Sennheiser HD 5 series

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,303
Θεσσαλονίκη
Η Sennheiser ανανεώνει τα παλιά κλασσικά ακουστικά HD598/558/518 και προσθέτει
και ένα κλειστό που χρειαζόταν αυτή η κατηγορία.
Έχουμε λοιπόν τα HD599/579/569(κλειστό)/559.
http://en-de.sennheiser.com/headphones-high-end-stereo-hd-599.
product_detail_x2_desktop_HD_5_559-sennheiser-1.jpgproduct_detail_x2_desktop_HD_5_569_2-sennheiser-1.jpgproduct_detail_x2_desktop_HD_5_579_sennheiser-1.jpgproduct_detail_x2_desktop_HD_5_599_sennheiser-1.jpg
Εμφανισιακά είναι μάλλον καλύτερα , δεν γνωρίζω αν έχουν και κάποια βελτίωση στον ήχο
και την ποιότητα κατασκευής.
Τιμές άγνωστες προς το παρόν.
 

Anvidia

Established Member
25 July 2011
159
Η sennheiser είναι τουλάχιστον ειλικρινής στην τοποθέτηση της νέας σειράς 5 ως "near audiophile", μιας και δεν είναι high end(με την έννοια της τεχνολογίας αιχμής) σε καμία περίπτωση. Από την άλλη είναι ξεδιάντροπο να ανεβάζουν την τιμή στα 250$(εδώ $= ) για μία τόσο μέτρια σειρά.

Για τα 598, εν μέσω hype, πολλοί ήταν εκείνοι που έκαναν λόγο για ριζοσπαστικές αλλαγές στον ήχο σε σχέση με τον προκάτοχο τα 595. Για τους λιγότερο παρορμητικούς τα 598 είχαν απλά βελτιωμένη τονικότητα(πρίμα), κάτι που επιβεβαιώνεται και από τις μετρήσεις. Μάλιστα, στις μετρήσεις τα 598 βγάζουν ακόμα χειρότερες παραμορφώσεις από τα 595, στις μεσοχαμηλές και κάτω, γεγονός που δείχνει ότι τα μεγάφωνα παρέμειναν της ίδιας ποιότητας με αλλαγές μόνο στο damping. Ενώ δεν λείπουν και οι αναφορές για κλιπάρισμα στο μπάσο, πρόβλημα που μάστιζε και την πρώτη σειρά 5. Πολύ φοβάμαι ότι και τα 599 θα είναι ακόμα ένα revoicing.

Δυστυχώς, η audiophile λογική των ανούσιων "αναβαθμίσεων" και του διαγωνισμού επίδειξης στα φόρουμ έχει εκτροχιάσει τις τιμές σε όλες τις κατηγορίες. Πριν το headfi δεν υπήρχαν αυτά τα φαινόμενα.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,303
Θεσσαλονίκη
Και έτσι φτάσαμε ένα ζευγάρι καλά ακουστικά να είναι πιο ακριβό από ένα πολύ καλό ζευγάρι ηχεία
και ένα ενισχυτάκι της ''πλάκας'' με 1 watt έξοδο να κοστίζει όσο ένα καλός ολοκληρωμένος.
O tempora o mores!
 

nontasms

Established Member
3 November 2007
131
Sennheiser HD 5 series 599/598/598sr/569 κτλπ

Λοιπον τα ακουστικα ηρθαν (τα 2α) και τωρα απροσδοκητα εχω και τη δυντοτητα για τεστ Α-Β μεχρι να επιστρεψω 1 απο τα 2 !!! Προεκυψε κατι που δεν περιμενα: εμφανιζουν διαφορετικο ηχητικο χαρακτηρα!!! Τα πρωτα αφου επαιξα αρκετα με τα μαξιλαρακια τους εστρωσαν και δεν κανουν τον συντονισμο πλεον. Σε εξαιρετικα αντιξοες συνθηκες το μπασο τερματιζει και αρχιζει τα κρακ στο 80 της εντασης, οταν τα καινουρια φτανουν στα 86-88. ΟΜΩΣ τα 1α παρουσιαζονται πιο μουσικα, ζεστα και αναλυτικα με μεγαλυτερη στερεοφωνικη εικονα και πιο γεματο μπασο!!! Κανω ... 2 σκεψεις λοιπον και πειτε μου τη γνωμη σας: 1) Υπαρχει περιπτωση τα πρωτα να ειχαν δουλευτει και επιστραφει στο amazon, ενω τα 2α να ειναι εντελως του κουτιου και να θελουν στρωσιμο για να φτασουν στο επιπεδο των πρωτων??? 2) Τα πρωτα εχουν μεγαλυτερο serial no, αρα κατασκευαστηκαν μετα τα 2α, παιζει να εχουν κανει σιωπηλα αλλαγες-βελτιωσεις στα συγκεκριμενα (598sr) οπως φημολογειται οτι εκαναν σε αλλα, οπως στα hd 650 π.χ ??? Οι γνωμες σας πολυτιμες και απαντηστε plz οσο μπορειτε πιο γρηγορα, γιατι πρεπει να επιστρεψω εγκαιρα καποιο απο τα 2... Υ.Γ. μηπως πρεπει να μεταφερθει αλλου αυτο το post ???
 
