Είναι σωστές οι κολλήσεις πυκνωτών;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

artheo

Senior Member
7 October 2013
469
Αθήνα
Πρόσφατα άλλαξα πυκνωτές σε έναν παλιό ολοκληρωμένο ενισχυτή της δεκαετίας του '90 Marantz PM-44SE.
Τις κολλήσεις μου τις έκανε ένας ερασιτέχνης θείος μου και θέλω από τις φωτογραφίες να μου πείτε αν είναι εντάξει γιατί σκέφτομαι να καθαρίσω την περιττή σολντερίνη μόνος μου και να φωνάξω ένα φίλο μου να μου τις ξακακάνει.
Δυο πράγματα θα αναφέρω που ίσως είναι σημαντικά:
1) Πριν από κάθε κόλληση, ο θείος μου βουτούσε το κολλητήρι στη σολντερίνη.
2) Το καλάι του το πήγα εγώ και είναι Cardas quad eutectic solder.

Και οι δυο φωτογραφίες δείχνουν τις ίδιες κολλήσεις, δηλαδή τα 2 pin του ενός πυκνωτή.
Κάπως έτσι είναι και στον άλλον πυκνωτή.

solder1.jpgsolder2.jpg

Είναι όλα εντάξει δηλ. ήταν απλά η «ιδέα μου» ή πρέπει να κάνω κάτι;

Ευχαριστώ!
 

tsip

AVClub Addicted Member
19 January 2008
1,911
Cambridge
Απο τις πλαινες φωτο καλες φαινονται,αστο οπως εχει.καλα εκανε και το βουτουσε στην σολντερινι,ειδικα αν δεν ξερεις το κολλητιρι και την διαμετρο του καλαι ο θειος επραξε σωστα.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
αν ήταν δικός μου (άσχετα ποιός τις έκανε) εγώ θα τις ξαναέκανα ΣΙΓΟΥΡΑ.

Πιθανότατα δουλεύει, αλλά δεν μπορώ να ξέρω αν υπάρχουν θεματάκια, σίγουρα ψυχολογικό υπάρχει.

Οι σωστές κολλήσεις, ή το πως πρέπει να είναι οι κολλήσεις, είναι όλες οι διπλανές.
 

artheo

Senior Member
7 October 2013
469
Αθήνα
Οκ. Σας ευχαριστώ!

Πώς θα καθαρίσω την περιττή κίτρινη σολντερίνη γύρω από τις κολλήσεις, απλά με οινόπνευμα;

Επίσης στις νέες κολλήσεις που θα γίνουν χρειάζεται οπωσδήποτε σολντερίνη ή να μη βάλουμε καθόλου;
 

tsip

AVClub Addicted Member
19 January 2008
1,911
Cambridge
Εγω ξαναλεω οτι ειναι μια χαρα,καθάρισετες πρωτα με αιθιλικη αλκοολη ή καλυτερα παρε ενα ειδικό σπρει απο καταστημα ηλεκτρονικών.ολες οι φωτο απο κολλησεις που δεν εχουν καθαριστει ετσι φαινονται.η σλλντερινη χρειαζεται,αλλα οπως ολα εξαρτάται πως την χρησιμοποιείς
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
To cardas eutectic solder ειναι πολυ ευκολο στην χρηση του και δεν χρειαζεται σολντερινη.Δυο κολλησεις ειναι,κανε τες ξανα.Θα ειναι και πιο καθαρες χωρις σολντερινη.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
από το πλάι είναι κάπως ικανοποιητικές.
Δηλαδή ο κώνος είναι φτιαγμένος.

Η κάτοψη όμως είναι δράμα.
Αν καθαριστούν ίσως έχουμε κάποια καλύτερη εικόνα.
Για λύση του στυλ να παίζει, είναι αποδεκτές.
Όπως επίσης θα έπαιζε και με χωρίς κώνο, και με την τρύπα να φαίνεται και τον ακροδέκτη να ακουμπάει απλώς.
Αν θες να κάνεις καλή κόλληση κάνεις καλή κόλληση.

