Networked Music Streamer + DAC με 32 ...

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Έχουμε και λέμε:

- Orange Pi One, τροφοδοτικό, κουτάκι, 8GB SD card: ~25

- DAC με ES9023: ~7

IMG_20160821_180636_resize.jpg

Φορτώνουμε ένα Armbian, τρώμε μερικές ώρες μαθαίνοντας πολλά ενδιαφέροντα πράγματα ώστε να στήσουμε έναν MPD και απολαμβάνουμε...

2016-08-25 (5)_resize.jpg

Πολύ fun προτζεκτάκι, κυρίως Linux-oriented. Μου πήρε περίπου ένα δωδεκάωρο να το στήσω όπως το ήθελα, αλλά έχοντας σχεδόν μηδενικές γνώσεις..

Αν υπάρχει ενδιαφέρον μπορώ να περιγράψω το setup βήμα-βήμα με μεγάλη λεπτομέρεια.

Τώρα περιμένω το αδερφάκι του Orange Pi One, το Lite. Ίδιο αλλά έχει WiFi αντί για Ethernet. Ότι πρέπει για το σύστημα της κουζίνας..
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Ωραίος!

To 12ωρο είναι παρακαταθήκη για το μέλλον. Πάντα το πρώτο στήσιμο του mpd και των clients του (ειδικά όταν μιλάμε για clients όπως ο δικός σου) φαίνεται πολύ σρτιφνό και αισθάνεσαι λιγάκι sys admin, αλλά τελικά η λογική είναι απλή:afro:

Βλέπω έχεις βάλει και rich web interface. Θυμίζει πολύ τον amarok player σε Linux, οπότε μάλλον είναι το Rompr, σωστά; Αν ναι, δεν ξέρω τι οδηγίες ακολούθησες αλλά αν τον έχεις στήσει με Apache, προσπάθησε να κάνεις μετάβαση σε κάποιον πιο ελαφρύ web server όπωε ο lighttpd (και σε δεύτερη φάση δες και το mariadb project αντί του mysql server)!

Επίσης μια που σε βλέπω με διάθεση για πειραματισμό, δες και to slimpd το οποίο φαίνεται απίστευτα υποσχόμενο project.
 
Last edited:
Ναι, τον rompr έβαλα. Είπα μιας και το συγκεκριμένο δεν πήγαινε για "hi end" υλοποίηση τουλάχιστον να του βάλω κάτι όμορφο σαν front end.

Έκανα το προτεινόμενο στήσιμο, με apache. Για βάση by default χρησιμοποιεί SQLite..

Αυτός ο slimpd φαίνεται πολύ δυνατός.. είναι usable? Έχεις άποψη;
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Εφόσον έχεις Sqlite είσαι άψογος.

Δεν έχω άποψη για τον slimpd. Αυτό που διάβασα όμως και μου κίνησε το ενδιαφέρον είναι ότι είναι "highly inspired" από τον O!MPD που έχω δοκιμάσει και αν εξαιρέσεις ότι του έλειπε το file manager mode ήταν άψογο. Ο slimpd έχει file manager mode και επιπρόσθετα έχει και άλλα ενδιαφέροντα πρόσθετα.
 

saganakis

Moderator
Staff member
15 March 2010
448
Δημήτρη, μπορείς να δώσεις τη συνδεσμολογία για να το στήσω και γω ?
 

saganakis

Moderator
Staff member
15 March 2010
448
Απάντηση: Re: Networked Music Streamer + DAC με 32 ...

Ακολουθώντας τις οδηγίες του Δημήτρη έπαιξε γρήγορα και εύκολα. Βέβαια όλη τη δουλειά την έκανε ο Δημήτρης εγώ απολαμβάνω την μουσική...