Ελαστικά...άλλη μια φορά...

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

17 June 2006
9,768
Κάπου τέτοια εποχή ανοίγει και ένα καινούργιο θέμα για ελαστικά. Έχω ένα focus του 2013 (1.6 - 150 ps βενζίνη) που φοράει 215/55-16. Ως τώρα φόραγα για 2 και κάτι χρόνια τα Continental ContiPremiumContact 2 που ήρθαν από το εργοστάσιο και έκανα κάτι λιγότερο από 50.000 κμ. Ήταν μια χαρά συνολικά, και το αντισπιν άρχισε να ενεργοποιείται μετά τα 30.000 κμ.
Αυτά που έχω βρει τώρα είναι τα παρακάτω. Έχετε να προτείνετε κάτι;

ΤιμήΚατανάλωσηΒρεγμένοΘόρυβος
Hankook Ventus Prime 3 K125 (V)390CA70
Goodyear EfficientGrip Performance (V)458BA68
BRIDGESTONE Potenza RE002 (W)478EC70
PIRELLI P7 CINTURATO (V)480CB70
Continental ContiPremiumContact 5 (V)494CA71




Να πω την αλήθεια τα Hankook είναι σημαντικά φθηνότερα και στα τεστ τα πάνε περίφημα. Τα bridgestone είναι τα μοναδικά high performance σε αυτή τη διάσταση σε σχέση με τα υπόλοιπα touring λάστιχα και δεν μπορώ να πιστέψω ότι συνολικά στο βρεγμένο είναι χειρότερα από τα υπόλοιπα. Michelin δεν υπάρχουν στη λίστα γιατί είναι ακριβότερα και εκτός προϋπολογισμού μου.
Η λογική επιλογή νομίζω είναι τα Goodyear που βγαίνουν σε καλή τιμή κιόλας. Αν πάω στα bridgestone θα είναι για το καλύτερο κράτημα, ενώ τα Hankook θεωρώ ότι είναι λίγο ρίσκο αν και είναι καλή η μειωμένη τιμή...Τα είχε βάλει τελικά κανένας; νομίζω πριν 1-2 χρόνια τα συζητάγαμε...
 
Last edited:
26 June 2006
14,830
Athens
Έχω βάλει Hankook σε Golf TSi.

Κανένα σοβαρό πρόβλημα σε όλα τα οδοστρώματα σχεδόν 2 χρόνια τώρα.

Να σημειώσω ότι συχνά "ταλαιπωρώ" το αυτοκίνητο...
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Απάντηση: Re: Ελαστικά...άλλη μια φορά...

Έχω βάλει Hankook σε Golf TSi.

Κανένα σοβαρό πρόβλημα σε όλα τα οδοστρώματα σχεδόν 2 χρόνια τώρα.

Να σημειώσω ότι συχνά "ταλαιπωρώ" το αυτοκίνητο...

Έχουν δείξει καλή διαγωγή ακόμα και στα βαρέα οχήματα
 
26 June 2006
14,830
Athens
To μόνο που τους καταλογίζω είναι ότι δεν έχουν "ιδεατή" πρόσφυση στο οδόστρωμα σε κλειστές στροφές και σε σχετικά μεγάλη ταχύτητα...
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,470
Θεσσαλονικη
Γιώργο η Ford είναι απαράδεκτη στο θέμα επιλογής διαστάσεων των ελαστικών της .Επιλέγει <περίεργες> διαστάσεις και φυσικά ακριβές Στενό συγγενικό πρόσωπο με ford escord και πολλά χιλιόμετρα εβδομαδιαίως -εκτός πόλης- λόγω δουλειάς ,επιλέγει πάντα michelin
 
Last edited:

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Γιώργο μου τα καινούργια αυτοκίνητα έχουν traction control και abs .
Όποτε βάλε κάτι της προκοπής,οικονομικό πήγαινε ανθρώπινα στο δρόμο και μην φοβού !!!

Τα τεστ στα περιοδικά αυτοκινήτου είναι χειρότερα απο τα περιοδικά ήχου.
Θα σου πω λεπτομέρειες απο κοντά........

Στο Πεζώ μου, φοράω τα Bridgestone που αναφέρεις και είναι μια χαρά και στην βροχή.
 

chris73

AVClub Addicted Member
3 March 2014
2,911
Θεσσαλονίκη
Hankook στο δικό μου 4 χρόνια, και φίλου 3 χρόνια μικρά αυτοκίνητα και τα δύο.
Φέτος το χειμώνα τα "δοκίμασα" σε βρεγμένο, μισο-βρεγμένο, και χιονάκι στις στροφές της Καστανιάς.