Αλλά αυτά είναι προσωπικές απόψεις.
Κάποιοι θα τις κρατούσαν. Κάποιοι ούτε θα σκεφτόντουσαν να καθαρίστουν καν.
Αλλοι θα τις ξαναέκαναν.

Εγώ είμαι στην τελευταία κατηγορία.
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απο λάθος κολλήσεις δεν επηρεάζεται απλώς ο ήχος,απειλείται το ιδιο το μηχάνημα,η ασφάλεια του και η δικη μας.
Και μονο γί´ αυτο θελει προσοχή
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
2010-02-11_174149_solder_joints.jpg


revsold3.png


procedures-in-soldering-and-desoldering-electronic-materials-11-638.jpg


Elec_primer-solder4.jpg
 

artheo

Senior Member
7 October 2013
469
Αθήνα
Διατίθεται κανείς από Αθήνα να του πάω τον ενισχυτή και να κάνει σωστά τις κολλήσεις;
 
Το πρόβλημα είναι η έξτρα σολντερίνη. Δεν έπρεπε να βουτάει το κολλητήρι ο θείος στην σολντερίνη. Αυτό γενικά απαγορεύεται. Το μόνο που καταφέρνεις είναι να γεμίζεις τους πνεύμονες σου με τοξικά χημικά.

Η μύτη του κολλητηριού καθαρίζει είτε με ειδικό βρεμένο σφουγγαράκι είτε (καλύτερα) με ειδικό μεταλλικό σφουγγαράκι.

Η σολντερίνη πρέπει να μπαίνει μόνο πάνω στο σημείο που είναι να γίνει η κόλληση ώστε όταν θερμανθεί να καθαρίσει τα μέταλλα από τις οξειδώσεις και τις ακαθαρσίες.

Αν έχεις βουτήξει το κολλητήρι στην σολντερίνη, μέχρι να το φτάσεις στο σημείο της κόλλησης την έχεις κάψει όλη. Τελικά καταλήγεις να αφήνεις στην πλακέτα μόνο τα καμμένα υπολείμματα της σολντερίνης.

Η κόλληση περιέχει όση σολντερίνη χρειάζεται. Για απλές κολλήσεις δεν χρειάζεται επιπλέον σολντερίνη.

Bottom line, καλύτερα να ξαναγίνουν οι κολλήσεις. Αυτός που θα κάνει τη δουλειά πρέπει να κάνει πρώτα αποκόλληση, είτε με solder wick είτε με τρόμπα, να καθαρίσει την επιφάνεια, και μετά να κάνει εκ νέου τις κολλήσεις.

Αν δεν ήμουν πολύ στριμωγμένος χρονικά αυτή την εποχή θα προθυμοποιούμουν, αλλά δυστυχώς..
 

artheo

Senior Member
7 October 2013
469
Αθήνα
ok, σε ευχαριστώ Δημήτρη!

Απλά πες μου με τί υγρό και ποιόν τρόπο πρέπει να καθαριστεί η επιφάνεια;
 

artheo

Senior Member
7 October 2013
469
Αθήνα
Το θέμα έληξε. Οι κολλήσεις καθαρίστηκαν και σε 3 από τις 4 φάνηκαν τρυπούλες σαν αυτή με το κόκκινο βελάκι που δείχνει το post του supersonic.

Αυτές τις ξαναέκανα, κατόπιν ο ενισχυτής δοκιμάστηκε και παίζει μια χαρά!

Ευχαριστώ όλους για την υποστήριξη!
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,016
Το θέμα έληξε. Οι κολλήσεις καθαρίστηκαν και σε 3 από τις 4 φάνηκαν τρυπούλες σαν αυτή με το κόκκινο βελάκι που δείχνει το post του supersonic.

Αυτές τις ξαναέκανα, κατόπιν ο ενισχυτής δοκιμάστηκε και παίζει μια χαρά!

Ευχαριστώ όλους για την υποστήριξη!

Το πρόβλημα όμως δεν ήταν τεχνικό, αλλά καθαρά ψυχολογικό.

Το άλλο με τις τρυπούλες και τα βελάκια το προσπερνώ, γιατί είναι χαλασμένες, αλλά κατά τα αλλά σωστές και ωραίες αισθητικά κολλήσεις.