Πρόβλημα με malware μέσω Google Ads ?

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,459
Μεταμορφωση
Καλησπέρα σε ολους.


Το τελευταιο διαστημα εχω σοβαρό θεμα με ενα malware (μαλλον) το οποιο μεσω google λογαριασμου και google ads συνεχώς μου εμφανίζεται μπροστά μου.


Μετά απο ολιγόλεπτο browsing (στον chrome και σε οσους browsers βασίζονται σε αυτον πχ dolphin, οχι στον firefox) μου εμφανιζεται το παρακάτω.

https://thecomputerperson.wordpress...s-warning-on-imgur-pages-android-phones-only/

screenshot_20160522-100346.png



Εν τέλει αυτό οδηγει στο play store νομιζω σε μια tuning εφαρμογή.Δεν ειναι ιος.
Επίσης εμφανίζεται μονο στον λογαριασμό μου , και οχι πχ στον εταιρικό μου.Δεν αφορά τη συσκευή επίσης.
Δοκιμασα καθαρισμό ιστορικού και δεδομενων σε ολους τους chrome που ειναι συνδεδεμένους με τον λογαριασμό μου , οπως και αλλαξα και το google ad ID μου .
Το αποτέλεσμα πάλι το ιδιο μετα απο λιγες ωρες ή ημέρες.


Το αντιμετωπίζουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ στο δίκτυο και δεν υπάρχει σαφής λύση.
Σιγουρα σχετίζεται με google ads. Οποτε ειμαι σε full browser mode μου το βγάζει.Οποτε ειμαι σε mobile mode (που δεν εμφανίζονται διαφημίσεις) δεν εχω πρόβλημα.


Αν κάποιος εβγαλε άκρη , παρακαλώ ας βοηθήσει.
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Re: Προβλημα με malware μεσω Google Ads ?

H λύση είναι μία και την έχει ανακαλύψει ο Steve Jobs...λέγεται iphone :flipout:
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Re: Προβλημα με malware μεσω Google Ads ?

Και στο safari εμφανίζεται το mailware :violent-smiley-008:

μην πειράξουμε εναν androidάκια.... αμέσως εσύ... :furious3:

εμφανίζεται πιο σπάνια όμως στο safari ε? :flipout:
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,459
Μεταμορφωση
Re: Προβλημα με malware μεσω Google Ads ?

Ειναι κατι που σιγουρα σχετίζεται με την εμφανιση των Google ads και ειναι συνδεδεμένο αμεσα με τον google λογαριασμό/ιστορικο του χρήστη...

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Aυτο ακριβώς.

http://www.doctorandroid.gr/2016/06/android-fake-virus-ads.html