Last edited:

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Re: Sennheiser HD 5 series 599/598/598sr/569 κτλπ

Σε μετέφερα σε νέο νήμα.
Το παρών θα αφορά όλα τα ακοστικά της σειράς 5 της Sennheiser. Sennheiser HD599 , 598 , 569 και πάει λέγοντας..

Σχετικά με την ερώτηση σου η διαφορά που ακούς μπορεί να οφείλεται σε πολλά πράγματα. Με την παρακάτω σειρά πιθανότητας κατά την γνώμη μου.

Στο πάτημα των μαξιλαριών με την πάροδο του χρόνου στο πρώτο ζευγάρι (το πιο σύνηθες)
Στο "στρώσιμο". Δεν ξέρω βέβαια πόσες ώρες έχεις χρησιμοποιήσει τα πρώτα.. Να είναι από επιστροφή και το amazon να στα πούλησε καινούργια το βλέπω πολύ δύσκολο έως απίθανο αλλά σε αυτή τη ζωή τίποτα δεν αποκλείεται
Σε μικρές διαφορές που μπορεί να υπάρχουν "εργοστασιακά" στα δύο ζευγάρια (κανένα ακουστικό δεν έχει 100% τον ίδιο ηχητικό χαρακτήρα με ένα άλλο ακόμα και εάν είναι το ίδιο μοντέλο- η Sennheiser είναι μάλλον η πιο "consistent" εταιρεία πάντως οπότε δεν το βλέπω πολύ πιθανό)

Βάλε τα καινούργια να παίζουν συνέχεια ώστε να φτάσουν σε ένα επίπεδο ωρών λειτουργίας αντίστοιχο με τα πρώτα, άκουσε και τα δύο μέχρι να πλησιάζει η καταληκτική ημερομηνία επιστροφής των πρώτων και αποφάσισε ποιο θες να κρατήσεις.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,303
Θεσσαλονίκη
Re: Sennheiser HD 5 series 599/598/598sr/569 κτλπ

Συμφωνώ με τον Μάνο , επίσης επειδή τα HD598sr κατασκευάζονται ουσιαστικά πλέον
για το Amazon υπάρχει η πιθανότητα του όχι του τόσο αυστηρού ελέγχου κατά την παραγωγή
με αποτέλεσμα κάποια παρτίδα να είναι λίγο διαφορετική από την άλλη.
 

nontasms

Established Member
3 November 2007
131
Re: Sennheiser HD 5 series 599/598/598sr/569 κτλπ

Ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση σας! Λοιπον αυτο με τα μαξιλαρακια δεν παιζει, γιατι το σκεφτηκα κι εγω και τα αλλαξα, τα 1α παιζουν με τα μαξιλαρακια των 2ων και αντιστροφα. Επισης, δεν επαιξα πολυ τα 1α γιατι εμφανιζαν εκεινο τον συντονισμο και ειχα "κρυωσει" λιγο μαζι τους, αρα εγω τουλαχιστον δεν τα εστρωσα αρκετα. Οσον αφορα στο amazon η προσωπικη μου εμπειρια με κανει να αφηνω ολα τα ενδεχομενα ορθανοιχτα!!! Αυτο το "όχι τόσο αυστηρού ελέγχου κατά την παραγωγή με αποτέλεσμα κάποια παρτίδα να είναι λίγο διαφορετική από την άλλη" δεν το σκεφτηκα καν για μια εταιρια σαν την Senn, αλλα σημερα ολα να τα περιμενει κανεις. Τα υπολοιπα ηδη τα κανω. Η 2η σκεψη μου δε σχολιαστηκε (πιθανη σιωπηλη βελτιωση-οχι σπανια πρακτικη), θεωρειται απιθανη???
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,303
Θεσσαλονίκη
Re: Sennheiser HD 5 series 599/598/598sr/569 κτλπ

