Αντικατάσταση Yamaha RX-V367

ragavelas

New member
25 July 2015
12
Χανιά
Γεια σας

Το home cinema μου αποτελείται απο τον προαναφερθέντα ενισχυτή και τα kef 3001. Το θέμα είναι ότι όταν ανέβει η ένταση αρχίζουν να παραμορφώνουν (είτε μιλάμε για μουσική είτε για "ζορικες" σκηνές ταινίας δράσης).Η ένδειξη του ενισχυτή ξεκινάει απο το -80 db και φτάνειι μέχρι +16 db, η παραμόρφωση ξεκινάει από τα -2 πολλές φορές στις ταινίες και από το +2 στη μουσική (στις μεσαίες προς ψηλές θα έλεγα). Το subwoofer πάντως δεν πολυκαταλαβαίνει. Νομίζω ότι με κάποιον άλλον δυνατότερο ενισχυτή δεν θα είχα το πρόβλημα (στις εντάσεις που παρουσιάζεται τώρα).

Το θέμα είναι ότι μπλέκομαι λιγάκι με τον τρόπο που αναφέρει την ισχύ ο κάθε κατασκευαστής. Τι θα μου προτείνατε; Το budget που διαθέτω είναι 600 ευρώ. Πιστεύετε ότι με αυτά τα λεφτά βρίσκω κάτι αξιόλογο και ισχυρό ή πρέπει να ανεβάσω τον πήχη;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Είχα τον RX-V365 (σαν τον δικό σου σε ρεύματα απλά παλαιότερο μοντέλο του 2009) και τον άλλαξα με τον RX-V779 (μοντέλο 2015) επειδή είχα ακριβώς το ίδιο θέμα με σένα (είχα και εγώ ταβάνι τα 600).

Μην φανταστείς ότι σε αυτά τα χρήματα υπάρχει home cinema receiver με μπόλικα ρεύματα και αν τον αλλάξεις με κάτι σαν το δικό μου οι διάφορες θα είναι μικρές. Το καλό είναι ότι έχει pre out σε περίπτωση που χρειαστείς τελικό σε κάποια φάση. (Από όσο ξέρω δεν υπάρχει AV Receiver με pre out κάτω από τα 600ε)

Φαντάζομαι ότι τα μοντέλα RX-A 2050/3050 θα έχουν παραπάνω ρεύματα αλλά προσωπικά προτιμώ την λύση με τον τελικό γιατί πάνω κάτω είναι κοντά στα χρήματα με ένα πολύ ακριβότερο receiver και εχεις το καλό ότι όταν αλλάξεις στο μελλον receiver εχεις πάντα στην άκρη τον τελικό που θα οδηγήσει άνετα τα ηχεία σου και έτσι χρησιμοποιείς τον receiver ουσιαστικά μόνο για τις εισόδους (που τελευταία αλλάζουν όλο και πιο γρήγορα)

Το αντίστοιχο μοντέλο του 2016 ειναι https://www.skroutz.gr/s/8918155/Yamaha-RX-V781.html και εχει και atmos σε περίπτωση που το θες. Η διαφορά στα χρήματα με τον δικό μου είναι μόνο 50 ευρώ οπότε δεν αξίζει να χάσεις το atmos (ακόμα και αν δεν το χρειάζεσαι θα είναι καλό αν ποτέ τον πουλήσεις)

Σου γραφω εδω τα specs απο τα μοντελα του 2015 της YAMAHA. Οπως βλεπεις οι διαφορες ειναι αστειες,...αυτο που αλλαζει ειναι κυριως οι εισοδοι και τα internetικα gimmicks.

RX-V379 = 70 W (8 ohms, 0.09% THD)

RX-V479 = 80 W (8 ohms, 0.09% THD)

RX-V579 = 80 W (8 ohms, 0.09% THD)

RX-V679 = 90 W (8 ohms, 0.06% THD)

RX-V779 = 95 W (8 ohms, 0.06% THD)


Τα ηχεία σου είναι αυτά; http://kef.com/html/au/showroom/home_theatre_speakers/KHT3000SE/fact_sheets/speakers/hts3001se/

Είδα ότι είναι 88db στα 8 Ohm με μια μικρή μοναδουλα. Πόσο δύσκολα μπορεί να είναι στην οδήγηση; Ας μας πει και κάποιος άλλος... γιατί μου φαίνεται ότι δεν θα έπρεπε να συμβαίνει αυτό... ακόμα και με το ταπεινό αλλά κατά τα άλλα τίμιο yamahaκι.


