Schiit Modi Multibit

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Το παρακάτω DAC, το οποίο κινείται στη χαμηλή κατηγορία (249$), μου έχει κινήσει ιδιαίτερα το ενδιαφέρον τον τελευταίο καιρό:




Specs:

Inputs:
USB, Toslink SPDIF, Coaxial SPDIF

Sample Rates and Bit Depths:
16/44.1 to 24/192 via USB. 16/44.1 to 24/192 via Toslink* and Coax, with 24/176 and 24/192 being NOS (non-oversampled)

Input Receiver:

USB: C-Media CM6631A
SPDIF: AKM 4113

D/A Conversion IC:
Analog Devices AD5547

Analog Summing, Active Filtering:
Based on AD8512 with precision thin-film resistors, DC-coupled with DC servo

Output: RCA (single-ended)

Output Impedance:
75 ohms

Frequency Response:
20Hz-20KHz, +/-0.1dB

Maximum Output:
2.0V RMS

THD:
<0.006%, 20Hz-20KHz, at max output


IMD:
<0.007%, 20Hz-20KHz, CCIR

S/N: >104dB, referenced to 1.5VRMS, unweighted

Crosstalk: -80dB, 20-20kHz

Power Supply:

Included 16VAC wall-wart with 100% linear power supply

Size: 5 x 3.5 x 1.25€''

Weight: 1 lb

Απ' ότι καταλαβαίνω εδώ έχει γίνει επιλογή ενός ανορθόδοξου για audio χρήση D/A chip, του AD5547, το οποίο χρηισμοποιείται και στο ακριβότερο μοντέλο τους :
D/A Converter: Again, instead of using a delta-sigma audio DAC, the Modi Multibit uses an Analog Devices AD5547 medical/military-grade D/A converterβ€”the same D/A converter used in the Bifrost Multibit.


Ομολογώ ότι είμαι ιδιαίτερα περίεργος να το ακούσω..:HTEHETH63:
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Πάντως αν έχουν κάνει δουλειά παρόμοια με τον ενισχυτή Valhalla 2 να περιμένεις
απόδοση τουλάχιστον διπλάσιας αξίας , ξέρω ότι γενικεύω και αυθαιρετώ αλλά
πίστεψε με οι τύποι δεν παίζονται!
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Προσωπικά είμαι "κλεισμένος" από πλευράς DAC (τουλάχιστον εμπορικής λύσης, γιατί για DIY καταστάσεις τρώγομαι ιδιαίτερα τελευταία..). Μακάρι να υπήρχε περίσσευμα για αγορές και διερευνητικές δοκιμές!

Από κει και πέρα, διάβασα αρκετά γι' αυτό (δυστυχώς δε θυμάμαι που - νομίζω στο headfi) και υπάρχει μια περιρρέουσα φημολογία ότι παίζει πολύ καλά θυμίζοντας ηχητικά R2R υλοποιήσεις (αν και απ' όσο διάβασα το συγκεκριμένο dac παρότι έχει κάτι από R2R δεν εντάσσεται σε αυτή την κατηγορία).

Επίσης θα ήθελα πολύ να πέσει στα χέρια μου ένα dac αυτής της εταιρείας γιατί παλαιότερα υπήρχαν θέματα με το USB της Cmedia σε Linux και θα ήθελα να δω τι συμβαίνει πλέον με αυτό το θέμα.

Τέλος να σημειώσω ότι πάνω στην πλατφόρμα του Modi, έχουν χτιστεί 3 διαφορετικά dacs. Εγώ εδώ επέλεξα να παρουσιάσω το ένα από αυτά.
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Προσωπικά δεν έχω το τεχνικό υπόβαθρο ώστε να απορρίψω το cmedia, συγκρινοντάς το με κάποιο άλλο. Ίσα ίσα έχουμε αναφορές στην κοινότητά μας ότι η συγκεκριμένη λύση είναι αξιοπρεπέστατη. Ο βασικός λόγος που με απασχολεί εμένα είναι η συμβατότητα με το αγαπημένο μου λειτουργικό.

Σε μια προσπάθεια συλλογής πληροφοριών συμβατότητας με διάφορα dacs στο forum του Volumio, τα Schiit είχαν κακό feedback. Βέβαια έχει περάσει καιρός οπότε καλό θα είναι όλα αυτά να μη θεωρούνται δεδομένα.
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Ναι οπωσδήποτε απλά με ένα xmos είναι κανείς πιο "ασφαλής" πως δεν θα έχει θέματα...
Ούτε εγώ έχω το υπόβαθρο... Μόνο από ότι διαβάζω
 

angpsi

Established Member
23 July 2007
189
Αθήνα
Οκ, ήρθε. Τώρα περιμένουμε υπομονετικά να ζεσταθεί κανα Σαββατοκύριακο και από Δευτέρα ακούμε τι μπορεί να κάνει. Πάντως είναι φοβερά γλυκό στην εμφάνιση, γιατί μοιάζει σαν εξαιρετικά ποιοτική μινιατούρα ενός κανονικού DAC! Παραθέτω φωτογραφίες για την ευχαρίστησή σας (δυστυχώς τις έχω παραθέσει και σε 1-2 άσχετα threads ακόμα, άργησα να βρω αυτό εδώ το thread). Ο κινέζικος μετασχηματιστής είναι λίγο ξενέρωτος, αλλά τι να κάνεις...:rolleyes:

IMG_6225.jpgIMG_6227.jpgIMG_6229.jpgIMG_6234.jpg
SaveSave
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Καλορίζικο.... καλές ακροάσεις και αν είσαι Αθήνα μπας και κανονίσουμε καμια μάζωξη να το ακούσουμε αν βολέψει από Σεπτ.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Καλορίζικο και από εμένα!
Εντάξει μην το παρακάνεις κάνα 24ωρο ζέσταμα φτάνει!
Όσο για τον κινέζικο μετ/στη μην ανησυχείς μέσα έχει 100% linear psu.
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Καλώς τα δέχτηκες,περιμένουμε λεπτομερείς εντυπώσεις!
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
Καλημερα κ καλοακουστο.

