Samsung UE KU6xxx : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Spyros1980

Senior Member
24 June 2014
484
Πολύ καλή τηλεόραση για τα λεφτά της!Την πήρα σήμερα μετά από προσφορά στα 550 ευρω από media!Τέλειο μαύρο για Led χωρίς ίχνος clouding(το είχα διαβάσει σε ξένα site που την είχαν τεστάρει ότι είχε άψογο μαύρο) εκεί που είχα αγχωθει κάτι είχα ακούσει για το motion-blur αλλά τελικά όλα άψογα,έπαιξα τα πιο απαιτητικά παιχνίδια και δεν μου έκανε το παραμικρό!
Τηλεοπτικο και ταινίες δεν την τεστάρα γιατί την έχω αποκλειστικα και μόνο για gaming,καθώς δίπλα στο σαλόνι για τηλεοπτικό και για ταινίες έχω μια oled!Οπότε είμαι καλυμμένος σε όλα!!
 
Last edited by a moderator:

hxostil

AVClub Addicted Member
Re: Samsung 43ku6000 Εντυπωσεις

Πολύ καλή τηλεόραση για τα λεφτά της!Την πήρα σήμερα μετά από προσφορά στα 550 ευρω από media!Τέλειο μαύρο για Led χωρίς ίχνος clouding(το είχα διαβάσει σε ξένα site που την είχαν τεστάρει ότι είχε άψογο μαύρο) εκεί που είχα αγχωθει κάτι είχα ακούσει για το motion-blur αλλά τελικά όλα άψογα,έπαιξα τα πιο απαιτητικά παιχνίδια και δεν μου έκανε το παραμικρό!
Τηλεοπτικο και ταινίες δεν την τεστάρα γιατί την έχω αποκλειστικα και μόνο για gaming,καθώς δίπλα στο σαλόνι για τηλεοπτικό και για ταινίες έχω μια oled!Οπότε είμαι καλυμμένος σε όλα!!

καλοθεατη..!!
 

vrwmiaris

Senior Member
7 November 2012
606
Re: Samsung 43ku6000 Εντυπωσεις

60hz πάνελ είναι ;

Στάλθηκε από το Broken powered G2 D802 μου
 

Stamatinho13

New member
10 November 2014
53
Re: Samsung UE KU6000 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Παιδια χτυπησα την 50αρα,απο calibration υπαρχει κατι καλο να προετοιμαστουμε μεχρι να ερθει?
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Re: Aγορα τηλεορασης 4k περιμενοντας το ps4 pro

μολις παρελαβα κι εγω την 40ΚU6000, για pc monitor.

Κλειδωσε μια χαρα στα 4Κ 60Hz , απο nvidia GTX 1060 , se PC mode , full color RGB 444.
Πολυ καλη εικονα, καθαρη, καλο μαυρο, καλα καλιμπραρισμενη σε Movie mode και Warm2 (αν και προτιμω το Warm1 για γενικη χρηση).

Θα τη δοκιμασω το βραδυ και σε παιχνιδια και θα σας πω.
 

scope

New member
1 July 2014
95
Re: Aγορα τηλεορασης 4k περιμενοντας το ps4 pro

μολις παρελαβα κι εγω την 40ΚU6000, για pc monitor.

Κλειδωσε μια χαρα στα 4Κ 60Hz , απο nvidia GTX 1060 , se PC mode , full color RGB 444.
Πολυ καλη εικονα, καθαρη, καλο μαυρο, καλα καλιμπραρισμενη σε Movie mode και Warm2 (αν και προτιμω το Warm1 για γενικη χρηση).

Θα τη δοκιμασω το βραδυ και σε παιχνιδια και θα σας πω.

Γράψε εντυπώσεις για μόνιτορ πως στέκεται όταν έχεις χρόνο.
http://www.rtings.com/tv/reviews/samsung/ku6300 είναι το ίδιο μοντέλο με το δικό σου έχει και σχετικό πίνακα με τα μοντέλα ανά περιοχή.
Από το παραπάνω ιστότοπο
For sharper text 4:4:4 you must set the input type to 'PC'. For 4K@60Hz@4:4:4 you must enable UHD mode. This is only possible on HDMI1.
Καλορίζικη
 