Υ.Γ. Το Sub δεν ζορίζεται γιατί είναι αυτοενισχυόμενο...
 
Last edited:

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Επίσης να πω και κάτι άλλο: Αν περνάς τα 0db και πας στα +2db (στο ποτενσιόμετρο του yamaha) και περισσότερο που έγραψες πιο πάνω... δυο πράγματα μπορεί να συμβαίνουν:

1) Να κάθεσαι πολύ μακριά από τα ηχεία και να βρίσκονται σε μεγάλο, για αυτά χώρο ή

2) Να ακούς μουσική σε πάρα πολύ δυνατές εντάσεις

Αν δεν μπορείς να κάτσεις πιο κοντά ή αν είσαι μεν κοντά αλλά θες να ακούς σε πάρα πολύ δυνατές εντάσεις τότε ίσως χρειάζεσαι πιο ευαίσθητα ηχεία. Κοίτα κάτι με πάνω από 90db....κάτι όπως τα Klipsch ή κάτι αντίστοιχο.

Μπορείς να μας περιγράψεις λίγο τον χώρο σου; Πόσα επί πόσα μέτρα Επίσης πόση είναι η απόσταση σου από τα ηχεία όταν ακούς μουσική
 

ragavelas

New member
25 July 2015
12
Χανιά
O χωρος είναι λίγο μεγάλος για τα ηχεία. Περίπου 5*6,5 είναι το σαλόνι αλλά υπάρχουν κι άλλα τετραγωνικά πιο πίσω δεδομένου ότι είναι ενιαίος (σαλοκουζίνα) χώρος. Η απόσταση μου από το κάθε ηχειο (δεξί, αριστερό) είναι γύρω στα 3,5 μετρα. Όσον αφορά τις εντάσεις που θέλω δεν νομίζω ότι είμαι υπερβολικός. Βασικά περιμένω και ένα ντεσιμπελόμετρο για να μετρήσω στάθμες να δω αν είμαι υπερβολικός στις απαιτήσεις μου.

Πάντως τα ηχεία νομίζω ότι έχουν κι άλλο να δώσουν παρά το μικρό μέγεθος. Μπορεί να δανειστώ pa ενισχυτή με μπόλικη ισχύ να δω πόσο αντέχουν τα ηχεία χωρίς να κλιπάρουν. Αν πάντως ακούσω εντάσεις μεγάλες ο yamaha εχει φύγει!
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Αν παρεις ενισχυτη με περισοτερο ρευμα δεν θα κλιπαρει μεν αλλα δεν θα κανει τα ηχεια σου να παιζουν πιο δυνατα. Το να εχεις το ποτενσιομετρο στο 90% για αρκετη ωρα δεν ειναι και οτι το καλυτερο και ουτε ειναι φυσιολογικο.

Θα επρεπε να εισαι στο -15db περιπου του yamaha (και αυτο θα επρεπε να ειναι παρα πολυ δυνατα) αν δεν ειναι, μαλλον και τα ηχεια παιζουν ρολο σε αυτο (ασχετα με το αν κλιπαρουν η οχι)

Δανεισου εναν pa οπως ειπες και λογικα θα το διαπιστωσεις και ο ιδιος.

