσταρουμε σε σερβερ). Το κακο ειναι οτι θα πρεπει να ασχοληθεις να περασεις λειτουργικο συστημα. Η πιο ευκολη λυση ειναι ... και εδω windows. Αλλα λειτουργικα που χρησιμοποιουν πολλοι ειναι xpenology (το λειτουργικο των synology "χακαρισμενο" λιγο, ωστε να μπορει να εγκατασταθει σε αλλους υπολογιστες), unraid, freenas, openmediavault και αλλα που τωρα τα ξεχνω.

Στη θεση σου, θα πηγαινα παντως προς τη λυση α. με τον ετοιμο phenom. Ειναι φτηνη (0 κοστος), ευκολη μιας και ξερεις ηδη το λειτουργικο και θα σε εξοικιωνε με την ιδεα να εχεις χωρια σερβερ και clients/players. Μπορεις να του βαλεις και teamviewer ωστε να τον διαχειριζεσαι απο αλλο λαπτοπ/ταμπλετ.


Κατι που ηθελα επισης να ρωτησω. Το plex transcoding το θες για τον media player ή για να βλεπεις σε κινητα/ταμπλετς; Η σημασια της ερωτησης ειναι οτι αν ειναι για τον media player (παρεπιπτοντως ποιον εχεις;) τοτε θα θες το μηχανημα να κανει transcoding εως μεγαλες αναλυσεις (1080p) και bitrate, ενω αν ειναι μονο για φορητες συσκευες, τοτε βολευεσαι και με μικροτερα. π.χ. ο σερβερ μου ειναι celeron 1820, στην τηλεοραση βλεπω με direct play (δεν χρειαζεται transcoding) και βλεπω σε φορητες συσκευες 720p (1.5-3mbps) και ετσι τα φερνει βολτα το cpu.


Αυτες μερικες πρωτες σκεψεις.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα

gekampo

New member
24 November 2015
19
Re: Απάντηση: Δημιουργία ή αγορά Server για οικιακή χρήση

Κατ' αρχήν σας ευχαριστώ όλους για το χρόνο και τη βοήθειά σας. Είναι 4 εσωτερικοί, 3tb, 320gb, 250gb, 80gb και 5 εξωτερικοί από 3 tb ο καθένας. Θα παίζουν ένα laptop στο σαλόνι συνδεδεμένο με τηλεόραση και home cinema, ένα laptop σε άλλο σπίτι πάλι συνδεδεμένο με τηλεόραση και home cinema και κινητό και ταμπλέτα σε δύο εξοχικά. Προφανώς εξυπηρετεί πάνω από μία οικογένειες.:angel:
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Η σύνδεση internet που υπάρχει στο σπίτι στο οποίο θα μπει ο server, τι είναι; Αν δεν έχειupload τουλάχιστον 5 mbit, να είναι VDSL δηλαδή, το ξεχνάς το όλο στήσιμο, όπως το έχεις σκεφτεί.

sent from my mobile phone, i apologise for any spelling errors
 

gekampo

New member
24 November 2015
19
Η VDSL γραμμή περνάει τώρα οπότε από Σεπτέμβριο πιστεύω πως θα έχω.
 

baspav

AVClub Addicted Member
21 January 2010
1,799
Μάλλον μονόδρομος είναι τα serverακια της HP. Αυτά θα χωρέσουν τους δίσκους σου, εσωτερικούς κ εξωτερικούς. Εχουν σχετικά χαμηλή κατανάλωση (σε σχέση με desktop pc), θα τρέξουν Plex Server (δεν ξέρω για transcoding ταυτόχρονα σε πάνω από 1 client) και σχετικά μικρό μέγεθος.
Λειτουργικό γνώμη μου να πας σε windows 10 (ούτε καν server) μιας και είναι γνωστό, κάνεις φυσικά τα πάντα και δεν θα χρειαστείς να αλλάξεις το filesystem σου.
Τέλος θα πρότεινα, αν υπάρχει οικονομική δυνατότητα να αλλάξεις τους μικρούς εσωτερικούς με κάποιον μεγάλο (4tb).
 