19 June 2006
35,671
Απάντηση: Re: Aγορα τηλεορασης 4k περιμενοντας το ps4 pro

το συγκεκριμενο calibration αφορα και τη ku6000; http://www.rtings.com/tv/reviews/samsung/ku6300/settings

Μπορεί οι τιμές να είναι κοντά, όμως, όχι...το συγκεκριμένο αφορά μόνον την 6300. Βέβαια, εδώ το θέμα που ανακύπτει είναι άλλο. Ο τύπος δεν γράφει καν ποια είναι η πηγή του!! Εκτός και αν είμαι τόσο στραβός που δεν το βλέπω (πιθανό). Το calibration είναι μια διαδικασία ειδική που αφορά μονάχα ένα πακέτο: Μέσο απεικόνισης/πηγή. Εδώ υπάρχουν διαφορές στις ρυθμίσεις σε ίδια μοντέλα τηλεοράσεων με την ίδια πηγή, φαντάσου τώρα να μην γνωρίζεις καν τι πηγή χρησιμοποίησε ο ριβιούερ...
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Re: Aγορα τηλεορασης 4k περιμενοντας το ps4 pro

δεν βαζουμε ποτε ρυθμίσεις απο αλλους, ειδικα αν δε ξερουμε τη πηγη.
εγωτι καλιμπραρισα με spyder.
ηταν πολυωκοντα στο movie 2.

σα μόνιτορ το εχω σε pc με τις παραπανω ρυθμίσεις και είναι αψογο.

40"4k monitor δε βρίσκεις για pc σε τετοια τιμη. Ευκαιρεια για τα λεφτα της....

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 

Stamatinho13

New member
10 November 2014
53
Re: Απάντηση: Re: Aγορα τηλεορασης 4k περιμενοντας το ps4 pro

Μπορεί οι τιμές να είναι κοντά, όμως, όχι...το συγκεκριμένο αφορά μόνον την 6300. Βέβαια, εδώ το θέμα που ανακύπτει είναι άλλο. Ο τύπος δεν γράφει καν ποια είναι η πηγή του!! Εκτός και αν είμαι τόσο στραβός που δεν το βλέπω (πιθανό). Το calibration είναι μια διαδικασία ειδική που αφορά μονάχα ένα πακέτο: Μέσο απεικόνισης/πηγή. Εδώ υπάρχουν διαφορές στις ρυθμίσεις σε ίδια μοντέλα τηλεοράσεων με την ίδια πηγή, φαντάσου τώρα να μην γνωρίζεις καν τι πηγή χρησιμοποίησε ο ριβιούερ...

Καπου ειδα οτι η ku6000 ειναι η αμερικανικη ku6300 γι αυτο ρωτησα.Μπορει να ειπα και βλακεια εντελως ομως.
 
19 June 2006
35,671
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Aγορα τηλεορασης 4k περιμενοντας το ps4 pro

Καπου ειδα οτι η ku6000 ειναι η αμερικανικη ku6300 γι αυτο ρωτησα.Μπορει να ειπα και βλακεια εντελως ομως.

Πιθανότατα να έχεις δίκιο (δεν ασχολούμαι πολύ με τηλεοράσεις)....ωστόσο, το υπόλοιπο του μηνύματος ισχύει. Η ρύθμιση κάθε μέσου απεικόνισης είναι μοναδική και δεν αντιγράφεται.
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Re: Aγορα τηλεορασης 4k περιμενοντας το ps4 pro

τη δοκιμαζω σε pc με windows 10 + gtx 1060 , κλειδωσε ανετα σε 4Κ 60Ηζ και μαλιστα με καλωδιο HDMI 1.4 !

Παρα πολυ καλη εικονα, καθολου clouding, πολυ καλο μαυρο , δεν διαπιστωσα dirty patches , λεκεδες κλπ.

Την εβαλα σε UHD mode στην εισοδο 1 και τη δηλωσα PC , αλλα δοκιμασα και σαν Game.
Δεν ειδα διαφορα στο χρωμα , το Input lag ειναι ελαφρως καλυτερο (20 ms) , αλλα μπορω να ζησω και με αυτο του PC (30 ms περιπου)..

σε σκληρο gaming FPS δεν διαπιστωσα καμια "αργοπορια" και η αντιδραση ηταν ακαριαια (εχω και gaming mouse + πληκτρολογιο).

Το συνιστω ανετα σαν pc monitor και οχι μονο.