Αυτα τα ηχεια ειναι για ποιο μικρο χωρο πχ ενα δωματιο 2,5 x 3m. Για 5 Χ 6.5m δεν ειναι καν κοντα δυστυχως. Αυτη ειναι η πρωσωπικη μου γνωμη, χωρις να ειμαι κανενας guru ή τιποτα.... περιμενε να συμβουλεψει και καποιος που ξερει παραπανω.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,413
Θεσσαλονίκη
Φοβάμαι κι εγώ πως μονο με τον ενισχυτή δε θα δεις ουσιαστική διάφορα.
Ο χώρος είναι μεγαλος.
Θέλεις μαλλον μπροστινή τριάδα, surround αυτά που εχεις τώρα (αν βολευει για 7.1 απο πλευράς καλωδίων ακόμα καλυτερα) και μεγαλυτερο ενισχυτή. Τουλαχιστον 6,5αρι woofer και όσο πιο μεγάλη καμπίνα γίνεται.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
ε ναι...αυτα ετσι οπως τα ειδα με το ματι πρεπει να να εχουν το πολυ 1 λιτρο καμπινα αλουμινιου....ποσο ηχο να βγαλουν; Οσο ρευμα και να δωσει ο receiver...
 

ragavelas

New member
25 July 2015
12
Χανιά
Τελικά τα νούμερα είναι πολύ μικρότερα από ότι πολλές φορές πιστεύουμε.

http://www.soundandvision.com/conte...receiver-ht-labs-measures#IYjP2vkIBELcHfWe.97

Εάν οδηγηθούν και τα 5 η ισχύς κατακρημνίζεται.

http://www.soundandvision.com/category/av-receiver-reviews σε αυτό το σιτε πατάτε πάνω στον ενισχυτή και στην τελευταία σελίδα του έχει tis μετρήσεις.
 

ragavelas

New member
25 July 2015
12
Χανιά
Καλη χρονιά σε όλους!
Τω λοιπόν, σκέφτομαι ο αντικαταστάτης του rx-v367 na ειναι ο denon AVR-X3200. Νομίζω ότι οι denon είναι λίγο πιο δυνατοί από τους υπόλοιπους (πάντα στα αντίστοιχα λεφτά). Έχετε να αντιπροτείνετε κάποιον;

Επίσης λέω να πάρω (εαν βρω μεταχειρισμένο) άλλο ένα sub htb2.
 

ragavelas

New member
25 July 2015
12
Χανιά
Τελικα ο αντικαταστάτης είναι ο denon AVR-X4100. Αξιζε η αγορά καθότι πέραν του ότι η μουσική ακούγεται καλύτερα σε όλο το συχνοτικό φάσμα πλέον το κλιπάρισμα που με ενοχλούσε δεν υπάρχει στις στάθμες που εμφανιζόταν με τον yamaha, Logiko βέβαια καθότι μιλάμε για υπερδιπλάσια ισχύ. Πλέον θα αρχίσω να ψάνχω για κάνα sub γιατί αυτό που έχω δεν κατεβαίνει κάτω απο τα 30 hz. Μέχρι τότε βέβαια ταρακουνά καλά το σπιτι!
 

djteo47

New member
16 February 2010
20
Καλοριζικος! Καλές ακροάσεις! Το compressed enhancer που έχει για την μουσική δουλεύει σε 7 chanell mode ή στέρεο μόνο;
 

ragavelas

New member
25 July 2015
12
Χανιά
Ευχαριστώ πολύ! Δεν τον έχω ανακαλύψει ακόμα, δεν έχω βρει χρόνο άσε που θα πρέπει να λείπουν και τα γυναικόπαιδα από το σπίτι.
Τώρα μου έχουν μπει τσίτες για μεγαλύτερα ηχεία.... Τα klicpsh γλυκοκοιτάζω αλλά δεν έχουν τόσο υψηλό waf όσο αυτά που έχω.... Θα δείξει!
 

djteo47

New member
16 February 2010
20
Ευχαριστώ πολύ! Δεν τον έχω ανακαλύψει ακόμα, δεν έχω βρει χρόνο άσε που θα πρέπει να λείπουν και τα γυναικόπαιδα από το σπίτι.
Τώρα μου έχουν μπει τσίτες για μεγαλύτερα ηχεία.... Τα klicpsh γλυκοκοιτάζω αλλά δεν έχουν τόσο υψηλό waf όσο αυτά που έχω.... Θα δείξει!
Αχ αυτό το waf! Πάλι καλά εγώ έχω μόνο χωροταξικό θέμα! Κράτα μας ενημερους έτσι; θα κάνεις κανένα αναλυτικό review αργότερα;