Η δεύτερη σκέψη λογικά δεν ισχύει αφού το συγκεκριμένο ακουστικό είναι χρόνια στην παραγωγή σαν 598 έχει πλέον καταργηθεί και ότι ήταν να γίνει έχει γίνει.
Σαν 598sr παράγεται για το Amazon και είναι ακριβές αντίγραφο του πρωτότυπου με άλλα καλώδια.
Πιο πιθανό βλέπω το "batch variation"
 

nontasms

Established Member
3 November 2007
131
Re: Sennheiser HD 5 series 599/598/598sr/569 κτλπ

Η δεύτερη σκέψη λογικά δεν ισχύει αφού το συγκεκριμένο ακουστικό είναι χρόνια στην παραγωγή σαν 598 έχει πλέον καταργηθεί και ότι ήταν να γίνει έχει γίνει.
Σαν 598sr παράγεται για το Amazon και είναι ακριβές αντίγραφο του πρωτότυπου με άλλα καλώδια.
Πιο πιθανό βλέπω το "batch variation"
Οπα!! Οταν λες "ακριβές αντίγραφο του πρωτότυπου με άλλα καλώδια" τι εννοεις? ποια καλωδια εχουν αλλαχτει, τα αποσπωμενα ή τα εσωτερικα των ακουστικων? Ο ηχος και τα λοιπα χαρακτηριστικα δεν εχουν τη "σφραγιδα" των 598 της Senn??? Δεν ειναι γνησια 598 με μονη αλλαγη στη στεκα κεφαλιου??? Με προβληματισες τωρα...
 
Last edited:

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,303
Θεσσαλονίκη
Re: Sennheiser HD 5 series 599/598/598sr/569 κτλπ

Βρε τι άγχος είναι αυτό;
Το ίδιο ακριβώς ακουστικό είναι σε μαύρο χρώμα με ένα επιπλέον μικρό καλώδιο για κινητά.
Επίσημο sennheiser είναι απλά το αγοράζεις από το Amazon.
Δεν σου αρέσει αυτό που ακούς;
Αυτό έχει σημασία.
Άντε στείλε το ενα πίσω και κάτσε άκου μουσική!
 

nontasms

Established Member
3 November 2007
131
Re: Sennheiser HD 5 series 599/598/598sr/569 κτλπ

Βρε τι άγχος είναι αυτό;
Το ίδιο ακριβώς ακουστικό είναι σε μαύρο χρώμα με ένα επιπλέον μικρό καλώδιο για κινητά.
Επίσημο sennheiser είναι απλά το αγοράζεις από το Amazon.
Δεν σου αρέσει αυτό που ακούς;
Αυτό έχει σημασία.
Άντε στείλε το ενα πίσω και κάτσε άκου μουσική!

Ειπαμε, τωρα ειμαι ολος αυτια :ears: ωστε στο τελος να κρατησω αυτα που πρεπει για να ειμαι :earmuffs:
 

nontasms

Established Member
3 November 2007
131
Re: Sennheiser HD 5 series 599/598/598sr/569 κτλπ

Παντως αν ενδιαφερεται καποιος, το προϊον εξαντλειται (598sr), ειναι εξαιρετικο σε οποια παρτιδα κι αν πεσετε και σε αυτη την τιμη παιζει εντελως μονο του... https://www.amazon.co.uk/Sennheiser...?ie=UTF8&qid=1515527078&sr=8-1&keywords=598sr (Βρε μηπως να τα κρατησω και τα 2 για κανενα μελος που ενδιαφερεται??? Ειναι και απο amazon απευθειας τα δικα μου κι οχι απο το 123estore)
 
Last edited:

nontasms

Established Member
3 November 2007
131
Re: Sennheiser HD 5 series 599/598/598sr/569 κτλπ

Παντως αν ενδιαφερεται καποιος, το προϊον εξαντλειται (598sr), ειναι εξαιρετικο σε οποια παρτιδα κι αν πεσετε και σε αυτη την τιμη παιζει εντελως μονο του... https://www.amazon.co.uk/Sennheiser...?ie=UTF8&qid=1515527078&sr=8-1&keywords=598sr (Βρε μηπως να τα κρατησω και τα 2 για κανενα μελος που ενδιαφερεται??? Ειναι και απο amazon απευθειας τα δικα μου κι οχι απο το 123estore)

Οταν ανεβασα το post ελεγε οτι εμειναν 3 απο το 123eSTAR, αλλα σε λιγες ωρες μεσα in stock παλι, οποτε δεν ξαναπαιρνω στα σοβαρα αυτα που γραφουν, τσαμπα εκτιθεμαι...