Δεν το περίμενα να είναι τόσο καλά. Μόνο θέμα στα 3 χρόνια και μετά έχουν θόρυβο σχετικά με άλλα.
 

teodor_ch

AVClub Addicted Member
Michelin energy saver
vw golf 65000 με μια αλλαγή με τα ιδια
υπέρ ευχαριστημένος
ακόμα και στα >>120 έχεις τον έλεγχο όταν γλιστράει
απλά δεν έχω δοκιμάσει άλλο για να συγκρίνω
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,470
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Re: Ελαστικά...άλλη μια φορά...

Michelin energy saver
vw golf 65000 με μια αλλαγή με τα ιδια
υπέρ ευχαριστημένος
ακόμα και στα >>120 έχεις τον έλεγχο όταν γλιστράει
απλά δεν έχω δοκιμάσει άλλο για να συγκρίνω

Τα ίδια φορώ και εγώ σε άλλη διάσταση και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος και τα αντικατέστησα με τα saver + πού είναι πιό καινούργια ,αλλά στη διάσταση πού τα θέλει ο Γιώργος είναι πανάκριβα
 
26 June 2006
14,830
Athens
Γιώργο μου τα καινούργια αυτοκίνητα έχουν traction control και abs .
Όποτε βάλε κάτι της προκοπής,οικονομικό πήγαινε ανθρώπινα στο δρόμο και μην φοβού !!!

Τα τεστ στα περιοδικά αυτοκινήτου είναι χειρότερα απο τα περιοδικά ήχου.
Θα σου πω λεπτομέρειες απο κοντά........

Στο Πεζώ μου, φοράω τα Bridgestone που αναφέρεις και είναι μια χαρά και στην βροχή.

Αυτό δυσκολεύομαι να το πιστέψω... :)
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,335
Τα τεστ στα περιοδικά αυτοκινήτου είναι χειρότερα απο τα περιοδικά ήχου.

+πολλά

Μόνο θέμα στα 3 χρόνια και μετά έχουν θόρυβο σχετικά με άλλα.

3 χρόνια είναι αρκετά...

Γιώργο στο δικό μου σε 205 55/16 με τετρακίνηση έχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής bridgestone turanza, continental και το τελευταίο που φοράω είναι το efficiency grip που λες.
Τα turanza φωνάζανε πολύ, αλλά κράτημα και συμπεριφορά πολύ καλή όπως και τα conti.
Τα efficiency είναι ...οικογενειακή λύση. Αθόρυβα, οικονομικά (αποδεδειγμένα γύρω στο 15% στην αντλία με πολύ σταθερές διαδρομές) αλλά...τα άλλα είχαν αυτό το λίγο παραπάνω.
Μια και οι καιροί είναι συγκρατημένοι πάρε κάτι mainstream.
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,738
Βόλος
Πάντως εγώ με τα Continental Premium Contact ήμουν πολύ ευχαριστημένος, και τα φορούσα σταθερά στο προηγούμενο τουτού. Τώρα στο σουβλάκι το γύρισα σε Pirelli Scorpio.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,335
πάντως στα λάστιχα σίγουρα ισχύει αυτό:
θες grip? θα έχεις θόρυβο και σπατάλη.
θες ησυχία και οικονομία? ξέχνα τα extreme (ακόμα και τα ερασιτεχνικά) κρατήματα
 
  • Like
Reactions: Σωφρον

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,592
Στο Alfa Romeo 146 (195/55/15) σε βρεγμενο στην ΠΑΘΕ με 90χαω, κατεβηκα να δω μηπως κλαταρισε κανενα λαστιχο και παει τοσο χαλια!
Στο Opel Insignia 1,6T (245/45/18) ειπα αμαν να κανω μερικες χιλιαδες για να βρω δικαιολογια να τα πεταξω.

Και στις δυο περιπτωσεις Bridgestone (Potenza στο Insignia)!
Με Pirelli pzero αρκετο θορυβο (αργουν να ζεσταθουν, μα και παλι...). Παλαια με Michellin παντα ευχαριστημενος, τωρα λενε οτι σκαρτεψε. Πολλα παιδια στο insigniaclub ειναι ευχαριστημενοι με Contiκατι...
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,335
τα bridge πάνε απίστευτα στην αρχή.
Μετά μένει μόνο ο θόρυβος.