Το είχα ακουσει παλιοτερα αλλα ηταν μαζι με ενισχυτη ακουστικων εαν θυμαμαι καλα. Το συγκριναμε με το ifi με ακουστικα κ ηταν σχεδον παρομοια με λιγα περισσοτερα χαμηλα το ifi κ στο αλλο το φασμα δεν θυμαμαι πολλα.

Εγω γλυκοκοιταζω το bifrost εδω κ καιρο κ αναρωτιεμαι εαν αξιζει να δωσω το ifi micro κ το αγοράσω. Βεβαια εαν καταλαβα καλα το καθε μοντελο εχει κ αλλη εκδοση ετσι; οποτε το modi 2 δεν θα ναι άσχημο.

Απο που εκανες φιλε την αγορα; απο το σαιτ εχει τελειωνειο;
 

angpsi

Established Member
23 July 2007
189
Αθήνα
Κατ' αρχήν ευχαριστώ όλους σας για τις ευχές! Ακροάσεις ευχαρίστως, έχω μάλιστα θέσει και ειδικό αίτημα στο Official συνάντηση ακουστικάριων Αθήνα, επομένως μπορούμε να το στήσουμε από εκεί.

Το Mimby το πήρα δεύτερο χέρι από Ευρώπη, από χρήστη του Head-Fi. Πάντως επειδή πρόσφατα πήρα ένα Mi Box από Gearbest Κίνα, παρατήρησα ότι έχουν γίνει λίγο πιο σχολαστικοί στο τελωνείο με hi-fi και av συσκευές, και η Schiit είναι σαφής ότι δεν κάνει undervalue τις κανονικές τιμές. Προσωπικά έχω πάρει πολλές φορές δεύτερο χέρι, με λίγη προσοχή (πχ αξιολογήσεις χρηστών από άλλες συναλλαγές) το ρίσκο είναι μικρό.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
υπαρχει η schiit europe που δεν εχει τελωνειο αλλα ειναι κανα κατοσταρι ακριβοτερα ολα
Σε κάποια μοντέλα οι τιμές είναι πολύ καλές χωρίς διαφορά από την μετατροπή από US σε EU.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Καλημερα κ καλοακουστο.

Το είχα ακουσει παλιοτερα αλλα ηταν μαζι με ενισχυτη ακουστικων εαν θυμαμαι καλα. Το συγκριναμε με το ifi με ακουστικα κ ηταν σχεδον παρομοια με λιγα περισσοτερα χαμηλα το ifi κ στο αλλο το φασμα δεν θυμαμαι πολλα.

Εγω γλυκοκοιταζω το bifrost εδω κ καιρο κ αναρωτιεμαι εαν αξιζει να δωσω το ifi micro κ το αγοράσω. Βεβαια εαν καταλαβα καλα το καθε μοντελο εχει κ αλλη εκδοση ετσι; οποτε το modi 2 δεν θα ναι άσχημο.

Απο που εκανες φιλε την αγορα; απο το σαιτ εχει τελειωνειο;

Δεν υπάρχει DAC της Schiit με ενσωματωμένο ενισχυτή ακουστικών εκτός από το Fulla.
Είσαι σίγουρος ότι άκουσες το modi 2 multibit?
To Bifrost το ifi το έχει για πλάκα!
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
Ειχε δυο συσκευες συνδεμενες της εταιριας...το dac κ τον ενισχυτη ακουστικων.

Το ενα σίγουρα ήταν το modi αλλα δεν ξερω ποια έκδοση και εαν εχει τοσο σημασια η εκδοση. Ο ενισχυτης δεν εχω ιδεα ποιος ηταν.

Εσυ λες το εχει για πλακα το ifi σε ακουστικα; ή κ σε hifi?
 
Last edited:

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Φυσικά και έχει σημασία η έκδοση , το multibit δεν έχει καμία σχέση με το απλό.
Επίσης πολύ πιθανόν να έχεις ακούσει το modi 1.
Θεωρώ χωρίς να το έχω ακούσει καθαρά από το τεχνικό κομμάτι , ότι το Bifrost και το απλό και το multibit
είναι πολύ ανώτερα του ifi.
Μια δοκιμή θα δείξει....
 

angpsi

Established Member
23 July 2007
189
Αθήνα
Ειχε δυο συσκευες συνδεμενες της εταιριας...το dac κ τον ενισχυτη ακουστικων.

Το ενα σίγουρα ήταν το modi αλλα δεν ξερω ποια έκδοση και εαν εχει τοσο σημασια η εκδοση. Ο ενισχυτης δεν εχω ιδεα ποιος ηταν.

Εσυ λες το εχει για πλακα το ifi σε ακουστικα; ή κ σε hifi?

Επίσης έχει σημασία τι ακουστικά έχεις, π.χ. αλλιώς ακούς από HD600 και αλλιώς από Fidelio X2. Σε κάθε περίπτωση μια δοκιμή θα μας πείσει. Από αύριο θα δούμε τι παίζει το Mimby απέναντι στο Meridian μου, το οποίο από άποψη κόστους είναι τουλάχιστον συγκρίσιμο (τυπικά το Meridian είναι ακριβότερο - κάνει και ενίσχυση - αλλά έχουν ρίξει την τιμή του για να προωθήσουν το MQA).