Φυσικα η εικονα σε τηλεοπτικα καναλια ειναι μετρια, αλλα κυριως λογω της κακης εικονας των καναλιων και οχι της tv.

Η εικονα σε 4κ clips ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ... και δυσκολα γυριζεις πισω σε 1080 .
Ειμαι φυσικα στο μισο μετρο , την εχω στο γραφειο και οχι στο σαλονι, οπου οι διαφορες με την 1080 που ειχα ειναι εμφανης .

4Κ μονιτορ 40" σε τετοια τιμη δυσκολα βρισκεις .....
 

HeavyRain

Established Member
25 February 2016
161
Re: Aγορα τηλεορασης 4k περιμενοντας το ps4 pro

Ειναι λογικο κα ειναι εμφανεις οι διαφορες γιατι καθεσαι στο μισο μετρο. Αν τη βαλεις στο σαλονι δεν θα βλεπεις διαφορα με τα 1080p
 

Stamatinho13

New member
10 November 2014
53
Re: Aγορα τηλεορασης 4k περιμενοντας το ps4 pro

Μολις παρελαβα και εγω.Πρωτες εντυπωσεις η τηλεοραση ειναι πανεμορφη αλλα η βαση της ειναι για γελια.Με τη πρωτη ευκαιρια θα τη βαλω τοιχο.

Μονο σε μενα φαινετε οτι στο φυσικο χρωμα παιζει καλυτερα απ οτι στο τυπικο/movie?
 

Stamatinho13

New member
10 November 2014
53
Re: Samsung UE KU6000 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Ρε παιδια τι calibration εχετε κανει για digea,πολυ θολουρα..και μονο στο natural mode καπως φτιαχνει
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Re: Samsung UE KU6000 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

δε γίνεται calibration στα κανάλια... εκεί βάλε ότι σ αρέσει.
το calibration αναφερεται σε dvd-bluray, htpc κλπ


Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 

Stamatinho13

New member
10 November 2014
53
Re: Samsung UE KU6000 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

δε γίνεται calibration στα κανάλια... εκεί βάλε ότι σ αρέσει.
το calibration αναφερεται σε dvd-bluray, htpc κλπ


Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Μπορεις να δωσεις καμια καλη ρυθμιση?Ξερω οτι καθε μοντελο διαφερει αλλα να τα σουλουπωσω καπως.
 

Stamatinho13

New member
10 November 2014
53
Re: Samsung UE KU6000 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Tωρα ειδα τα βιντεακια που εβαλε πιο πανω το παλικαρι.
Ωραιος.
 

anto_33

AVClub Enthusiast
1 May 2013
951
Re: Aγορα τηλεορασης 4k περιμενοντας το ps4 pro

τη δοκιμαζω σε pc με windows 10 + gtx 1060 , κλειδωσε ανετα σε 4Κ 60Ηζ και μαλιστα με καλωδιο HDMI 1.4 !

Παρα πολυ καλη εικονα, καθολου clouding, πολυ καλο μαυρο , δεν διαπιστωσα dirty patches , λεκεδες κλπ.

Την εβαλα σε UHD mode στην εισοδο 1 και τη δηλωσα PC , αλλα δοκιμασα και σαν Game.
Δεν ειδα διαφορα στο χρωμα , το Input lag ειναι ελαφρως καλυτερο (20 ms) , αλλα μπορω να ζησω και με αυτο του PC (30 ms περιπου)..

σε σκληρο gaming FPS δεν διαπιστωσα καμια "αργοπορια" και η αντιδραση ηταν ακαριαια (εχω και gaming mouse + πληκτρολογιο).

Το συνιστω ανετα σαν pc monitor και οχι μονο.

Φυσικα η εικονα σε τηλεοπτικα καναλια ειναι μετρια, αλλα κυριως λογω της κακης εικονας των καναλιων και οχι της tv.

Η εικονα σε 4κ clips ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ... και δυσκολα γυριζεις πισω σε 1080 .
Ειμαι φυσικα στο μισο μετρο , την εχω στο γραφειο και οχι στο σαλονι, οπου οι διαφορες με την 1080 που ειχα ειναι εμφανης .

4Κ μονιτορ 40" σε τετοια τιμη δυσκολα βρισκεις .....

δες αν μπορεις τα 4k clips απο το 1.8 μετρο και πες μας αν καταλαβαινεις οτι ειναι 4κ clip