gekampo

New member
24 November 2015
19
Κι εγώ κλίνω έντονα προς το συγκεκριμένο HP ProLiant MicroServer G8 G1610T – 4GB (819185-421). Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια, κι όποια πρόταση ακόμα μπορεί να έχετε.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
O gen7 μου με passmark 1300 εκανε transcoding σε 720ρ (3mbps ποιοτητα για το plex). Απο οτι καταλαβαινω και εσυ ενα transcoded stream θα εχεις ανα πασα στιγμη. Φανταζομαι οτι οταν θα εισαι σπιτι θα παιζεις direct play εσυ. Μονο θεωρητικο προβλημα θα ειναι οταν θα βρισκεστε και οι δυο στα εξοχικα σας. Αλλα τοτε θα πρεπει να ριξετε την ποιοτητα στο 1.5 ο καθενας, μιας και νομιζω οτι με 2mbps Χ 2 θα ειστε παρα πολυ κοντα στο θεωρητικο οριο upload της γραμμης και θα ζοριζεται η κατασταση λογω bandwidth. Πιστευω παντως οτι ο G8 θα αντεχει 2 Χ 1.5 streams.
 

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
3,962
Βοηθηστε με να καταλάβω τι σημαινει transcoding στον nas και για ποιο λόγο αναλαμβάνει o nas να κάνει αυτόν τον ρόλο;
Οταν εγώ κάνω stream ταινίες από το nas στο pc μου, κάνει το nas transcoding;
Οταν streamαρω απο το nas στην tv μου, κάνει το nas transcoding;
Το ιδιο ισχυει επισης με το κινητο-tablet;
Ολες αυτες οι συσκευες, δεν κάνουν το transcoding, αναλογα με το player που χρησιμοποιεί η κάθε μία;
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: Απάντηση: Δημιουργία ή αγορά Server για οικιακή χρήση

Βοηθηστε με να καταλάβω τι σημαινει transcoding στον nas και για ποιο λόγο αναλαμβάνει o nas να κάνει αυτόν τον ρόλο;
Οταν εγώ κάνω stream ταινίες από το nas στο pc μου, κάνει το nas transcoding;
Οταν streamαρω απο το nas στην tv μου, κάνει το nas transcoding;
Το ιδιο ισχυει επισης με το κινητο-tablet;
Ολες αυτες οι συσκευες, δεν κάνουν το transcoding, αναλογα με το player που χρησιμοποιεί η κάθε μία;

O εκαστοτε player υποστηριζει συγκεκριμενους τυπους αρχειων (π.χ. mp4, mkv, avi, vob), video codecs (π.χ. mpeg2, mpeg4, h264, h265) και audio (dolby digital, dts, aac). Οταν ο player δεν μπορει να παιξει αυτα τα αρχεια "κατευθειαν", τοτε ο plex server αναλαμβανει να κανει την μετατροπη σε κατι που καταλαβαινει και μπορει να παιξει ο player. Αυτη η διαδικασια ονομαζεται transcoding, η κωδικοποιηση δηλαδη ενος αρχειου σε κατι αλλο. Οταν ο player εινα pc συνηθως δεν χρειαζεται transcoding. Στις τηλεορασεις σιγα σιγα επισης το ιδιο, αλλα αυτο εξαρταται και απο την τηλεοραση (τουλαχιστον για plex client που εχω δοκιμασει). Σε φορητες συσκευες συνηθως δεν υποστηριζεται το dts. Επισης δεν ειναι απαραιτητο το nas να κανει αυτον το ρολο. Ο plex server αναλαμβανει να το κανει αυτο και δεν ειναι υποχρεωτικο ο plex server να ειναι στημενος πανω στο nas. Συνηθως ομως προτιμουμε να τα εχουμε "ολα σε ενα τακτοποιημενα" και να ξερουμε οτι σε ενα μηχανακι τρεχουν 24/7 ολα τα προγραμματα που χρειαζομαστε (Plex server, torrent client, ενδεχομενως καποιος dlna server για μουσικη, ubooquity για κομιξ και ενα σωρο αλλα πραγματα).

Αν οι players ειναι τετοιοι που δεν ειναι αναγκαιο το transcoding τοτε πεφτουν πολυ οι αναγκες για υπολογιστικη δυναμη και επομενως κοστος. Στην περιπτωση του φιλου, ομως το transcoding θα ειναι απαραιτητο, καθως λεει οτι θα σερβιρει βιντεο σε players εκτος του δικτυου του και ενδεχομενως σε 2 ταυτοχρονως. Αυτο σημαινει οτι θα πρεπει το βιντεο, που αν ειναι 1080p και με dts μπορει ευκολα να φτασει 15mbit/sec, να μπορεσει να "περασει απο τον σωληνα" των 5mbit/sec upload που θα εχει η vdsl του. Εκει αναλαμβανει το plex να κανει transcoding σε χαμηλοτερη ποιοτητα/αναλυση, ωστε να φτασει το υλικο διχως σπασιματα στους player.

Ελπιζω να το εξηγησα με τετοιο τροπο που να εγινε κατανοητο.
 

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
3,962
Μια χαρά κατανοήτος έγινες και σε ευχαριστώ.
Μου δημιούργησες όμως και μία αλλη απορία.
Μόνο ο plex server έχει την δυνατότητα transcoding;

Οταν εστησα τον δικο μου nas, απλα ανοιξα πόρτες-ftp και ήμουν έτοιμος.
Ολες οι συσκευες μπορουσαν να στριμάρουν τα πάντα (ακομα και dts ταινιες απο κινητα-tablet. Χρησιμοποιω τον archos video για android)
Δεν έχει plex server, παρά μόνο τον twonky.

Ενσυρματα δεν υπάρχει κανένα θέμα. 3D Bluray iso, παίζει απροβληματιστα.
Στα 1080p, όσες συσκευες στριμάρουν με wifi, έχουν προβλημα φυσικά, αν και ο archos video έχει καλό buffer, αλλα θα κανει τα κολληματακια του
Τα 720p δεν έχουν πρόβλημα.

Απ έξω με ftp το ξεχνάμε εντελώς λόγω 1mbit bandwidth

Αρα μου λες ότι αν βάλω τον plex και στριμαρω με wifi, τοτε θα ριξει την ποιοτητα για να μπορω να δω χωρις προβληματα;
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Δεν ξερω αν εχει μονο ο plex αυτη τη δυνατοτητα, αλλα ειναι σιγουρα το πιο γνωστο με αυτη τη δυνατοτητα. Προφανως το archos εχει τη δυνατοτητα να διαβαζει ολα αυτα τα αρχεια και να τα παιζει χωρις καμμια μετατροπη.

Εννοειται οτι θα μπορουσες να βαλεις plex server και να επιλεξεις ποιοτητα (εσυ επιλεγεις και οχι αυτοματα το software) τετοια ωστε να αντεχει το bandwidth του wifi. Εκει ομως θα χρειαστει να εχεις αρκετα δυνατο cpu στο μηχανημα πανω στο οποιο τρεχει το πλεξ. Δεν χρειαζεται κατι φοβερα και τρομερα δυνατο, δηλαδη 99% των desktop pcs δεν θα εχουν προβλημα. Απλα τα nas, ειδικα τα entry level, που λογω κοστους αγοραζουμε οι πιο πολλοι δεν εχουν την απαιτουμενη υπολογιστικη ισχυ για κατι τετοιο.

Επισης, περα απο το κομματι transcoding, το μεγαλο ατου του plex ειναι οτι παρακολουθει progress και watched status. Δηλαδη, ξεκιναω και βλεπω μια ταινια στο σαλονι και τη συνεχιζω απο εκει που την ειχα αφησει στην κρεββατοκαμαρα ή στο τηλεφωνο μου. Αυτοι οι προβληματισμοι ειναι ομως ειδικα για το plex, οποτε δες και το αντιστοιχο νημα αν θες, να μην κουραζουμε οσους παρακολουθουν εδω το θεμα.